Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Banca Transilvania - opinii , pareri , impresii

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
10726 replies to this topic

#1513
ho_emil

ho_emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 27.04.2006
...si marmota invelea ciocolata..Posted image

#1514
Virguros

Virguros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.09.2018

 PostacheNegrutzi, pe 03 mai 2019 - 09:46, a scris:

Urăsc noțiunea de ghișeu, casierie in 2019. E o relicvă!
Off topic; dacă ar fi după mine 90% din sediile bancare și din bancomate ar trebui sa dispară. Și probabil așa se va întâmpla dar nu prea curând. Nu-mi plac cozile, ghiseele, contactul uman în servicii și comerț. Sper sa apuc sa mă sui într-un Uber fără șofer(e in teste in mai multe țări), să-mi scanez la supermarket singur produsele(există deja), să fiu client la o bancă virtuală (sunt deja) sau să mă cazez la hotel fără recepționer, etc.
LE
Cea mai mare bancnota in circulație ar trebui sa fie cea de 10 lei. Doar pentru a asigura "dreptul la cash" al celor cu "666"

Si eu iti doresc sa te duci la un bordel fara fete (contactless), iar cand internetul nu va merge/functiona sa nu ai parte de 'ghiseu'. De fapt, tu visezi la o situatie utopica, iar eu sunt ingrozit de antiutopie!

Nici eu nu vreau la ghiseu! Dar nu vreau nici sa stau ca prostu' in fata unui ecran (de culori diferite) care eventual imi spune sa incerc later! De fapt, care e diferenta?

Macar pe casier, poti sa-l scuipi. Desigur, nu ajuta! Dar in situatia in care esti in fata ecranului, sa zicem portocaliu, nu poti decat sa-ti faci sepuku. Asta daca esti nobil. Ca altfel iti faci harakiri. Sau ai putea sa ajungi la ghiseu?!

Dar daca un 'organ' al securitatii mondiale iti va bloca conturile?
Da, stiu! Tie niciodata nu ti se va intampla asa ceva! Posted image

Sincer, eu cred ca simultan cu ghiseele bancare ar trebui sa dispara SI bancile!

Edited by Virguros, 03 May 2019 - 14:41.


#1515
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 ho_emil, pe 03 mai 2019 - 09:29, a scris:


Eu nu inteleg de de nu mergeti la ghiseu sa primiti informatia corecta, la prima mana. Daca nu a incercat nimeni, vei primi raspunsuri dupa ureche.

Pentru ca, mie cel putin, la ghiseu, imi pun lampa in ochi si imi cer buletinul inainte sa-mi raspunda la orice intrebare.

La ATM se poate depune doar in conturile curente, apoi de pe internet, poti sa faci depozit sau ce vrei.

Edited by Kres, 03 May 2019 - 20:00.


#1516
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Neo, pe care îl vor scoate foarte curând, am înțeles că va permite retragerea de bani de la bancomate fara card, doar cu telefonul. Care banca din Romania mai are așa ceva sau are de gând să implementeze? BT și ING ce mai inoveaza, hai și BRD, poate, restul, D-zeu cu mila. Sa sperăm că odată cu asta vor scoate în sfârșit și taxele pt IB și MB.

Edited by Vlad_22, 04 May 2019 - 09:52.


#1517
nmihaic

nmihaic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 30.06.2012
Cand e gata ?

#1518
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
N-au dat o data exacta, dar eu as zice că luna asta. Prin martie ziceau că va fi gata în circa o lună. Am văzut că acum o testeaza.

Edited by Vlad_22, 04 May 2019 - 09:51.


#1519
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

 Vlad_22, pe 04 mai 2019 - 09:32, a scris:

Neo, pe care îl vor scoate foarte curând, am înțeles că va permite retragerea de bani de la bancomate fara card, doar cu telefonul. Care banca din Romania mai are așa ceva sau are de gând să implementeze? BT și ING ce mai inoveaza, hai și BRD, poate, restul, D-zeu cu mila. Sa sperăm că odată cu asta vor scoate în sfârșit și taxele pt IB și MB.

Sincer nu mi se pare cine știe ce inovație. Plata instant pe care o testează cu CEC-ul, aia da, aia chiar este inovație. O să trebuiască să o încerc data viitoare când am de plătit ceva către CEC.

Problema pe care o am cu IB de la Transilvania și unde ar putea inova este interfața web, să fie mai ușor de utilizat, să atragă atenția când au introdus opțiuni noi, de exemplu plata instant.

Edited by tavitu, 04 May 2019 - 11:46.


#1520
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Da, interfața de IB aduce a ceva de 2005-2010, mai degrabă. Oricum, fac pași repezi spre modernizarea și digitalizarea serviciilor prin plățile instant, retragerea de la ATM fara card și Apple Pay, care îl vor lansa cred că tot anul asta. Bine, au și bani pt investiții fata de alte banci. Am o dilema în legătură cu stickerul ăla NFC pe care îl vând ei, de ce cer atâția bani pe el?

Edited by Vlad_22, 04 May 2019 - 12:25.


#1521
nmihaic

nmihaic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 30.06.2012
Buna intrebare, de la avantaj l-am primit gratis:) am luat brățara de la ei nu e cine stie ce da e buna pentru sotie brățara nu a pierdut inca :)

Nu am avut deloc card avantaj până acu da am facut special pentru asta, primi5 an e gratuit sa vad daca tonusul lor din cash back acoperă 49 lei pe an il tin daca nu trec pe optimo card acolo du au comision da nici rate.

#1522
Marin000

Marin000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 22.04.2019

 Vlad_22, pe 04 mai 2019 - 09:32, a scris:

Neo, pe care îl vor scoate foarte curând, am înțeles că va permite retragerea de bani de la bancomate fara card, doar cu telefonul. Care banca din Romania mai are așa ceva sau are de gând să implementeze? BT și ING ce mai inoveaza, hai și BRD, poate, restul, D-zeu cu mila. Sa sperăm că odată cu asta vor scoate în sfârșit și taxele pt IB și MB.
Te deranjează 5 lei IB plus MB pe LUNA, dar 5 lei orice încasare nu?...

#1523
ccovidiu

ccovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 06.11.2005
A incercat cineva Garmin Pay? Vreau sa achizitionez un smartwatch si m-am gandit sa optez pentru un Garmin cu care sa pot face plati la POS-uri. Eu, personal, vad aceasta metoda de plata ca fiind una foarte practica. Vreau sa stiu daca functioneaza in majoritatea magazinelor sau ati intampinat probleme la efectuarea platii.

#1524
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Oare nu s-ar reduce umpic costurile și aglomerația dacă am putea depune valută, în depozit cu acumulare, la multimat, asta cum o putem face in cazul contului curent?!

 tavitu, pe 04 mai 2019 - 11:44, a scris:

Plata instant pe care o testează cu CEC-ul
La CEC ar trebui testată privatizarea instant; am fost la ei... birocrația și personal umflat cat cuprinde. Am stat la coadă într-o agenție cu trei clienți și cel puțin șapte angajați la vedere! Numai babe acre!

 Virguros, pe 03 mai 2019 - 14:39, a scris:

Si eu iti doresc sa te duci la un bordel fara fete
Sincer, eu cred ca simultan cu ghiseele bancare ar trebui sa dispara SI bancile!
E realitate prietene, nu e utopie. Nu e încă deplină dar lucrurile menționate mine sunt reale, tangibile, testate. Cu bordelul...mai durează.

#1525
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 12.09.2011

 PostacheNegrutzi, pe 03 mai 2019 - 09:46, a scris:

Urăsc noțiunea de ghișeu, casierie in 2019. E o relicvă!
Off topic; dacă ar fi după mine 90% din sediile bancare și din bancomate ar trebui sa dispară. Și probabil așa se va întâmpla dar nu prea curând. Nu-mi plac cozile, ghiseele, contactul uman în servicii și comerț. Sper sa apuc sa mă sui într-un Uber fără șofer(e in teste in mai multe țări), să-mi scanez la supermarket singur produsele(există deja), să fiu client la o bancă virtuală (sunt deja) sau să mă cazez la hotel fără recepționer, etc.
LE
Cea mai mare bancnota in circulație ar trebui sa fie cea de 10 lei. Doar pentru a asigura "dreptul la cash" al celor cu "666"

Nu zic cu malitie dar te-ai gandit vreodata ca poate esti pe spectrum ? Posibil ceva foarte light asperger.
Nici eu  nu sunt tip de om exteriorizat dar totusi personal imi place sa mai fac conversatie si cu casierul de la mega image, mai aflu barfe din interior etc. Nu prea am treaba cu hoteluri dar receptionerul ala sigur stie chestii si te poti plange lui in caz de ceva. Insa pot sa zic ca si eu abia astept sa comand la restaurant prin robotel :) ! Sa moara chelnerii !

#1526
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 PostacheNegrutzi, pe 03 mai 2019 - 09:46, a scris:


Urăsc noțiunea de ghișeu, casierie in 2019. E o relicvă!
Off topic; dacă ar fi după mine 90% din sediile bancare și din bancomate ar trebui sa dispară. Și probabil așa se va întâmpla dar nu prea curând. Nu-mi plac cozile, ghiseele, contactul uman în servicii și comerț. Sper sa apuc sa mă sui într-un Uber fără șofer(e in teste in mai multe țări), să-mi scanez la supermarket singur produsele(există deja), să fiu client la o bancă virtuală (sunt deja) sau să mă cazez la hotel fără recepționer, etc.
LE
Cea mai mare bancnota in circulație ar trebui sa fie cea de 10 lei. Doar pentru a asigura "dreptul la cash" al celor cu "666"
Uber fără șofer... Vise, poate peste câțiva zeci de ani. Vezi că inteligența artificială poate face greșeli. Acea mașină tot va avea o persoana înăuntru, de siguranță. Care mai e placerea cu o mașină care se conduce singura, nu înțeleg? Mai întâi să rezolvăm probleme din tara, că vorba aia, suntem rupți in c*r, da avem pretenții. Nu zic de noi, ăștia de pe forum, de alții, in general.

Edited by Vlad_22, 10 May 2019 - 11:32.


#1527
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,893
  • Înscris: 27.04.2010
Sa depinzi de net ... si sa nu-l ai (din diferite motive) tocmai cand iti arde buza ...!!!
Cea mai tare experienta.

#1528
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005

 Vlad_22, pe 10 mai 2019 - 11:30, a scris:

Uber fără șofer... Vise
Primul zbor deasupra Europei cu o drona-taxi fara sofer s-a petrecut demonstrativ acum, pe 4 aprilie, la 400 km de Oradea Posted image  Viitorul nu-i departe!

Edited by vladut_v, 10 May 2019 - 18:00.


#1529
nmihaic

nmihaic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 30.06.2012
Partea cu ce se intampla daca iti scade netu...
E acelas lucru cu daca nu ai curent, crezi tu acu 100 de ani cand vedeau o masina in ziar ziceau asa ceva nu se poate ca e masina face greseli... ai a făcut greșeli și va mai face da tot mai rar pentru ca invata, omu pe de altă parte invata si el da is 7 miliarde de oameni toti invata in stilul lor...
Da parca era de banci acest topic :)

#1530
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 ccovidiu, pe 07 mai 2019 - 19:24, a scris:

A incercat cineva Garmin Pay? Vreau sa achizitionez un smartwatch si m-am gandit sa optez pentru un Garmin cu care sa pot face plati la POS-uri. Eu, personal, vad aceasta metoda de plata ca fiind una foarte practica. Vreau sa stiu daca functioneaza in majoritatea magazinelor sau ati intampinat probleme la efectuarea platii.
Eu folosesc Garmin Pay la ceas de la inceputul anului. Merge super ok, insa vezi ca e compatibil doar cu cardurile VISA. Mastercard nu e suportat in Romania (inca)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate