Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

La MUNCA in UK - Sfaturi Utile

- - - - -
  • Please log in to reply
211 replies to this topic

#1
Roanuk

Roanuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.12.2015
1. Chirie

Sa zicem ca vrei sa lucrezi in Milton Keynes care e un oras NOU si frumos la 30 minute de Londra (cu trenu)
Intri pe http://www.spareroom.co.uk si cauti o camera in Milton Keynes, cat mai aproape de centru si cu un pret pana la 400 lire/luna (+ garantie 400 = 800)


2.  Card Bancar

Fara card nu faci nimic!
Dupa ce ai chiria si cunosti adresa te duci la Santander Bank si deschizi CONT 'BASIC' cu Pasaportul http://www.santander...current-account

Asta e un card simplu cu care poti doar sa scoti bani de la bancomat dar cu care NU poti face cumparaturi in magazine!
Dar cardul asta e suficient pt inceput ca sa poti sa primesti salariul. Evident ca vrei card normal asa ca exista o solutie simpla...

Trebuie sa astepti 1 luna dupa ca ei cardul Santander iar apoi te duci la o sucursala si ceri sa-ti trimita acasa un 'Monthly Statement'
Si dupa ce primesti acasa Monthly Statement de la Santander, te duci la HSBC sau la Barclays sau whatever si il folosesti ca 'Proof of Address' pt alt card


3. Agentia de Munca



cauti pe google 'job agencies milton keynes' si le ai pe toate pe google maps
Blue Arrow e o agentie mare, Best Connection e mare, ManPower, Barker Ross etc si multe altele

dupa ce ti-ai deschis cont la Santander te duci la cat mai multe agentii de munca unde completezi formularul de inregistrare
unele pot avea joburi in acel moment, altele nu dar ei te suna cand au ceva pt tine ! Normal ca trebuie sa fii disponibil pt orice munca dar daca vrei poti refuza amical

4. NINO


Cand ajungi suni https://www.gov.uk/a...nsurance-number ca sa-ti ie numar de asigurare

Edited by Roanuk, 15 December 2015 - 20:48.


#2
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005
Așa și?

#3
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
N-auzi ma ca e cu sfaturi utile: "Cauti pe google"

Multam, mi-ai deschis ochii !!

#4
aLexCM

aLexCM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 26.01.2014
Esti penibil.

#5
Roanuk

Roanuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.12.2015
trec peste trollii astia ca n-am timp de ei
daca aveti nelamuriri puteti intreba aici despre orice

Edited by Roanuk, 15 December 2015 - 20:38.


#6
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
BMW-u ? De unde-l cumperi ?

#7
aLexCM

aLexCM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 26.01.2014

View PostRoanuk, on 15 decembrie 2015 - 20:33, said:

trec peste trollii astia ca n-am timp de ei
dupa ce ti-ai deschis cont la Santander te duci la agentiile de munca unde completezi formularul de inregistrare

Go on. Ne-ai facut curiosi.

#8
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Mai englezule, nu prea te primeste nimeni la munca fara Nino, l-ai pierdut pe drum?

#9
Roanuk

Roanuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.12.2015

View Postbietu, on 15 decembrie 2015 - 20:45, said:

Mai englezule, nu prea te primeste nimeni la munca fara Nino, l-ai pierdut pe drum?
nu-i adevarat. poti sa lucrezi si fara NINO
dar unele agentii iti cer dovada ca ai aplicat pt NINO (vine acasa hartia cu confirmarea de interviu)

e important sa suni la ei cand ai adresa si sa te PROGRAMEZI pt un interviu si dupa cateva zile primesti acasa confirmarea
la mine a durat 3 luni pana cand am primit NINO dar am lucrat in timpul asta pt ca aveam confirmarea de la interviu (dupa 2 saptamani)

View Posttiomarami, on 15 decembrie 2015 - 20:36, said:

BMW-u ? De unde-l cumperi ?

de obicei de la tarani ca tine

Edited by Roanuk, 15 December 2015 - 20:59.


#10
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Zi-mi si mie banca, care ti-a facut tie cont doar cu pasaportul, fara proof of address sau fara o scrisoare de recomandare de la locul de munca.

#11
Roanuk

Roanuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.12.2015

View Postbietu, on 15 decembrie 2015 - 21:00, said:

Zi-mi si mie banca, care ti-a facut tie cont doar cu pasaportul, fara proof of address sau fara o scrisoare de recomandare de la locul de munca.
Santander iti deschide cont si iti face card doar cu pasaportul si o adresa pe care le-o spui ca sa-ti trimita cardul.
Eu asa mi-am facut in 2014. Daca nimeresti un angajat mai nasol poti sa-i arati scrisoarea de la HMRC cu confirmarea de interviu pt NINO

Deci cred ca asta e solutia ideala: iei chirie ca sa ai o adresa -> suni si te programezi pt NINO -> astepti scrisoarea care confirma interviul -> te duci la banca pt cont

Edited by Roanuk, 15 December 2015 - 21:14.


#12
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
HSBC, Lloyd's, Barclays, Halifax nici nu s-au uitat la mine cand m-am dus doar cu pasaportul si aveam si permis de conducere englezesc care e considerat ID acolo!

#13
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostRoanuk, on 15 decembrie 2015 - 20:18, said:

1. Chirie

Sa zicem ca vrei sa lucrezi in Milton Keynes care e un oras NOU si frumos la 30 minute de Londra (cu trenu)
Intri pe http://www.spareroom.co.uk si cauti o camera in Milton Keynes, cat mai aproape de centru si cu un pret pana la 400 lire/luna (+ garantie 400 = 800)



Si pe urma sufli in punga. Milton Keynes este un oras mic si cu greu vei gasi de munca chiar acolo. Va trebui sa calatoresti in Londra ori cu salariul minim e cam greu sa platesti trenul in fiecare zi.

     Camera e oricum la fel de scumpa ca si in Londra. Asa ca e muult mai bine sa stai in Londra decat in afara ei.

Edited by cspot, 15 December 2015 - 21:28.


#14
Roanuk

Roanuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.12.2015

View Postcspot, on 15 decembrie 2015 - 21:21, said:

Milton Keynes este un oras mic si cu greu vei gasi de munca chiar acolo. Va trebui sa calatoresti in Londra ori cu salariul minim e cam greu sa platesti trenul in fiecare zi.
1. eu am dat un exemplu de oras
2. astazi este suficient de munca in Milton Keynes

Evident ca exista si riscul sa nu gasesti tot timpul de munca indiferent unde esti, chiar si in Londra

Edited by Roanuk, 15 December 2015 - 21:32.


#15
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Pe ce adresa aveai permisul de UK ? Ca nu-l poti avea fara o adresa de UK, cum dealtfel nici contul la banca nu-l poti avea fara adresa de UK.

#16
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,268
  • Înscris: 24.06.2006

View Postketa, on 15 decembrie 2015 - 21:26, said:

Pe ce adresa aveai permisul de UK ? Ca nu-l poti avea fara o adresa de UK, cum dealtfel nici contul la banca nu-l poti avea fara adresa de UK.
si care-i problema sa ai adresa de uk? lire sa ai, ca se aranjeaza si adresa

pentru permis nu-mi aduc aminte sa-mi fi cerut proof of address

#17
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View Postketa, on 15 decembrie 2015 - 21:26, said:

Pe ce adresa aveai permisul de UK ? Ca nu-l poti avea fara o adresa de UK, cum dealtfel nici contul la banca nu-l poti avea fara adresa de UK.

Lincoln Close 19. Iti schimbi permisul cu orice adresa doar sa ai acces la cutia postala de la adresa respectiva unde iti vine plicul cu actele.Posted Image

View Postdan210, on 15 decembrie 2015 - 21:31, said:

si care-i problema sa ai adresa de uk? lire sa ai, ca se aranjeaza si adresa

pentru permis nu-mi aduc aminte sa-mi fi cerut proof of address

Nu iti cere.

Edited by bietu, 15 December 2015 - 21:49.


#18
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006

View Posttiomarami, on 15 decembrie 2015 - 20:36, said:

BMW-u ? De unde-l cumperi ?
De la indieni ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate