Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

La MUNCA in UK - Sfaturi Utile

- - - - -
  • Please log in to reply
211 replies to this topic

#199
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015

View Postmufa, on 21 decembrie 2015 - 00:14, said:

NINO e gratis, iar pentru cont bancar îți trebuie dovadă de adresă. Carnetul de conducere sau NINO sunt acceptate ca dovadă de adresă. Dacă tu vrei să le dai alora niște bani, e treaba ta.

NINO ca proof of address? Esti sigur, sigur?

Edited by LukRo, 21 December 2015 - 09:54.


#200
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View PostLukRo, on 21 decembrie 2015 - 09:53, said:


NINO ca proof of address? Esti sigur, sigur?
Da. Cel puțin în 2012 asa mi-am deschis contul la Barclays.

#201
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postmufa, on 21 decembrie 2015 - 09:58, said:

Da. Cel puțin în 2012 asa mi-am deschis contul la Barclays.

Proof of address pt banci (si nu numai) inseamna ceva ce a venit prin Posta de la institutii general recunoscute (venite la adresa ce o declari). Nu este insusi NINO dovada ci faptul ca se stie ca vine prin Posta. Ca unele branch ale lui Lloyds cer Nino pt a deschide cont (in afara de PoA) este altceva, vezi "unele". Barclay admite si o hartiuta cu antet de la angajatorul permanent aratand adresa la care stai daca angajatorul este pe o anumita lista a guvernului. Unele banci accepta numai bill de la utilities (deci nu scrisoarea prin care electrica te anunta ca ai contul cutare la adresa cutare). Se accepta billul pt council tax. Depinde enorm de branch si functionar. Un functionar a facut gat la un PoA pe care pana la urma centrala l-a acceptat.Eu am si intrebat odata daca aduc si plicul drept dovada ca s venit prin posta.Nu accepta bill online caci acelea pot fii falsificate (ca si cum hartiile nu pot fii falsificate).Dar trebuie sa fie acceptat un fapt: noi ne rugam de ei sa ne primeasca si NU ei de noi.

#202
OMGisS

OMGisS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.09.2015
Si eu sunt acum in proces de deschidere a unui cont bancar. Am fost si am intrebat la cateva banci si mi-au spus ca nu accepta nino ca proof of address dar la HSBC ma pot duce cu o scrisoare de la angajator + buletin ceea ce urmeaza sa si fac. Probabil treaba asta depinde mult si de banca/angajat/chef :)

#203
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Nu este vorba de chef. Au niste regulamente interne de respectat, nu sunt de capul lor.

Insa, sunt instruiti sa fie vigilenti si sa raporteze orice este suspect. Inclusiv sa refuze clienti.

#204
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostLukRo, on 21 decembrie 2015 - 13:20, said:

Nu este vorba de chef. Au niste regulamente interne de respectat, nu sunt de capul lor.

Insa, sunt instruiti sa fie vigilenti si sa raporteze orice este suspect. Inclusiv sa refuze clienti.

Aceeasi banca, 2 branch-uri vecine, una cere NINO Alta nu cere NINO pt a deschide cont personal. S-a prezentat acelasi dosar cu acte.

Era sa uit, nici un branch nu accepta contract de inchiriere cu exceptia daca este de la un hausinautoriti drept PoA.

Edited by avenirv, 21 December 2015 - 14:24.


#205
MarianDav

MarianDav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.12.2015
Din cauza asta nu discut despre treburile astea, sunt interpretabile.
Mai era un tip care scria despre aventura lui in uk, pacat ca nu ii gasesc subiectu, tot asa citeam si ma gandeam? Hm, asta nu pare bine, dar dupa cativa ani am realizat ca sunt destule metode de a simplifica lucrurile, card prepay de credit etc...

Anglia, Anglia, Anglia, ma gandeam ca am un prieten fara bacalaureat, dar vrea sa plece in uk la oras.
Fara bacalaureat in uk, nici nu stiu daca in uk pun baza pe asa ceva sau merge si foaia de 4 clase la liceu.

Asta este cu "rabdarea", de vreo 10 ani cred ca ma tin de el sa isi ia diploma aia nenorocita, acum se trezeste ca vrea in uk.

Edited by MarianDav, 21 December 2015 - 14:24.


#206
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015

View Postavenirv, on 21 decembrie 2015 - 14:17, said:

Aceeasi banca, 2 branch-uri vecine, una cere NINO Alta nu cere NINO pt a deschide cont personal. S-a prezentat acelasi dosar cu acte.

Era sa uit, nici un branch nu accepta contract de inchiriere cu exceptia daca este de la un hausinautoriti drept PoA.

Nu fac misto, insa prima data se uita la fata omului. Trebuie sa inspiri incredere.

Eu m-am dus imbracat la costum, i-am spus ca sunt contractor in IT, am contract cu o firma locala (aiurea...). Aveam un dosar pregatit frumos, cu "acte" aranjate frumos in tiple. Nu s-a uitat pe nici un singur act, decat cele de identificare. In 5 minute am terminat.

Daca "miroase" ca ceva este in neregula cu tine, poti sa ai mama actelor. Tot nu ai basca... :)

#207
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostLukRo, on 21 decembrie 2015 - 21:26, said:

Nu fac misto, insa prima data se uita la fata omului. Trebuie sa inspiri incredere.

Eu m-am dus imbracat la costum, i-am spus ca sunt contractor in IT, am contract cu o firma locala (aiurea...). Aveam un dosar pregatit frumos, cu "acte" aranjate frumos in tiple. Nu s-a uitat pe nici un singur act, decat cele de identificare. In 5 minute am terminat.

Daca "miroase" ca ceva este in neregula cu tine, poti sa ai mama actelor. Tot nu ai basca... Posted Image

foarte frumos.
eu ce era sa-I spun ? ca fac mutari si curatenie ? ca fac lucrurile sa apara ca si cum sunt aici ?
dar ai dreptate, si cel ce dormea sub pod in filmul ala cu vin romanii avea cont bancar.

Edited by avenirv, 21 December 2015 - 22:36.


#208
MarianDav

MarianDav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.12.2015
Si daca ai avea deja card prepay valid? ce rost ar mai avea sa faci alt cont la banca?

#209
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Trebuie doar sa te pui in pielea functionarului, sa-i intelegi actiunile. Apoi, doar ii spui ce vrea sa auda.

Nu sa minti. Doar sa expui problema astfel incat sa nu se vada nimic suspect din partea lui.

#210
ROLLINS

ROLLINS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 27.11.2015
ce acte imi trebuie sa am la mine daca vreau sa vin in Anglia in afara de buletin si certificatul de nastere? Adica vreau sa vin cu ceva bani si sa-mi gasesc dupa ceva.

#211
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Pasaportul e de baza. Cu buletinul doar intri in tara, in rest nu il recunoaste aproape nimeni.

Permis șofer,  diplome, certificari...

#212
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostLukRo, on 21 decembrie 2015 - 22:43, said:

Trebuie doar sa te pui in pielea functionarului, sa-i intelegi actiunile. Apoi, doar ii spui ce vrea sa auda.

Nu sa minti. Doar sa expui problema astfel incat sa nu se vada nimic suspect din partea lui.
Si cum faci asta?
Cred ca ai un IQ peste media superioara

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate