Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

Jaful OMV Petrom

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
114 replies to this topic

#19
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008
Eu inca incerc sa inteleg in ce consta jaful; Aaaa, daca discutam de Lukoil... :) Acolo da jaf;

Dar la OMV Petrom nici nu se pune problema;

#20
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
[ http://www.troll.me/images/corneliu-vadim-tudor/am-venit-aici-doar-pentru-comentarii.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posted Image

#21
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015

 ZorbaGrecu, on 30 noiembrie 2015 - 12:06, said:

Grupul petrolier OMV Petrom, care a obţinut anul trecut un profit de aproape un miliard de euro, este cel mai mare contribuabil la bugetul de stat, plătind taxe şi impozite în valoare de 8 miliarde de lei, în 2012. În total, primii zece contribuabili la bugetul de stat au plătit aproximativ 30 de miliarde de lei, în 2012, reprezentînd 15 procente din buget, relatează Digi24. Pe al doilea loc se află producătorul de ţigări British American Tabacco (5,6 miliarde de lei) şi Rompetrol Rafinărie (4,6 miliarde de lei), urmată de Petrotel-Lukoil Ploieşti
http://www.identitat...atii-economice/
Cum este posibil ca sa avem unul dintre cele mai mari pretul la pompa din UE dar avem cele mai mici salarii si suntem una dintre tarile cu cel mai bogat zacamant de petrol?
spune si treaba aia cu barilul ca a scazut de nu stiu cate ori si la pompa sa dus doar 1 leu.

Unii nici nu realizeaza cat sunt de penibili, nu vreau sa apar Petromul, e posibil sa faca magarii. Dar dupa articolul ala el a inteles ca e pretul la pompa prea mare.


 Claudiu_J, on 30 noiembrie 2015 - 12:36, said:

Eu inca incerc sa inteleg in ce consta jaful; Aaaa, daca discutam de Lukoil... :) Acolo da jaf;
Dar la OMV Petrom nici nu se pune problema;
El e fan Ceausescu, Iliescu. Rusii e buni!

Edited by alex1912, 30 November 2015 - 12:40.


#22
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

 mihaicozac, on 30 noiembrie 2015 - 12:28, said:

în Austria la pompele OMW preţul carburantului este mai mic decât în România, acum 6 ani era invers.
Sti ce face diferenta intre pretul din Austria si cel din ROmania ?
Faptul ca in Austria in pretul combustibilului nu este inclus taxa pentru Bancorex si supraacciza pe combustibil ..... plus ca e diferenta de tva 24% noi si 20% ei. Nu stiu nici daca au taxa de drum in pretul combustibilului.

Fara acea supraacciza a lui Ponta , pretul la pompa ar fi de ~4.7 ron pe litru ceea ce inseamna cat pretul din austria ....... iar la 1 ianuarie cand scade TVA , am avea benzina mai ieftina.

Edited by seck, 30 November 2015 - 12:42.


#23
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008
OMV Petrom - din fericire pentru noi este una din putinele privatizari reusite; De asta nici nu inteleg aia cu jaful;

#24
0_0

0_0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 07.11.2015

 alex1912, on 30 noiembrie 2015 - 12:38, said:

spune si treaba aia cu barilul ca a scazut de nu stiu cate ori si la pompa sa dus doar 1 leu.

Unii nici nu realizeaza cat sunt de penibili, nu vreau sa apar Petromul, e posibil sa faca magarii. Dar dupa articolul ala el a inteles ca e pretul la pompa prea mare.



El e fan Ceausescu, Iliescu. Rusii e buni!

Ce treaba are iliescu, lukoil si rusii in  topicul legat despre omv petrom? Tipic Posted Image

 Claudiu_J, on 30 noiembrie 2015 - 12:42, said:

OMV Petrom - din fericire pentru noi este una din putinele privatizari reusite; De asta nici nu inteleg aia cu jaful;

Posted Image Posted Image O privatizeaza pe bani de nimic, e o privatizare reusita! A fost privatizata pe 600mil de $, parca, asta e o reusita? Banii astia ii scoate in juma' de an.

Edited by 0_0, 30 November 2015 - 12:43.


#25
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,581
  • Înscris: 05.11.2009

 ColonelulCondoiu, on 30 noiembrie 2015 - 12:34, said:

Principalul vinovat pentru aceste redevente mici pe care statul le primeste azi e Basescu Traian, el si-a asumat obligatia de privatizare in anul 2000 prin memorandumul semnat cu Banca Mondiala.

de fapt e vorba de nastase adrian, cel care a privatizat petromul si care l-a privatizat dezavantajos pentru statul roman, ca pret initial si conditii ulterioare

#26
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
esti capabil sa urmaresti o discutie? Iti fac un rezumat: Claudiu lanseaza ipoteza ca hoti ar fi cei de la Lukoil si eu am specificat ca initiatorul e rusofilPosted Image

#27
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

 0_0, on 30 noiembrie 2015 - 12:42, said:

Ce treaba are iliescu, lukoil si rusii in  topicul legat despre omv petrom? Tipic Posted Image



Posted Image Posted Image O privatizeaza pe bani de nimic, e o privatizare reusita! A fost privatizata pe 600mil de $, parca, asta e o reusita? Banii astia ii scoate in juma' de an.

Tot nu inteleg unde e problema; Atat a putut nastase la vremea aia; Bine, rau, putin, mult .. e una din privatizarile care chiar aduc bani la buget; Si inca bani seriosi;

Repet... ai exemple de falimente clare din domeniu (pentru statul roman) - Rafo si Lukoil;

Acolo, da .. jaf; Aici .. ma cam indoiesc;

#28
0_0

0_0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 07.11.2015

 vanitty, on 30 noiembrie 2015 - 12:43, said:

de fapt e vorba de nastase adrian, cel care a privatizat petromul si care l-a privatizat dezavantajos pentru statul roman, ca pret initial si conditii ulterioare

Da, bine, dar basescu se ocupase de privatizarile ce aveau legtura cu fmi incepand din anul 1996.. Toti jegosii ne-au vandut cum au vrut ei.. Ca nu poate o persoana sa privatizeze o ditamai firma, e nevoie ca toti sa fie de acord Posted Image

 alex1912, on 30 noiembrie 2015 - 12:45, said:

esti capabil sa urmaresti o discutie? Iti fac un rezumat: Claudiu lanseaza ipoteza ca hoti ar fi cei de la Lukoil si eu am specificat ca initiatorul e rusofilPosted Image

Bun, si aici se discuta de omv-petrom, nu de lukoil, deschideti un topic si despre aia :)

Edited by 0_0, 30 November 2015 - 12:46.


#29
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

 0_0, on 30 noiembrie 2015 - 12:46, said:

Da, bine, dar basescu se ocupase de privatizarile ce aveau legtura cu fmi incepand din anul 1996.. Toti jegosii ne-au vandut cum au vrut ei.. Ca nu poate o persoana sa privatizeze o ditamai firma, e nevoie ca toti sa fie de acord Posted Image



Bun, si aici se discuta de omv-petrom, nu de lukoil, deschideti un topic si despre aia Posted Image

Prietene, intai definiti jaful de la Petrom, ca asa discutam pe surcele;  
Repet, e primul contribuabil in Romania, cea mai mare companie si voi ziceti ca asta e jaf?

#30
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,581
  • Înscris: 05.11.2009

 0_0, on 30 noiembrie 2015 - 12:46, said:

Da, bine, dar basescu se ocupase de privatizarile ce aveau legtura cu fmi incepand din anul 1996.. Toti jegosii ne-au vandut cum au vrut ei.. Ca nu poate o persoana sa privatizeze o ditamai firma, e nevoie ca toti sa fie de acord Posted Image



Bun, si aici se discuta de omv-petrom, nu de lukoil, deschideti un topic si despre aia Posted Image

de fapt nu. romania a fost condusa ca o feuda de pesedei din 2000 pana in 2004. Basescu nu are nimic de a face pentru felul dezavantajos in care a fost vandut petromul de catre nastase adrian

#31
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006

 fansat, on 30 noiembrie 2015 - 12:29, said:

E un stat ticalos care isi bate joc in cel mai inalt grad de cetateni. Politicienii sunt de un banditism fara margini. Nu se poate, e strigator la cer, sa avem zacaminte de petrol si pretul benzinei sa fie mai mare decat in alte tari europene fara gram de petrol in sol. Nu cred ca trebuie explicatii tehnico-stiintifice sofisticate ca sa deducem, fie si numai din acest pret umilitor platit de romani pe benzina, cat de ticalosi sunt conducatorii acestui stat.
Numai acum ai realizat ca suntem o colonie de fapt? Cu bancile cum e oare? Si mai sunt si altele!

Nici nu stiti ce se bucura statul la banii aia! Impoziteza si accizeaza ce mai merge, cat de cat!

Edited by arab, 30 November 2015 - 12:59.


#32
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005

 seck, on 30 noiembrie 2015 - 12:38, said:

Sti ce face diferenta intre pretul din Austria si cel din ROmania ?
Faptul ca in Austria in pretul combustibilului nu este inclus taxa pentru Bancorex si supraacciza pe combustibil ..... plus ca e diferenta de tva 24% noi si 20% ei. Nu stiu nici daca au taxa de drum in pretul combustibilului.

Fara acea supraacciza a lui Ponta , pretul la pompa ar fi de ~4.7 ron pe litru ceea ce inseamna cat pretul din austria ....... iar la 1 ianuarie cand scade TVA , am avea benzina mai ieftina.

Eu astăzi am alimentat dubiţa...  0,987 Euro per litru, e ceva diferenţă faţă de România. Pe bon scrie că 57% din preţ o reprezintă "abgaben" adică taxe, accize şi TVA.

#33
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,715
  • Înscris: 15.06.2007

 0_0, on 30 noiembrie 2015 - 12:31, said:


Atunci zic sa mai lase la pret si firmele care extrag petrolul. De ce sa lase statul?
Eu as zice sa lase din monopolul de stat.

#34
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

 Claudiu_J, on 30 noiembrie 2015 - 12:18, said:

Sincer am citit; Nu mi se pare niciun fel de jaf; Oamenii extrag, rafineaza, fac profit, care e buba?

Ma uit la (de exemplu RAFO) vanduta catre romani de ai nostri; Cam nasol, ce sa zic; Nici nu mai lucreaza, nici nu fac profit, nici nu platesc taxe, nimic;

(despre exemplul aluia din 2010, mi se pare oarecum depasit; Sa intelegem ca au trecut 5 ani de atunci);
Buba e ca tu vinzi cu 600000 de dolari si aia fac profit de 1 miliard de euro intr-un singur an. Interesanta "afacere" a facut statul roman.

#35
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,286
  • Înscris: 13.03.2015

 fansat, on 30 noiembrie 2015 - 12:29, said:


...Nu se poate, e strigator la cer, sa avem zacaminte de petrol si pretul benzinei sa fie mai mare decat in alte tari europene fara gram de petrol in sol. ....

Ai zacaminte dar pretul de extractie e mare, ca sa se amotizeze investitiile, pretul la baril trebuie sa fie peste 70 $. Cel mai ieftin petrol de pe glob este cel din Arabia Saudita (devin rentabile de la 10$/baril). Foarte scump este cel din Marea Nordului, acolo nu stiu unde incepe rentabilitatea (am impresia ca la peste 90$/baril). Cat despre valoarea si marimea zacamintelor de titei (din care se extrage motorina si benzina) in Romania, astea sunt extrem de reduse, stam mai bine la rezervele de gaz metan.

PS: lucrez in upstream in petrol, NU la producatori ci la o companie de servicii petroliere.

#36
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

 cipri1981, on 30 noiembrie 2015 - 12:56, said:

Buba e ca tu vinzi cu 600000 de dolari si aia fac profit de 1 miliard de euro intr-un singur an. Interesanta "afacere" a facut statul roman.

Tot nu inteleg asta, sincer; Deci da, am luat 600 de milioane pe ea; Aia au venit, au retehnologizat-o, iti platesc miliarde in fiecare an si noi suntem nemultumiti? Ba mai si numim asta jaf?

Poate uiti cat de bun gestionar e statul roman?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate