Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Panouri Fotovoltaice II

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
9719 replies to this topic

#3565
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postpexic, on 10 decembrie 2018 - 16:29, said:

daca esti cat de cat priceput poti cumpara doar partea electronica si faci tu radiator si carcasa , exemplu:
https://www.aliexpre....27424c4ddRjWiM

View Postwormel, on 10 decembrie 2018 - 20:22, said:

.montajele alea chinezesti "e niste glumite" si ele, nu mi-as risca bateriile cu asa ceva ....
Eu nu vad nicaieri niscai MOSFET-uri, chiar de medie putere; or fi sub scuipatul ala rotund si negru de pe dos? l-o fi pozat intentionat neclar asa?

Ah, cred ca ala e dosul afisajului. Ma rog...

#3566
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 17.01.2014
Stie cineva in ce regim se incalzeste panoul mai mult:

1. panou in lumina, fara sa fie conectat la controller (deci cu tensiune mare pe borne);
2. panou in lumina, conectat la controller functional (deci cu tensiune redusa si cu extractie de energie din panou).

Eu as tinde catre 1 ... dar astept opinii.

#3567
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Crezi ca are o mare importanta asta?Lucruri nesemnificative,nici nu merita obosirea neuronilor.Pe vremea asta....nici productie pentru autosustinere nu este, ce mai spui/vrei tu, temperaturi pe panouri.....

#3568
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009
Spera ca daca le lasa in gol o sa se incalzeasca si topesc zapada.... Eu o sa pun cablu de degivrare la baza lor.

#3569
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Poststoianalin, on 16 decembrie 2018 - 09:33, said:

.......
1. panou in lumina, fara sa fie conectat la controller (deci cu tensiune mare pe borne);
2. panou in lumina, conectat la controller functional (deci cu tensiune redusa si cu extractie de energie din panou).
......
Varianta 0. Panou in soare, fara consum de energie (V=Voc, tensiune mare pe borne). Deci nu acoperit de zapada.

#3570
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 17.01.2014
Deacord Addy!
Numai ca intrebarea era exact pentru a gasi cea mai buna metoda de a "curata" panourile de zapada de la 120 Km distanta.

#3571
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Ba baeț, lasati prostiile, luati o cana de vin si uitati aici. Auzi tu, degivrare.
PS
De la 120km e mai greu, poate un vecin...

Attached Files


Edited by doega, 16 December 2018 - 13:13.


#3572
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Poststoianalin, on 16 decembrie 2018 - 12:22, said:

Deacord Addy!
Numai ca intrebarea era exact pentru a gasi cea mai buna metoda de a "curata" panourile de zapada de la 120 Km distanta.
Atunci, varianta "-1": un convertor DC-DC care sa bage (din baterii) automat imediat dupa ce se opreste ninsoarea o tensiune egala sau cu 1-2 procente mai mare decat cea in gol (Voc) a panourilor. Nu am testat inca metoda dar abia astept sa fie cazul... Ca detalii, convertorul trebuie sa aiba putere foarte mare, mai mare decat puterea efectiva a panourilor. Deci nu e chiar usor.

#3573
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
E mai simplu pana la urma cu rezistente de degivrare

#3574
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Cel mai simplu cum am facut eu astazi.Am asteptat si a inceput sa ploua,acum sunt curate, si...,atit, ca tot nu produc, este nor de-ti vine sa te dormi,...sa numeri bani...,mai stiti si alta activitate?Posted Image

Edited by XTH, 16 December 2018 - 14:55.


#3575
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

View PostXTH, on 16 decembrie 2018 - 14:55, said:

Cel mai simplu cum am facut eu astazi.Am asteptat si a inceput sa ploua,acum sunt curate, si...,atit, ca tot nu produc, este nor de-ti vine sa te dormi,...sa numeri bani...,mai stiti si alta activitate?Posted Image
Alta activititate ?  Da , cetitu pe forumPosted Image

#3576
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Bah ce vreme a fost azi... La Ploiesti cel putin, cerul negru-negru. Pe la voi cat s-a mai produs? (Wh total din kWp)

#3577
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010

View Postmarius_vfp, on 16 decembrie 2018 - 15:17, said:

Alta activititate ?  Da , cetitu pe forumPosted Image
Nuuuuu...cred ca ai peste 50ani de nu te mai intereseaza  alta activitate, cum ar fi, in loc sa dormi, sa te culci.....ei?,cum suna?, dar probabil peste 50 Amperi /ani , nu se mai pune.

View PostXTH, on 16 decembrie 2018 - 14:55, said:

?..... de-ti vine sa te dormi,...sa numeri bani...,mai stiti si alta activitate?Posted Image
de-ti vine sa dormi, nu sa te dormi, corectarea nu a mai putut fi facuta in timp util, scuze!

#3578
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
400wh din 3000wp si 100wh de pe casa cu zapada tot din 3000wp. Dar sunt aproape 45 de zile absolut mizerabile. Noroc mare cu LiFeYPO4.

#3579
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Ca pot sta descarcate zile in sir, nu ca s-au incarcat din 400w, sau poate nu sau consumat in 45zile,
Astazi era bine  sa fi avut eoliana ridicata, poate mai dadea si ea ceva,ca de zile negre....de nori.

#3580
doriniliescu

doriniliescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.05.2007
Am nevoie de un sfat ptr a cumpara un generator cu care sa incarc bateriile in perioada cand nu bate soarele. Este vorba de doua baterii de 155a si controlerul are si loc ptr conectarea generatorului. Un generator cu inverter care scoate 1000 w poate fi suficient? Multumesc.

#3581
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
@doriniliescu,
Daca spui ca ai doua baterii de 155Ah, inseamna ca sunt baterii pe baza de Pb si ar fi fost mai bine sa pui intrebarea pe topicul aferent plumbului.

Nu ai spus daca bateriile sunt legate in paralel (pt. 12V) sau in serie (24V). Indiferent totusi de legarea bateriilor, cu un generator de 1000W poti sa le incarci linistit daca vei seta un max de 30A pentru 12V sau 20A pentru 24V.

#3582
doriniliescu

doriniliescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.05.2007
Sunt legate in serie. Multumesc ptr. raspuns.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate