Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

Casa P+1, constructie 2016

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
3515 replies to this topic

#3241
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,662
  • Înscris: 11.03.2006
Nu zic sa faca asa, dar ea chiar are nevoie de o treapta acolo.

#3242
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Am citit postarile din linkurile subiectului cu izolarea casei.
Am concluzionat ca peste 40 cm de la locul puntii termica deja izolatia nu prea mai face mare lucru.
Am concluzionat ca ar putea fi o varianta acesta de mai jos, cum vi se pare ?
Attached File  IMG_0757.jpg   407.42K   118 downloads

Ar insemna sa torn totusi sapa, dar nu cat sa fiu peste gard cu capul de pe terasa; ieri am masurat de principiu si cred ca tot ar trebui sapa, nu imi iese 1 treapta la coborarea din casa, ci una jumate, deci tot trebuie sa inalt nitel.

#3243
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
si eu ma gandeam la ceva similar..sa izolez terasa doar vreun metru langa casa..iar restul sa compensez cu sapa..armata..

Edited by manghels, 28 March 2017 - 08:14.


#3244
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Poti sa pui EPS 100 sub sapa, e mai ieftin ca XPS. Dupa aia calculezi daca e mai ieftina o sapa armata decat EPS, si vezi ce e mai rezonabil (sa pui EPS peste tot si sapa mai subtire, sau doar langa casa si sa compensezi cu sapa.)

Edited by oMariusRO, 28 March 2017 - 08:18.


#3245
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postdenache, on 28 martie 2017 - 07:53, said:

Am citit postarile din linkurile subiectului cu izolarea casei.
Am concluzionat ca peste 40 cm de la locul puntii termica deja izolatia nu prea mai face mare lucru.
Am concluzionat ca ar putea fi o varianta acesta de mai jos, cum vi se pare ?
Attachment IMG_0757.jpg

Ar insemna sa torn totusi sapa, dar nu cat sa fiu peste gard cu capul de pe terasa; ieri am masurat de principiu si cred ca tot ar trebui sapa, nu imi iese 1 treapta la coborarea din casa, ci una jumate, deci tot trebuie sa inalt nitel.

         Niste tuia care sa "ridice" nivelul gardului e prea mult de luat in considerare pentru gradinita aceea din fata terasei? Faceti un efort financiar si ii iei gata crescuti...Si atunci se rezolva si capra si varza. Asta va presupune ca veti avea umbra pe terasa , poate mai mult decat va convine. Nu stiu, unora le place umbra, mie imi place soarele, sincer. Dar poate solutia aceasta e pe placul vostru. Sau ceva trandafiri cataratori, adica ceva "verde".

#3246
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Niste canepa pentru umbra :D


#3247
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Da, niste canepa te inveseleste de nu mai e nici o problema, cand apare vecinul il iei in brate direct.

Chestia e ca daca o inalt foarte mult nu prea mai pot folosi saptiul dintre terasa si gard, ca o sa am un hau acolo. Asa, daca inalt mai putin,  ma vad facand ceva acolo - gen balansoar, gratar... d-astea care nu le pot face pe terasa, ca are numai 15mp. Sau sa pun o mica piscina, de exemplu. Adica o cada mai mare, de fapt, fara pretentii de piscina.

#3248
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Pentru 15 mp as pune direct XPS de 5 sau 10 (sau chiar EPS cum a spus Marius) + sapa armata si finisaje a.i. sa ajung la inaltimea dorita, nu este o suprafata  foarte mare.. Apoi o treapta decenta la casa (nu foarte inalta si ceva mai lata pentru ca trebuie sa o "nimeresti" de fiecare data cand iesi din casa sau invers...iar pe terasa se mai bea uneori ... Posted Image )
Ce orientare are aceasta terasa? Voi sunteti mai iubitori de lumina sau de umbra? Niste trandafiri cataratori care sa ofere o semiumbra si care pot fi modelati in functie de cata umbra va doriti..asta as alege.

L.E: treaba cu canepa e doar mit...cea pe care o cresteau batranii nostri are foarte putin "polen", iti trebuie cam 2 ha per 1.5 grame...

@Marius: zmeura merge la fix, miroase si bine, ia un soi din ala care iti rodeste pana pica bruma...

Edited by catalijns, 28 March 2017 - 09:33.


#3249
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Am si eu o curiozitate, ca tot veni vorba de plante: Ce plante prefera umbra? Vreau sa pin ceva pe un gard mai urat care este in spatele casei, pe nord, cam la 1.5-1.7m de casa.

#3250
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,662
  • Înscris: 11.03.2006
La mine fata casei este pe N-V, mai umbrita.
O sa incerc cu hortensii, hosta, mahonia, berberis (unele varietati), vinca (pe jos), iedera. Ferigile ar trebui sa stea bine la umbra...
Nu sunt prea multe optiuni.

De fapt... https://www.gazetade...e-de-umbra.html
Rhododendronii ar fi si ei o buna alegere, dar sunt otravitori si imi e frica sa nu ii roada cainii. Altfel sunt superbi.

Edited by cumparator, 28 March 2017 - 10:44.


#3251
Andr33i

Andr33i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.02.2016
Ca veni vorba...pe finalul saptamanii trecute mi-au venit si mie plantele...pe langa un gard am pus tuia..."direct crescuti".

Attached Files

  • Attached File  tuia.jpg   601.7K   178 downloads


#3252
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Care a fost prețul pe bucata? Sunt foarte curioasa.

#3253
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016

View PostAndr33i, on 28 martie 2017 - 12:31, said:

Ca veni vorba...pe finalul saptamanii trecute mi-au venit si mie plantele...pe langa un gard am pus tuia..."direct crescuti".
Foarte frumos se vede :)

#3254
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdenache, on 28 martie 2017 - 07:53, said:

Am citit postarile din linkurile subiectului cu izolarea casei.
Am concluzionat ca peste 40 cm de la locul puntii termica deja izolatia nu prea mai face mare lucru.
Am concluzionat ca ar putea fi o varianta acesta de mai jos, cum vi se pare ?
Attachment IMG_0757.jpg

Ar insemna sa torn totusi sapa, dar nu cat sa fiu peste gard cu capul de pe terasa; ieri am masurat de principiu si cred ca tot ar trebui sapa, nu imi iese 1 treapta la coborarea din casa, ci una jumate, deci tot trebuie sa inalt nitel.

Si eu am înțeles la fel din material, la mai mult de 40 cm fluxul nu mai este semnificativ chiar dacă exista. Din desen nu înțeleg de ce nu ai prelungi totuși izolatia. Dacă ai grosime de sapa pe primii 50 cm o poți continua pe toată suprafața . Dacă in desen pe primii 50 cm ai sapa mai sus atunci e corect.

#3255
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postlenny13, on 28 martie 2017 - 16:12, said:

Care a fost prețul pe bucata? Sunt foarte curioasa.
Cei de 1,5-1,7 m sunt in jur de 100 lei bucata, iar cei de 1,8-2m cam 150 lei bucata. Sau cel putin asa erau anul trecut pe aici prin Chitila.

#3256
Andr33i

Andr33i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.02.2016

View Postlenny13, on 28 martie 2017 - 16:12, said:

Care a fost prețul pe bucata? Sunt foarte curioasa.

30 ron bucata Posted Image. Sunt de la 180 in sus... Daca aveti nevoie...haideti la Zalau. Cand am fost eu la pepiniera era unul din Bucuresti cu o masina mare si lua cam tot ce prindea :)).

Edited by Andr33i, 29 March 2017 - 07:34.


#3257
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View PostAndr33i, on 29 martie 2017 - 07:31, said:

30 ron bucata Posted Image. Sunt de la 180 in sus... Daca aveti nevoie...haideti la Zalau. Cand am fost eu la pepiniera era unul din Bucuresti cu o masina mare si lua cam tot ce prindea Posted Image).

La Zalau fuge una doua sotul meu, imi dai, te rog, un numar de telefon sau o adresa ? Site au? Nu mi se pare deloc scump.

Edited by lenny13, 29 March 2017 - 08:13.


#3258
Andr33i

Andr33i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.02.2016

View Postlenny13, on 29 martie 2017 - 08:12, said:

La Zalau fuge una doua sotul meu, imi dai, te rog, un numar de telefon sau o adresa ? Site au? Nu mi se pare deloc scump.

Site: http://www.bacara-gardens.ro
Gasesti pe site nr. de tel. Suna la domnul Lancrajan. Este un domn mai in varsta dar foarte de treaba. Are o pepiniera de toata frumusetea...sub muntii Meses.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate