Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 

Despre carti cu tema istorica. Unde ? Cat ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#55
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
alexandrumardin
Adevarul e ca eu nu sunt un tip obisnuit. Nici la 48 nu eram..Adica nu murisem.
Mda, la aproape 48, pe vremea in AD 2012  asta fusesem declarat admis si asteptam cu nerabdare inceprerea unei noi vieti de student...
Altfel, da, eu sunt reincarnarea unui mort, Günther Prien, pe meleagurile noastre mioritice.
Dar acum nu mai sunt capitan de submarin ci inginer electronist.
Care ii chinuie pe unii alti nu cu torpilele cu intrebari cu 3 rezistente..
Mda, si mai am un defect. Nu folosesc smile-uri..Dar cine vrea poate sa le puna..
Masinisa
Ma faci sa las al doilea razboi mondial si sa ma intorc la clasici..
Foarte interesante recomandarile si mai ales comentariile dumitale..Ma starnesc rau de tot...

#56
Masinisa

Masinisa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 31.08.2016

View PostPrien, on 03 septembrie 2016 - 19:33, said:

alexandrumardin
Adevarul e ca eu nu sunt un tip obisnuit. Nici la 48 nu eram..Adica nu murisem.
Mda, la aproape 48, pe vremea in AD 2012  asta fusesem declarat admis si asteptam cu nerabdare inceprerea unei noi vieti de student...
Altfel, da, eu sunt reincarnarea unui mort, Günther Prien, pe meleagurile noastre mioritice.
Dar acum nu mai sunt capitan de submarin ci inginer electronist.
Care ii chinuie pe unii alti nu cu torpilele cu intrebari cu 3 rezistente..
Mda, si mai am un defect. Nu folosesc smile-uri..Dar cine vrea poate sa le puna..
Masinisa
Ma faci sa las al doilea razboi mondial si sa ma intorc la clasici..
Foarte interesante recomandarile si mai ales comentariile dumitale..Ma starnesc rau de tot...
stai ca urmeaza Analele lui Tacitus :)

#57
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
http://dacia-art.ro/...din-latina.html

Cartea Nu venim din latina. A fost scrisã de lingvista spaniolã Carme Jimenez Huertas. E mai importanã aceastã carete decît toate poliloghiile scrise de așazișii noștri lingviști ca de ex Al Rosetti, Al Graur.  Lingvista spaniolã demonstrayã cã limbile romanice nu se trag din limba latinã ci sînt mult mai vechi decît Imperiul Roman. Nu este singura lingvistã care afirmã acest lucru.

#58
Masinisa

Masinisa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 31.08.2016
Nicolae Olahus, Arhiepiscop si Guvernator al Ungariei scrie pe la 1530 o lucrare numita Hungaria, un izvor foarte valoros in care scrie si despre tarile romane Moldova si Valahia. Lectura placuta :)

http://www.bibmet.ro...aria_MIC(1).pdf

#59
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,970
  • Înscris: 11.07.2016
Sucre, multumesc.
De mult cautam cartea asta....din pacate in linkul tau, cartea se termina cam brusc la pagina 95 din original.
Ce am aflat interesant din aceasta scriere: (in afara de faptul ca Olahus e cam varza cu punctele cardinale) :
- regatul ungar din acea epoca "acorda" acelasi statut statelor româneşti: Transilvania, Moldova si Muntenia.Le considera voievodate(principate) sub suzeranitatea maghiara, si le socotesc ca parte a teritoriului regatului ungar. Pe de alta parte, desi le considera ca teritoriu din ungaria, se scrie negru pe alb ca voievozii din aceste tari ajungeau la conducere ba cu ajutor maghiar, ba cu ajutor turcesc, ba cu ajutor polonez...etc. De aici vedem ca inca de atunci  politica maghiara se ocupa cu manipularea si minciuna.
- am mai aflat ca "marele" regat ungar cuprindea cam jumate de Europa (Austria, Slovacia, Croatia,  parti din Ucraina, parti din polonia, principatele române, Serbia etc).Deci "ungaria uber ales"....
- am mai aflat ca regatul ungar era foarte bogat in munti cu minereu de  aur si argint - dar muntii astia erau in Transilvania
- era foarte bogat in sare, minele fiind tot in Transilvania
-era foarte bogat in vite, majoritatea vitelor fiind crescute in Transilvania si Muntenia
-era foarte bogat in cai, multi dintre caii buni fiind crescuti in Muntenia si Moldova.
-era foarte bogat in miere, la fel mierea venind din Transilvania si Muntenia.
-era foarte bogat in paduri (si implicit lemn de foc si constructii) ...ghiciti unde se aflau majoritatea acestor paduri?
-era foarte bogat in vii si vinuri, cele mai bune vinuri fiind cele din regiunea Tokai. Practic doar aceste bogatii provin in realitate din Ungaria, restul sunt din principatele române.
Imi pare rau ca nu spune nimic de tuica / rachiu.Posted Image
- mai aflam ca teritoriul Transilvaniei era populat cu maghiari, valahi, secui,sasi si cumani. Deci vlahii nu sunt cumani (in viziunea lui Olahus).
La fel mai spune ca sasii nu sunt buni la razboi, cei mai buni la razboi fiind secuii, abia apoi  ungurii si valahii. Sasii erau buni la munci agricole, si femeile lor erau  rezistente la munci agricole.Posted Image
Se mai spune ca sasii si secuii au fost colonizati in vechime, iar de valahi si cumani nu se spune nimic: ca ar fi colonizati, ca au venit prin migratie etc.
.

Mai aflam ca in acele timpuri era un rai ptr. vanatori si pescari, practic padurile gemeau de vânat, si in ape nu prea aveau loc pestii, asa erau de multi.
Se vana si se pescuia la discretie, fara reguli.

Edited by Malus_Dacus, 07 September 2016 - 07:46.


#60
Masinisa

Masinisa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 31.08.2016
Nu stiam asta, am crezut ca ii textul integral. Mai este un text , scrierea unui anume Stepan Brodarici , care scrie un fel de lucrare scrisa la cererea regelui Sigismund al Poloniei despre Ungaria in perioada Mohacs , acolo aminteste la inceput de Moldova si Tara Romaneasca dar sunt numiti doar domnii de atunci

#61
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,970
  • Înscris: 11.07.2016
Treaba e ca si atunci(ca si acum) ungurii aveau vise umede cu "ungaria mare"...
Desi stim din toate sursele istorice (in afara celor unguresti) cat era regatul ungar atunci, din aceasta lucrare reiese ca ungaria "continea" principatele romane, Austria, Croatia, Serbia, slovacia, ucraina, polonia etc ceea ce nu e tocmai adevarat.
Aflam si lucruri interesante: despre bogatia efectiva a tinuturilor in acele vremuri...aflam si de aici rolul major pe care-l avea clerul catolic in viata politica si sociala (multe teritorii sunt denumite/descrise ca posesiuni ale bisericii catolice).
Cel mai important e ca ungaria se considera bogata cu bogatiile din pricipatele romane(Transilvania in special), si intelegem astfel, de ce pana in zilele noastre ungaria a facut si face tot ce e posibil sa puna gheara pe Transilvania....

PS:e nasol ca lipsesc paginile de la 95 pana la sfarsit...tocmai se mai descria Timisul si Transilvania. Sucre, sa inteleg ca tu NU ai citit pdf-ul din linkul tau, doar l-ai postat si astepti reactii? Ca altfel trebuia sa stii ca nu e completa cartea...si pun pariu ca nu ai citit-o ca altfel vedeai si pagina 92 ....care pagina nu e tradusa in pdf-ul tau....oare de ce?

In pagina 92, Olahus scrie asa:
Valahii în limba lor își zic rumunyi (rumâni) adică romani și socot că vorbesc rumunyeschte (rumânește), adică în limba romanilor. Limba lor mai pură are cea mai mare afinitate cu limba italiană, dar limba de care se slujesc, mai ales bihorenii, în biserică, e sporită cu vocabule slave, din pricina religiei pe care, primind-o, dacă nu mă înșel, de la popoarele slave care se închină după ritul și dogma greacă, o păstrează cu cea mai mare încăpățânare. Lucrul acesta l-am constatat eu însumi, când fiind la Oradea Mare într-o misiune de Stat, am avut prilejul să stau cu ei de vorbă […]
traducerea paginii 92:
https://tiparituriro...-despre-romani/

Deci...ce zici sucre ? Cica existau "rumâni" si romani in 1500....si vorbeau româneste...inclusive bihorenii si inclusiv in biserica (ortodoxa probabil). In 1500!
Asta asa, ca sa se demonteze unele afirmatii ala tale, cum ca  românii exista doar dupa 1881...

Edited by Malus_Dacus, 07 September 2016 - 08:53.


#62
Masinisa

Masinisa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 31.08.2016
De conflictu hungarorum cum Solymano turcarum imperatore ad Mohach
historia verissima, asa se numeste cartea scrisa e Brodarics , un izvor e prima mana despre batalie

mai este espre Ungaria si Pietrus Ranzano , scurta istorie a Ungariei

#63
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,970
  • Înscris: 11.07.2016
ce ce eleganta eviti intrebarile....

#64
Masinisa

Masinisa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 31.08.2016

View PostMalus_Dacus, on 07 septembrie 2016 - 12:33, said:

ce ce eleganta eviti intrebarile....
pai eu nu contest ca in secolul 15-16 deja erau romani in Transilvania :)

#65
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,970
  • Înscris: 11.07.2016
Sa nu uiti ce ai scris aici!

#66
Masinisa

Masinisa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 31.08.2016
Revolutiile Valahiei , Anton Maria del Chiaro


http://www.cimec.ro/...ca.html#Istorie

Attached Files


Edited by Masinisa, 07 September 2016 - 19:55.


#67
Masinisa

Masinisa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 31.08.2016
despre relatiile polono otomane din secolul 16

Attached Files



#68
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

View PostMasinisa, on 07 septembrie 2016 - 12:57, said:

pai eu nu contest ca in secolul 15-16 deja erau romani in Transilvania Posted Image
Şi de ce vorbesc ardelenii altfel decît muntenii? dacă ar fi venit din sud ar fi vorbit ca muntenii şi ca oltenii, adică ar fi avut aceeaşi intonaţie şi acelaşi vocabular. Vedem că nu este aşa. De ce?

#69
_Sucre_

_Sucre_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.10.2016

View Postneafloricadinobor, on 03 octombrie 2016 - 13:48, said:

Şi de ce vorbesc ardelenii altfel decît muntenii? dacă ar fi venit din sud ar fi vorbit ca muntenii şi ca oltenii, adică ar fi avut aceeaşi intonaţie şi acelaşi vocabular. Vedem că nu este aşa. De ce?
asta cred ca sa intamplat din cauza influentelor primite de fiecare fragment de populatie, in Moldova au primit o influenta slava care se simte si in pronuntie, iar in Transilvania una maghiara care se simte si ea in pronuntie

#70
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016

View Post_Sucre_, on 04 octombrie 2016 - 21:50, said:

asta cred ca sa intamplat din cauza influentelor primite de fiecare fragment de populatie, in Moldova au primit o influenta slava care se simte si in pronuntie, iar in Transilvania una maghiara care se simte si ea in pronuntie
De asta zi ardelenii „curechi” și „rărunchi”, din cauza ungurilor.

Edited by Esticul, 04 October 2016 - 21:59.


#71
_Sucre_

_Sucre_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.10.2016

View PostEsticul, on 04 octombrie 2016 - 21:58, said:

De asta zi ardelenii „curechi” și „rărunchi”, din cauza ungurilor.
bine nu sunt influenta singulare, Ardealulul ii plin de toponime slave , semn ca erau si multi slavi, plus sa nu uitam de turcici

#72
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016
Bătrânii ardeleni îi spuneau lutului de pe jos din casă (nu prea aveau podele) „arină”.
ARÍNĂ1 s. f. (Înv. și reg.) Nisip. – Lat. arena.

În general graiul ardelean este mai bogat în cuvinte ce se aseamănă cu cele din latină. Aș zice că în Bihor se vorbește cel mai puțin schimbat, cel mai arhaic grai românesc.
E clar că ardelenii au venit după unguri în Ardeal, sau înaintea lor, dar nu din Muntenia, nici din Moldova.

Edited by Esticul, 04 October 2016 - 22:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate