Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Banca Transilvania - opinii , pareri , impresii

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
10717 replies to this topic

#379
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007
Eu tot nu inteleg de ce Banca Transilvania se lauda ca fiind printre cele mai bune, daca nu realizeaza conversia valutara in contul de LEI la primirea incasarilor in alte valut. Ce o fi asa greu nu stiu. Ti se percepe comision la fiecare incasare de 10 USD sau euro

#380
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009
Ba o realizeaza.
EU am primit USD in contul RON, sau EUR.

Exista insa un comision (care va disparea luna viitoare) pentru incasare OP-uri. Indiferent de valuta, si daca primesti in RON ai acel comision.

Caz clasic, de exemplu, Paypal trimite in EUR catre contul in RON (catre cont direct, nu via card).

#381
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007

View PostLex404, on 27 iulie 2017 - 13:57, said:

Ba o realizeaza.
EU am primit USD in contul RON, sau EUR.

Exista insa un comision (care va disparea luna viitoare) pentru incasare OP-uri. Indiferent de valuta, si daca primesti in RON ai acel comision.

Caz clasic, de exemplu, Paypal trimite in EUR catre contul in RON (catre cont direct, nu via card).
Interesant desi eu stiam ca nu o realizeaza. Ce card ai?

#382
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009

View Postknight28, on 27 iulie 2017 - 14:02, said:

Interesant desi eu stiam ca nu o realizeaza. Ce card ai?

Visa Electron
MC Mondo.

Dar nu conteaza. Eu vorbeam de Ordine de plata/ transferuri SEPA/ etc. Nu folosesc card pentru asta.

Dar de exemplu cineva face un OP cu val 50 EUR catre contul meu in RON, atunci eu voi incasa aprox. 228 RON ( minus comisionul de incasare OP-uri, vreo 3 RON).

Banca face conversia la cursul ei si iti da banii in valuta contului ales de tine pentru primire. Poate sa iti trimita din orice cont, vei primi in valuta in care ai tu contul.


Ba mai mult, la BT poti face altceva:
Deschizi cate un cont in fiecare valuta (e gratuit, dureaza 30 de secunde pe mobil in aplicatie) si folosesti conturile alea pentru primiri. SI culmea, pe alea nu platesti comision de incasare OP Posted Image (doar pe conturile RON). Si apoi faci conversia din aplicatie.

Eu am deschis unul in GBP pentru ca mi-a trimis vara-mea 30 GBP.
Mai am in EUR, RON, USD, JPY.

Pot deschide in HUF, CHF, SED, DKK, AUD, PLN, CAD, CZK, NOK, Toate gratuite, daca e nevoie. Asta din aplicatie, la ghiseu poti deschide in orice valuta (JPY de ex, nu e discponibil in aplicatie dar am deschis contul la ghiseu)

Edited by Lex404, 27 July 2017 - 14:09.


#383
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View PostLex404, on 27 iulie 2017 - 13:32, said:


Functioneaza si pe non-Apple.
Amprenta sa aiba telefonul, si sa nu aiba soft modificat (din cate stiu).

Aia e altceva.
Oricum poate nu toti clientii vor treaba asta. Eu nu as folosi-o de exermplu (si nu detaliez aici de ce, ca nu are sens si nici nu e locul potrivit).

#384
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008

View PostLex404, on 27 iulie 2017 - 13:32, said:

Gresit.
Am de la BT Visa Electron (neembosat) si Mondo (embosat). Ambele merg in afara (testat Europa,Turcia, Japonia, Sri Lanka, Qatar, UAE, Georgia, Liban, Armenia).
Ba este cat se poate de corect.
Un terminal poate accepta sau nu Visa Electron, la fel cum poate accepta sau nu Mastercard Maestro.
Iti garantez ca am patit-o eu in Europa, nu doar o data: card-ul Electron a fost respins, cel Classic a fost acceptat - acelasi POS, aceeasi tranzactie.
Da, in cele mai multe cazuri nu apare diferenta. Insa exista situatii.

#385
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostLex404, on 27 iulie 2017 - 14:05, said:

Visa Electron

Hai ca m-ai facut tare curios, adica vrei sa spui ca daca deschid comision in euro si retrag euro din paypal nu mai imi ia banca niciun comision?

#386
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009

View Postgumball3000, on 28 iulie 2017 - 19:36, said:

Hai ca m-ai facut tare curios, adica vrei sa spui ca daca deschid comision in euro si retrag euro din paypal nu mai imi ia banca niciun comision?

Deschizi cont in EUR.
Ai posibilitatea in Paypal acum sa retragi IN CONT (nu in card). 0 costuri, atat la paypal cat si la incasarea OP-ului.



Incasarea
Attached File  IMG_5885.PNG   57.4K   42 downloadsAttached File  IMG_5884.PNG   99.88K   45 downloads

Dacă vreau sa fac un transfer din Pp in banca:
Attached File  IMG_5887.PNG   118.13K   45 downloads
Attached File  IMG_5886.PNG   109.46K   34 downloads


Nici nu îmi mai apare sa aleg withdrawn in card.


din PP sunt facute acum in EU incasari SEPA, nu costa nimic. Nici trimiterea lor nici incasarea lor :D

Edited by Lex404, 28 July 2017 - 19:45.


#387
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

View Postdjxhouse, on 27 iulie 2017 - 12:10, said:

Faza criminala.
La internet banking in fiecare 90 de zile trebuie sa iti schimbi parola.
Si parola noua nu poate sa coincida cu ultimele 12 parole.
Posted Image)))
Deci astazi am schimbat parola de 12 ori ca sa pot sa am parola veche.
Nu am nici un chef ca in fiecare 90 de zile sa invat o alta parola pt Banca Transilvania.
Chiar ca pt orice operatiune primesc SMS. Intr-un fel sunt protejat. Posted Image

Token all the way! In mijlocul ocenului nu am semnal la telefon asa ca are inca un avantaj in plus!

View PostLex404, on 27 iulie 2017 - 13:32, said:


Gresit.
Am de la BT Visa Electron (neembosat) si Mondo (embosat). Ambele merg in afara (testat Europa,Turcia, Japonia, Sri Lanka, Qatar, UAE, Georgia, Liban, Armenia).

Insa cum zicea si Catean, cele embosate pot fi folosite la plati Offline (ca si cum ai semna un CEC), de exemplu la unele hoteluri.
O alta chestie pentru care Visa Electron poate fi refuzat: Sunt magazine (in special in US sau la bordul avioanelor) care accepta doar carduri de credit. Aici, nu conteaza ca e embosat sau nu, trebuie sa fie de credit si nu debit. Si electron e respins din start cele de credit fiind Clasic

Cat despre Internet Banking la BT:

Am de vreo 5 ani. Am primit Token si username (acelasi username). Am schimbat tokenul o singura data. In token fac parola de logare.
Pe mobil, am bagat parola o data la setarea contului. De atunci nu am mai atins tokenul. Doar amprenta, inclusiv pentru tranzactii.


Functioneaza si pe non-Apple.
Amprenta sa aiba telefonul, si sa nu aiba soft modificat (din cate stiu).
Vezi ce am scris mai sus! In acelasi POS Electron a dat rateu si nu era vorba de natura cardului. Problema semnalata de tine am patit-o in Japonia, dar acolo au refuzat cardul din start, culmea e ca nu au avut nicio problema cu Mondo, desi tot de debit e si tot la acelasi cont e atasat.

#388
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009
Mi-am amintit ca cu viza Electron am avut și eu baiuri in JP și de atunci cred ca luasem și Mondo :/

#389
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009
Am avut o incasare din US in contul USD si apare un comision de 1$ "Comision banca corespondenta incasare".

La incasarile OP SEPA din EU nu am comisioane deloc :)

#390
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009

View Posteps, on 27 iulie 2017 - 17:12, said:

Ba este cat se poate de corect.


Ei karma... ia ui ca azi mi-a fost respins Visa Electron la plata intr-un magazin (POS Garanti Bankası) :facepalm:
Pe motiv ca la cardurile internationale accepta doar carduri de credit (sau Mastercard).

Problema mea cu mastercardul e ca s-a stricat Chipul. Merge doar la banda magnetica sau Contactless :(

#391
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008
Dar de ce nu ceri de la banca Visa Classic sau alt Mastercard?
Personal, mereu am evitat Visa Electron, cat si Mastercard Maestro. Tocmai pentru acele situatii de 1%, care se intampla fix cand nu ai chef de probleme :)

#392
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009
Nu mai exista Visa classic debit la BT.
Sunt deja departe de banca.

Singura opțiune e să-mi trimită ai mei MC Mondo (făcut pe numele lor) prin posta. E făcut și lăsat acasă special pentru motive de genul.

Dar innconfotiile in care luna asta intru in Iran și utilitate canci, pote sa mai aștepte.

Edited by Lex404, 02 August 2017 - 04:21.


#393
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
O intrebare: la sucursalele la care s-a facut remodeling (la Aviatiei de ex ca la asta am vazut) vad ca au pus bancomatele inauntru. Asta inseamna ca nu pot intra la bancomat decat cat este deschisa banca? Sau e 24/24 si poti deschide usa cu cardul? (ca la asta nu m-am uitat). Ca la ING?

Edited by Intel, 02 August 2017 - 17:30.


#394
intel_inside

intel_inside

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 25.06.2009
În Ploiești, în agenția din Winmarkt Omnia este exact cum spui tu. Bancomatele sunt în interior și intri cu cardul. Posted Image

Edited by intel_inside, 02 August 2017 - 20:35.


#395
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Chiar mi-am schimbat parerea despre aceasta banca.

Saptamana trecuta am.vrut sa cumpar un bilet de avion cu un card de debit BT. Ei.bine tranzactia a fost nefinalizata de wizzair pentru ca la final mi-au cerut acel cod de securitate primit pe sms de la BT, pe care insa nu l-am introdus neavand telefonul la mine.

Intru in internet banking si vad ca banii au fost blocati, asa,ca preventiv le scriu un mesaj celor de la banca sa le explic situatia.
Primesc mesaj ca vor trimite cererea mea catre cei de la divizia carduri, si astept, astept si iar astept...
Pana ieri cand vad ca banii au fost trimisi deja catre cei de la wizz air.
Asa ca sunt la call center-ul BT sa ii intreb de ce au aprobat plata, daca nu au primit aprobarea mea prin introducerea codului SMS, mai ales ca pagina wizz mi-a dpusca plata a esuat.
Duduia de la call center nu a stiut ce sa zica, si m-a indrumat sa discut cu cei de la wizz, desi era vina bancii facand o plata neatorizata de mine prin acel cod SMS.


Daca acea confirmare cu sms nu e respectata, de ce dracu nu o scot pentru a nu mai produce asemenea confuzii ?

#396
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
Unde mai pui că nu toți procesatorii folosesc acea autentificare. Deci, uneori poți plăti fără nicio confirmare cu cod.

*asta nu e specific băncii Transilvania, ci așa în general pentru orice card.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate