Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

La MUNCA in UK - Sfaturi Utile

- - - - -
  • Please log in to reply
211 replies to this topic

#55
MarianDav

MarianDav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.12.2015
Si care este procedura pentru permis full UK? Trebuie vechime? Examen? Urmat curs?

#56
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,048
  • Înscris: 25.06.2007
Postati la obiect, ce si cum a decurs in cazul vostru, nu afirmatii de genul Nu pot sa cred cate minciuni scrie initiatorul (aviz @djpadrecito). Ce cred unii sau altii nu intereseaza pe nimeni...

#57
Roanuk

Roanuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.12.2015

 MarianDav, on 16 decembrie 2015 - 14:24, said:

Si care este procedura pentru permis full UK? Trebuie vechime? Examen? Urmat curs?

nu, trebuie doar sa-l trimiti la ei si primesti prin posta echivalentul britanic
exista in toate oficiile postale un formular specific pt schimbarea permisului de conducere

platesti taxa, completezi formularul de la posta si il trimiti impreuna cu permisul romanesc si buletinul de romania
daca ai permis categoria B e un formular dar daca ai permis categoria C e alt formular, verifica aici: https://www.gov.uk/e...driving-licence

Edited by Roanuk, 16 December 2015 - 14:48.


#58
ROLLINS

ROLLINS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 27.11.2015
nu te angajeaza nimeni pe masina fara permis de uk? am un prieten care a plecat acum 2 luni la londra angajat ca sofer pe autobuz. are salar de vreo 2000 si ceva.

#59
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 djpadrecito, on 16 decembrie 2015 - 12:48, said:



masina de firma.
aici, comparativ cu alte parti din uk, chiriile sunt mici, viata e mai ieftina, salariile nu sunt asa mari ca in londra, insa cu 500 lire iei casa cu 4 camere, pe cand in londra iei o camera in shared house



gasesti usor de munca.

    Mai taie din ele. Degeaba ai gasit chirie ieftina daca faci sute de mile pe zi ca sa ajungi la munca.
   Mai cunosc eu cativa care fac 2 ore cu masina pana la job si incaseaza 2-3 amenzi de parcare pe saptamana, 80 de lire bucata. Viata ieftina nu-i asa ?

#60
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.02.2010

 cspot, on 16 decembrie 2015 - 20:39, said:

Mai taie din ele. Degeaba ai gasit chirie ieftina daca faci sute de mile pe zi ca sa ajungi la munca.
   Mai cunosc eu cativa care fac 2 ore cu masina pana la job si incaseaza 2-3 amenzi de parcare pe saptamana, 80 de lire bucata. Viata ieftina nu-i asa ?

unde sunt eu sunt joburi in oras, in Cardiff, care e capitala sunt cele mai multe, in Bristol..
Nu sunt ff departe, si pana la urma si daca erai in Romania, nu tot naveta faceai?
Daca nu ai alta alternativa te duci si cu masina, macar ai de lucru.
Trebuie multe luate in calcul inainte sa te muti aici, locatie, pozitie, chirii, si multe altele

#61
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 djpadrecito, on 17 decembrie 2015 - 00:36, said:



unde sunt eu sunt joburi in oras, in Cardiff, care e capitala sunt cele mai multe, in Bristol..
Nu sunt ff departe, si pana la urma si daca erai in Romania, nu tot naveta faceai?
Daca nu ai alta alternativa te duci si cu masina, macar ai de lucru.
Trebuie multe luate in calcul inainte sa te muti aici, locatie, pozitie, chirii, si multe altele

     Fabulezi. Din Cardiff pana in Bristol e distanta mare. Poti sa faci naveta pe distanta respectiva doar daca ai masina de la firma.

#62
MarianDav

MarianDav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.12.2015
Fara suparare si fara sa stric vreun vis, dar in Anglia te duci la munca cu gand de economie, sa economisesti pt. Romania.
Majoritatea joburilor sunt cam ca minim din Romania, adica cati din Romania isi cumpara case si isi fac o familie? Nu prea multi...

Cat este plata? 7 sau 8 lire pe ora, asta este plata minima in Anglia.

Mai departe este faza sa inchizi gura, atat. Ca trebuie sa iti vezi de treaba ta, oriunde te-ai duce.
Si trebuie sa ai grija ce zici, mai ales celor din tara.
Ce vreau sa zic? Pai am o prietena care a plecat sa ingrijeasca batrani, acolo sunt si care nu mai stiu de ei, care trebuie plimbati, spalati la fund etc...
Tipa asta are facultate, adica o dadea ca cine stie ce performanta, ca este calificata si ca Viva Romania.

A plecat un prieten fara bacalaureat, a prins fix tot asa, dar fara studii, fara nimic, deci joburi fara calificare sunt si pe acolo.
Asta ca poate ziceti ca Romania este tara ingrozitoare, nup, aia isi incredinteaza batrani pe seama romanilor care nu dau 2 parale pe ei, care nici nu stiu ce fac.

Si lucrurile sunt ciudate daca nu lucrezi la birou, ce vreau sa zic? La munca sezoniera se ocupa patronu de tot, ai un card visa prepay, nino(plicu) primesti cand te reintorci in tara.
Acum daca spui asta unui tip care a prins la birou, care are acces la toate astea si ii este explicat cum stau lucrurile, pai sigur o sa te contrazica si o sa zica?Ba, nu este asa.

Anglia este ca Romania, cum in Romania am inceput sa vedem indieni, chinezi, africani, pe posturi care te mira, angajati la Mc Donalds, am un afroamerican care tundea iarba, lucruri ciudate, mai ales ca noi asociem orice strain cu BOGATIE, pare ciudat cand gasesti un indian angajat pe post de vanzator, un chinez pe post slab platit...

#63
Roanuk

Roanuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.12.2015

 MarianDav, on 17 decembrie 2015 - 08:56, said:

Ce vreau sa zic? Pai am o prietena care a plecat sa ingrijeasca batrani...Tipa asta are facultate
A plecat un prieten fara bacalaureat, a prins fix tot asa, dar fara studii, fara nimic, deci joburi fara calificare sunt si pe acolo.

Eu cunosc romani care sunt profesori, medici, ingineri aici in Anglia deci asta cu romanii cu facultate care ingrijesc batrani e o aberatie
Aici ai multe posibilitati, poti face o facultate cu bani imprumutati de la guvernul englez si poti avea o slujba DECENTA chiar FARA EXPERIENTA

EXEMPLU: Prison Officer - https://www21.i-gras...earch and Apply

Singura problema e ca ai nevoie de timp pt a invata unde, cum, cand sa aplici pt slujbe si pt asta ai nevoie de o slujba prin agentie pt inceput pana inveti cum merg lucrurile


 MarianDav, on 17 decembrie 2015 - 08:56, said:

La munca sezoniera se ocupa patronu de tot, ai un card visa prepay, nino(plicu) primesti cand te reintorci in tara.

Munca sezoniera e una iar slujbele cu ziua de la agentiile de munca e cu totul alta
Sunt foarte multi romani care lucreaza de ani de zile - zi de zi - pt diverse agentii iar plata se face saptamanal sau la 2 saptamani

Edited by Roanuk, 17 December 2015 - 13:55.


#64
MarianDav

MarianDav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.12.2015
Idem, cunosc care lucreaza ca operatori, soferi, cam orice job te-ai gandi.

In schimb? Capsunar, posturile cu ingrijit batrani, sortare depozit, spalator vase etc... Astea zic eu ca sunt joburile de intrare pe piata UK, sa iti asigure acolo o sursa de venit, la urma poti cauta, poti participa la interviu si asa mai departe.

Se poate, inca se poate, dar trebuie planuit macar la nivel de baza. Adica casa sa fie casa, acolo te duci cu gand de economie si doar atat, fara iesit in oras, fara fumat, fara baut, pariuri si alte astea.
Si precizez! Fac referire la joburile prezentate mai inainte, dupa ce ti-ai gasit in alta parte si avansezi, logic ca iti permiti o chirie mai buna, iti permiti sa iesi si tu in oras.

Discutia este doar una, una singura: Cati bani economisesti in Romania? Intreba un roman? Cat ai economisit in Romania 2015?

In schimb Anglia nu este tara romanului, nu a fost, nu o sa fie, dar sa lucrezi sa iti faci un viitor, asta da.

#65
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,048
  • Înscris: 25.06.2007

 cspot, on 17 decembrie 2015 - 04:14, said:

Fabulezi. Din Cardiff pana in Bristol e distanta mare. Poti sa faci naveta pe distanta respectiva doar daca ai masina de la firma.
72 km, nu-i deloc mare. Eu aici in Fi am facut om perioada naveta 124 km x2, in conditii de iarna polara, pe viscol si zapada cum nu-s niciodata in UK. Ca sa nu mai zic ca in UK transportul public e foarte bine pus la punct.

#66
AlienBodo

AlienBodo

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 324
  • Înscris: 23.09.2003

 MarianDav, on 17 decembrie 2015 - 14:34, said:

Idem, cunosc care lucreaza ca operatori, soferi, cam orice job te-ai gandi.

In schimb? Capsunar, posturile cu ingrijit batrani, sortare depozit, spalator vase etc... Astea zic eu ca sunt joburile de intrare pe piata UK, sa iti asigure acolo o sursa de venit, la urma poti cauta, poti participa la interviu si asa mai departe.

Se poate, inca se poate, dar trebuie planuit macar la nivel de baza. Adica casa sa fie casa, acolo te duci cu gand de economie si doar atat, fara iesit in oras, fara fumat, fara baut, pariuri si alte astea.
Si precizez! Fac referire la joburile prezentate mai inainte, dupa ce ti-ai gasit in alta parte si avansezi, logic ca iti permiti o chirie mai buna, iti permiti sa iesi si tu in oras.

Discutia este doar una, una singura: Cati bani economisesti in Romania? Intreba un roman? Cat ai economisit in Romania 2015?

In schimb Anglia nu este tara romanului, nu a fost, nu o sa fie, dar sa lucrezi sa iti faci un viitor, asta da.

Sincer ar fi bine sa nu mai vorbesti fara sa stii...cunosti tu pe cineva care cunoaste pe cineva care are un var care stie o matusa etc....Pe cine cunosti tu cu o calificare care face pe capsunarul sau mai stiu eu ce, inseamna ori ca a facut o facultate de aia gen "Marketingul si Economia Crampoanelor de Bocanci" sau ca e bata in meseria pe care a "invatat-o". Aici daca stii cu adevarat sa faci ce scrie pe diploma te inhata imediat, ca se cauta oameni calificati ca iarba de leac. Au nevoie ca de aer de ingineri, profesori, doctori...Iar cu economia, stai linistit, pui si deoparte(mult mai mult decat ai crede tu), iesi si in oras, iti faci si vacante, si daca tii musai, iti poti lua si o casa. Dar repet, trebuie sa stii cu adevarat sa faci ce scrie pe diploma ta. Ca altfel te zboara baietii imediat. Nu e ca la Romanica, "las-o ma ca merge-asa".  Genul asta de "sfaturi" le-am vazut exclusiv de la cei care ori au esuat cand au venit aici, ori nu au avut curaj sa faca acest pas si incearca sa isi autojustifice frica de necunoscut.

#67
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006

 cspot, on 17 decembrie 2015 - 04:14, said:

Fabulezi. Din Cardiff pana in Bristol e distanta mare. Poti sa faci naveta pe distanta respectiva doar daca ai masina de la firma.
In UK e o lege, poti folosi maisna personala in interes de service dar anagajatorul este obligat sa iti plateasca  0.5 p /mila (nu stiu sigur daca este minimul sau o medie, sau cat este minimul, asta imi  plateste mie compania la care lucrez), si eu fac multe drumuri cu masina personala , in interes de service, la sfarsitul lunii imi fac decontul si primesc banii.
Asta cu masina de firma in Uk e cam rara, chiar foarte rara, poate cei cu functii de condcere sa aibe, dar omul "mai " de rand, nu am auzit sa aibe masina de firma, sa i se deconteze cu masina personala, da.

 MarianDav, on 17 decembrie 2015 - 08:56, said:

Fara suparare si fara sa stric vreun vis, dar in Anglia te duci la munca cu gand de economie, sa economisesti pt. Romania.




Ce vreau sa zic? Pai am o prietena care a plecat sa ingrijeasca batrani, acolo sunt si care nu mai stiu de ei, care trebuie plimbati, spalati la fund etc...
Tipa asta are facultate, adica o dadea ca cine stie ce performanta, ca este calificata si ca Viva Romania.

Uite ca eu am venit in Anglia sa ma simt bine, cheltui pana la ultimul banut castigat pe luna si nu pun nimci de-o parte...iti vine s acrezi? Mi se rupe de ce pot face cu banii in Romania , nu ma inmormantez cu banii, cheltui tot tot, dar ma simt excelent, imi perimit mai orice imi trece prin cap. Poftim, sunt si romani atipic, care ies din tiparul romanului care a venit sa faca ban pe ban in UK.
Chiar glumeam cu un amic, daca Domane fereste mi se intampla ceva, nici bani de inmormantare nu am
Cat priveste amica ta.....vezi tu, in Romania facultatea se face pe banda rulanta , nu conteaza calitatea ci cantitatea, si ultima gainia din obor poate face facutlate daca are ceva bani ....nu stiu ce facultate a facut prietena ta, nu stiu cum a facut-o, nu stiu exat ce are in cap si la ce se pricepe, dar , acceptand acel post de ingrijitor de batrani, ea cu facultate, nu pot trage decat cateva concluzii: ori ii place extrem de mult meseria, ori nu are demnitate sub nicio forma, ori nu o duce capul si nu se pricepe la nimic altceva. CIneva a scris mai sus, posturi pentru oameni calificati sunt destule, o pot confirma si eu din proprie experienta, si sunt pentru toti. Englezii nu se uita ca esti arab, indian, roman, botswanez etc....atata timp cat stii sa faci ceva calificat si mai si vorbesti engleza, li se rupe ce natie esti atata timp cat esti serios si muncesti cinstit si onest. Dret un mic exemplu...pentru cine stie si cunoaste, uitati-va la cati romani lucreaza la Jaguar Land Rover , sunt sute si lucreaza pe bani multi, sunt oameni calificati, isi vad de treaba si englezii ii apreiaza foarte mult, alaturi de indieni, arabi etc.
Povesti de genul asta cu profesori la cratita sau ingineri la sters "dosuri " de mosi....hai sa ma scutiti.

Eu sunt genul de om care vrea mereu mai  mult si mai mult pentru ca stiu ca pot , asa ca in permanenta imi caut de lucru, merg la interviuri, vad ce se cere, ma documentez apoi, daca imi convine postul si salariul plec de la fostul anagajator fara doar si poate. Englezilor nu le pasa de asta, si ei ca si noi , sunt lacomi la bani si sunt constienti ca omul vine la munca pentru bani, dar trebuie sa faca si o treaba de calitate. LA toate interviurile unde am fost, nimeni, fara exceptie, nu m-a intrebat de diploma, ci doar ce am terminat, unde am terminat si cati ani am studiat, si binanteles, cate experienta am in spate, dar nimeni nu m-a verificat. Merg foarte mult pe incredere si pe bunul simt al omului, dar nu sfatuiesc pe nimeni sa minta deoarece lipsa de experienta si mincuna din CV ies la iveala instant odata ce te apuci de lucru, si asa te fac de c**** daca te prind....pe langa faptul ca te dau afara fara nicio remuscare. Am preferat intotdeauna sa fiu onest si cu bun simt in fata celor care ma platesc pentru munca depusa. Nu am avut niciodata de pierdut.

Edited by cuculea, 17 December 2015 - 18:15.


#68
Roanuk

Roanuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.12.2015
pt a fi profesor sau medic conteaza ce scoala ai facut dar pt majoritatea slujbelor nu e important ce scoala ai ci CE STII SA FACI
am vazut recent anunturi cu angajari pt politisti de cale ferata in Anglia unde nu ai nevoie de experienta, ofiteri de penitenciar si multe altele

daca tu esti sigur pe tine si stii sa faci ceva atunci poti sa iti faci un CV mai atragator. cauti pe google exemple de CV pt slujba ta si te inspiri
aplici la 50-100 de slujbe si vezi ce raspuns primesti ! daca nu te suna minim 10 inseamna ca CV-ul nu e bun si trebuie sa mai lucrezi la el...

nu pune adresa ta in CV
nu pune numele complet
nu pune tara de provenienta in cv

ATENTIE ! un interviu cu o agentie care vrea sa-ti verifice identitatea si sa te inregistreze nu e important, conteaza doar interviul cu angajatorul !


MONEY: https://www.quintile...upcoming-trials


 cuculea, on 17 decembrie 2015 - 17:57, said:

Uite ca eu am venit in Anglia sa ma simt bine, cheltui pana la ultimul banut castigat pe luna si nu pun nimci de-o parte...iti vine s acrezi?

In UK sunt romani care stau in casa, mananca ieftin si pun bani deoparte, sunt romani care cheltuie banii pe pariuri si au datorii...fiecare cum vrea muschii lui

Edited by Roanuk, 17 December 2015 - 19:12.


#69
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Karhu, on 17 decembrie 2015 - 16:36, said:

72 km, nu-i deloc mare. Eu aici in Fi am facut om perioada naveta 124 km x2, in conditii de iarna polara, pe viscol si zapada cum nu-s niciodata in UK. Ca sa nu mai zic ca in UK transportul public e foarte bine pus la punct.

   Asta pentru ca nu stii cam care sunt preturile pentru un bilet de tren in UK. Sunt de departe cele mai mari din Europa.

#70
Roanuk

Roanuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.12.2015
in UK iti inchiriezi o camera intr-o casa (de obicei naspa) si locuiesti impreuna cu alti oameni, aveti baia si bucataria la comun !
E mai dificil in primele saptamani dar te obisnuiesti. DE EVITAT: Indienii pt ca fac mancare nasoala si polonezii care se imbata (exista si exceptii)

am locuit cu spanioli, englezi, indieni plus romani (de evitat, sunt invidiosi si farisei) - in unele e bine, mergeti la bere impreuna, in altele e naspa

Edited by Roanuk, 17 December 2015 - 19:26.


#71
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Roanuk, on 17 decembrie 2015 - 18:57, said:

pt a fi profesor sau medic conteaza ce scoala ai facut dar pt majoritatea slujbelor nu e important ce scoala ai ci CE STII SA FACI
am vazut recent anunturi cu angajari pt politisti de cale ferata in Anglia unde nu ai nevoie de experienta, ofiteri de penitenciar si multe altele

Asta e o idee preconceputa.
A vorbit cineva de egalitate in sanse. Sigur ca nu se practica discriminarea cata vreme esti dispus sa lucrezi pe salariul minim pe economie, pe un post mizer pe care nu-l vrea nimeni, eventual sa faci munca-calificata la jumatate de pret.
Imediat ce aterizezi pe un post mai bine platit, situatia se schimba imediat. Vor face toti front comun impotriva ta si zbori cu 200 de mile pe ora.
Mai exact, posturile calificate pe bani multi, nu sunt destinate imigrantilor. Orice motiv este bun ca sa nu ajungi acolo.

 Roanuk, on 17 decembrie 2015 - 19:16, said:

in UK iti inchiriezi o camera intr-o casa (de obicei naspa) si locuiesti impreuna cu alti oameni, aveti baia si bucataria la comun !
E mai dificil in primele saptamani dar te obisnuiesti. DE EVITAT: Indienii pt ca fac mancare nasoala si polonezii care se imbata (exista si exceptii)

am locuit cu spanioli, englezi, indieni plus romani (de evitat, sunt invidiosi si farisei) - in unele e bine, mergeti la bere impreuna, in altele e mai rau

Ha ha ha !
Am avut si de una si de alta. Prefer sa suport mirosul de mancare indiana decat betiile interminabile ale romanilor, gratarele cu mici si lauda ieftina.

     DE TINUT MINTE: Daca va mutati in UK, evitati sa locuiti la comun cu alti romani. O sa va para rau garantat.

Edited by cspot, 17 December 2015 - 19:25.


#72
MarianDav

MarianDav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.12.2015

 AlienBodo, on 17 decembrie 2015 - 16:49, said:

Ai scris mult si ingramdit, dar din ce imi dau seama? Nu zici nimica contradictoriu.
Foarte bine ca cei cu diploma gasesc repede, eu nu am nimic impotriva, din contra, asta afirm, ca sunt destule locuri de munca.

 cuculea, on 17 decembrie 2015 - 17:57, said:

Uite ca eu am venit in Anglia sa ma simt bine, cheltui pana la ultimul banut castigat pe luna si nu pun nimci de-o parte...iti vine s acrezi? Mi se rupe de ce pot face cu banii in Romania , nu ma inmormantez cu banii, cheltui tot tot, dar ma simt excelent.

Chiar glumeam cu un amic, daca Domane fereste mi se intampla ceva, nici bani de inmormantare nu am

Ps: Este o lauda ca ai fost la munca in straintate? Si nu ai strans ceva? Ca imi pare un model ciudat de lauda.
Ok, te felicit ca ti-ai trait viata, cu toate ca imi pare rau ca dupa atata munca nu ai nmic pus deoparte.

Nu stiu ce sa zic? Nu te cunosc, ce ar trebui sa zic? Majoritatea pleaca acolo sa isi faca o viata mai buna, sa isi intretina familia, cred ca ma intelegi ca in top 10 Motive de plecat in Anglia, parerea mea ca nu este vreun punct "M-am dus in Anglia sa traiesc ca si cand astazi este ultima zi din viata!"

Si na, tu cu gandirea ta de "traiesc clipa", alt om pleaca pentru un viitor mai bun, sa stranga ceva, sa isi cumpere o casa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate