Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

LIDL - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * - 11 votes
  • Please log in to reply
5401 replies to this topic

#199
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@bursul am zis ca am avut un mic party.

Apropo de masurat madularul... Suntem pe un topic de magazin de discounter, da? Nu ne laudam cu lungimea lui :)
Nu de alta dar de prin ce citesc din ziare, eu o am destul de lunga si tot nu îmi ajung banii. Daca imi zicea cineva ca o sa ajung la veniurile actuale, acum 15 ani si tot o sa chitai de bani luna de luna, il faceam un mare bou. Si credeți ma chitai... si cand ma uit cati bani imi trec prin mana ma ia cu ameteala rau de tot.

Revenind la lidl, nevasta mea mi a zis azi sa nu mai iau ulei asa ieftin de la ei ca e o porcarie. E prima plangere oficiala de un produs. Cica sa iau mai scump;))) )))

Edited by MembruAnonim, 03 October 2017 - 05:16.


#200
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014

View PostMembruAnonim, on 03 octombrie 2017 - 05:12, said:

Daca imi zicea cineva ca o sa ajung la veniurile actuale, acum 15 ani si tot o sa chitai de bani luna de luna, il faceam un mare bou. Si credeți ma chitai... si cand ma uit cati bani imi trec prin mana ma ia cu ameteala rau de tot.
Asta inseamna ca n-ai invatat nimic in 15 ani.

Daca nu iti ajung banii nici cand tu consideri ca ai destui inseamna ca habar nu ai de planificare. Cumperi ca unul de 20 de ani, care sta singur si mananca de pe o zi pe alta, dar macar ala n-are nicio grija la varsta aia in afara de distractie. Cand ai familie, copii, nu mai faci din astea si mai ales nu mai spuiin public ca faci asa ceva...... ca nu e nici o lauda sa iei azi la copil cea mai buna mancare si peste 3 zile sa-l tii doar pe paine cu unt, ca ai ramas fara bani.

#201
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bine mai ca iau lectii de pe net :)

Cheltui ca au crescut cheltuielile odata cu veniturile. Grădinița privata ca statul isi bate joc de noi, o masina ceva mai buna, un concediu in 4 care costa aproape dublu decat unul in 2... si tot asa.

Niciodata nu sunt destui, apropo, ca nu-s fiul lui bill gates sa dau si la altii.

Dar pe mancare consider ca dau cam mult si trebuie sa tai, asta e clar.

A chitai de bani are mai multe sensuri.. nu inseamna ca tai din portia copiilor, ci nu mai mergem un weekend la restaurant sau cand comandam nu ne luam friptura de vita de 100 lei portia ci luam pui de 15 lei kilu de la lidl. Si o facem pe terasa...

In plus eu am intrat in spending mood, si as vrea sa redirecționez niște bani (mai multi) spre weekend breakuri de ex. Imi propun la anul sa fac minim 6, nu 4 ca acum, de ex... d-astea. Iar lidl cam creste preturile.


#202
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014
Eu am spus ca nu ai invatat nimic in sensul ca faci aceeasi greseala des intalnita--- daca iti cresc veniturile nu inseamna automat ca treci in alta clasa sociala si-ti poti permite sa traiesti pe picior mai mare, mai ales daca nu stii sa-ti gestionezi banii. Adica, aveai, sa zicem, salariu de 2500 si acum ai 3500 --- asta nu te pune pe picior de egalitate cu unul care are 7000. Cum vad eu treaba asta --- in momentul in care trebuie sa tai de la ceva [orice], e clar ca nu-ti poti permite acel stil de viata, trebuie sa mai ajustezi pe undeva.  De aceea "chitai" , dupa cum spui chiar tu, luna de luna din cauza banilor.

#203
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostBibulus, on 03 octombrie 2017 - 11:14, said:

Eu am spus ca nu ai invatat nimic in sensul ca faci aceeasi greseala des intalnita--- daca iti cresc veniturile nu inseamna automat ca treci in alta clasa sociala si-ti poti permite sa traiesti pe picior mai mare, mai ales daca nu stii sa-ti gestionezi banii. Adica, aveai, sa zicem, salariu de 2500 si acum ai 3500 --- asta nu te pune pe picior de egalitate cu unul care are 7000. Cum vad eu treaba asta --- in momentul in care trebuie sa tai de la ceva [orice], e clar ca nu-ti poti permite acel stil de viata, trebuie sa mai ajustezi pe undeva.  De aceea "chitai" , dupa cum spui chiar tu, luna de luna din cauza banilor.
Si ce te face sa crezi ca unul cu 7000 e mai cu mot decat unul cu 3500? Totul e sa stii sa-ti gestionezi bugetul ...atat cat e....

#204
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014
Nu ai inteles ideea. Trebuie sa te intinzi numai cat iti este plapuma, fara sa incerci sa duci un stil de viata pe care nu ti-l permiti. Omul intotdeauna are tendinta [oarecum fireasca] sa acceada intr-o clasa superioara, sa traiasca mai sus decat ii permit veniturile si sa consume produse pe care nu si le permite decat taind din alta parti.

Va mai spun ceva -- cine merge in Lidl merge acolo pentru ca este un magazin mai ieftin, unde gasesti, de exemplu, salam de Sibiu la 45 lei kg comparativ cu 90 cat costa intr-un magazin de delicatese.  Si multe branzeturi si mezeluri aduse de afara la pret bun, unele cu compromisuri la fabricatie [ex nu sunt maturate corespunzator]. Astfel, omul obisnuit, salariat pe cine stie unde, ajunge sa guste si el niste lucruri care erau inainte rezervate numai elitelor si unii incep sa-si doreasca mai mult, sa cheltuie mai mult, sa-si depaseasca veniturile. E valabil si la incaltaminte, imbracaminte, telefoane, tot ce vreti...... gen adidasi de 600 de lei dntr-un salariu de 1700, sau telefon smecher la care plateste rate 2 ani.

#205
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am o întrebare teoretica. Chiar asa e.

Daca ai un venit sa zicem de 2500 euro e ok sa dai 500 pe mașină si 500 pe casa ratele? Sau cat e rezonabil?

Si daca ai 5000 e ok sa dai sa zicem 1000 pe casa si 1000 pe mașină?

Chiar am aceasta dilema la care nu exista un raspus. Si cat pe mancare? Luati lidl ca exemplu

#206
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,112
  • Înscris: 04.03.2014

View PostMembruAnonim, on 03 octombrie 2017 - 16:54, said:

Am o întrebare teoretica. Chiar asa e.

Daca ai un venit sa zicem de 2500 euro e ok sa dai 500 pe mașină si 500 pe casa ratele? Sau cat e rezonabil?

Si daca ai 5000 e ok sa dai sa zicem 1000 pe casa si 1000 pe mașină?

Chiar am aceasta dilema la care nu exista un raspus. Si cat pe mancare? Luati lidl ca exemplu

Nu cred ca poate exista un raspuns, pentru unii e ok, pentru altii nu.  Mie partea cu casa mi se pare buna, pe undeva e si o investitie, partea cu masina nu. Adica mi se pare mult sa arunci 120.000 euro in 10 ani pe masina la un venit de 5.000 euro pe luna.

#207
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Insemana ca in 10 ani schimbi 2 x5 sau x6. Cam asa vorbim.

Cand ai 5000 euro venit ce mașina sa iti iei? Renault Talisman?

Adica cam la ce nivel sa te duci?

Edited by MembruAnonim, 04 October 2017 - 14:09.


#208
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014
Mai cristimate, nu vreau sa deturnez discutia [pana la urma e topic Lidl] si nici n-a vrea sa crezi ca am ceva cu tine, dar as fi curios sa aflu cum iti gestionzi tu bugetul, ce prioritati ai, daca iei in calcul cheltuieli neprevazute, etc.
Mi se pare ca la tine totul se face dupa ureche, adica ti se scoala sa schimbi masina - o schimbi- fara sa te intereseze ca ai nu stiu cate rate, ca trebuie sa dai un copil la scoala, ca vor fi cheltuieli cu garderoba de toamna/iarna, etc. Pe urma, cand te pomenesti ca apar si astea, incepi sa "chitai".  Cel putin eu asa am inteles din ceea ce ai scris tu anterior.

#209
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
e destul de simplu coane, ca nu-i secret: vin banii in principiu TOTI intre 25 si 5. cam toti. se strang buluc intr-un singur cont de la mine, sotie, etc...

primul pas platesc tot... masini, case, gradi etc. apoi mut totul pe cardurile de credit unde se acopera din credite. cu banii de pe carduri platesc toate facturile... si aici tot (lumina, gaze, curent... etc).
automat se trimit sumele spre pensie pilonul 3, cele 2 conturi pt copii (nu sunt exorbitante dar conteaza orice suma).
de cateva luni iau si o suma de bani si o trimit spre Tradeville.

ce ramane spargem. si am un fisier cat costa "alea fixe" ce raman spargem. cum suma care o spargem mi s-a parut marisoara, am intrat putin in detalii - doar exista raport pe cardurile de credit. si cea mai mare parte e pe haleala... si m-am cam enervat! Lidl e principalul beneficiar...

Edited by MembruAnonim, 04 October 2017 - 15:33.


#210
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
incearca sa renunti la cardurile de credit.

#211
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcorinadaniela, on 04 octombrie 2017 - 15:29, said:

incearca sa renunti la cardurile de credit.

si ce fac, banii se duc din debit atunci.
la un card de credit am 2% back and rebate de ex, cu altul intru la lounge-uri, mai am deduceri pe la chestii, mai am nevoie de o masina in chirie... debit nu ai nimic.
rulez cardurile oricum. deci dobanda 0% si beneficiez de multe chestii

de ex acum mi-am luat o geanta de 250 euro moka ca am mile pe card...

#212
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
dar daca nu ai avea deloc carduri de credit, ai reusi sa te descurci doar cu veniturile pe care le incasati, cu banii care va intra in casa ?

#213
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
priveste cardurile de credit ca un instrument de plata convenabil nu ca pe un credit. e acelasi lucru cu un debit dar care e pe invers... :D

ca sa nu te mai gandesti ca la un credit gandeste-te ca am tras banii acum 10 ani, odata, si de atunci luna de luna aduc soldul la 0 (adica rulez integral cardul). de aceea dobanda platita e 0 (ZERO).
am carduri de credit cu plata integrala. de altfel am luni cand depasesc valoarea cardului de credit adica depun, cheltuiesc, si mai mut din contul curent sa mai pot cheltui (valoarea lor este mai mica decat cheltuielile mele lunare si in afara de rate la casa eu nu prea folosesc cash, rotesc banii prin carduri).

raspunsul este DA: luna de luna imi acopar cheltuielile cu veniturile actuale, nu am pus nimic deoparte anul asta decat acele mici sume despre care vorbesc, restul am spart TOT.
mai e o chestie care lumea nu o intelege: eu am credite pt casa... luna de luna cand platesc creditul de fapt economisesc. e o economisire pe invers... si daca ai 2 case de ex e si mai fun, si tot asa.

dar de 2 ani chitai de bani. adica la final de luna sunt f atent cu banii, reduc din cheltuieli, nu mai luam nimic inutil, nu mai mananc la cantina si desert, d-astea... sa zicem. de ex. pe 24 nu pot sa-mi comand un tv tuner de 100 lei, astept ziua de 26. sper ca sunt destul de clar

si problema identificata de mine este costul mancarii... scumpe!

#214
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,112
  • Înscris: 04.03.2014

View PostMembruAnonim, on 04 octombrie 2017 - 14:08, said:

Insemana ca in 10 ani schimbi 2 x5 sau x6. Cam asa vorbim.

Cand ai 5000 euro venit ce mașina sa iti iei? Renault Talisman?

Adica cam la ce nivel sa te duci?


Suntem cam off-topic.

Nu prea cred ca poate exista un raspuns. Poate cineva vrea sa cheltuie 500 pe luna si de diferenza de 6000 pe an sa-si cumpere un Rolex eftin, sa-i strice la masaj sau in vacanta, sa-i bage la saltea etc...

Poate unu' face 10.000 km pe an si altu' weekenduri dupa weekenduri in masina cu familia mare. etc...

O Mare parte din cunostintele mele, colegi, prieteni stau pe la suma aia(Nu in Romania, acolo e de top, aici doar foarte bun) Valuarea de piata a mainilor lor variaza cred intre 4.000 si 30.000.

#215
isav

isav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.06.2007
Fara  suparare, dar voi ati deturnat topicul.

#216
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,112
  • Înscris: 04.03.2014
Vad, sorry...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate