Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Totul despre Wizzair

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
16154 replies to this topic

#12349
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,238
  • Înscris: 24.05.2006

View Postblackiesasha, on 06 martie 2019 - 13:03, said:


nu cred. eu n-am vazut niciodata locuri sub 40 ron si am avut zboruri din iasi, cluj si bucuresti. poate ai prins vreo promotie ceva ....

Poate a vazut lei in loc de euro, ca taica-miu :D

#12350
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,999
  • Înscris: 21.01.2013
da, e si asta o varianta.

#12351
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,529
  • Înscris: 07.04.2005
Wizz Air a recepționat primul Airbus A321neo (HA-LVA)

[WizzAir] a recepționat azi, la Hamburg, prima aeronavă Airbus A321neo dintr-o comandă de 256. Noua generație de aeronave Airbus A321neo este propulsată de două motoare Pratt & Whitney GTF, oferă cea mai largă cabină cu un singur culoar, cu 239 locuri într-o configurație cu o singură clasă, ceea ce oferă o flexibilitate maximă, o eficiență a consumului de combustibil și costuri de funcționare reduse.


De-a lungul Europei, Wizz Air operează o flotă de 108 aeronave Airbus A321 și A320. Cu o comandă de 5 aparate de zbor A321ceo și 256 A321neo și A320neo, Wizz Air este cel mai mare client Aibus din întreaga lume pentru acest tip de aeronave.

Aeronava de tip A320neo și membrii derivați din familie sunt pionieri și au încorporat ultimele tehnologii în domeniu, inclusiv motoare de generație nouă, precum și designul cabinei, de referință pentru industrie, ceea ce oferă o economie de 20% a costului de combustibil. A321neo oferă, de asemenea, beneficii semnificative pentru mediu, prin reducerea cu aproape 50% a zgomotului produs în comparație cu aeronavele din generația anterioară. De când a început să fie utilizat, în prima parte a anului 2016, motorul GTF Pratt și Whitney și-a demonstrat capacitatea promisă, aceea de a reduce consumul de combustibil cu 16% și emisiile de oxid de azot cu 50%.

„Noi, cei de la FPG Amentum, suntem încântați să colaborăm cu Wizz Air la livrarea primei sale a aeronave neo. Această ocazie marchează și pentru FPG Amentum o premieră, iar colaborarea dintre FPG Amentum și Wizz Air să ajungă la șapte aeronave în total[...]" spune Eamonn Forbes, Chief Commercial Officer la FPG Amentum.

https://boardingpass...a321neo-ha-lva/

Attached Files



#12352
DorinuSs

DorinuSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 22.02.2008
Inteleg ca vrei sa scoti cate un euro din orice, dar sa aloci doua locuri diferite pentru doua persoane cu bilete luate pe aceeasi rezervare, platite deodata, mi se pare prea de tot. Atunci de ce mai ma obosesc sa cumpar bilete pentru doua persoane? Se creeaza situatii absurde, parinti despartiti de copii, soti unii de altii etc. Nu mai zic de toata agitatia din momentul imbarcarii creata cand fiecare incearca sa se pozitioneze langa persoana cu care calatoreste. E mult mai greoaie imbarcarea acum.

#12353
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,071
  • Înscris: 20.06.2009

View PostDorinuSs, on 09 martie 2019 - 20:32, said:

(...) agitatia din momentul imbarcarii creata cand fiecare incearca sa se pozitioneze langa persoana cu care calatoreste. (...)
De ce asta, atîta timp cît fiecare are înscris pe tichetul de îmbarcare exact rîndul și locul pe care trebuie să-l ocupe? Am impresia (de fapt, e certitudine) că unii încearcă să ducă foaaarte jos conceptul de „low cost”...

#12354
DorinuSs

DorinuSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 22.02.2008
ce zbor...in ultimele doua dati cand am zburat spre beauvais/milano am avut impresia ca sunt in rata

#12355
David900

David900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 06.03.2019
La ce nr de telefon pot sa sun fără suprataxa?
Ala de Malta parca?

#12356
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,529
  • Înscris: 07.04.2005
Da.

#12357
Cos2k

Cos2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 12.05.2007

View Postcrislacor, on 06 martie 2019 - 12:28, said:

În principiu, durează cam o lună să primești creditul în cont (o lună după ce ai efectuat sejurul). Dar se întîmplă să mai „uite” și să fie nevoie să le aduci aminte. În cazul meu, prima dată a intrat după o lună, iar a doua oară după cinci săptămîni.

Intr-un caz, eu nu am primit creditul nici dupa 6 luni (le-am amintit degeaba). De obicei dureaza intre o luna si 3 luni.


Acum ca nu mai am cardul de la Bancpost cu care plateam de obicei, am platit cu un card Unicredit (plata facuta in lei). Suma a fost rezervata in lei, mesajul primit de la banca preciza suma in lei, factura emisa de Wizz e in lei, dar cand au facut plata, in descrierea platii se mentioneaza o conersie de la euro la lei (desi plata in sine a fost tot in lei). Asa se face ca am platit tot in lei, dar cu 3% mai mult.

A mai patit cineva asta?

Edited by Cos2k, 12 March 2019 - 09:18.


#12358
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

View Postblackiesasha, on 06 martie 2019 - 13:03, said:

nu cred. eu n-am vazut niciodata locuri sub 40 ron si am avut zboruri din iasi, cluj si bucuresti. poate ai prins vreo promotie ceva ....
Da a fost promotie.
Astazi de ex la o simulare pentru 13 martie sunt la 29 lei cel mai ieftine locuri. Pentru dus intors pe 31 martie 3 aprilie e 34 dar e f ieftin biletul

Attached Files


Edited by paznicmare, 12 March 2019 - 09:39.


#12359
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,999
  • Înscris: 21.01.2013
bravo. eu n-am avut bafta asta niciodata.

#12360
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,529
  • Înscris: 07.04.2005
@paznicmare:
Vezi ca ti se vede numele de pe cont (dreapta-sus).

#12361
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Apropo de plata, vedeti sa nu selectati alta valuta ca va rupe la curs. La un bilet de aproximativ 90 de lire daca alegeam o alta moneda ma cam ardeau cu 7 euro parca. Inteleg ca nu ofera cursul real, dar nici asa...

#12362
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,754
  • Înscris: 15.06.2007

View Postboy4ever, on 12 martie 2019 - 21:18, said:

Apropo de plata, vedeti sa nu selectati alta valuta ca va rupe la curs. La un bilet de aproximativ 90 de lire daca alegeam o alta moneda ma cam ardeau cu 7 euro parca. Inteleg ca nu ofera cursul real, dar nici asa...
pai asta e smecheria.. ca la camatari.  E low cost dar cu costuri ascunse.  Iti faci o idee despre ei prin faptul ca daca suni la ei, te taxeaza pe convorbire.. pff in 2019!  
In ungaria pe site preturile sunt in forinti. La noi de ce nu sunt in lei?


#12363
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011
Salut,
pentru plecarile din Romania, preturile afisate pe siteul lor, sunt in lei. Ei ''respecta'' moneda tarii din care pleci.

#12364
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,059
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttfmercedez, on 15 martie 2019 - 19:46, said:

pai asta e smecheria.. ca la camatari.  E low cost dar cu costuri ascunse.
Nu sunt ascunse deloc, le gasesti cu usurinta pe site. Acu' ca unii nu se informeaza si descopera ulterior ca mai au de platit una alta, deja e altceva.

#12365
Cos2k

Cos2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 12.05.2007
Nu folosesc moneda tarii de plecare, mi-au raspuns de la banca si cica Wizzair au tras euro desi totul a fost in lei (inclus factura trimisa pe mail). Nu stiu cum sunt legile la unguri, dar la noi ar fi ilegal.

Oricum iesi mai bine asa decat cumparand de la Wizz in euro, ca folosesti cursul Visa/Mastercard nu cursul Wizz care e foarte prost.

#12366
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,754
  • Înscris: 15.06.2007

View Postutopium, on 15 martie 2019 - 22:01, said:


Nu sunt ascunse deloc, le gasesti cu usurinta pe site. Acu' ca unii nu se informeaza si descopera ulterior ca mai au de platit una alta, deja e altceva.
si la final ajungi aproape de pretul standard al unei companii "consacrate", care poate ca te serveste si cu un pahar de apa gratis
E vina mea, ca prin low cost inteleg preturile alea incredibile , gen 10 euro biletul.

Edited by tfmercedez, 15 March 2019 - 23:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate