Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

La MUNCA in UK - Sfaturi Utile

- - - - -
  • Please log in to reply
211 replies to this topic

#19
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006

View PostRoanuk, on 15 decembrie 2015 - 21:01, said:

Santander iti deschide cont si iti face card doar cu pasaportul si o adresa pe care le-o spui ca sa-ti trimita cardul.
Eu asa mi-am facut in 2014. Daca nimeresti un angajat mai nasol poti sa-i arati scrisoarea de la HMRC cu confirmarea de interviu pt NINO

Deci cred ca asta e solutia ideala: iei chirie ca sa ai o adresa -> suni si te programezi pt NINO -> astepti scrisoarea care confirma interviul -> te duci la banca pt cont

Nu mai minti ma...am fost eu la Santander acum doua luni, si nici nu s-a uitat ala la mine, cu pasaport, contract de munca, scrisoarea aia de la revenue service, si programarea la NINo.

#20
Roanuk

Roanuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.12.2015

View Postwiseguy76, on 15 decembrie 2015 - 21:54, said:

Nu mai minti ma...am fost eu la Santander acum doua luni, si nici nu s-a uitat ala la mine, cu pasaport, contract de munca, scrisoarea aia de la revenue service, si programarea la NINo.

Eu cred ca tu esti ala care minte dar depinde ce fel de cont vrei - eu am spus clar: CONT SANTANDER BASIC.
Tot ce am spus e din proprie experienta, in 2014 mi-au deschis cont Santander BASIC doar cu pasaportul - in 10 minute

alte oportunitati pt cont bancar simplu: http://www.co-operat...unts/cashminder sau http://uk.virginmone...ent-account.jsp

Edited by Roanuk, 15 December 2015 - 22:06.


#21
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006
Care 10 minute, cand trebuie sa te programezi intai pentru interviu, si chiar si asa dureaza minim 40 de min, asta iti spune la orice banca. Da sfaturi in alta parte, varule...

#22
Roanuk

Roanuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.12.2015

View Postwiseguy76, on 15 decembrie 2015 - 22:05, said:

Care 10 minute, cand trebuie sa te programezi intai pentru interviu, si chiar si asa dureaza minim 40 de min, asta iti spune la orice banca. Da sfaturi in alta parte, varule...
ba baiatule eu iti spun cum se intampla lucrurile si tu vad ca o arzi aiurea. asta e topicul meu, DU-TE TU in alta parte
am intrat in banca, am intrebat ce cont pot deschide si mi-am deschis cont pe loc - in cateva minute - si am depus banii !!!

dupa vreo 8 zile am primit cardul la adresa pe care le-am dat-o. dar REPET - depinde ce fel de cont ai vrut ca sunt multe si diferite

am avut interviu doar cand mi-am facut cont BARCLAYS dar ala e cont DIFERIT de cel de la Santander, cu multe alte facilitati !

PS daca esti la interviu pt un card bancar si te intreaba de cand esti in Anglia, zici ca de vreo 3-4 ani si spui ca ai stat la aceiasi adresa sau alta - fictiva

Edited by Roanuk, 15 December 2015 - 22:17.


#23
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Cunosc pe cineva care si-a schimbat permisul imediat ce a sosit in UK, iar cu permisul si cu pasaportul a mers la Lloyds , unde imediat i-au deschis cont. Altcineva, care nu poseda permis, doar cu pasaportul si cu hartia de la NINO a mers ( NINO l-a obtinut in 2 saptamani de cand a sosit) si i-au deschis cont. Ideea e ca e discutabila deschidere contului, de exemplu, sunt banci care cer o factura de utilitati (gaz, curent, apa sau taxa de consiliu, nu se accepta factura de mobil), iar alte banci doar cu pasaportul si hartia de la NINO sau permisul de UK, nu stiu de ce nu merge CI (cartea de identitate), majoritatea nu accepta decat pasaportul.

Edited by dany07rap, 15 December 2015 - 22:14.


#24
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Cu pasaportul + buletin de Romania iti deschide cont la HSBC pe adresa din Ro.

Edit: faptul ca tanti aia din sucursala nu cunoaste directivele interne, nu inseamna ca nu este adevarat.

Edited by LukRo, 15 December 2015 - 22:13.


#25
onlymetrics

onlymetrics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 04.11.2015
Un topic ghid e o idee buna. Chiar daca au sarit ca sacalii. O chestie nu inteleg.

View PostRoanuk, on 15 decembrie 2015 - 22:07, said:

ba baiatule eu iti spun cum se intampla lucrurile si tu vad ca o arzi aiurea. asta e topicul meu, DU-TE TU in alta parte
am intrat in banca, am intrebat ce cont pot deschide si mi-am deschis cont pe loc - in cateva minute - si am depus banii !!!
Ai zis ca e bun doar la retras din bancomat, fara plati.
Deci de ce ai depus bani?Posted Image

#26
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Da, sunt figuranti, daca nu le place mufa ta poti sa te duci tu si cu 100 de acte doveditoare ca nu iti deschid cont.

#27
Roanuk

Roanuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.12.2015

View Postonlymetrics, on 15 decembrie 2015 - 22:13, said:

Un topic ghid e o idee buna. Chiar daca au sarit ca sacalii. O chestie nu inteleg.


Ai zis ca e bun doar la retras din bancomat, fara plati. Deci de ce ai depus bani?Posted Image

ca sa nu umblu cu toti banii IN BUZUNAR prin Anglia.
cand am primit cardul ma duceam la bancomat si scoteam cat aveam nevoie

contul ala e doar pt inceput, ca sa iti depozitezi banii undeva si sa poti fi platit pt ce lucrezi
dupa 1 luna poti sa le ceri sa-ti trimita unde stai un 'monthly statement' si cand vine scrisoarea de la banca o poti folosi ca 'proof of address' pt alt card mai bun

Edited by Roanuk, 15 December 2015 - 22:26.


#28
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006

View PostRoanuk, on 15 decembrie 2015 - 22:07, said:

ba baiatule eu iti spun cum se intampla lucrurile si tu vad ca o arzi aiurea. asta e topicul meu, DU-TE TU in alta parte
am intrat in banca, am intrebat ce cont pot deschide si mi-am deschis cont pe loc - in cateva minute - si am depus banii !!!

dupa vreo 8 zile am primit cardul la adresa pe care le-am dat-o. dar REPET - depinde ce fel de cont ai vrut ca sunt multe si diferite

am avut interviu doar cand mi-am facut cont BARCLAYS dar ala e cont DIFERIT de cel de la Santander, cu multe alte facilitati !

PS daca esti la interviu pt un card bancar si te intreaba de cand esti in Anglia, zici ca de vreo 3-4 ani si spui ca ai stat la aceiasi adresa sau alta - fictiva

Multumesc, prietene, ca imi spui cum stau lucrurile, eu doar compar 'sfaturile' tale pretioase cu ce am facut eu pe aici, si nu prea se potriveste...nici cu ce au facut prieteni de-ai mei. Asa ca, stai calm, sa nu te lovesti.
Lloyds mi-a cerut o scrisoare de la angajator, ca lucrez la firma respectiva si ca locuiesc la adresa X. La fel si HSBC, si Barcalys. HSBC au si o scrisoare-model dupa care sa iti redacteze angajatorul. Si la toate, trebuie sa te programezi pentru interviu. Pana si la TSB.

PS: daca esti la interviu si te intreaba de cand esti in Anglia, si zici de 3-4 ani, ce zici dupa aia cand te intreaba de ce n-ai NINo si cont bancar dupa atata timp?

Edited by wiseguy76, 15 December 2015 - 22:29.


#29
Roanuk

Roanuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.12.2015
Eu cand am ajuns in Londra am intrat in toate bancile pe care le-am intalnit si toate m-au refuzat pana la Santander
Dar nu toate bancile ofera cont BASIC si multe banci isi schimba anual oferta de conturi deci e putin de umblat si intrebat

Edited by Roanuk, 15 December 2015 - 22:33.


#30
onlymetrics

onlymetrics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 04.11.2015

View PostRoanuk, on 15 decembrie 2015 - 22:19, said:

ca sa nu umblu cu toti banii IN BUZUNAR prin Anglia.
cand am primit cardul ma duceam la bancomat si scoteam cat aveam nevoie

Pai si pana in Anglia te-ai dus cu ei in buzunar?
Ma gandeam banii ii aveai deja pe card romanesc. Bun si la plati.
In sfarsit...

#31
Roanuk

Roanuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.12.2015

View Postonlymetrics, on 15 decembrie 2015 - 22:30, said:

Pai si pana in Anglia te-ai dus cu ei in buzunar?
Ma gandeam banii ii aveai deja pe card romanesc. Bun si la plati.


Da, am cumparat Lire in Romania pt ca in Romania nu se poate face cont de Lire ci doar Euro sau Dolari
Am mers cu ei in buzunar pt ca am zis ca e mai avantajos asa decat sa folosesc cardul romanesc cu lei si sa fac schimb inter-bancar in Anglia

Edited by Roanuk, 15 December 2015 - 22:56.


#32
alexandrualex93

alexandrualex93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 03.03.2014

View PostaLexCM, on 15 decembrie 2015 - 20:27, said:

Esti penibil.


la fel si tu cu nasoala ta stramba la avatar

ce comentezi aici?da drumu la manele si jet la bere gitanule,omu vrea sa ajute cu ceva probabil din experienta personala,eu citeam topicu de curiozitate sa vad cum o mai duc romanasii, si te vad pe tine "esti penibil" 'te dreacu' shaolo bahtale (pe limba ta)

#33
MarianDav

MarianDav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.12.2015
Inainte de toate vreau sa zic ca Bun subiect.
In rest nu am reusit sa pricep de ce este atitudinea asta? ciudata, agresiva, neprietenoasa, a celor care au plecat deja.

Sunt adrese de genu: http://www.angliamea...munca_in_anglia
Si ceva interesant? http://www.angliamea...easca-nimic-929

Subiect util, recomandarea mea este sa mergeti spre Ingrijitor azil, nu trebuie calificare, in majoritatea cazurilor va ofera si ceva loc de cazare la un pret mai mic.

Edited by MarianDav, 15 December 2015 - 22:44.


#34
Roanuk

Roanuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.12.2015
sa trecem la partea cu MUNCA

aici sunt niste magazine mari care au depozite unde lucreaza romanii si polonezii: Amazon, John Lewis, River Island etc

am lucrat o perioada in depozite unde poti face 'picking' adica culegi din raft ce comanda femeile de pe net: chiloti, parfumuri whatever
sau poti face 'scanning' adica ai un scanner si scanezi produse comandate online din niste containere - 8-10 ore pe zi, pana te saturi si cauti alta slujba

problema e ca unele depozite au un TARGET si trebuie sa ai rapiditate si precizie asa ca s-ar putea sa nu te mai sune agentia dupa cateva zile  de munca

Evident ca in timp ce lucrezi in depozit poti aplica online pt alte slujbe, poti merge la interviuri. PS Cand lucrezi pt o agentie ai un contract numic 'zero hours'

Edited by Roanuk, 15 December 2015 - 22:54.


#35
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,259
  • Înscris: 24.06.2006

View Postwiseguy76, on 15 decembrie 2015 - 22:27, said:

La fel si HSBC
daca tu ai patit asa nu-i regula generala, cum s-a spus si mai sus, depinde pe cine prinzi la ghiseu

uite eu cunosc un caz recent, persoana proaspat venita din Romania a inceput sa lucreze printr-o firma la un hotel, respectivii au trimis-o la o sucursala HSBC unde aia i-au deschis cont fara NINo, fara proof of address, doar pe baza unei fituici ce i-au dat-o aia

#36
ROLLINS

ROLLINS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 27.11.2015
pai cum sa iti cauti altceva de lucru cand tu semnezi contract cu aia?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate