Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

CUm egalizez o placa de beton

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Aarron1

Aarron1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.06.2015
Buna ziua

Am o pivnita cu plafon evident, din beton armat, iar in jurul ei este turnat si niste beton.

Respectiva constructie, vreau sa o transform in terasa, dar fiind ca deja este din ciment(un fel de foisor sprijinit pe marginile din beton)

Inainte a avut deasupra o cosntructie usoara pe post de magazie de scule, pe care ma mutat-o

Problema mea este, ca vreau sa torn o sapa autonivelante peste ea si peste cimentul din jur, ca sa egalizez toate denivelarile iar apoi sa trag o vopsea epoxidica cauciucata si hidroizolanta

Va rog sa imi spuneti daca e corect ce vreau sa fac, pentru ca pe net am tot citit ca ar trebui sa aplic nu stiu ce mortar super sump de egalizare betoane si ca sapa nu e buna, ca va crapa repede daca nu e protejata de gresie sau alceva.

Nu stiu nici ce vopsea sa cumpar, pentru hidroizolatie

Indeea e ca nu vreau sa pun prea multe peste plafonul pivnitei sa nu se rupa, nu vreau sa investesc mult, sa torn un nou plafon, etc

Multumesc pentru ajutor si idei.

#2
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Solutiile de exterior sunt scumpe, un sac de sapa autonivelanta este in jur de 60-70 lei, iti trebuie destui. Deasemenea orice zona trebuie tratata sa reziste in exterior, nu recomand sa dai cu cauciucata fara sa cumperi stratul protector pt ea.
Cea mai ieftina mi se pare gresia de exetrior, mai ales ca o poti pune si singur. Eu am tot cautat o solutie de acoperit trotoarele perimetrale ca dupa 1 an au inceput sa se manince, crape si sa arate dezastruos.

#3
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,868
  • Înscris: 22.11.2006
Daca denivelarile sunt mari, mai ieftin iesi cu o alta placa de rezistenta armata cu fier beton, grosime cca 10-12cm. Tot schepsisul este sa scoata mesterul suprafata plana.

#4
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 24.02.2011
Am facut si eu o magazie deasupra pivnitei. Am egalizat denivelarile cu o sapa din beton de maxim 5cm si are cateva fisuri dar nu ma deranjeaza. Daca-i tranteam si o plasa de Buzau iesea super.

#5
Aarron1

Aarron1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.06.2015
Multumesc pentru raspunsuri, chiar daca vin tarziu, cred ca varianta cu gresie de exterior e cea mai optima.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate