Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aer conditionat racire A+++/A++

Alegeri 9 iunie 2024

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...
 Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...
 

casa tip duplex dumbravita timis

* * * * * 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1329 răspunsuri în acest subiect

#937
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013

 manghels, on 13 mai 2017 - 22:17, said:

De cand cu casa ..mi-am luat o bormasina..drujba..flex..o scula de aia vribratore (taie prin vibratii)..
Eu de-astea am o gramada (3 bormasini la priza, 2 cu baterii, 1 flex cu baterie, 1 flex la priza, fierastrau circular, fierastrau pendular, masina de frezat, samd).

Asa ca primele scule care le-am cumparat pentru casa au fost: un hârleţ, o lopată, un târnăcop şi o mătură mare. Posted Image
Mai vreau sa-mi iau un topor. Posted Image

#938
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.395
  • Înscris: 25.09.2008
baros inca nu ti-a trebuit? :)

#939
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.759
  • Înscris: 15.04.2012
Lui, nu cred ca ii va trebui..... Lui, Dorel insa..... alta poveste.

#940
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Azi am avut ajutor de nadejde la selectat si carat gresie&faianta, sotia a fost "pe sistem".Am luat portelanata de 60*60 gresie baie bucatarie 9 mm, gresie hol 60*60 grosime 10 mm si faianta ptr bai( gresie portelanata 60*30).Maine iau adezivul chitul si profilele.

Fișiere atașate



#941
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.409
  • Înscris: 24.02.2007

 kolfleading, on 14 mai 2017 - 09:19, said:


Eu de-astea am o gramada (3 bormasini la priza, 2 cu baterii, 1 flex cu baterie, 1 flex la priza, fierastrau circular, fierastrau pendular, masina de frezat, samd).

Asa ca primele scule care le-am cumparat pentru casa au fost: un hârleţ, o lopată, un târnăcop şi o mătură mare. Posted Image
Mai vreau sa-mi iau un topor. Posted Image

Mie nu imi trebuie acum topor dar am văzut unul in Hornbach care aproape ca m-a convins. Coada din compozit si pe tăiș avea un fel de carbură metalică . Arată beton. Am salivat nițel la el dar am aminat achiziția pina ce termin casa (ori voi sparge lemne ori voi folosi scula la fugărit vecinii dacă ma supăra)

#942
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Lacuit rosturile la gresie, amorsat restul de sapa&perete ptr placare gresieamanat op gresia&faianta mesterul ocupat...ma gandesc sa ma apuc de lavabil maine cu scula noua

Fișiere atașate



#943
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Terminat amorsarea tinciului, inceput op gresia&faianta de aceasta data profi urmeaza amorsare tavan si de Luni incep op lavabila.

Fișiere atașate



#944
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 948
  • Înscris: 05.04.2015
weekend productiv inceput cofrare terase exterioare si strivit unghie&deget, cumparat aspirator semiprofesional ptr constructii ( multumiri lui kofi ptr aspiratorul imprumutat dupa ce l-am folosit pe al lui nu m-am putut abtine si mi-am luat unul la fel).Degetul e vanat , in febra cofratului mi am dat cu ciocanul cand bateam un cui de beton....mai devreme cu 5 min vecinu ma ruga sa iau o pauza ca doarme juniorul lui binenteles ca am continuat si m-am ologit dar nu m-am lasat deloc, dupa cateva injuraturi date in interiorul casei si ceva apa peste deget am revenit in forta.
Op lavabilul o sa mai astepte cateva zile sunt prins acum cu cofrarea si turnarea egelizarii....si cu degetul.

Fișiere atașate


Editat de vali1900, 21 mai 2017 - 21:05.


#945
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 948
  • Înscris: 05.04.2015
avansez incet incet, greu cu muncitorii...Cofrarea nr 2 terminata aproximativ(tre sa mai prind niste contre), dat cu amorsa cu nisip cuartos pe placi si xps ul perimetral, taiat plasa armare si pus pureci.Azi am batut palma cu firma care mi-a facut si montat sorturile la jgheaburi, tre sa fac un premontaj ptr sorturile care o sa imbrace terasele neacoperite si balcoanele asta inainte de termosistem.Sa vad daca se tin de cuvant ptr ca am evoie de ele bridele de fixare in max o saptamana.Vb cu firma cu termosistemul posibil sa incep mai devreme decat era prevazut adica 5 iunie, mai am o intalnire pe Joi ca sa definitivam intelegerea.
Cu gresia se avanseaza, pacat ca nu am facut poze azi....

Fișiere atașate



#946
taxatorul

taxatorul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 22.01.2017
Ce inaltime are contratreapta?

#947
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 948
  • Înscris: 05.04.2015

 taxatorul, on 22 mai 2017 - 20:08, said:

Ce inaltime are contratreapta?
18 cm fara finisaj cu finisaj o sa ajunga la  19,5.Trebuie sa ma ridic cu egalizarea pana la nivelul pragurilor de beton pe care sunt montate usile adica aproape 7 cm.La un apartament egalizarea cu 7 cm este ok la ambele usi, la cel de-al doilea am  un prag de 7 cm si un prag de 9 cm asa ca va trebui sa torn egalizare 7 cm si apoi sa tai din pragul de 9 cm diferenta.Nu pot sa merg pe egalizare de 9 cm deoarece la pragul de 7 cm voi depasi cu finisajul evacuarile din pragul ferestrei.O sa am ceva batai de cap cu deupajul pragului dar alta varianta nu am.

Fișiere atașate


Editat de vali1900, 22 mai 2017 - 20:25.


#948
taxatorul

taxatorul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 22.01.2017
19,5 cm imi pare ca-s cam prea inalte.

Pe de alta parte, hidroizolatia trebuie sa fie foarte buna, daca vii cu cei 7 cm pana la nivel cu partea de jos a profilului pragului.

Pe spaletii golurilor de ferestre si usi ai pus dinainte polistiren? Sau ai montat termopanele direct pe zidarie?

Imi pare rau pentru deget.

Editat de taxatorul, 22 mai 2017 - 20:43.


#949
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 948
  • Înscris: 05.04.2015

 taxatorul, on 22 mai 2017 - 20:47, said:

19,5 cm imi pare ca-s cam prea inalte.

Pe de alta parte, hidroizolatia trebuie sa fie foarte buna, daca vii cu cei 7 cm pana la nivel cu partea de jos a profilului pragului.

Pe spaletii golurilor de ferestre si usi ai pus dinainte polistiren? Sau ai montat termopanele direct pe zidarie?

Imi pare rau pentru deget.
Termopanele au fost montate  in golurile de geam tencuite in prealabil si asezate pe niste praguri din beton  impermeabilizat.Ca si hidroizolatie am sa folosesc ori sistemul Mapei ori Ceresit.Ms  ptr deget sfat daca se intampla la cineva gheata si Ale gel( neaparat ceva cu Heparina) si o sa fie ok.

Editat de vali1900, 22 mai 2017 - 20:53.


#950
taxatorul

taxatorul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 22.01.2017
Daca as fi fost in locul tau, as fi turnat prima "treapta" de 25 cm, urmatoarele de 17 cm, iar ultima, la terasa/podest, de 12 cm inaltime.
Poate asa ai si facut, n-am urmarit.
Sunt nou pe forumul de constructii.

Editat de taxatorul, 22 mai 2017 - 21:03.


#951
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Azi pe santier am fost singur ...faiantarul - intermediarul ma suna dimineata ca tre sa ia omul doar doua zile si il aduce Marti deci zile martiene cred.L am intrebat daca am de ales... daca nu era baiatul care pune gresia asa de bun ii spuneam la revedere mijlocitorului chit ca imi este vecin.
  In fine m am apucat sa fac cofrajele la terasele de la intrare si zic eu ca mi au iesit bine.Cat priveste taiatul pragului la sapa de pe terasa m am gandit mai bine si coroborat cu sfatul vecinului o sa plec cu 9 cm din prag pe care o sa ii pierd catre cealalta usa la 7 cm.

Fișiere atașate



#952
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.409
  • Înscris: 24.02.2007

 vali1900, on 23 mai 2017 - 18:01, said:

.

Am vazut ca lacuiesti rosturile la gresie cu CT10. Ce chit ai folosit ? Te intreb pentru ca nu am vazut la CE 40 sau CE 43 sa se recomande sa mai dai cu ceva peste.

#953
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 948
  • Înscris: 05.04.2015
C40 am folosit, in fisa tehnica scrie ca este rezistent la murdarie asa ca nu ma costa mare lucru ca la 6 luni sa dau rosturile cu CT10 ptr protectie suplimentara.

#954
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 948
  • Înscris: 05.04.2015
refacut(demolat) spalet usa intrare, demontat cofraje ptr sapa la intrari ( o sa torn sapa semiuda ) si montat betoniera concomitent cu taierea benzilor RAL la termopane pe exterior,razirea siliconului de pe tenco si sigilarea cu spuma acolo unde spuma cu expandare redusa a fost asa de redusa ca nici n o vedeam...multumiri fabrica de geamuri timisoara alias Deriva.Multumiri Doru si Marcel ptr aportul adus lucrarilor.

Fișiere atașate


Editat de vali1900, 27 mai 2017 - 19:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate