Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Experiențe cu evreii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
97 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Care au fost până acuma experiențele voastre cu evreii?
La mine, în general au fost neplăcute. Am dat de un zgârcit și de câțiva care vorbeau de rău creștinismul sau pe ne-evrei (2 au fost de pe forum și vreo 2 persoane în viața reală). Ah, și cu cel de la Templul Coral (da' mai bine că nu m-a lăsat să asist la slujbă, că doar sunt creștin).
Experiență neutră am avut cu un fost șef.
Experiență plăcută am avut cu cei de la Cimitirul Giurgiu și cu persoana de la baza de date de la Federația Comunităților Evreiești.
La Teatrul Evreiesc de Stat am interacționat foarte puțin, așa că nu pot să am o părere.

Sunt curios dacă evreii peste care voi da îmi vor schimba părerea în bine sau în rău.

#2
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Ce ti-a facut cel de la Templu Coral?
Asta vara am fost cu o groaza de prieteni la sinagoga din Brasov, care nu erau evrei si era slujba si nu le-a spus nimeni absolut nimic, pe banci erau lasate inclusiv niste carticele de rugaciuni.
Dupa ce s-a terminat slujba, s-au facut fotografii, s-au scris mesaje in cartea de la intrare s-a socializat in curtea sinagogii, cum iesi in dreapta cu grupurile de evrei venite in vizita in Romania dupa care am plecat la terasa sa mancam impreuna cu unii din ei, iar seara am tras o petrecere pe cinste in strada la club jamaica.
Am facut cu aceasta ocazie o groaza de prieteni

#3
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,099
  • Înscris: 03.07.2008

 djl, on 21 decembrie 2015 - 16:30, said:

...Ah, şi cu cel de la Templul Coral (da' mai bine că nu m-a lăsat să asist la slujbă, că doar sunt creştin).
...

Ce-i prostia asta? Eu am fost la Templu Coral de doua ori si n-am avut probleme desi sunt crestin!

Quote

Care au fost până acuma experienţele voastre cu evreii?

La fel ca la oricare alt popor: am intalnit si tipi ok si tipi de evitat. Nu au iesit cu nimic in evidenta.

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Nu e nici o prostie. Luam ceva de la patiseria de vis-a-vis şi văd evreul. Mă duc să-l întreb dacă ca şi creştin pot participa la slujbă şi îmi zice pe un ton destul de înţepat "nu, nu". Recunosc că mi-am făcut nişte nervi.

#5
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009

 djl, on 21 decembrie 2015 - 16:30, said:

Am dat de un zgârcit
Ia dezvolta intamplarea asta, trebuie sa fie interesanta. :)
Credeam ca zgarcenia evreilor se intalneste doar in bancuri...

#6
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Nu-i lasa pe crestini in sinagoga, pentru ca acolo se discuta cum sa fie distrusa mai rapid Romania.....

#7
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 10.01.2012
L-am cunoscut pe Moshe Yassur, un regizor foarte pasionat de munca lui, și o prezență foarte agreabilă. Un interviu cu el.
Nu am avut experiențe neplăcute, nu cred că a fost doar întâmplare.

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Fiind pasionat de tramvaie, l-am plimbat prin tot oraşul, da' nu mi-a dat bani nici măcar de o prăjitură! Bine, nu mi-a spus că e evreu, dar mi-am dat seama după nume. Asta se întâmpla acum mulţi mulţi ani. Omu' era din S.U.A.

 Patrulescu, on 21 decembrie 2015 - 16:51, said:

Nu-i lasa pe crestini in sinagoga, pentru ca acolo se discuta cum sa fie distrusa mai rapid Romania.....

Eu mi-aş dori să se discute despre alte "distrugeri"     Posted Image   Şi să discute doar ele.

Edited by djl, 21 December 2015 - 17:05.


#9
costea_nelu

costea_nelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 24.11.2010
Intrarea la biserica evreasca din Brasov a fost contra cost? Am constatat ca era contra cost, intelegeam, poze video dar doar vizitare, e muzeu?

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Evreii nu au biserici! Ei au sinagogi şi temple.

#11
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009

 djl, on 21 decembrie 2015 - 16:46, said:

Luam ceva de la patiseria de vis-a-vis şi văd evreul.
Asta seamana a inceput de istorisire din partea unui palestinian ajuns in paradis. Posted Image

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,225
  • Înscris: 05.06.2002
in general ei sunt trup si suflet pt neamul lor. ei sunt singurii morali, drepti. cu neevreii sunt politicosi in masura in care au nevoie de ei "punct". se considera by default de doua ori mai inteligenti decat restul lumii. n-o luati ca litera de lege, dar cam asa se vad ei dinafara.

Edited by Fane, 21 December 2015 - 17:12.


#13
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
In afara ca sunt extrem de urati, si barbatii si femeile, plus foarte susceptibili, nu pot sa zic mare lucru din experienta personala. Faza cu zgarcenia e legendara, ca si la scotieni, ca asa apar stereotipurile Posted Image

 Fane, on 21 decembrie 2015 - 17:02, said:

in general ei sunt trup si suflet pt neamul lor. cu neevreii sunt politicosi in masura in care au nevoie de ei "punct". se considera by default de doua ori mai inteligenti decat restul lumii.

Da, au spiritul asta tribal, se ajuta intre ei si fac orice unii pentru altii la ananghie, de aia o si duc bine. Restul lumii joaca fiecare pentru el, individualism, meritocratie, evreii sunt ca tiganii cand se bat cu politia :) trag toti in aceeasi directie si la restul baga soparle sa ii dezbine.

Edited by a3ds, 21 December 2015 - 17:04.


#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Eu văzui pe net şi evreicuţe tare drăguţe   Posted Image
Dacă noi nu suntem în stare să ne unim, ne dezbină alţii (evrei sau nu).

Edited by djl, 21 December 2015 - 17:11.


#15
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
m-a ferit Dumnezeu, in general evit sa am orice fel de relatii cu bisericosii, de orice orientare. Am dat cativa bisericosi afara cand refuzau sa munceasca sambata, dar nu stiu ce specie erau, evrei, arabi, pocaiti...

#16
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GPo9OBrIOi4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Unii au nasul specific:

[ http://i1038.photobucket.com/albums/a470/the_scotsman1745/Phenotype%20photographs/Fyvush_Finkel.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://en.wikipedia...iki/Jewish_nose

În idiș se numește schnabel. :P

Edited by neur0, 21 December 2015 - 17:16.


#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Cu nasul era erau desenaţi în caricaturile evreofobe.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate