Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Vin Busuioaca de Bohotin

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Vand vin productie proprie recolta 2015, Busuioaca de Bohotin, deosebit, obtinut din struguri culesi tarziu, la supracoacere, vin de desert.Vinul e obtinut fara utilizarea vreunei substante chimice, limpezirea s-a facut natural prin decantare si pritocire. Pretul e 10 lei /litru

#2
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
de unde putem cumpara ? demi-dulce?

#3
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salut, cum il opresti din fierbere, cabsa iasă dulce?

#4
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Pot trimite prin curier. Sau cei ce pot veni la mine locuiesc in Ploiesti. Nu fac nimic ptr a opri fermentatia, am incercat in vreo doi ani si nu am reusit, este dificil de controlat fermentatia in conditii casnice, Asa ca, las strugurii sa se supracoaca, anul asta erau semistafiditi când i-am cules, a fost si un an secetos, ii desciorchinez si zdrobesc, ii las la macerat cu bostina fix doua zile, la racoare ptr ca sa nu inceapa procesul de fermentare, dupa care trag la teasc si pun la fermentat in butoaie , in pivnita unde e racoare, astfel fermentatia decurge lent. Dupa aceea fac primul pritoc. Rezulta un vin demisec -demidulce , foarte aromat, care in timp evolueaza catre sec. In unii ani ( cum e si acesta) vinul iese foarte dulce si tare, si asa ramane .

PS   - am si Feteasca Neagra de vanzare, si ea a ramas anul asta mai dulce ca de obicei.  Si nu e vorba de vin cu fermentatia neterminata, ptr ca vinul este perfect limpede , cristal, dupa doar primul pritoc. Nu am folosit absolut nimic ptr limpezire.

#5
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Neamanonle, opriti-mi si mie 2 L pentru cand ne vom intalni. Multumesc!

1 cu 1

#6
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Cum faceți pitrocul? Pun întrebări pt ca încerc sa învăț cum se face... Ca nu îmi iese... Niciodată dulce... Când mustul e super dulce, drojdiile își fac bine treaba și mănâncă tot ieșind un vin sec și tare... Normal căci drojdiile convertesc zaharul în alcool...

#7
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014

View Postpg-soare, on 26 decembrie 2015 - 20:32, said:

Neamanonle, opriti-mi si mie 2 L pentru cand ne vom intalni. Multumesc!

1 cu 1
Bineinteles

#8
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Las vinul sa fermenteze in pivnita ,la rece dar cu o temperatura care totusi permite continuarea fermentatiei, altfel fermentatia se opreste prea devreme si vinul ramane dulce si tulbure.Dupa ce sta din fiert incepe sa se limpezeasca, când e perfect limpede il trag de pe depozitul de drojdie , adica ii fac pritocul.La busuioaca, fiind un vin aromat incerc cu cat mai putina aerare ptr a nu pierde aroma.Am spus ca de obicei asa se intimpla, vinul merge pana la sec, dar in unii ani, nu stiu de ce , ramane demisec sau dulce, fara ca eu sa fac nimic altceva decat de obicei.

#9
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Domnilor dar mai ales doamnelor- vinul lui neamanole face de doua ori banii ceruti
Un vin deosebit de aromat si de dulce
Acum il degustam dar ma tem ca vom degusta din el pana terminam cei 5 l comandati.
Il recomand cu incredere.

#10
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
Un numar de telefon, se poate?

#11
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014

View Postpimi, on 30 decembrie 2015 - 17:51, said:

Domnilor dar mai ales doamnelor- vinul lui neamanole face de doua ori banii ceruti
Un vin deosebit de aromat si de dulce
Acum il degustam dar ma tem ca vom degusta din el pana terminam cei 5 l comandati.
Il recomand cu incredere.
   Ma bucur ca va place vinul meu si multumesc ptr aprecieri.

View Postscania_delfin, on 05 ianuarie 2016 - 15:56, said:

Un numar de telefon, se poate?
    Nr meu este 0724537554, email- [email protected]

#12
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Daca e atat de laudat si nu doare capul deloc dupa delectare... Vreau si eu 1+1, azi il cumpar.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate