Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 

Casa P+1, constructie 2016

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
3515 replies to this topic

#3223
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostSean_John, on 24 martie 2017 - 11:53, said:



Doamne fereste! Cine-a mai auzit asa ceva?

O soluție poate fi si înălțarea gardului sau "obstacole verzi ".

#3224
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
Varianta obstacole verzi este de folosit avand in vedere ca gardul este "mic". Daca nu izolezi de jur impreur cu extrudat si "terasa", nu doar maginile, de ce mai izolezi cu extrudat? Frigul este omiprezent, nu este doar pe laterale.
Acum, desi eu am izolat si mama ei de casa, sunt curios care ar fi, dpdv economic, pierderile pentru fiecare "punte termica" neizolata. Cat gaz/curent costa daca nu izolezi terasa. Ca extrudatul si sapa stim cat costa.

#3225
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postkinderbueno, on 26 martie 2017 - 12:55, said:

Varianta obstacole verzi este de folosit avand in vedere ca gardul este "mic". Daca nu izolezi de jur impreur cu extrudat si "terasa", nu doar maginile, de ce mai izolezi cu extrudat? Frigul este omiprezent, nu este doar pe laterale.
Acum, desi eu am izolat si mama ei de casa, sunt curios care ar fi, dpdv economic, pierderile pentru fiecare "punte termica" neizolata. Cat gaz/curent costa daca nu izolezi terasa. Ca extrudatul si sapa stim cat costa.

Așa din fizica se poate calcula pierderea de caldura dacă știm suprafața prin care se pierde si diferența de temperatura intre cele 2 medii. Problema este ca diferența interior/exterior este o variabila chiar dacă suprafața o cunoaștem exact. Se pot face aproximari dar ma îndoiesc de precizia de calcul.
Îți pun si eu o întrebare cum stabilesc care este efectul unei punți termice la scara de la terasa? Terasa am izolat-o pe toate părțile dar la scara nu am cum, va fi expusă mediului. Nu știu sa fac un calcul cu fluxul termic pe distante. Evident va fi o pierdere dar mai mică decit dacă ar fi lipita scara direct de casa.

#3226
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Acum sa fim seriosi, scara nu se poate izola la fel cu restul casei, ca nu poti sa imbraci niste trepte in polistiren de 10. Si atunci care este rezolutia ?

Am pus un subiect nou intreband de terasa. majoritatea spun ca este inutila izolarea terasei.

#3227
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postdenache, on 27 martie 2017 - 12:45, said:

Am pus un subiect nou intreband de terasa. majoritatea spun ca este inutila izolarea terasei.

Adevarul nu se voteaza niciodate... iar majoritatea stim foarte bine cum voteaza... Scuze ca nu m-am putut abtine cand am vazut asta...

Eu as pune XPS de 10 intre peretele casei si treapta respectiva , la fel sub treapta (pe restul terasei).  Treapta va f finisata apoi fara nici o izolatie peste ea sau pe "fata" dinspre exterior (cea dinspre gradina, opozabila casei ca sa zic asa..).

L.E: xps nu polisitiren, sorry.

Edited by catalijns, 27 March 2017 - 12:59.


#3228
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016

View Postcatalijns, on 27 martie 2017 - 12:51, said:


Adevarul nu se voteaza niciodate... iar majoritatea stim foarte bine cum voteaza... Scuze ca nu m-am putut abtine cand am vazut asta...

Eu as pune polistiren de 10 intre peretele casei si treapta respectiva , la fel sub treapta (pe restul terasei).  Treapta va f finisata apoi fara nici o izolatie peste ea sau pe "fata" dinspre exterior (cea dinspre gradina, opozabila casei ca sa zic asa..).

Nu ai cum sa pui polistiren de 10 pe terasa, poate xtrudat. Nu stiu ce sa zic, mi se pare si mie mult sincer. si mai sunt si niste aspecte tehnice, cum o sa stea o placa pusa jumate pe polistiren ? Asta daca pun pe lateriale tot de 10. E ciudatel.

Nu e vorba de votat, pur si simplu vreau sa vad cum fac majoritatea, deoarece in viziunea mea, majoritatea nu are in casa mucegai pe pereti (sper ca aici am dreptate, nu ma insel, ar fi grav ca majoritatea sa aibe mucegai in casa).

#3229
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Poate nu am inteles eu bine dar care "placa pusa jumate pe polistiren ?" Pai nu ai deja turnata atat placa funatiei cat si terasa? Eu vorbeam doar de treapta. Adica vii cu 10 cm XPS peste terasa, pui 10 cm si pe peretele case apoi torni sapa si treapta aia si le finisezi. Asa vad eu treaba, dac aai terasa imensa..e ceva XPS....poate nu renteaza in cazul asta si atunci isi asumi puntea termica....

#3230
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016

View Postcatalijns, on 27 martie 2017 - 13:00, said:

Poate nu am inteles eu bine dar care "placa pusa jumate pe polistiren ?" Pai nu ai deja turnata atat placa funatiei cat si terasa? Eu vorbeam doar de treapta. Adica vii cu 10 cm XPS peste terasa, pui 10 cm si pe peretele case apoi torni sapa si treapta aia si le finisezi. Asa vad eu treaba, dac aai terasa imensa..e ceva XPS....poate nu renteaza in cazul asta si atunci isi asumi puntea termica....

pai daca pun pe terasa, pun si pe lateralele terasei; daca pun pe lateral, ultimii 10 cm nu sunt polistiren ? Ce placa de gresie mai sta ca lumea acolo ? Asta vroiam sa spun...

#3231
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postdenache, on 27 martie 2017 - 13:28, said:

pai daca pun pe terasa, pun si pe lateralele terasei; daca pun pe lateral, ultimii 10 cm nu sunt polistiren ? Ce placa de gresie mai sta ca lumea acolo ? Asta vroiam sa spun...

ok, am inteles acum. Ma gandesc ca pe lateralele terasei se poate pune ceva polisitren mai subtire sau chiar deloc. Pierderile termice sunt si in functie de suprafata iar lateralele terasei nu sunt asa generoase, daca ai pus dedesubt si deasupra atunci peste 90% din problema este rezolvata. Cred ca acelasi caz este la soclu casei, stiu ca poti pune max 8 cm de izolatie acolo daca mai vrei sa monezi ulterior ceva piatra peste...oricum si piatra trebuie sa aiba o greutate mai mica, nu mai stiu exact cate kg.mp suporta in acest scenariu.

#3232
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
diana nu este neaparat sa pui pe laterale...dar deasupra eu as pune....vezi ca a pus @kolfleading la un moment dat o poza cu influenta puntii termice in cazul unui balcon...la vreo 40 cm deja era ok...nu mai stiu pe care jurnal am vazut poza dar poate o pune din nou @kolfleading

Edited by brawnie, 27 March 2017 - 14:17.


#3233
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,551
  • Înscris: 11.03.2006
Eu nu am pus deloc, dar nu pentru ca n-as fi vrut, ci pentru ca aveam sapa turnata pe terasa si nu mai era loc de polistiren.
Totusi, intreb si eu, sa stiu la casa urmatoare:
-daca blocul de beton care este terasa este invelit in polistiren, pana la urma nu capata temperatura exteriorului?
-are sens sa pui polistiren numai pe partea orizontala?

Edited by cumparator, 27 March 2017 - 15:10.


#3234
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am terasa lipita de casa..si am izolat elevatia pe exterior cu XPS de 10. Intentionez sa izolez si placa terasei cu XPS..nu mai stiu de cat..depinde cat spatiu imi permite acolo..sa nu ies mai sus fata de finisajul din casa..
Cum nu am avut placa terasei izolata ..(eu avand mini-demisol) asta iarna..am avut gheata si turturi.. pe intrados-ul placii teraseii..in mini-demisol..

Edited by manghels, 27 March 2017 - 15:16.


#3235
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Link:
https://forum.softpe...st__p__19880420

#3236
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postcumparator, on 27 martie 2017 - 15:09, said:

-daca blocul de beton care este terasa este invelit in polistiren, pana la urma nu capata temperatura exteriorului?

Pai nu ar trebui sa ajunga la temperatura mediului, ca pe aia e pusa termoizolatia.

Quote

-are sens sa pui polistiren numai pe partea orizontala?

In principiu are. Cu cat este mai mica suprafata expusa temperaturii exterioare, cu atat mai mica/slaba e putea termica.

#3237
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,551
  • Înscris: 11.03.2006
Am vazut in linkul pus de Kolfleading asta
"Interesant este cazul balconului. Ne-izolat, puntea termica are psi ~= 0.8 W / (m*K).
Cu izolatie deasupra si pe sub balcon, puntea termica scade, dar dupa 40 cm deja prelungirea izolatiei nu mai aduce prea mari avantaje."

Sa inteleg ca la Diana, daca pune o bucata de 40 cm de polistiren la intrarea in casa e tot aia ca si izolare ca si cum ar fi pus peste toata terasa?

#3238
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postcumparator, on 27 martie 2017 - 16:04, said:

Sa inteleg ca la Diana, daca pune o bucata de 40 cm de polistiren la intrarea in casa e tot aia ca si izolare ca si cum ar fi pus peste toata terasa?

Sa zicem ca aproximativ da... Dar nu cred ca vrea sa aibe o treapta in mijlocul terasei... Ori o izoleaza toata ori deloc...

#3239
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Acum intervin calculele economice in opinia mea. Trebuie calculat cat costa izolarea terasei versus costul incalzirii specifice pentru aceasta punte termica (delta).
Daca terasa este foarte mare atunci probabil nu renteaza sa o imbrace izolatie.
Si mai e un aspect de luat in calcul, inaltimea ei va fi mai mare cu izolatie, mai inalta cu 10 cm - ceea ce nu ii convine din cate inteleg (si o inteleg aici, as alege sa fie mai joasa..).

#3240
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
@catalijns, nu cred ca problema principala este rentabilitatea si mai degraba "comfortul" (nu gasesc un cuvant mai potrivit acum). Risti sa te trezesti cu igrasie in anumite zone ale peretelui care este in contact cu terasa, si atunci ai fi preferat sa dai banii pe izolatie decat sa te lupti cu igrasia...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate