Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Partitii Asus x552m

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Acum hardul este formatat MBR.

#20
iiluzii

iiluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 28.11.2012

 xxvirusxx, on 13 februarie 2016 - 14:58, said:

Acum hardul este formatat MBR.

Sincer nu stiu ce inseamna MBR, doar am auzit de MBR si GPT ... dar mai mult de atat nu stiu ..

#21
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 07.06.2014

 iiluzii, on 13 februarie 2016 - 13:01, said:

Nu este prima sau ultima data cand formatez un pc/laptop - dar asa ceva nu am mai intalinit.

P.S nu sunt un geniu in IT, dar nici un PROST. Deci cat de cat ma descurc pentru mine - nu fac afaceri cu asa ceva ci o fac de nevoie.

 iiluzii, on 13 februarie 2016 - 14:59, said:

Sincer nu stiu ce inseamna MBR, doar am auzit de MBR si GPT ... dar mai mult de atat nu stiu ..

nu o lua ca pe o jignire, ci ca un sfat, cand sustii ca stii si ca o faci in cunostinta de cauza, trebuie sa te pui la punct cu aceste informatii. aceasta nestiinta poate duce la pierderi de date si alte minunatii daca nu stii ce faci.

#22
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 iiluzii, on 13 februarie 2016 - 13:23, said:

La fel si pt wind 8 si win 7 .
Pai ce defect sa aibe ? ideea e ca nu imi arata partiile care deja erau create, dar pot sa fac altele si sa ii dau bataie pana la capat - dar bineinteles pierd totul din laptop.
Acum eu folosesc laptopul despre care vorbeam.
Nu vrei sa pierzi nimic din ce ai acum pe Hdd ?
Pai, salveaza tot ce ai pe Hdd (pe cd-uri, dvd-uri, stick USB, un alt Hdd sau Hdd extern) si apoi formatezi intreg Hdd-ul la reinstalare.
[ http://www.greenbookblog.org/wp-content/uploads/2015/03/much_ado.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tom_1133, 13 February 2016 - 15:05.


#23
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 07.06.2014
aceste 2 "procese", stau la baza legaturii intre software si hardware, busesti ceva in ele, compromiti integritatea tuturor datelor salvate pe acel hdd. nu mai pun restul de probleme conexe.

#24
iiluzii

iiluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 28.11.2012

 Dany_Darke, on 13 februarie 2016 - 15:03, said:

nu o lua ca pe o jignire, ci ca un sfat, cand sustii ca stii si ca o faci in cunostinta de cauza, trebuie sa te pui la punct cu aceste informatii. aceasta nestiinta poate duce la pierderi de date si alte minunatii daca nu stii ce faci.

Nu o iau ca pe o jignire, dar am zis ca poate stie cineva despre ce este vorba pentru ca eu pana acum nu am mai intalnit asa ceva .. si am formatat sute de laptopuri/pc-uri ....

 tom_1133, on 13 februarie 2016 - 15:04, said:

Nu vrei sa pierzi nimic din ce ai acum pe Hdd ?
Pai, salveaza tot ce ai pe Hdd (pe cd-uri, dvd-uri, stick USB, un alt Hdd sau Hdd extern) si apoi formatezi intreg Hdd-ul la reinstalare.
[ http://www.greenbookblog.org/wp-content/uploads/2015/03/much_ado.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta am facut aseara inainte sa ma apuc de treaba ... dar ideea e ca datele din laptop se mai modifica cu timpul si sa stau mereu sa copiez pe stick-uri o sute de GB - nu cred ca e asa funny :)

 Dany_Darke, on 13 februarie 2016 - 15:07, said:

aceste 2 "procese", stau la baza legaturii intre software si hardware, busesti ceva in ele, compromiti integritatea tuturor datelor salvate pe acel hdd. nu mai pun restul de probleme conexe.

OK , ms de raspuns. si in cazul de fata cum ar trebui sa fie MBR sau GPT ?

#25
MihaiProg

MihaiProg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 08.02.2016
Informatii despre MBR:
http://www.yac.mx/ro...ng_a_Drive.html
http://forum.ubuntu....ic.php?id=21681

#26
iiluzii

iiluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 28.11.2012
P.S - laptopul cred ca isi bate joc de mine. Cand m-am pus sa fac acel video acum imi arata cum trebuie cand ajung la partitii ....
Daca mai e ceva data viitoare cand il formatez revin !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate