Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

La MUNCA in UK - Sfaturi Utile

- - - - -
  • Please log in to reply
211 replies to this topic

#37
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006

View PostROLLINS, on 15 decembrie 2015 - 23:21, said:

pai cum sa iti cauti altceva de lucru cand tu semnezi contract cu aia?
n-ai treaba, poti lucra in cate locuri poti tu

#38
Roanuk

Roanuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.12.2015

View PostROLLINS, on 15 decembrie 2015 - 23:21, said:

pai cum sa iti cauti altceva de lucru cand tu semnezi contract cu aia?

cu agentiile semnezi contract 'zero hours' adica ei te cheama cand si daca au nevoie de tine...esti un fel de zilier
astea sunt bune pt inceput ca sa faci niste bani, sa poti plati chiria si mancarea pana gasesti un loc de munca stabil

Edited by Roanuk, 15 December 2015 - 23:35.


#39
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostROLLINS, on 15 decembrie 2015 - 23:21, said:

pai cum sa iti cauti altceva de lucru cand tu semnezi contract cu aia?

     Pai, depinde ce fel de contract semnezi. Daca e vorba de contract cu o agentie atunci e o hartie pe care nu o poti folosi nici la toaleta.
    Scrie in contract ca ei se obliga sa-ti plateasca salariu minim pe economie 7 lire pe ora inainte de taxe si ca nu se obliga sa-ti asigure un numar minim de ore de lucru pe saptamana. De-aia se numeste zero-hours contract. Mai exact, daca te cheama maine la munca e ok, daca nu te cheama e si mai ok. Astfel e posibil ca int-o saptamana sa lucrezi 3 zile si in alta saptamana  deloc. In scurt timp, lucrand in ritmul asta, ajungi sa faci foamea si  iti cauti altceva de munca.

#40
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostRoanuk, on 15 decembrie 2015 - 22:30, said:

Eu cand am ajuns in Londra am intrat in toate bancile pe care le-am intalnit si toate m-au refuzat pana la Santander
Dar nu toate bancile ofera cont BASIC si multe banci isi schimba anual oferta de conturi deci e putin de umblat si intrebat
Inteleg ca nu e un cont normal, poate angajatorul sa-ti vireze bani acolo?

#41
MarianDav

MarianDav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.12.2015
Asta cu cont la banca, pai sunt si carduri prepay, visa one.

#42
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postdon_dannielo, on 16 decembrie 2015 - 07:42, said:

Inteleg ca nu e un cont normal, poate angajatorul sa-ti vireze bani acolo?


     Contul este normal. Cardul nu este Visa, Maestro, etc. Ca atare nu-l poti folosi decat la un bancomat Santander, ca sa scoti bani din cont.

#43
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.02.2010
Nu pot sa cred cate minciuni scrie initiatorul .
Asta e un fel de ghid de prosti pe aia deja prosti.

In UK, mai importanta ca ORICE, e dovada adresei, nu ai, nu existi (accepta factura de lumina si gaz, sau council tax bill, la restul nu ai acces imd).
Dupa care suni la Job Center Plus si te programezi pt NIN.
Intre timp, mergi la o banca unde deschizi cont cu pasaport si proof of adress. (pe mine m-au acceptat lloyds, the cooperative bank si santander. am deschis la the cooperative, ieri)
Voi aplica pe net la joburi (motor cautare joburi: http://indeed.co.uk) si merg si la agentii (unde o sa am grija ce semnez) chiar daca stiu ce jigodii sunt, pt ca vin sarbatorile si se mai cauta de lucru in unele locuri. pana la un job normal, sa mai aduc niste bani in casa.
Permisul il schimbi dupa 183 zile, am sunat eu la DVLA (un fel de DRPCIV).

Job platit bine aici: sofer livrator colete: 100-115 lire/zi (Newport, South Wales).

#44
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View Postdjpadrecito, on 16 decembrie 2015 - 11:36, said:

Nu pot sa cred cate minciuni scrie initiatorul .
Asta e un fel de ghid de prosti pe aia deja prosti.

In UK, mai importanta ca ORICE, e dovada adresei, nu ai, nu existi (accepta factura de lumina si gaz, sau council tax bill, la restul nu ai acces imd).
Dupa care suni la Job Center Plus si te programezi pt NIN.
Intre timp, mergi la o banca unde deschizi cont cu pasaport si proof of adress. (pe mine m-au acceptat lloyds, the cooperative bank si santander. am deschis la the cooperative, ieri)
Voi aplica pe net la joburi (motor cautare joburi: http://indeed.co.uk) si merg si la agentii (unde o sa am grija ce semnez) chiar daca stiu ce jigodii sunt, pt ca vin sarbatorile si se mai cauta de lucru in unele locuri. pana la un job normal, sa mai aduc niste bani in casa.
Permisul il schimbi dupa 183 zile, am sunat eu la DVLA (un fel de DRPCIV).

Job platit bine aici: sofer livrator colete: 100-115 lire/zi (Newport, South Wales).

Permisul l-am schimbat dupa o luna! Nu verifica DVLA de cand esti tu acolo.

#45
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View Postbietu, on 16 decembrie 2015 - 12:25, said:

Permisul l-am schimbat dupa o luna! Nu verifica DVLA de cand esti tu acolo.

Cînd s-a întîmplat asta? Nu te contrazic, dar mi se pare că treaba cu minim 183 de zile e ceva mai recentă.

#46
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View Postmufa, on 16 decembrie 2015 - 12:29, said:

Cînd s-a întîmplat asta? Nu te contrazic, dar mi se pare că treaba cu minim 183 de zile e ceva mai recentă.

Pai am scris in actele alea trimise la ei ca sunt acolo de 190 de zile dar eu venisem de o luna.

Edited by bietu, 16 December 2015 - 12:34.


#47
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postdjpadrecito, on 16 decembrie 2015 - 11:36, said:


Job platit bine aici: sofer livrator colete: 100-115 lire/zi (Newport, South Wales).

    Extraordinar de bine platit ! Posted Image Masina e de la firma sau trebuie sa-ti cumperi un VAN la care sa platesti singur motorina,asigurare, cauciucuri, planetare ? Amenzile de parcare si alte amenzi cine le plateste ?

#48
mihai_9600

mihai_9600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.05.2005
Care sunt avantajele permisului de UK? Asigurare mai ieftina la masina?

Permisul de RO ramane le ei? E vreun dezavantaj ca ramai doar cu permisul de UK?

#49
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.02.2010

View Postcspot, on 16 decembrie 2015 - 12:34, said:


Extraordinar de bine platit ! Posted Image Masina e de la firma sau trebuie sa-ti cumperi un VAN la care sa platesti singur motorina,asigurare, cauciucuri, planetare ? Amenzile de parcare si alte amenzi cine le plateste ?

masina de firma.
aici, comparativ cu alte parti din uk, chiriile sunt mici, viata e mai ieftina, salariile nu sunt asa mari ca in londra, insa cu 500 lire iei casa cu 4 camere, pe cand in londra iei o camera in shared house

View Postmihai_9600, on 16 decembrie 2015 - 12:46, said:

Care sunt avantajele permisului de UK? Asigurare mai ieftina la masina?

Permisul de RO ramane le ei? E vreun dezavantaj ca ramai doar cu permisul de UK?

gasesti usor de munca.

#50
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Nu te angajeaza nimeni cu permis romanesc, ca sofer.

#51
Roanuk

Roanuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.12.2015

View Postdjpadrecito, on 16 decembrie 2015 - 11:36, said:

Nu pot sa cred cate minciuni scrie initiatorul .

am scris clar, de la primul punct - cel mai important e sa iti iei o camera in chirie tocmai ca sa ai o adresa asa cum am zis si la punctul 2
tu nu stii sa citesti sau ai o problema in a intelege ce citesti. ai scris exact ce am scris eu. e clar, pe tine nu mai trebuie sa te prosteasta nimeni

care crezi tu ca sunt 'minciunile'? tipic romanesc, el nu face nimic folositor pt comunitate, asteapta sa faca altcineva ceva bun dupa care vine si il injura...

Edited by Roanuk, 16 December 2015 - 13:31.


#52
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.02.2010

View PostRoanuk, on 16 decembrie 2015 - 13:17, said:

am scris clar, de la primul punct - cel mai important e sa iti iei o camera in chirie tocmai ca sa ai o adresa asa cum am zis si la punctul 2
dar eu cred ca tu nu stii sa citesti sau poate ai o problema in a intelege ce citesti ! care crezi tu ca sunt 'minciunile'? hai sa te lamuresc

tipic romanesc, el nu face nimic folositor pt comunitate, asteapta sa faca altcineva ceva bun dupa care vine si il injura...

TREABA CU BANCILE NU E DELOC ASA SIMPLA

#53
Roanuk

Roanuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.12.2015

View Postdjpadrecito, on 16 decembrie 2015 - 13:28, said:

TREABA CU BANCILE NU E DELOC ASA SIMPLA

si am zis eu ca e simpla? am explicat doar ceea ce am facut eu. citeste, am spus clar ca trebuie sa umbli si sa intrebi pe la banci  
eu mi-am deschis cont Santander BASIC in 10 minute, doar cu pasaportul. nu merge la toate bancile si nu merge pt toate tipurile de cont

Asta era anul trecut, acum nu stiu daca mai merge dar am dat si exemple de banci unde se poate deschide un cont simplu acum gen virgin sau cooperative bank


MOTOARE CAUTARE JOB

- https://jobsearch.direct.gov.uk (MOTOR OFICIAL PT SLUJBE)
- http://www.reed.co.uk
- http://www.monster.co.uk
- https://www.careerbuilder.co.uk
- http://www.cv-librar.../searchjobs.cgi
- http://www.jobsgopublic.com (SLUJBE LA STAT)
- http://www.indeed.co.uk

Edited by Roanuk, 16 December 2015 - 14:00.


#54
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postbietu, on 16 decembrie 2015 - 12:33, said:

Pai am scris in actele alea trimise la ei ca sunt acolo de 190 de zile dar eu venisem de o luna.

    Nu au cum sa verifice cei de la DVLA de cat timp esti in UK !
    Regula celor 183 de zile nu se aplica cetatenilor UE, de vreme ce au drept de sedere permanent, nu au nevoie de viza si ca atare poti intra si iesi cand si de cate ori vrei.
    Nu este recomandat sa scrii prostii in acte oficiale, pentru ca e posibil ca mai tarziu sa se intoarca impotriva ta.
    Mai exact, dupa permisul de conducere,  o sa vrei asigurare la masina .
    Asiguratorii au acces la datele de la DVLA si vor refuza sa-ti faca asigurare daca vor constata ca declartiile tale nu corespund. Degeaba o sa ai permis daca nu o sa ai asigurare.
     Exista de asemenea baze de date comune la nivelul UE in ce priveste permisele de conducere si asigurarile auto.
     Daca ai declarat ca te afli in UK de 190 de zile fara intrerupere, cum o sa justifici amenda pentru depasirea vitezei luata in urma cu 2 luni in Romania ? Sau faptul ca ai reinnoit polita de asigurare in Romania acum 4 luni ?
     Nu ascultati niciodata sfatul prietenilor binevoitori. Ganditi cu capul !

View Postmihai_9600, on 16 decembrie 2015 - 12:46, said:

Care sunt avantajele permisului de UK? Asigurare mai ieftina la masina?

Permisul de RO ramane le ei? E vreun dezavantaj ca ramai doar cu permisul de UK?

     Angajatorii cer sa ai permis de conducere full UK.  In cazul unui accident firma cu pricina poate fi chemata in instanta si acuzata ca a angajat un sofer fara experienta. In cazul in care ai un permis de conducere Uk, nu vor exista nici un fel de dubii si intreaga raspundere legala va cadea in carca soferului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate