Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Totul despre Wizzair

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
16149 replies to this topic

#11683
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Eu am o borsetă transparentă cumpărată din Auchan.

#11684
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,509
  • Înscris: 19.04.2009
Eu nu le pun niciodata in pungi transparente.
Bine, nici nu am multe. Doar gen deodorant, pasta de dinti, eventual apa de gura mini si atat.

#11685
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018
Pot lua o umbrela mica în bagajul de mana?

#11686
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006
Da, poti lua umbrela din aceea mica.

#11687
adinaflorea

adinaflorea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.10.2014
Buna. Călătoresc prima data cu avionul asa ca am cateva nedumeriri.
1. Daca achitizionez bagajul de 20 de kg, este obligatoriu sa am doua bagaje (cel de 10, gratuit, si cel de 20) sau pot ca intr-un singur bagaj sa am maxim 30 de kg si sa se încadreze in dimensiunile bagajului de 20 de kg?
2. Mi-am achiziționat wizz priority. In rucsac pot sa imi pun placa de par si alte mărunțișuri de fete?
Multumesc.

#11688
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,071
  • Înscris: 20.06.2009
1. Nu poți depăși nici una din limitele impuse, bagajul de cală nu are voie să depășească cele 20 kg! Adică na, poate, dar te pun ăștia la cheltuieli suplimentare, și nu „e” ieftin...
2. Da, cu condiția să ai grijă la lichide și geluri. Să nu depășești cantitățile admise, să le pui în pungă separată resigilabilă, transparentă, și să le scoți din bagaj la controlul de securitate...

P.S. Și fără obiecte ascuțite în bagajele de mînă! Dacă printre chestiile „de fete” ai așa ceva, le pui în bagajul de cală...

#11689
adinaflorea

adinaflorea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.10.2014
Si mai am o întrebare. Pot sa imi iau o sticla de apa de 0,5 cu mine in avion? Sau trebuie sa imi cumpar din avion?

#11690
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Adina , ideea este ca nu poți trece cu sticla de 500 ml ce conține lichide de controlul de securitate.
-cumperi apa din avion (2 euro)
-cumperi apa după ce treci de controlul de securitate ( 10-12 lei la Otopeni)
-înaintea controlului de securitate mergi la baie, verși apa si treci numai cu sticla goala. Sticla o folosești sa o reumpli la tâșnitorile de apa de prin aeroporturile mai ok pentru ca la Otopeni nu am văzut.

Edited by mihai!, 08 July 2018 - 10:57.


#11691
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006

View Postadinaflorea, on 08 iulie 2018 - 09:19, said:

Si mai am o ĂŽntrebare. Pot sa imi iau o sticla de apa de 0,5 cu mine in avion? Sau trebuie sa imi cumpar din avion?
Poti sa iei apa cu tine in avion dar trebuie sa o cuperi de la automatele din aeroport, dupa ce treci de controlul de securitate.
ideea este ca nu poti trece de controlul de securitate cu lichide ce au mai mult de 100 ml. Deci de acasa nu poti sa iti iei. Daca ai, ori o bei ori esti obligata sa o arunci.

Edited by moniK_06, 09 July 2018 - 10:34.


#11692
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

View Postmihai!, on 08 iulie 2018 - 10:43, said:

-înaintea controlului de securitate mergi la baie, verși apa si treci numai cu sticla goala. Sticla o folosești sa o reumpli la tâșnitorile de apa de prin aeroporturile mai ok pentru ca la Otopeni nu am văzut.
Nu, nu functioneaza asa. Nu te lasa sa treci cu recipiente mai mari de 100ml indiferent daca sunt pline ori goale.
Am incercat sa trec cu ceva similar apei oxigenate ce o aveam la mine pentru o zgarietura/taietura in niste stanci in Grecia. La aeroport nu m-au lasat sa trec cu ea desi avea putin peste 100ml. Mi-au cerut reteta de la medic pentru ca imi permite. Am transferat lichidul intr-un recipient de 100ml ce il aveam gol in bagaj(acelea pe care le gasesti in magazine speciale pt avion) si i-am rugat sa ma lase sa iau recipientul gol de la lichid pentru ca avea pompita. Au refuzat categoric.

#11693
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001

View PostTz3posu, on 09 iulie 2018 - 16:13, said:

Nu, nu functioneaza asa. Nu te lasa sa treci cu recipiente mai mari de 100ml indiferent daca sunt pline ori goale.
Am incercat sa trec cu ceva similar apei oxigenate ce o aveam la mine pentru o zgarietura/taietura in niste stanci in Grecia. La aeroport nu m-au lasat sa trec cu ea desi avea putin peste 100ml. Mi-au cerut reteta de la medic pentru ca imi permite. Am transferat lichidul intr-un recipient de 100ml ce il aveam gol in bagaj(acelea pe care le gasesti in magazine speciale pt avion) si i-am rugat sa ma lase sa iau recipientul gol de la lichid pentru ca avea pompita. Au refuzat categoric.

La noi sunt astia prea exigenti, in alte tari am trecut si cu apa la 0,5 L si nu au zis nimic. La aproape fiecare trecere imi fac testul cu banda adeziva (se da cu ea pe haine pentru expolizivi ma gandesc) desi suntem cu copii si chiar nu parem genul suspecti.

#11694
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Am trecut si eu cu o sticla de 0.5 de apa din greseala, efectiv o aveam in buzunarul lateral de la ghiozdan adica la vedere. Am uitat total de ea si am pus pe banda tot. Nu mi-au zis nimic.
Dar, cum spuneam cu alta ocazie m-au oprit pentru un recipient de pana in 150ml, iar pe cineva care era in fata mea l-a pus sa arunce un borcan de gem de 106ml. Da, 106ml si nu era in aeroportul din Bucuresti, ci undeva in Italia daca nu incurc.
Nu te poti baza ca la noi sunt mai exigenti si in alte parti nu.
Regulile sunt reguli si te supui riscului de a nu te lasa sa treci cu respectivul recipient.
Atata timp cat aceste reguli sunt publice si iti este adus la cunostinte acest aspect, daca nu esti de acord cu ele atunci don't buy plane tickets, nu este obligatoriu.

Edited by Tz3posu, 10 July 2018 - 10:23.


#11695
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,738
  • Înscris: 15.06.2007

View PostTz3posu, on 10 iulie 2018 - 10:22, said:

.


Atata timp cat aceste reguli sunt publice si iti este adus la cunostinte acest aspect, daca nu esti de acord cu ele atunci don't buy plane tickets, nu este obligatoriu.

Mda.. sa fi spus cuiva  depsre  aceste reguli in anii '90.

Cica sunt companii aeriene in Japonia care recomanda pasagerilor sa se cace inainte de imbarcare, sa nu zboare cu rahatul in ei, avionul consumand combustibil suplimentar pentru  asta.
Poate peste ani va deveni obligatoriu. Reguli publice,  nu urci in avion cu mațu' plin, daca nu iti convine nu cumpara bilete de avion.

E doar o chestie de bun simt , si cat de departe este dispusa lumea sa meargs in a le accepta "abuzurile".  Bugetarii aia care controleaza lumea la imbarcare au echipamente scumpe si sofisticate.   Daca intr-o sticla este ceva,  e liber sa se uite daca e o bomba sau nu.  Dar daca vede clar ca e apa,  tot te obliga sa o arunci. Mai vine si partea misto cand treci de control, dar apoi la duty free poti cumpara orice. Defapt exact asta se si urmareste. Ca nu cumva sa aduci cu tine ceva din afara.  Ca doar nu lasat oportunitatea  de a te jupui de bani nefructificata.
Sunt preturi de neam prost dupa ce treci de control, o apa 8 lei,  un samwich 20 de lei. Dar de acasa nu poti sa ai in bagaj. Decartezi sau inghiti in sec. Sau nu mergi cu avionul.

Edited by tfmercedez, 10 July 2018 - 10:39.


#11696
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,509
  • Înscris: 19.04.2009

View Posttfmercedez, on 10 iulie 2018 - 10:36, said:

Mda.. sa fi spus cuiva  depsre  aceste reguli in anii '90.

Cica sunt companii aeriene in Japonia care recomanda pasagerilor sa se cace inainte de imbarcare, sa nu zboare cu rahatul in ei, avionul consumand combustibil suplimentar pentru  asta.
Poate peste ani va deveni obligatoriu. Reguli publice,  nu urci in avion cu maţu' plin, daca nu iti convine nu cumpara bilete de avion.

E doar o chestie de bun simt , si cat de departe este dispusa lumea sa meargs in a le accepta "abuzurile".  Bugetarii aia care controleaza lumea la imbarcare au echipamente scumpe si sofisticate.   Daca intr-o sticla este ceva,  e liber sa se uite daca e o bomba sau nu.  Dar daca vede clar ca e apa,  tot te obliga sa o arunci. Mai vine si partea misto cand treci de control, dar apoi la duty free poti cumpara orice. Defapt exact asta se si urmareste. Ca nu cumva sa aduci cu tine ceva din afara.  Ca doar nu lasat oportunitatea  de a te jupui de bani nefructificata.
Sunt preturi de neam prost dupa ce treci de control, o apa 8 lei,  un samwich 20 de lei. Dar de acasa nu poti sa ai in bagaj. Decartezi sau inghiti in sec. Sau nu mergi cu avionul.

Faza cu japonezii n-am auzit-o niciodata, si-am zburat mult cu ANA si JAL. Numa zic, nu crede tot.

Preturi de neam prost ai in Romania, ca suntem de neam prost.

In Athena o apa costa 0.5 EUR
In Beirut, Dubai, Doha, apa este gratuita
In Manila apa costa 25 Peso (5 peso mai mult fata de pretul normal)
In Tokyo apa costa 120 Yeni (10 Yeni mai mult decat pretul normal)

Da, Romania e tara de neam prost. Si Ungaria. La wizz in avion e mai ieftina apa decat in Budapesta pe aeroport.

Controalele la lichide se fac din alte motive, nu ca sa te jefuisca pe tine de bani.

Edited by Lex404, 10 July 2018 - 11:05.


#11697
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
Cand am plecat din Londra aveam ramasi 7.77 lire de care am cumparat o gramada de dulciuri, chipsuri, apa la 1.75L. Erau fix la preturile din magazine. La noi am luat o apa la 0.5 si un sandwich de banii aia Posted Image
E bataie de joc, la altii se poate sa fie preturi normale, numai la noi nu.

Mi se pare mie sau wizz a scumpit biletele fata de anul trecut? Am fost in septembrie anul trecut Timisoara-Londra-Timisoara cu 555 lei pentru 2 persoane + locuri + un bagaj.
Anul acesta vreau sa merg Timisoara-Bari-Timisoara si e 668 lei desi distanta e mult mai scurta si nu platesc si pentru bagaj.
Tin sa mentionez ca am Wizz Discount Club.

Edited by antiqque, 10 July 2018 - 12:40.


#11698
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,836
  • Înscris: 10.12.2006
Ce se intampla cu un bilet pe care nu il mai pot folosi, pierd toti banii?

#11699
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

View Posttfmercedez, on 10 iulie 2018 - 10:36, said:

Sunt preturi de neam prost dupa ce treci de control, o apa 8 lei,  un samwich 20 de lei. Dar de acasa nu poti sa ai in bagaj. Decartezi sau inghiti in sec. Sau nu mergi cu avionul.
Sunt preturile de neam prost din cauza taxelor de aeroport. Cred ca avem cel mai scump aeroport. Asta din cauza managementului si nepotismelor de acolo. Aceleasi motive pentru care nu avem multe altele in tara. Discutie lunga, nu are rost sa intram aici in detalii.
Produsele pe care le gasesti dupa control check sunt si ele la randul lor trecute printr-un control.
De ce ar sta sa verifice la fiecare sticla cu lichide (da, daca s-ar permite toti ar avea cel putin o sticla) cand le pot interzice si control check-ul sa mearga mai repede avand in vedere ca oricum se sta suficient la cozi.
Au dreptul sa iti impuna ce reguli vor ei atata timp cat ai acces la un spatiu privat ce nu iti apartine. Daca nu iti convin esti liber sa alegi alt mijloc de transport. Asta cu lichidele tine de securitate, am explicat mai sus de ce nu e fezabil sa verifice fiecaruia sticla ori poate inca nu ai descoperit ca se pot face cocktailuri periculoase din diverse lichide si alte substante aparent inofensive. Nu e nevoie sa le ai tu pe toate, se pot imparti intre mai multi calatori ce au pus gand rau acelui zbor/avion si astfel ar trece mai usor.

Ti-am zis mai demult ca tu ai probleme cu orice tine de reguli de respectat si nu intelegi multe reglementari. Vezi daca ai putea permite unui strain sa faca ce vrea el in casa ta sau i-ai impune niste reguli.

PS:Vezi ca ai voie cu lichide in bagajul de cala. Incearca sa iti dai seama de ce acolo iti e permis si in bagajul de mana nu iti e permis desi ambele sunt verificate/scanate. Poti?

Edited by Tz3posu, 10 July 2018 - 13:57.


#11700
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,738
  • Înscris: 15.06.2007

View PostTz3posu, on 10 iulie 2018 - 13:54, said:


Sunt preturile de neam prost din cauza taxelor de aeroport. Cred ca avem cel mai scump aeroport. Asta din cauza managementului si nepotismelor de acolo. Aceleasi motive pentru care nu avem multe altele in tara. Discutie lunga, nu are rost sa intram aici in detalii.
Produsele pe care le gasesti dupa control check sunt si ele la randul lor trecute printr-un control.
De ce ar sta sa verifice la fiecare sticla cu lichide (da, daca s-ar permite toti ar avea cel putin o sticla) cand le pot interzice si control check-ul sa mearga mai repede avand in vedere ca oricum se sta suficient la cozi.
Au dreptul sa iti impuna ce reguli vor ei atata timp cat ai acces la un spatiu privat ce nu iti apartine. Daca nu iti convin esti liber sa alegi alt mijloc de transport. Asta cu lichidele tine de securitate, am explicat mai sus de ce nu e fezabil sa verifice fiecaruia sticla ori poate inca nu ai descoperit ca se pot face cocktailuri periculoase din diverse lichide si alte substante aparent inofensive. Nu e nevoie sa le ai tu pe toate, se pot imparti intre mai multi calatori ce au pus gand rau acelui zbor/avion si astfel ar trece mai usor.

Ti-am zis mai demult ca tu ai probleme cu orice tine de reguli de respectat si nu intelegi multe reglementari. Vezi daca ai putea permite unui strain sa faca ce vrea el in casa ta sau i-ai impune niste reguli.

PS:Vezi ca ai voie cu lichide in bagajul de cala. Incearca sa iti dai seama de ce acolo iti e permis si in bagajul de mana nu iti e permis desi ambele sunt verificate/scanate. Poti?

Eu nu am probleme cu regulile, doar ca ele sunt mereu in schimbare, si mai mereu se rezuma la interzicerea unor drepturi. Poate nu va vine sa credeti, dar candva se fuma in avion!

Altfel, fiind topic despre wizz, ar fi interesant de stiut daca vreodata vor avea dosponibil WI-FI in timpul zborului. Pe ryanair aveau, dar era parolat, doar pentru echipaj era disponibil.

Cat despre lichide.. nu s-au inventat bombele alea ieri.   Mai bine sa-si faca treaba serviciile secrete si sa prinda persoanele problematice inainte de a ajunge in aeroport.  
Poate sunt cazuri in care sunt copii mici , zborul este lung  si mama are sticlute cu lapte praf etc.   Te pui sa prepari laptele praf in avion cu apa rece, cand puteai avea in termos incalzit?  
Substantele explozive sunt detectabile de catre aparatura de control. M-am parfumat odata inainte sa merg la aeroport,  intr-o parfumerie, si toate aparatele din Stansted au piuit, m-au pus aia sa ma si descalt.

Attached Files


Edited by tfmercedez, 10 July 2018 - 15:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate