Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cum vor afla teistii ca s-au inselat?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1392 replies to this topic

#37
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 Zinus, on 23 noiembrie 2015 - 21:45, said:

Si daca Dumnezeu este, spre exemplu, budist/hindus/musulman, iar tu esti crestin ortodox? Nu-i asa ca ai pierdut pariul? Nu ai crezut in dumnezeul adevarat. Plus ca oricum pierzi ceva, o viata traita cu o minciuna.

N-are cum,daca Dumnezeu exista atunci crestinismul e religia adevarata

#38
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
De ce? Fiecare religie are un dumnezeu.

#39
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,273
  • Înscris: 29.12.2006

 Zinus, on 23 noiembrie 2015 - 21:45, said:

Si daca Dumnezeu este, spre exemplu, budist/hindus/musulman, iar tu esti crestin ortodox? Nu-i asa ca ai pierdut pariul?

Reiau pariul lui Pascal: "Dacă crezi în Dumnezeu şi nu există, nu ai pierdut nimic, dar dacă nu crezi şi există, ai pierdut totul".

Indiferent cum e Dumnezeu: că e budist, că e hindus sau musulman...era să scriu ateu, important e să existe. (asta a fost o glumă, deoarece Dumnezeu e unul singur pentru toţi oamenii, iar religiile sunt creaţii ale dogmelor umane). Dacă cred, şi nu există, nu pierd nimic, dar dacă nu cred şi există, am pierdut totul.




 Zinus, on 23 noiembrie 2015 - 21:45, said:

Plus ca oricum pierzi ceva, o viata traita cu o minciuna.

De unde ştii că e minciună ?

Edited by lupini, 24 November 2015 - 19:36.


#40
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014

 lupini, on 24 noiembrie 2015 - 19:34, said:

Reiau pariul lui Pascal: "Dacă crezi în Dumnezeu şi nu există, nu ai pierdut nimic, dar dacă nu crezi şi există, ai pierdut totul".

Indiferent cum e Dumnezeu: că e budist, că e hindus sau musulman...era să scriu ateu, important e să existe. (asta a fost o glumă, deoarece Dumnezeu e unul singur pentru toţi oamenii, iar religiile sunt creaţii ale dogmelor umane). Dacă cred, şi nu există, nu pierd nimic, dar dacă nu cred şi există, am pierdut totul.






De unde ştii că e minciună ?
Ok, hai s-o luam altfel. Din privinta unui dumnezeu promovat de religi ca fiind drept, cine ar fi pedepsit? Un ateu care a facut fapte bune (ca sa folosesc un limbaj mai "religios") sau un teist care crede in dumnezeu doar de frica de a nu fi pedepsit? Dar a crede in dumnezeul gresti inseamna a fi pagan, iar majoritatea religiilor ii "pedepsesc" mai aspru pe pagani decat pe necredinciosi.
2. De unde stii ca e adevarat? Oricum, iti recomand sa aurnci o privire aici: http://www.descopera...iul-lui-pascal/

Edited by Zinus, 24 November 2015 - 19:59.


#41
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,273
  • Înscris: 29.12.2006

 Zinus, on 24 noiembrie 2015 - 19:58, said:

Ok, hai s-o luam altfel. Din privinta unui dumnezeu promovat de religi ca fiind drept, cine ar fi pedepsit? Un ateu care a facut fapte bune (ca sa folosesc un limbaj mai "religios") sau un teist care crede in dumnezeu doar de frica de a nu fi pedepsit?

Poţi să faci toate lucrurile bune din lume, că cine îl respinge pe Dumnezeu, tot la judecata finală ajunge, să vadă de ce l-a respins. Aşa e scris în Biblie, în Epistola lui Pavel către Romani, în capitolul 2.



 Zinus, on 24 noiembrie 2015 - 19:58, said:

De unde stii ca e adevarat?

Nu ştiu. Doar cred. Dacă s-ar putea demonstra, ar fi ştiinţă nu credinţă. Citeşte tot ce am scris aici.

Edited by lupini, 24 November 2015 - 20:14.


#42
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Problema pe care mi-o pun eu este: cum vor afla ateii ca teistii s-au inselat?Posted Image
Nu prea au cum si nici nu se vor putea bucura, chiar daca ar fi asa.

#43
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 johnnickelby, on 25 noiembrie 2015 - 12:28, said:

Problema pe care mi-o pun eu este: cum vor afla ateii ca teistii s-au inselat?Posted Image
Nu prea au cum si nici nu se vor putea bucura, chiar daca ar fi asa.
Ce vrei, inconștiența nu ține loc de știință.

#44
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014

 lupini, on 24 noiembrie 2015 - 20:13, said:

Poţi să faci toate lucrurile bune din lume, că cine îl respinge pe Dumnezeu, tot la judecata finală ajunge, să vadă de ce l-a respins. Aşa e scris în Biblie, în Epistola lui Pavel către Romani, în capitolul 2.
Pai in acest caz, dumnezeu nu e drept. Si daca nu e drept, tocmai s-a "prabusit" una din "calitatiile" pe care le enumera religia, unde mai pui ca daca pedepseste un ateu ce a facuut fapte bune, dumnezeu nu mai este nici iertator (sa-l ierte ca n-a crezut in el), nici bun, nici omnipotent, din moment ce ar face o nedreptate, adica toate ideiile religiei despre dumnezeu devin nule.. Iar apoi cu "asa e scris in biblie", de unde stii ca ce e scris in biblie e adevarat? Sa duci argumente pro-dumnezeu luate din biblie e ca si cum ai vrea sa demonstrezi ca superman exista folosind benzi desenate.

Edited by Zinus, 25 November 2015 - 15:05.


#45
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,581
  • Înscris: 30.10.2003

 Zinus, on 23 noiembrie 2015 - 21:45, said:

Plus ca oricum pierzi ceva, o viata traita cu o minciuna.
Pentru mine nu conteaza deloc ca am trait in minciuna. E ca si cum ai spune: daca ai crezut ca undeva sus exista extraterestrii ai trait in minciuna. Cu ce te-ar afecta asta? In cazul celui care crede in extraterestrii, poate ca si-a pierdut timpul cautandu-i cu telescopul, iar in cazul meu ca mi-am pierdut timpul la Biserica.

In rest nu-l vad pe fostul coleg de munca si prietenul meu de Facebook care ma bombardeaza cu posturi ateiste, ca este mai bogat, mai fericit, mai nefericit sau cu nevasta cu tzatze mai mari. Nah, hai sa zicem ca are masina mai scumpa luate in rate :lol:

#46
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,273
  • Înscris: 29.12.2006

 Zinus, on 25 noiembrie 2015 - 15:04, said:

cu "asa e scris in biblie", de unde stii ca ce e scris in biblie e adevarat?

Eu cred că e adevărat, şi pun în aplicare pariul lui Pascal: "Dacă eu cred că e adevărat şi nu e, n-am pierdut nimic, dar dacă altul nu crede că e adevărat, şi totuşi e, atunci..."  Posted Image

Edited by lupini, 25 November 2015 - 20:11.


#47
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 lupini, on 25 noiembrie 2015 - 20:11, said:

Eu cred că e adevărat, şi pun în aplicare pariul lui Pascal: "Dacă eu cred că e adevărat şi nu e, n-am pierdut nimic, dar dacă altul nu crede că e adevărat, şi totuşi e, atunci..."  Posted Image
Dacă tu crezi că e adevărat şi nu e, n-ai pierdut nimic, ai pierdut timpul degeaba , timp pe care puteai sa-l folosesti ca sa afli pe ce lume traiesti , si nu pe ce lume ti-ar placea tie sa traiesti , poate aflai ceva ce va schimba lumea , poate frica de moarte , de disparitie , de necunoastere te facea sa cauti mai adanc si mai abitir , in loc sa te complaci in fantezii convenabile . Deci ai avut prea multe de pierdut , dar ai pariat deja , probabil ca e prea tarziu sa te retragi acum .

#48
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,273
  • Înscris: 29.12.2006

 _-AppleS-_, on 25 noiembrie 2015 - 23:26, said:

Dacă tu crezi că e adevărat şi nu e, n-ai pierdut nimic, ai pierdut timpul degeaba , timp pe care puteai sa-l folosesti ca sa afli pe ce lume traiesti

Cu ce crezi tu că mă ocup eu ? (când nu scriu pe forum) Posted Image



 _-AppleS-_, on 25 noiembrie 2015 - 23:26, said:

dar ai pariat deja , probabil ca e prea tarziu sa te retragi acum .

Am pariat, şi nu-mi pare rău. E un pariu eficient, în care nu pierd nimic. A crede în Dumnezeu nu mă împiedică să fac ce îmi place, pentru că credinţa e pe gratis. Posted Image

Edited by lupini, 25 November 2015 - 23:34.


#49
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 lupini, on 25 noiembrie 2015 - 23:33, said:

Cu ce crezi tu că mă ocup eu ? (când nu scriu pe forum) Posted Image
Culegi cirese sau mai bine zis: Cherry Picking , si alte activitati de auto-manipulare si manipulare ca de exemplu Wishful Thinking .

 lupini, on 25 noiembrie 2015 - 23:33, said:

Am pariat, şi nu-mi pare rău. E un pariu eficient, în care nu pierd nimic. A crede în Dumnezeu nu mă împiedică să fac ce îmi place, pentru că credinţa e pe gratis. Posted Image
Ca nu pierzi nimic este parerea ta , din exterior se vede mai bine ce pierzi dar tu nu ai cum sa ai aceasta perspectiva , asa ca te las in cutiuta ta ingusta prin care privesti lumea .

#50
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,581
  • Înscris: 30.10.2003

 _-AppleS-_, on 25 noiembrie 2015 - 23:44, said:



Ca nu pierzi nimic este parerea ta , din exterior se vede mai bine ce pierzi
Si anumeeeeee?!?!?!

#51
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 Bursul, on 25 noiembrie 2015 - 23:52, said:

Si anumeeeeee?!?!?!
Odata ce ai facut pariul a inceput auto-manipularea si manipularea , ai deplasat aceasta informatie a "Ceva care (neaparat) exista" intr-o zona a creierului unde nu se mai pun intrebari ba chiar se descurajeaza activ chestionarea (zona de conservatorism , locul unde ideile deja au fost acceptate ca fiind 100% adevarate) , ba mai mult , se cauta confirmari al unor ipoteze deja acceptate ca fiind adevarate , acest lucru duce la tot felul de erori de argumentare si concluzii false despre lume , ceva ce afecteaza grav perceptia asupra lumii prin urmatoarele efecte si situatii diferentiate de perspective afectate de teism:
  • Wishful thinking
  • Appeal to consequences
  • Cherry picking
  • Choice-supportive bias
  • Confirmation bias
  • Emotional memory
  • Groupthink
  • Magical thinking
  • Nirvana fallacy
  • Optimism bias
  • Perception
  • Pollyanna principle
  • Self-deception
  • Self-fulfilling prophecy
  • Self-serving bias
  • Truthiness
  • Valence effect
Ceea ce vreau eu sa spun este ca perspectiva ta este total afectata de teism . Toate alegerile trebuie sa-ti confirme credintele .

Edited by _-AppleS-_, 26 November 2015 - 00:12.


#52
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,273
  • Înscris: 29.12.2006

 _-AppleS-_, on 25 noiembrie 2015 - 23:44, said:

Ca nu pierzi nimic este parerea ta

Bani nu pierd, timp nu pierd, şi, ce e mai important...nu-mi pierd viaţa. Asta eficienţă: să fac o alegere prin care nu pierd nimic. Ba mai mult, câştig. :)

#53
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 lupini, on 25 noiembrie 2015 - 23:33, said:

Am pariat, şi nu-mi pare rău. E un pariu eficient, în care nu pierd nimic. A crede în Dumnezeu nu mă împiedică să fac ce îmi place, pentru că credinţa e pe gratis. Posted Image

Veniţi la Mine toţi cei osteniţi şi împovăraţi şi Eu vă voi odihni pe voi.
Luaţi jugul Meu asupra voastră şi învăţaţi-vă de la Mine, că sunt blând şi smerit cu inima şi veţi găsi odihnă sufletelor voastre.
Căci jugul Meu e bun şi povara Mea este uşoară.

#54
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,273
  • Înscris: 29.12.2006

 _-AppleS-_, on 25 noiembrie 2015 - 23:44, said:

Culegi cirese

Culeg ce-am semănat.

Fiecare va culege, ceea ce a semănat. Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate