Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...
 

Totul despre Wizzair

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
16154 replies to this topic

#10891
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
Am rezolvat,intre timp.Nu aveam ruleta cu mine,sa uitat chinezul ciudat la mine când i-am cerut un metru...lol.

Sau schimbat tarifele bagajului la cala (23kg) sau care e faza?
Ultima călătorie cu wizz,la sfârșitul lui februarie...32 euro(dus &întors)
Acum e 54 de euro...:)


#10892
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006
@mobilewave, poate diferenta este: sezon vs extrasezon

#10893
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009

View Postmobilewave, on 11 mai 2017 - 06:39, said:

Am rezolvat,intre timp.Nu aveam ruleta cu mine,sa uitat chinezul ciudat la mine când i-am cerut un metru...lol.

Sau schimbat tarifele bagajului la cala (23kg) sau care e faza?
Ultima călătorie cu wizz,la sfârșitul lui februarie...32 euro(dus &întors)
Acum e 54 de euro...Posted Image

View PostmoniK_06, on 11 mai 2017 - 08:19, said:

@mobilewave, poate diferenta este: sezon vs extrasezon


Exact. Scrie la ei pe site, stiu de anul trecut.

In sezon sunt mai scumpi. Si doamne feri sa te prinda pe aeroport cu ceva in plus ca-ti iau si cucul de la ceas.

#10894
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Salut
Maine zbor prima data cu wizzair și am un bagaj gratuit de mana. Am văzut ca dimensiunea maxima admisa e 42*32*25. Eu o sa iau un ghiozdan care depășește cu câțiva cm. Credeți că o să am vreo problema? Ma gândesc ca e maleabil și pot sa l forțez dacă nu încape.
Ms

#10895
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009
E dupa noroc. Dar nu ar trebui sa fie problema, depinde cât de mult depășește.

#10896
TybyMen

TybyMen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 28.12.2008
Ghiozdanul e cel mai bun bagaj de mana pt ca poti sa il indesi in cadru. Pe mine nu m-au pus niciodata sa il pun in cadru pt ca nu l-au mai adus la usa avionului

#10897
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,596
  • Înscris: 17.08.2007

View PostAfroditu, on 17 mai 2017 - 20:00, said:

Salut
Maine zbor prima data cu wizzair și am un bagaj gratuit de mana. Am văzut ca dimensiunea maxima admisa e 42*32*25. Eu o sa iau un ghiozdan care depășește cu câțiva cm. Credeți că o să am vreo problema? Ma gândesc ca e maleabil și pot sa l forțez dacă nu încape.
Ms
Dacă e flexibil și incape in acel cadru de la boarding nu ai probleme. Dacă nu, te costa 42 euro. Vezi că trebuie să fie singurul tau bagaj, fara alte poșete sau gentuțe

#10898
SsAiAndrei

SsAiAndrei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.05.2017
Salut.

Saptamana viitoare va fi prima data cand voi zbura cu avionul.
Am ales un pachet turstic prin Wizz Tours : transport si cazare. La acest pachet am adaugat un bagaj mare de mana. Din ceea ce am citit pe forum, precum si in regulament, acest bagaj trebuie sa aiba maxim 15 KG. Am dreptate?

Ok, intre timp, m am gandit sa iau si laptopul cu mine, caci serviciul este servici.

Pentru a mi putea lua bagajul mic de mana, adica laptopul in husa de umar, trebuie sa selectez " Imbarcare prioritara". Selectez imbarcarea prioritara din meniu- Cost Total :92 RON, dau achitare: imi apare suma de 240 RON.

Aici sunt extraordinar de nedumerit: de unde apare aceasta diferenta de 150 RON?

S a mai confruntat cineva cu aceasta situatie?


Multumesc.

#10899
TybyMen

TybyMen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 28.12.2008

View Postatupi, on 18 mai 2017 - 18:06, said:

Dacă e flexibil și incape in acel cadru de la boarding nu ai probleme. Dacă nu, te costa 42 euro. Vezi că trebuie să fie singurul tau bagaj, fara alte poșete sau gentuțe
Nu este adevarat. Poti sa mai ai de exemplu laptopul in gentuta  sau la fel camera in gentuta  cum iar la femei nu se calculeaza poseta daca o ai de exemplu pe langa un rucsac ceva

#10900
das_d

das_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.09.2016
Stiti daca in acest moment se aloca gratuit locurile unul langa celalalt sau trebuie neaparat platite sa fie unul langa celalalt? Sunt mai multe persoane pe aceeasi rezervare.
Eu zbor cu familia si e  important sa fie locurile unul langa celalalt. Pana acum asa mi s-a alocat, fara sa platesc, totusi acum la online checkin vad ca ma pun sa platesc sau imi dau aleator.
La zborurile trecute (ultimul in 2016) imi arata locurile propuse si plateam daca voiam sa le schimb.

Poate sa-mi zica cineva care a mers in ultima luna cu wizz air cum se aloca locurile?

#10901
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006
@das_d, eu am avut rezervare pentru 2 persoane si mi-au alocat locuri unul langa altul atat la dus cat si la intors.
Astea in momentul check-in ului si fara sa platesc suplimentar.

View PostTybyMen, on 19 mai 2017 - 05:43, said:

Nu este adevarat. Poti sa mai ai de exemplu laptopul in gentuta  sau la fel camera in gentuta  cum iar la femei nu se calculeaza poseta daca o ai de exemplu pe langa un rucsac ceva

Conform regulamentului ai voie cu o gentuta extra daca optezi pentru imbarcare prioritara. Daca nu, ai dreptul la un singur bagaj.
Daca te lasa totusi cu poseta aceasta poate fi considerata exceptie si nu regula

Edited by moniK_06, 19 May 2017 - 08:53.


#10902
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,596
  • Înscris: 17.08.2007
Confirm, după multe zeci de zboruri că gentuță la femei sau bărbați e considerată bagaj suplimentar.

#10903
SsAiAndrei

SsAiAndrei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.05.2017
Un raspuns va rog frumos, la ceea ce am postat.

Multumesc.

#10904
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006
@SsAiAndrei, da, bagajul mare de mana trebuie sa aiba maxim 15 kg.
In privinta problemei cu imbarcarea prioritara, eu am facut o simulare pana la etapa de plata si imi apare suma de 92 lei.
Mai fa o simulare, nu stiu ce sa zic....ai doar doua segmente de zbor, pentru o singura persoana, nu?

#10905
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
Nu e specificat nicăieri că bagajul de mână la Wizz Air trebuie să aibă max 15kg.
Regula este să poată fi pus în compartimentul de bagaje fără ajutor suplimentar.

#10906
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006
@bv01, stii ca a mai fost discutia in urma cu cateva pagini si ti-am dat dreptate ca nu e specificata limita de kg, dar cineva a zis ca scrie pe boarding pass. Putin cam ciudat, dar si eu cand le-am generat acum cateva saptamani am vazut lucrul acesta. In rest nu e mentionat nicaieri.

Edited by moniK_06, 19 May 2017 - 14:21.


#10907
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
https://wizzair.com/...159a3f5ab60.pdf

Pagina 19, capitolul 14.1.3, alineatul a) - se mentioneaza la un moment dat cele 15 kg

#10908
SsAiAndrei

SsAiAndrei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.05.2017
Salutare,

Am revenit cu pozele. Sper sa ma poata ajuta cineva cu un raspuns.

Multumesc.
[ http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/922/ZKDUFi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/922/H59j1Q.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by SsAiAndrei, 19 May 2017 - 21:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate