Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Experiențe cu evreii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
97 replies to this topic

#73
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,285
  • Înscris: 05.06.2002

View Postzexelica, on 27 decembrie 2015 - 11:07, said:

Am cunoscut israelian nascut aici si care a plecat la 8 ani. S-a intors la 65 de ani si a investit 70 milioane de EURO...
a investit din cauza ca a considerat ca e rentabil. iar acei romani carora le-a dat de lucru sunt pt el ca si pt oricare afacerist mana de lucru. ca multi dintre ei se simt legati de tara de unde au plecat - asta-i alta treaba. dar investirea banilor se bazeaza pe acelasi mecanism si la evrei si la romani si la tigani si la ce vrei tu: rentabilitatea.

#74
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postdan78rom, on 27 decembrie 2015 - 17:17, said:

Apropo, chiar alaltaieri vedeam la stiri pe israeli channel o fetita araba din gaza, internata pentru transplant de rinichi in israel. Operatia si spitalizarea suportate integral de statul israel. Iar ma-sa, cind a fost intrebata de reporteri ce isi doreste sa ajunga fetita ei, a raspuns "martira".
Concluziile le trage fiecare singur.

Povetea este adevarata afara de faptul ca nu Israelul plateste spitalizarea ci Autoritatea Palestiniana , banii se retin din ce datoreaza Israelulu AP pentru impozite si taxele ce le aduna in numele ei.
Oricum, este interesant sa te trezesti din boala ca palestinian si pe perete sa vezi steagul Israelului.

Mama aceea nu stim ce spune intre 4 ochi, dar are nevoie de aprobari de la Hamas sa plece in Israel la tratament, are nevoie sa post tratament in Gaza, cred ca a spus ceea ce trebuia sa fie auzit.

View Posta3ds, on 22 decembrie 2015 - 12:14, said:

crestinismul s-a reformat radical, islamul si evreii sunt la fel de barbari si inapoiati.


Cunosc o mulitme de sate crestine unde familia se duca la buda in fundul curtii, unde consumul de sapun/an  este extrem de scazut,
unde cunostiinte le generale sunt zero si unde educatia sexuala sau medicala, sau de orice fel lipseste cu desavarsire

Fraza ta de mai sus arata o reavointa maxima.

Edited by vio69a, 27 December 2015 - 18:37.


#75
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Nu contest ceea ce spui, eu m-am bazat pe traducerea in engleza ca nu inteleg ivrit.
Oricum, sa-ti tratezi dusmanii este cred eu un gest de mare bunavointa, tinind cont ca poate peste citiva ani, copilul ala indoctrinat bine poate deveni un instrument al hamas.

#76
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postdan78rom, on 27 decembrie 2015 - 18:39, said:

Nu contest ceea ce spui, eu m-am bazat pe traducerea in engleza ca nu inteleg ivrit.
Oricum, sa-ti tratezi dusmanii este cred eu un gest de mare bunavointa, tinind cont ca poate peste citiva ani, copilul ala indoctrinat bine poate deveni un instrument al hamas.

In ultimele atacuri teroriste cu cutite de regula, parte din atacatori au fost impuscati pe loc, altii numai raniti.
Pana in prezent, doctorii israelieni, in cazul unui atac terorist,
acordau asistenta medicala in primul rand victimelor israeliene.
In ultimele zile, Aociatia Medicala Israeliana a emis o ordonanta care ii obliga pe toti cei care acorda asistenta medicala sa acorde ajutorul medical in functie de gradul ranilor suferite indiferent daca este vorba de victime sau de teroristi atacatori.
Cea ce inseamna ca vor fi cazuri in care teroristii vor primii asistenta medicala inainte ca ea sa fie acordata victimelor.

#77
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,285
  • Înscris: 05.06.2002
politically correct

#78
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,285
  • Înscris: 05.06.2002
fara suparare, dar dupa parerea mea, odata cu aparitia statelor nationale, holocaustul era un dezastru pe cale sa se intample. in perioada feudala, regelui i se rupea in paispe ce natie erau supusii atata timp cat plateau taxele cuvenite spre el si tot el avea grija sa fie liniste in regat, sa nu se ciondaneasca grupuri etnice, ca sa curga taxele in continuare. dar odata cu aparitia statelor nationale era destul de greu sa fi popor pe teritoriul altui stat. ar mai fi de discutat aici despre indeletnicirile evreilor, indeletniciri spre care se pare ca au fost impinsi din cauza ca li s-a interzis sa detina pamant, dar si din cauza ca ei le-au sesizat ca metode relativ facile de a castiga banii. plus dispretul reciproc intre ei si populatia majoritara pe motive religioase. toate astea au dus la starea de tensiune ce a facut posibil holocaustul. cu ce am zis eu nu incerc sa scuz atrocitatile, doar incerc sa le dau o explicatie pe cat posibil rationala. iar dupa cel de al doilea razboi mondial a devenit clar pt orice evreu faptul ca este necesar sa creeze un stat. din pacate, de cand au plecat ei de acolo, teritoriul ala a devenit sfant pt alte doua mari religii ale lumii. cu crestinii n-ar fi o problema ca nu-l mai revendica dar cu islamul e problema mare. ar fi fost mai bine pt evrei daca ar fi incercat sa obtina un teritoriu mai putin disputat si eventual cu mai multe resurse, nu stiu cat ar fi fost de posibil, singurul loc unde poate ar fi avut sanse ar fi fost, cred, lumea noua, dar in cazul asta nu cred ca ar fi reusit sa mobilizeze la fel de bine resursele natiunii.

#79
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009

View PostFane, on 28 decembrie 2015 - 13:45, said:

dupa cel de al doilea razboi mondial a devenit clar pt orice evreu faptul ca este necesar sa creeze un stat. din pacate, de cand au plecat ei de acolo, teritoriul ala a devenit sfant pt alte doua mari religii ale lumii. cu crestinii n-ar fi o problema ca nu-l mai revendica dar cu islamul e problema mare. ar fi fost mai bine pt evrei daca ar fi incercat sa obtina un teritoriu mai putin disputat si eventual cu mai multe resurse, nu stiu cat ar fi fost de posibil, singurul loc unde poate ar fi avut sanse ar fi fost, cred, lumea noua, dar in cazul asta nu cred ca ar fi reusit sa mobilizeze la fel de bine resursele natiunii.
Mi se pare ca printre variantele care se vehiculau pentru intemeierea statului evreu s-a numarat si teritoriul pe care se afla azi Republica Moldova (sau o parte din acel teritoriu). Insa trebuiau facute tot fel de inginerii compenstaorii si cred ca evreii isi doreau sa plece dintr-o Europa care ii vana de secole... dar au fugit de dracu' si-au dat de tata-sau!

#80
liviu46

liviu46

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 05.08.2012
Începînd de la bancuri continuînd cu chestii financiare sau cu orice vom vedea că evreii unii zic ovrei ar fi cauza multor probleme. Fără a fi xenofob și voia ți putea vedea că finanțele mondiale sînt. . . .

#81
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,285
  • Înscris: 05.06.2002

View PostM0D3, on 28 decembrie 2015 - 13:59, said:

Mi se pare ca printre variantele care se vehiculau pentru intemeierea statului evreu s-a numarat si teritoriul pe care se afla azi Republica Moldova (sau o parte din acel teritoriu). Insa trebuiau facute tot fel de inginerii compenstaorii si cred ca evreii isi doreau sa plece dintr-o Europa care ii vana de secole... dar au fugit de dracu' si-au dat de tata-sau!
am gasit si eu chestia asta pe net, dar nu stiu cat de reala este.

#82
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,747
  • Înscris: 16.03.2004

View PostM0D3, on 28 decembrie 2015 - 13:59, said:

Mi se pare ca printre variantele care se vehiculau pentru intemeierea statului evreu s-a numarat si teritoriul pe care se afla azi Republica Moldova (sau o parte din acel teritoriu). Insa trebuiau facute tot fel de inginerii compenstaorii si cred ca evreii isi doreau sa plece dintr-o Europa care ii vana de secole... dar au fugit de dracu' si-au dat de tata-sau!
Nu cred.
Statul Israel a fost infiintat prin aportul consistent al USA, fiind o zona strategica in lupta pentru acapararea zonelor petrolifere din Orientul Mijlociu.
Daca-i duceau pe evrei in Rep. Moldova, acestia intrau automat sub influenta Rusiei.Posted Image

#83
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009
Eu zic ca ar fi fost realizabil: se cautau atunci niste variante, iar teritoriul de care vorbeam avea un statut incert... putea fi negociat destul de usor. Daca s-ar fi hotarat crearea statului evreu acolo sunt sigur ca nu ar fi fost lasat sub influenta Rusiei. Formarea Israelului pe teritoriile actuale s-a facut mai degraba cu ajutorul englezilor (dar, ca de obicei, acestia au amestecat lucrurile in propriul lor stil "diplomatic" pana a iesit o varza), apoi s-a consolidat cu sprijin american.

#84
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,747
  • Înscris: 16.03.2004

View PostM0D3, on 28 decembrie 2015 - 17:44, said:

nu ar fi fost lasat sub influenta Rusiei.

Cat de greu le-a fost americanilor sa recupereze tari central-europene precum Cehia, Slovacia, Polonia care cazusera in mana rusilor si tu acum zici ca era floare la ureche sa infiinteze statul Israel pro-occidental exact la buza Rusiei !

#85
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009
Ai un "talent" aparte de a sintetiza prost si de a generaliza cu seninatate (ca si in topicul despre BT, unde ai ajuns sa te incurci in propriile balarii), doar asa, de dragul de a posta fara rost. Sa zicem ca fac acum o exceptie, dar la urmatoarea vorba de duh pe care o arunci fara s-o treci prin filtrul neuronilor iti servesc o portie prelungita de "ignore". Ca sa nu ne mai plictisim reciproc...

#86
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,747
  • Înscris: 16.03.2004

View PostFane, on 27 decembrie 2015 - 18:30, said:

a investit din cauza ca a considerat ca e rentabil.

Eu nu cred ca tipul ala evreu a investit cat ne spune Zexelica, respectiv "70 milioane de EURO", pai ce a facut?! Un aeroport? Un stadion?

Edited by dark, 28 December 2015 - 19:18.


#87
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,285
  • Înscris: 05.06.2002

View Postdark, on 28 decembrie 2015 - 18:53, said:



Cat de greu le-a fost americanilor sa recupereze tari central-europene precum Cehia, Slovacia, Polonia care cazusera in mana rusilor si tu acum zici ca era floare la ureche sa infiinteze statul Israel pro-occidental exact la buza Rusiei !
Posibil sa fi fost o ipoteza de lucru care sa fi picat in situatia politica de dupa al doilea razboi mondial sau mai inainte. In 1917 evreii au obtinut de la englezi promisiunea unui "camin national evreu" in palestina in declaratia Balfour.

#88
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostFane, on 28 decembrie 2015 - 13:45, said:

fara suparare, dar dupa parerea mea, odata cu aparitia statelor nationale, holocaustul era un dezastru pe cale sa se intample. in perioada feudala, regelui i se rupea in paispe ce natie erau supusii atata timp cat plateau taxele cuvenite spre el si tot el avea grija sa fie liniste in regat,

Nu Fane,, gresesti...gredeti in totalitate, fara suparare.
Teritoriul ala a fost neintrerupt locuit de evrei
Eu fost acolo doua regate evreiesti, reunite apoi.
este Istorie, nu este fantezie

Ideea creeri statului evreu ca o casa a poporului din /Teritoriu si din diaspora a venit cu mult inainte de primul razboi mondial sau al doilea razboi mondial

Edited by vio69a, 28 December 2015 - 20:25.


#89
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,285
  • Înscris: 05.06.2002
ok. care-i varianta corecta in opinia ta?

#90
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostM0D3, on 28 decembrie 2015 - 13:59, said:

Mi se pare ca printre variantele care se vehiculau pentru intemeierea statului evreu s-a numarat si teritoriul pe care se afla azi Republica Moldova

Nicidecum.
Stalin a dorit o regiune autonoma evreiasca la granita rusiei cu China.

Fane avem doua topice despre problema teritorialadin acea regiune.
Nu e cazul sa o dezvoltam si aici unde vorbim despre experiente personale intre neevrei si evrei

View Postliviu46, on 28 decembrie 2015 - 14:03, said:

Începînd de la bancuri continuînd cu chestii financiare sau cu orice vom vedea că evreii unii zic ovrei ar fi cauza multor probleme. Fără a fi xenofob şi voia ţi putea vedea că finanţele mondiale sînt. . . .


Ce experienta personala te-a dus la concluzia asta ?

View Postdark, on 28 decembrie 2015 - 15:21, said:

Nu cred.
Statul Israel a fost infiintat prin aportul consistent al USA, fiind o zona strategica in lupta pentru acapararea zonelor petrolifere din Orientul Mijlociu.
Daca-i duceau pe evrei in Rep. Moldova, acestia intrau automat sub influenta Rusiei.Posted Image

Statul Israel a fost infiintat ca urmatre a miscarii sioniste, ca  o casa evreiasca necesara punerii la adapost a poporului evreu raspandit in lume
.
Faptul ca Truman la inceput sceptic, pana la a fi impotriva, dar in final a fost favorabil datorita prieteniei lui cu Haim Weitzman, liderul Organizatiei Sioniste, nu arata ca america ,a avut un interes prea mare.caci era in bune relatii cu statele arabe

Edited by vio69a, 28 December 2015 - 20:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate