Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Banca Transilvania - opinii , pareri , impresii

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
10728 replies to this topic

#1819
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postmenaloty, on 24 iulie 2019 - 09:33, said:


Si cum scoti banii pe care i-ai bagat?  Stiam ca orice scoti trebuie sa pui la loc.

Cumperi cu ei, platesti rata la card, sau folosesti Curve peste cardul de credit. Banii nu se pierd.

View Postmenaloty, on 24 iulie 2019 - 09:47, said:

Pe mine ma interesa sa aflu daca banca face calculul si scade din soldul total soldul disponibil. Ce ramane ar fi banii pe care i-ai bagat in contul de credit si pe care sa ii poti scoate fara sa ii mai inapoiezi.

In mod normal asa ar trebui, adica daca cardul de credit e pe plus, sa nu mai fie nici comision de bancomat. In practica insa, nu stiu, bancile intotdeauna ciugulesc cate ceva.
Dar variante de compensare se gasesc, adica e imposibil sa nu ai ce plati cu cardul ala sa poti folosi banii intrati, ai facturi, mancare, toate alea.

#1820
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,754
  • Înscris: 08.08.2018

View Postblack1990, on 22 iulie 2019 - 08:24, said:

exista reprezentant BT aici sa ne spuna si noua cand au de gand sa scoata comisionul de incasare sa fac si eu plata recurenta pentru rata ?
In acest moment merg si alimentez pe card numai sa nu le platesc comisionul.

Am revenit din concediu. Nu exista asta in plan, cel mult poti prinde o campanie sa scapi de el, dar trebuie sa fii pe faza.

View Postl_dan, on 21 iulie 2019 - 21:55, said:

Sunt ultimul care sa apere BT, dar cand cineva bate campii...
Care-s comisioanele -pentru orice - nesimtite de la BT?? Da exemple concrete cu comisioane la toate operatiunile, pe care le practica BT!

Incasari interbancare, retrageri de la alte bancomate, inchidere card, reemitere PIN/card, interogare sold la alte bancomate etc. Sunt destul de multe.

#1821
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostAidenIrish, on 24 iulie 2019 - 11:48, said:

Incasari interbancare, retrageri de la alte bancomate, inchidere card, reemitere PIN/card, interogare sold la alte bancomate etc. Sunt destul de multe.

Nu mai interogati soldul la bancomat, sa va ia comision. Ori depuneti 10 lei si vedeti soldul pe chitanta ori apelati robotul Livia de la BT.. si configurati acolo sa va spuna soldul la contul curent.
Chiar nu merita sa dati 1.5 lei sau cat e, pentru asa ceva.

#1822
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,754
  • Înscris: 08.08.2018
Interogarea e gratis la bancomat BT, 2 lei la alte bancomate din tara si 4 la cele din afara.

#1823
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostAidenIrish, on 24 iulie 2019 - 11:59, said:

Interogarea e gratis la bancomat BT, 2 lei la alte bancomate din tara si 4 la cele din afara.

Nu e gratis - e 0.3 lei pe interogare la bancomatele BT si 2 lei la celelalte.

https://www.bancatra...ms_alert_pf.pdf

#1824
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,754
  • Înscris: 08.08.2018
E gratis interogarea la ATM BT, 0.3 lei e interogarea la POS BT.

#1825
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,720
  • Înscris: 13.03.2005
Corect . E gratis la Atm BT interogarea unui card BT.

#1826
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View PostKres, on 24 iulie 2019 - 10:19, said:

In mod normal asa ar trebui, adica daca cardul de credit e pe plus, sa nu mai fie nici comision de bancomat. In practica insa, nu stiu, bancile intotdeauna ciugulesc cate ceva.
Dar variante de compensare se gasesc, adica e imposibil sa nu ai ce plati cu cardul ala sa poti folosi banii intrati, ai facturi, mancare, toate alea.
Poate inteleg eu gresit, dar tot ce bagi acolo ramane blocat. Ai sold disponibil mai mare, dar orice ai cumpara cu banii aia, trebuie sa ii pui la loc.
Adica tu incarci si iar incarci si banii raman acolo. Platesti cu ei, dar trebuie sa inapoiezi toti banii retrasi pentru plati.

#1827
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostAidenIrish, on 24 iulie 2019 - 12:22, said:

E gratis interogarea la ATM BT, 0.3 lei e interogarea la POS BT.

Nu scrie acolo negru pe alb interogare la ATM si POS ?

LE:  Cred ca aia era o lista mai veche. Vad ca mai nou nu mai apare comisionul ala de interogare

https://www.bancatra...isa_classic.pdf

View Postmenaloty, on 24 iulie 2019 - 12:43, said:

Poate inteleg eu gresit, dar tot ce bagi acolo ramane blocat. Ai sold disponibil mai mare, dar orice ai cumpara cu banii aia, trebuie sa ii pui la loc.
Adica tu incarci si iar incarci si banii raman acolo. Platesti cu ei, dar trebuie sa inapoiezi toti banii retrasi pentru plati.

Pai nu... cum sa ramana blocat... nu te blocheaza nimeni.
Eu de obicei, pentru ca nu am rulaj mare lunar (max 1000 lei), pe cardul Star BT, obisnuiesc sa bag mai mult inapoi decat am consumat.. Fac un fel de "fond de rulment" ca sa ma intelegi.
Ei.. pentru sumele care depasesc limita de credit si aduc cardul pe plus.. nu se percepe niciun comision .. poti sa le scoti si de la bancomat.  Eu nu prea folosesc bancomatul.. platesc cam 90% cu cardul.  Ideea e ca sumele astea bagate in plus nu intra in utilizatul lunar, ala care trebuie pus inapoi sa se pastreze gratia.  In acest fel.. n-am platit niciun fel de suma la Star BT de vreo 3 ani.. doar adun puncte.. dar fara sa am un obiectiv din asta.. doar in masura in care platesc ca mi-e necesar ceva.

Edited by Kres, 24 July 2019 - 12:52.


#1828
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View PostKres, on 24 iulie 2019 - 12:56, said:

Pai nu... cum sa ramana blocat... nu te blocheaza nimeni.
Eu de obicei, pentru ca nu am rulaj mare lunar (max 1000 lei), pe cardul Star BT, obisnuiesc sa bag mai mult inapoi decat am consumat.. Fac un fel de "fond de rulment" ca sa ma intelegi.
Ok, acum am inteles, merci de raspuns. Nu prea m-am jucat cu cardul de credit, doar rate.

#1829
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,321
  • Înscris: 28.04.2006
Salut,

Luna aceasta am facut un card de credit. Din ce citesc in contract ar trebui sa platesc ce voi fi cheltuit luna aceasta intre 1 si 25 August dar nu am gasit cand mi se trimite extrasul. Cumva in ultima zi din Iulie?

Merci.

Edited by bela, 26 July 2019 - 12:43.


#1830
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postbela, on 26 iulie 2019 - 12:42, said:

Salut,

Luna aceasta am facut un card de credit. Din ce citesc in contract ar trebui sa platesc ce voi fi cheltuit luna aceasta intre 1 si 25 August dar nu am gasit cand mi se trimite extrasul. Cumva in ultima zi din Iulie?

Merci.

Extrasul pentru iulie se trimite pe mail intre 10-12 august. Eu imi tin cheltuielile intr-un Excel si stiu cat am de plata. Extrasul e doar de verificare.

Edited by Kres, 26 July 2019 - 12:49.


#1831
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,321
  • Înscris: 28.04.2006
Misto...prin contract ai 25 de zile sa platesti dar practic ai doar jumatate.


Merci.
P.S. Recunosc ca eu m-am pierdut in brosura de comisioane. Poate cineva sa ma indrume catre sursa conform careia cumparaturile online/POS in valuta(Eur) se deconteaza la cusrsul SPOT al BT din ziua decontului? Personal mi se pare ireal de convenabil.

#1832
vik19

vik19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 882
  • Înscris: 05.09.2007

View PostKres, on 26 iulie 2019 - 12:48, said:

Eu imi tin cheltuielile intr-un Excel si stiu cat am de plata. Extrasul e doar de verificare.
Cea mai buna aplicatie pentru Android este AndroMoney. Chiar varianta gratuita are toate facilitatiile, doar reclama.
De vreo 5 ani imi tin toate conturile si cardurile in ea inclusiv pormoneul.

#1833
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postbela, on 26 iulie 2019 - 13:09, said:

Misto...prin contract ai 25 de zile sa platesti dar practic ai doar jumatate.

Tu poti sa platesti cand vrei, nu esti legat de extras. Daca ai internet banking sau BT Pay acolo iti arata soldul, sau poti genera extras si afli cat ai de plata, nu trebuie sa stai dupa extrasul lor.

#1834
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,754
  • Înscris: 08.08.2018

View Postbela, on 26 iulie 2019 - 12:42, said:

Salut,

Luna aceasta am facut un card de credit. Din ce citesc in contract ar trebui sa platesc ce voi fi cheltuit luna aceasta intre 1 si 25 August dar nu am gasit cand mi se trimite extrasul. Cumva in ultima zi din Iulie?

Merci.

Suntem în campanie, ce plătești cu cardul, pui înapoi până pe 25 septembrie, nu august

#1835
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,321
  • Înscris: 28.04.2006
Doresc sa platesc normal, fara sa beneficiez de campanie Posted Image. Multumesc oricum pentru atentionare.

@Kres oricand dupa 1 August presupun.

L.E. AidenIrish, sa inteleg ca din cauza campaniei nu se vor emite extrase cum se emit in mod obisnuit?

Edited by bela, 26 July 2019 - 13:56.


#1836
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,071
  • Înscris: 20.06.2009
Instalează BT Pay pe telefon (chiar dacă nu îl folosești la plăți cu telefonul) și pune cardul de credit în aplicație. Automat vei avea acces la toate tranzacțiile efectuate, plus soldul contului... deci, diferența între suma contractată și soldul de pe cont din ultima zi a lunii egal cu suma ce o ai de plătit pînă pe 25 a lunii următoare. Mai nasol cînd ai plăți în rate, că acolo te poți încurca ușor cu cifrele astea...Posted Image
Oricum, nu-ți face probleme, în principiu știi cam cît ai de plată (deci poți depune ceva, dacă vrei), iar pentru suma exactă ai timp destul din 10 pînă în 25! Și chiar e în regulă să depui totul pe 25 ale lunii, nu se supără nimeni! Evident, 25 să fie zi lucrătoare...Posted Image Personal nu m-am lovit absolut niciodată de chestia asta, că nu ar fi timp destul pentru pus banii înapoi!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate