Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Unde gasesc imagine XP ?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Am un laptop de serviciu Dell 630, un junghi primit de la CNAS (http://www.cnet.com/...ude-d630/specs/ )
pe care momentan mi-a instalat cineva un windows 7 Ultimate, dar nu se mai pot folosi anumite taste de pe tastatura (banuiesc ca are legatura cu instalarea acestui w7 ).

Laptopul are serial number lipit pe spate pentru windows cu licenta XP Professional.

Stie cineva un link unde putem gasi o imagine de XP Professional nemodificata / nepiratata pentru a o putea folosi utilizand serial number-ul meu cu licenta ?

Va multumesc!

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Nu mai stiu ptr XP daca se poate descacra de la Microsoft cu serial numberul - ptr versiuni mai noi si ptr Offcie se poate.
Altfel ei nu ofera suport - trebuia luat CD-ul de la Dell - daca mai exista si doar contracost. ( mai ieftin decat licenta dar destul de scump ).

Ideea e ca XP-ul nu mai are suport si e cam inutil.
Faptul ca nu-ti merg anumite taste ar trebui sa fie usor de rezolvat - alegi alta tastatura in setarile W7.

Iar ptr tastele speciale trebueisc instalate driverele si sifturile modelului respectiv de la Dell - vezi la Dell Suport .

#3
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
https://www.microsof...wnload/windows7

#4
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
Salut .

Poti cauta pe torrente , ceva clean ... se mai gasesc si deastea ne umblate .

#5
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Ia vezi ce e cu acest https://www.microsof...n.aspx?id=18242 ?

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Acest... Este imaginea SP2 - nu a windowsului ci doar servcie pack-ul ptr el. Si e antica, ultumul SP a fost 3.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Imagine exista la MS: https://msdn.microso...ndex=0&FileId=0
Dar sa ai cont (pe bani).

#8
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Exista pe net....

https://docs.google....export=download

Iar problema cu tastele, mai mult ca sigur....are ceva tastatura...

Attached Files

  • Attached File  xp.png   72.99K   67 downloads

Edited by xxvirusxx, 25 March 2016 - 15:01.


#9
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Trebuie instalate driverele de pe site de la Dell ca să meargă toate tastele, inclusiv cele speciale și touchpadul cum trebuie. XP nu te ajută cu nimic.

Edited by neur0, 25 March 2016 - 15:24.


#10
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
am eu un DVD original cu licenta. dar nu stiu cat de legal este sa ti-l dau tie. oricum am ceva ani de cand nu l-am mai instalat. da-mi un PM
Am si timbrul pe carcasa lipit.

Edited by StudioOne, 25 March 2016 - 15:29.


#11
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Daca e DVD sigur nu este XP... Posted Image
PS. Poate e carcasa dubla cu XP+language pack, asa am si eu acasa

Edited by xxvirusxx, 25 March 2016 - 15:38.


#12
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Va multumesc tuturor. Trebuia sa mai precizez ca pana acum avea instalat XP iar tastele mergeau (tastele U,N, inca 3-4 normale, nu-l am acum cu mine).
Daca Dell mai are drivere si suport pentru acest model 2007, nu stiu. As putea incerca pana una alta sa ii fac tastele functionale.
Momentan cea mai la indemana solutie pare sa astept pana luni, cand ar putea aparea CD-ul laptopului (asistenta mea imi spune ca parca l-a pus undeva si il va cauta).

Edited by dana_1, 25 March 2016 - 16:16.


#13
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Drivere

#14
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Am gasit CD-ul cu windows-ul XP original, l-am instalat, tastele 6,7,0,Y,U,P,[, H,J,N,M,?  tot nu merg (nu am alta explicatie decat ca instalarea windows-ului 7 le-a defectat iremediabil). Ori trebuie o tastatura, ori poate se rezolva printr-un nou Bios. (?)

Am pus Service Tag-ul pe site-ul cu drivere din postarea de mai sus, ramanand astfel 18 drivere in loc de 64 drivere cat erau fara Service Tag.

Problema este ca nu ne descurcam pe care sa le instalam (presupunand ca nu pe toate) , dar mai ales in ce ordine.

Plus ca dupa ce am reusit sa instalam pe majoritatea dintre ele (si ambele de Network), in Devices Manager apar 3 tot neidentificate (cu "?") : Ethernet Controller, Modem Device on High Definition Audio Bus, SM Bus Controller.

Va rugam, ne puteti ajuta? Unde gasim alt driver pentru net ? Am putea destul de usor sa reluam instalarea daca am gresit ordinea.

-   Application (1 file) :
Dell QuickSet, v.8.3.17, A51   -   File Name:  R180759.exe
-   Audio (2 files) :
SIGMATEL STAC 92XX C-Major HD Audio, v.5.10.0.5515_RC22-WHQL, A11   -   File Name:  R171789.exe
Knowles Acoustics IntelliSonic Speech Enhancement Driver   -   File Name:  R171789.exe
-   Bios (2 files) :
LATITUDE D630 System BIOS, A19   -   File Name:  D630_A19.exe
Dell Latitude D630 System BIOS, A17   -   File Name:  D630_A17.EXE
-   Diagnostics (2 files) :
Dell 32 Bit (Graphical User Interface version) Diagnostic Utility   -   File Name:  CW1337A0.exe
Dell 32-bit Partition Contents Upgrade Tool Diagnostics Utility   -   File Name:  DDUP1300.EXE
-   Mouse, Keyboard & Input Devices (1 file) :
Dell Touchpad/Pointing Stick Driver   -   File Name:  R165804.exe
-   Network (2 files) :
Dell Wireless 1390 WLAN MiniCard, Wireless 1490 Dual-Band WLAN MiniCard, Wireless 1505 Draft 802.11n WLAN Mini-Card, Wireless 1395 WLAN MiniCard, Dell Wireless 13xx, 14xx, 1505 MiniCard, v.5.60.18.9, A31-1   -   File Name:  DELL_MULTI-DEVICE_A31-1_R286815.exe
Dell Wireless 360 Module with Bluetooth 2.0 + EDR   -   File Name:  R167661.exe
-   Removable Storage (1 file) :
HLDS GSA-T21N 12.7 tray IDE DVD+/-RW Firmware Update   -   File Name:  GSA-T21N_A1R1.zip
-   Security (4 files) :
Broadcom Trusted Platform Module Driver   -   File Name:  Broadcom_TPM_Driver_WH2VV_32bits_ZPE.exe
Wave Systems Corp EMBASSY Trust Suite Application   -   File Name:  R217281_ZPE.exe
O2Micro OZ77Cxx USB SmartCard Controller, v.1.1.4.202, A04   -   File Name:  R182329.exe
UPEK TouchStrip Reader Driver   -   File Name:  R173506.exe
-   Serial ATA (2 files) :
Intel Matrix Storage Manager - Notebooks, v.7.0.0.1020, A02   -   File Name:  R154200.exe
Intel Matrix Storage Manager Driver   -   File Name:  R154198.exe
-   Video (1 file) :
Intel GM965 Express Chipset Family, v.6.14.10.5076, A07   -   File Name:  Intel_GM965-Express-Chipset-_A07_R234854.exe

#15
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Deoarece este vorba de probleme specifice acestui model de laptop voi muta topicul pe aria Hardware.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Pai din ce apare acolo, nu ati reusit sa le instalati pe toate - probabil ati instalat si unele gresite, desi n-ar trebui daca ati bagat service Tag Code..

Quote

Plus ca dupa ce am reusit sa instalam pe majoritatea dintre ele (si ambele de Network), in Devices Manager apar 3 tot neidentificate (cu "?") : Ethernet Controller, Modem Device on High Definition Audio Bus, SM Bus Controller.
Ambele de network - dar nu aveti network - asta e Ethernet Controller.
SM Bus Controller - nu ati instalat driverele de chipset.
Tastele speciale nu merg ptr ca nu ati instalat aplicatia corespunzatoare.

Ce recomand - http://forum.softped...hide-topic-nou/
Aici gasiti info despre cum sa identificati driverul necesar dupa Hardware Id.

#17
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

View Posteiffel, on 05 mai 2016 - 10:10, said:

Pai din ce apare acolo, nu ati reusit sa le instalati pe toate - probabil ati instalat si unele gresite, desi n-ar trebui daca ati bagat service Tag Code..

Ambele de network - dar nu aveti network - asta e Ethernet Controller.
Intr-adevar foarte ciudate aceste doua chestiuni.

View Posteiffel, on 05 mai 2016 - 10:10, said:

Tastele speciale nu merg ptr ca nu ati instalat aplicatia corespunzatoare.
Ce se intelege prin taste speciale? Ne referim la tastele care nu imi mai merg mie? (6,7,0,Y,U,P,[, H,J,N,M,?) Daca instalam o anumita aplicatie este posibil sa mearga iar acestea? De Bios e vorba?

View Posteiffel, on 05 mai 2016 - 10:10, said:

Ce recomand - http://forum.softped...hide-topic-nou/
Aici gasiti info despre cum sa identificati driverul necesar dupa Hardware Id.
Am gasit cum se afla Hardware Id pentru Ethernet Controller, iar acesta este :  PCI\VEN_14E4&DEV_1673&SUBSYS_01F91028&REV_02
Dar l-am cautat pe google, am gasit ceva site-uri dar nu am reusit sa downloadam nimic.
De unde l-am putea downloada ? Lipsa netului este cea mai mare problema.

Edited by dana_1, 06 May 2016 - 15:55.


#18
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Driver-ul de reţea îl instalezi mai târziu, după ce îl identifici corect.
Cheia cu care ai căutat driver-ul conduce la Driver Video, nu de reţea. http://www.dell.com/...riverid=R169704 .

" Ne referim la tastele care nu imi mai merg mie? (6,7,0,Y,U,P,[, H,J,N,M,?) "
Încearcă să schimbi tastatura pentru că cea prezentă este sigur defectă.
În niciun caz nu a fost defectată de instalarea sistemului de operare Windows 7.

" Daca instalam o anumita aplicatie este posibil sa mearga iar acestea? De Bios e vorba? "
Nu, încă nu a conceput nimeni o aplicaţie care să remedieze tastaturi în care s-a turnat apă sau alte lichide.
Lasă Bios-ul în pace că nici el nu are treabă cu problema ta.

Attached Files


Edited by Mos_Ilie, 06 May 2016 - 16:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate