Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Banca Transilvania - opinii , pareri , impresii

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
10654 replies to this topic

#1801
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,612
  • Înscris: 13.03.2005
Din ce stiu acesta e cursul folosit la decontarea platii in valuta : https://www.bancatra...s-valutar-spot/

#1802
black1990

black1990

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 09.04.2008

 Vlad_22, on 22 iulie 2019 - 12:41, said:

O întrebare la care nu am găsit nimic pe net și as avea nevoie să știu: Se poate plati o rata lunară la un bancomat ?

salut. eu am rata la casa. Mergi la agentie, ceri frumos un card BT(daca nu ai) iar apoi in fiecare luna inainte de data scadenta mergi si depui bani pe card, la bancomat. astfel iti poti plati rata, alimentand contul exact cum faci si la ghiseu.

#1803
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

 Vlad_22, on 22 iulie 2019 - 12:41, said:

O întrebare la care nu am găsit nimic pe net și as avea nevoie să știu: Se poate plati o rata lunară la un bancomat ?
Ar trebui sa fii mai exact si sa spui ce fel de rata este si daca este la o banca sau alta entitate.

#1804
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 01.11.2006

 black1990, on 23 iulie 2019 - 08:13, said:


salut. eu am rata la casa. Mergi la agentie, ceri frumos un card BT(daca nu ai) iar apoi in fiecare luna inainte de data scadenta mergi si depui bani pe card, la bancomat. astfel iti poti plati rata, alimentand contul exact cum faci si la ghiseu.
La ghiseu te mu mu astia.
Fa un card de credit. Dar foloseste-l cu cap. Si vei mere pe plus.

#1805
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Cum plm să folosești un card de credit să plătești rate? Subprime much?

#1806
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Acu intelegeti cum a ajuns BT banca nr1 in Romania si cum bancile fac mai multi bani in RO decat in vest?

#1807
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 28.04.2006

 wertyck, on 22 iulie 2019 - 14:48, said:

Din ce stiu acesta e cursul folosit la decontarea platii in valuta : https://www.bancatra...s-valutar-spot/

La acest moment as pierde 4.69 RON la fiecare 100 Eur. Presupunand ca dependenta de BNR este cat de cat liniara stau si ma gandesc daca in afara(plati Eur) nu merita mai mult sa folosesc cardul de credit(+50% mai mult mile in Flying Blue) decat cardul Revolut.Posted Image

 omg99, on 23 iulie 2019 - 12:50, said:

Acu intelegeti cum a ajuns BT banca nr1 in Romania si cum bancile fac mai multi bani in RO decat in vest?

Da, dar stiu rugaciuni copiii...ce conteaza euducatia financiara in scoli cand stim sa ne rugam.

#1808
ccovidiu

ccovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 06.11.2005

 ccovidiu, on 21 iulie 2019 - 21:06, said:

Am incercat sa fac un transfer in aplicatia BT24 dintr-un cont curent fara comision in contul curent, lucru ce a fost posibil cu ceva timp in urma (2-3 saptamani). Acum...surpriza: nu mai este posibil. Am sunat la ei si mi-au confirmat ca au eliminat la ultimul update acest lucru, dar poate fi facut intr-o agentie. Cam nasol, ca daca ai nevoie de bani sa faci o plata, practic nu este posibil decat daca mergi intr-o agentie (presupunand ca este deschis la acea ora). Sper sa remedieze acest lucru cu noua aplicatie "NEO".
Am fost azi la banca si problema nu era de la aplicatie (cum mi-au spus la telefon) ci cum am banuit....in momentul cand faci refinantare si iti baga banii intr-un astfel de cont (fara comision), ai la dispozitie 30 de zile sa iti muti banii in contul tau curent (aferent cardului de debit). Daca depasesti acest termen, operatiunea de transfer se poate face doar la o sucursala BT (cum a fost cazul meu). Cu ceva timp in urma am putut face din aplicatia mobila acest lucru, deoarece nu trecusera cele 30 de zile (nu ma intrebati unde scrie asta, dar la un credit anterior, acum cativa ani, fusesem anuntat ca sa nu tin banii intr-un astfel de cont mai mult de 30 de zile). Cand am sunat la ei, eu chiar intrebasem acest aspect, daca e un termen limita cat pot tine banii intr-un astfel de cont si mi s-a spus ca nu exista asa ceva, ci de la aplicatie (ultimul update). Se pare ca cei cu care vorbesti la telefon nu prea cunosc toate aspectele, depinde pe cine nimeresti. Posted Image

#1809
MateiGafita

MateiGafita

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.05.2019
Salut! Se poate obține card pentru elevi(minori) la Banca Transilvania? Pe site nu am găsit mai nimic referitor la acest subiect. Care ar fi avantajele față de BCR City Card? Mulțumesc anticipat.

#1810
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Pentru ca am uitat sa menționez si vin unii cu comentarii ciudate, e un card făcut de taica-meu pt cumpărături . Plătește în rate un telefon luat din Altex .

#1811
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 black1990, on 22 iulie 2019 - 08:24, said:

exista reprezentant BT aici sa ne spuna si noua cand au de gand sa scoata comisionul de incasare sa fac si eu plata recurenta pentru rata ?
In acest moment merg si alimentez pe card numai sa nu le platesc comisionul.

Nu cred ca vor renunta prea curand. Eu folosesc contul curent de la cardul Star BT pentru incasari. Nu are comision.

 bv01, on 22 iulie 2019 - 09:15, said:


WTF??? Cum adică nu e niciun comision. Din mesajul citat de tine de unde Ă®nțelegi că e vorba de cont de credit. Există comision de Ă®ncasare Ă®n cont curent.

Contul curent al cardului de credit NU are comision de incasare, ca se considera ca platesti rata din el. Il folosesc de ani de zile.

 Vlad_22, on 22 iulie 2019 - 12:41, said:

O întrebare la care nu am găsit nimic pe net și as avea nevoie să știu: Se poate plati o rata lunară la un bancomat ?

Normal. Bagand bani in contul din care se ia rata.

 bela, on 22 iulie 2019 - 13:56, said:

Salut,

La decontarile platilor in valuta(card de credit) BT foloseste cursul oficial Visa/Mastercard din ziua platii plus vreun comision fix?

In general cursul final de decontare e BNR + 2,5%. Iar in Revolut BNR + 0,8%

#1812
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

 MateiGafita, on 23 iulie 2019 - 23:57, said:

Salut! Se poate obține card pentru elevi(minori) la Banca Transilvania? Pe site nu am găsit mai nimic referitor la acest subiect. Care ar fi avantajele față de BCR City Card? Mulțumesc anticipat.
Da, dacă nu au mai schimbat nimic, e extrem de limitat. Nu ai voie internet banking, mobile banking, plățile pe internet merg doar uneori.

#1813
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
@kres, cardul de credit nu are cont curent. Vezi că scrii bălării. Este cont atașat cardului de credit. Credit, da??  Cont făcut ca să rambursezi sumele utilizate de pe card.

#1814
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

 Kres, on 24 iulie 2019 - 06:59, said:

Contul curent al cardului de credit NU are comision de incasare, ca se considera ca platesti rata din el. Il folosesc de ani de zile.
Te rog eu nu mai scrie aberatii: contul cardului de credit nu este un cont curent!!!!

#1815
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 bv01, on 24 iulie 2019 - 07:43, said:

@kres, cardul de credit nu are cont curent. Vezi că scrii bălării. Este cont atașat cardului de credit. Credit, da??  Cont făcut ca să rambursezi sumele utilizate de pe card.

Orice card de credit are un cont atasat, in moneda cardului pe care poti primi bani, fara comision.  Folosesc de ani de zile astfel de conturi pentru incasari atat in BT cat si in Raif.

 costinuti, on 24 iulie 2019 - 07:58, said:

Te rog eu nu mai scrie aberatii: contul cardului de credit nu este un cont curent!!!!

Mi se rupe.  E un cont pe care il poti folosi pentru incasari fara comision.  Chiar recomand, la BT pentru evitarea comsionului de incasare care e super-abuziv.

Edited by Kres, 24 July 2019 - 09:10.


#1816
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

 Kres, on 24 iulie 2019 - 09:06, said:

Mi se rupe.  E un cont pe care il poti folosi pentru incasari fara comision.  Chiar recomand, la BT pentru evitarea comsionului de incasare care e super-abuziv.
Si cum scoti banii pe care i-ai bagat?  Stiam ca orice scoti trebuie sa pui la loc.

#1817
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Cumperi cu ei

#1818
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Pe mine ma interesa sa aflu daca banca face calculul si scade din soldul total soldul disponibil. Ce ramane ar fi banii pe care i-ai bagat in contul de credit si pe care sa ii poti scoate fara sa ii mai inapoiezi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

7 user(s) are reading this topic

1 members, 4 guests, 2 anonymous users

darkangel2

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate