Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

casa tip duplex dumbravita timis

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1329 replies to this topic

#901
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Astia ai mei de la finisaje chiar fac curat. Au un sef care le pretinde sa lase luna la sfarsitul lucrarii. Stiu asta pentru ca atunci cand au lucrat 3 zile fara el au lasat dezastru. Adica s-au apucat oarecum sa curete si presupun ca in timpul procesului si-au dat seama ca sunt de capul lor.
Seful face diferenta, va zic.

Edited by cumparator, 02 April 2017 - 19:00.


#902
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Amorsat placile gc in camp inaintea gletuirii.

Attached Files



#903
lucia1980q

lucia1980q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 24.06.2015

View Postvali1900, on 31 martie 2017 - 12:27, said:

Am bagat vata minerala intre rigips si placa etaj dar am folie bariera de vapori etanseizata pe perete cu mastic dedicat.

Zi mi te rog si mie pe PM - ce fel folie si mastic, marca ma refer .merci mult

#904
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Folie delta galbena , mastic isover sau precit din HOrn.Daca lipesti folia de tenco sau finisaj va trebui sa pui bagheta deco la imbinare tavan-perete ca sa nu tai folia lipita cu mastic la nivelul placii de gips carton.

Edited by vali1900, 07 April 2017 - 12:09.


#905
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Ceva poze cu ultimele realizari.Terminat tavane un apartament ramas de slefuit gletul.Am inceput la al doilea apartament tavanele si azi terminat placarea la scara urmeaza sapa de egalizare la trepte.

Attached Files



#906
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Hidroizolare prag&imbinare rama geam cu perete.Amorsa bituminoasa+bituband Al maine iar amorsa +nisip cuartos ptr aderenta.Placare gresie cu adeziv cu rasini gen CU22 sau keralastic pe portiunile hidroizolate in acest mod.Lipire xps zona spalet cu adeziv bituminos DenBraven sau merg numai pe lipire adeziv mineral pe portiunea curata fara banda , se vor folosi profile de imbinare lipite pe rama la limita bitubandei aplicate ptr rigidizarea spaletilor.Am ales varianta asta deoarece deja aveam dat cu amorsa bitum pe prag si la imbinarea perete sapa terasa, plus la imbinare cu bitubanda vin peste hidroizolatia care iese de sub sapa si o inchid ermetic.Am aplicat bitubanda atat prin faptul ca este autoadeziva cat si prin incalzirea cu suflanta a stratului amorsat.

Attached Files



#907
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Arata bine...... insa nu era mai simplu daca puneai silicon intre fereastra si perete

#908
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Azi , mana moarta pe santier asa ca am facut ceva curatenie ca era dezastru.Am plecat de Joi si i am lasat pe baieti la treaba dar binenteles ca nu au facut ordine macar acum inainte de pasti.
Ceva poze cu imbinarea prag -sapa terasa si scarile ( le am taiat azi cu firizul&amorsat imbinarile) din al doilea apartament.

Attached Files



#909
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015

View PostBodCasa, on 13 aprilie 2017 - 14:51, said:

Arata bine...... insa nu era mai simplu daca puneai silicon intre fereastra si perete

Daca puneam silicon intre ele dadeam faliment si manjeam ramele oricata banda de hartie lipeam__ pana la termoizolarea casei de la caldura se scurgea pe ele__ ( trebuia bagat silicon bituminos oricum ajungeam la vaianta bituminoasa)

#910
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Cu putina atentie..si rabdare..intra siliconul foarte usor..Eu am bagat ceva de la Sika..intre glafuri..si profilele termopan..Ai dreptate..daca pui prea mult..atunci urca un pic si pe profil cand il 'nivelezi' insa se sterge usor..sau daca pui banda de hartie..e si mai simplu..

#911
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Solutia bituminoasa se aplica numai in zonele de imbinare directa prag usa - sapa gen terase balcoane , la geamuri voi da hidroizolatie lichida apoi glaful prin in solbanc (intre glaf si rama - pervaz pe portiune de 3 cm se monteaza o garnitura epdm) apoi silicon.

#912
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Ceva poze facut pervaze ext cu hyseal si fibre sika dupa ce am taiat spuma si lipit o folie pvc peste ea(partea de jos) cumparat gresie camere tehnice.

Attached Files



#913
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Din ciclul uite gresia nu e gresia si "mai dati o sansa mesterului".A pus gresia el ieri, am scos gresia eu azi.

Attached Files



#914
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
da ce-a(m) facut sefu'?

#915
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015

View Postbrawnie, on 26 aprilie 2017 - 19:27, said:

da ce-a(m) facut sefu'?
Nimic(bun) ce sa faca pierdere un sac de CM12 si cateva zeci de cleme plus munca mea de debarasare&reamorsare.Le am desprins cu roto , e drept, fara nici o pierdere deci va dati seama ce bine au fost puse sau ce bine ma pricep eu la "descarcerari".Astept urmatorul mester care ar avea referinte bune...

#916
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postvali1900, on 26 aprilie 2017 - 20:03, said:


Nimic(bun) ce sa faca pierdere un sac de CM12 si cateva zeci de cleme plus munca mea de debarasare&reamorsare.Le am desprins cu roto , e drept, fara nici o pierdere deci va dati seama ce bine au fost puse sau ce bine ma pricep eu la "descarcerari".Astept urmatorul mester care ar avea referinte bune...

Stai ca nu m-am prins ce a gresit. Din poze par drepte. Cit e adezivul moale ar trebui sa le poti scoate usor. Deci care fu' baiul?

#917
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Baiu fu asa: mesteru nu a pierdut marginile la pereti asa incat a plecat cu prima placa la zero si a ajuns la jumatatea dist la +2,5 asa incat plinta trebuia lipita cu strat de adeziv de aproape 2 cm pe toata dist ca sa arate uniform.Placarea trebuia sa o faca de la jumatatea camerei respectiv de sus in jos ca sa alinieze placile corect si sa le piarda la margini.Rosturile i an zis sa le le lase minime1,5 mmadica max de introducere a penelor in cleme dar a dublat cu distantire de 2,5 mm la imbinari iar in marginea peretelui intre placi nu a suplimentat cu distantieri de 2,5 mm ci a bagat penele in cleme max rezultand rost de 1,5 mm. Asa ca aveam rost de 2,5 mm in camp iar pe margini de 1,5 mm...Placile au fost doar asezate pe adeziv nici nu aveau adeziv pe ele (numai 1/4 din sup placii avea urme) de aceea am reusit dupa aproape 2 zile sa le desprind asa usor....trebuiau batute cu ciocanul de cauciuc sa faca contact ferm cu patul de adeziv , planeitatea sapei este ok deci nu se poate da vina pe denivelari si mai multe faze.Deci mai bine sus cu ele acum decat sus cu ele in cateva luni

#918
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
dar nu le-a pus pe pat continuu de adeziv?..De ce sa aiba acoperire sa putina pe placa?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate