Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Mai doriti sa va mutati in Vest dupa atentate?

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#55
balios

balios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 27.06.2014

View Postmufa, on 26 noiembrie 2015 - 21:31, said:


Și România va deveni noua putere mondială. Ce dracu' fumați acolo?
Au dat-o pe ciuperci. Le-a zis lor cineva ca sunt mai misto. :lol:

#56
thisbeatishot

thisbeatishot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 24.10.2015
Sunt deja in vest. Care e problema??

#57
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View Postthisbeatishot, on 26 noiembrie 2015 - 21:44, said:

Sunt deja in vest. Care e problema??

Ar fi bine sa te intorci pana nu e prea tarziu.
Parerea mea....

Edited by Patrulescu, 26 November 2015 - 22:04.


#58
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostPatrulescu, on 26 noiembrie 2015 - 22:03, said:

Ar fi bine sa te intorci pana nu e prea tarziu.

Intr-adevar si sa aibe grija sa nu fie calcat pe trotuar, pe trecerea pietoni, sa nu il manince ciinii, sa nu-l omoare la spital si in general - atentie, cum bine spui:

View PostPatrulescu, on 26 noiembrie 2015 - 20:33, said:

cu ochii in patru, ma uit peste tot pentru ca e plin aici de rahati de caine pe jos, pescarusi si porumbei care se gainateaza pe ce apuca, o gramada de cladiri darapante din care cad bolovani, etc..


#59
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Mai in gluma asa, as putea zice ca eu nu mai vin in Romania de teama ca nu o sa ma pot intoarce in Germania.

E trist ca ajung sa spun asta, dar e nevoie de un razboi in toata regula, sau ca s-o citez pe sotie, "sa ne zboare gloantele pe la urechi" pentru a ne intoarce in Romania. Oricum, daca o sa fie un razboi in Europa de Vest, chiar crede vreunul ca Romania o sa fie asa pe un norisor de puf? Pai cu cine sa se razboiasca Europa? Nu cu africanii, cu arabii, cu rusii sau cu altii? Pai nu o sa fie fix Romania (care apropo are o "buna" pozitie geo-strategica in calea Rusiei si altor popoare cotropitoare)? Nu e Romania membra Nato? Nu o sa fie Romania carne de tun intr-un eventual razboi? Si in cazul asta, de ce ai vrea sa te intorci intr-o Romanie in care nu numai ca va fi acelasi razboi, dar o sa fie si mai grea viata?

Acum serios, niste atentate, luate statistic sunt egale cu zero daca ne raportam la cati oameni mor zilnic din alte cauze. Media induce teama in randul populatiei (care populatie nu prea face niste calcule matematice simple). Teama e destul de putin justificata matematic, insa manipularea televiziunilor si presei face ca teama sa fie una emotionala.

Eu aleg sa ignor 99% din media si in general filtrez foarte mult din povestile astea. Nu imi traiesc viata dupa televizor cu ale sale "breaking news".

#60
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
Asta e valabil în războiul clasic, cei din linia 1  să fie cei mai expuşi. Din păcate acuma sunt alte concepte, şi te poţi aştepta ca un atac cu rachete să treacă peste România şi să lovească ţinte din Occident, zone industriale importante sau obiective militare diverse. În această situaţie România ar fi afectată abia în faza a doua sau a treia, de acţiune la sol.

#61
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

View PostBogdansv1, on 26 noiembrie 2015 - 12:43, said:

În UK caută să vezi cum acționa IRA, pentru Germania studiază activitatea Brigăzilor Roșii iar pentru Norvegia vezi istoria recentă.
Teroristii albi au un plus in comun cu noi ce ma face sa ma simt mai in siguranta. Acela ca tin la viata lor!

View Postadipelcz, on 26 noiembrie 2015 - 23:06, said:

Mai in gluma asa, as putea zice ca eu nu mai vin in Romania de teama ca nu o sa ma pot intoarce in Germania.

E trist ca ajung sa spun asta, dar e nevoie de un razboi in toata regula, sau ca s-o citez pe sotie, "sa ne zboare gloantele pe la urechi" pentru a ne intoarce in Romania.
Datorita profesiei mi-e mai simplu sa plec in Rusia dincolo de Urali, sau datorita pielii mele albe, in SUA sau Australia, iar profesia ma califica sa stau departe de ororile razboiului, cam cat de departe sunt centre R&D de materiale.

Cati ingineri Germani au dezertat in SUA?

Edited by Hedonist, 26 November 2015 - 23:40.


#62
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
Stati calmi ca lumea nu i deloc ssa disperata si speriata cum se da pe la televizor . Francezii mai batrani imi povestesc ca atentate au fost mai tot timpul in franta, mai ales prin anii 80. In orasele mici riscul de infim mai mic, nu se simte nici o panica .

#63
Daria27

Daria27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 26.11.2015

View Postcris26, on 27 noiembrie 2015 - 00:52, said:

Stati calmi ca lumea nu i deloc ssa disperata si speriata cum se da pe la televizor . Francezii mai batrani imi povestesc ca atentate au fost mai tot timpul in franta, mai ales prin anii 80. In orasele mici riscul de infim mai mic, nu se simte nici o panica .
Media promoveaza si creeaza panica .
Mai ales in Romania unde stim ce fel de media este.

#64
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Sincer, pe termen lung, manelistul de Romania e mult mai terorist ca si islamistul jihadist. Eu cred ca am sanse mai mari de a rationa cu un islamist jihadist, printre care sunt multe suflete distruse de atatea razboaie in tarile de origine, decat cu un manelist romanist care isi distruge tara fara motiv.

#65
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,008
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmihaicozac, on 26 noiembrie 2015 - 14:34, said:

Cine a avut ceva în cap şi a vrut să muncească a reuşit şi în România, nu a trebuit să plece afară.
Si cum de-a trebuit sa pleci?

#66
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
Bună întrebare, am plecat tot la contract avantajos, nu de nevoie, apoi a venit şi restul familiei după mine. Nu am renunţat la România, mai am bunuri imobile în Cluj, unde probabil o să mă întorc după ce fata o ia pe drumul propriu.

#67
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 23.10.2015
Da, insa în România reușești în 30 de ani ceea ce în afară faci in 5.

#68
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Si efort injumatatit.

#69
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014

View PostLukRo, on 27 noiembrie 2015 - 16:47, said:

Da, insa în România reușești în 30 de ani ceea ce în afară faci in 5.

Sa nu exageram.

#70
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005

View PostLukRo, on 27 noiembrie 2015 - 16:47, said:

Da, insa în România reușești în 30 de ani ceea ce în afară faci in 5.
Ca de exemplu să cheleşti sau să albeşti...

#71
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 23.10.2015

View Postwattu, on 27 noiembrie 2015 - 20:13, said:

Sa nu exageram.

OK. Ai dreptate, am cam exagerat. Faci cam in 4 ani.

#72
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
https://atlas.qz.com/charts/VynEca6ml
Pentru cei care cred ca a venit apocalipsa:
in linkul de mai sus se poate vedea nr victimelor atacurilor teroriste in Europa de Vest din 70 pana azi. Atentate au fost si or sa mai fie.
Pentru un grafic cu nr de atentate:
https://atlas.qz.com/charts/4kHIXaT7e

Sa nu uitam ca la noi au murit 60 de oameni intr-un incendiu in timp ce in Franta a fost nevoie de 7-8 atentate sa moara 130.

Edited by pstefan, 28 November 2015 - 00:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate