Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Decodor HD DCD 4304 iRR

- - - - -
  • Please log in to reply
215 replies to this topic

#91
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,527
  • Înscris: 16.12.2006

 zradu, on 06 decembrie 2015 - 10:42, said:

Am depus o comanda in Digi Care pentru un decodor HD si am primit un mail de confirmare a comenzii in care se spune ca voi fi anuntat cand pot ridica decodorul Humax HD. Asta inseamna ca voi primi un decodor Humax ???
Poate cineva sa ma lamureasca cineva daca voi primi un Humax asa cum ei au specificat in mail-ul de confirmare sau este posibil sa primesc un model mai nou, de exemplu Kaon sau cel avut in discutie aici?
Multumesc.
Humax HD a ramas asa de pe vremea când se oferea decodoare Humax. Intre timp a aparut Humax HD 2, Kaon 1600, Kaon 1410 si DCD 4304 iRR.

Nu s-a mai actualizat in Digi Care denumirea noilor decodoare. O sa primesti ce este pe stoc, cele mai mari sanse le ai pentru DCD sau Kaon.

#92
bogdanpop74

bogdanpop74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.12.2009
Salut,
faptul ca pe un hdd partitionat se pot seta din meniu  functiile Time Shifting si cea PVR  astfel încât  să foloseasca  partitii diferite la mine a ajutat mult, nu mai am prb cu hdd_urile. La Kaon nu funct corect decat câteva zile după care bloca receiverul,  bănuiesc eu datorita funcției time shifting pe care o folosesc destul de des.

#93
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Partea buna e ca foloseste irdeto si va fi disponibil si pe alte boxuri ...in curind.Posted Image

#94
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

 altuser09, on 27 noiembrie 2015 - 18:31, said:

Nu l-am studiat, nu-l folosesc eu. De exemplu la apasare de 3 ori pe sageata dreapta(marire volum audio) televizorul afiseaza ca l-as fi trimis pe canalul 777!. Noroc ca nu e pe analogic. La fel, ieri seara cand l-am montat, cand apasam pe telecomanda televizorului sa-i schimb setarea de imagine, schimba canalul din decodor. Altele nu mai stiu.
L.E. Repet, este vorba de tv Philips 32pfl7762d-12, banuiesc ca decodarea comenzilor primite prin infrarosu este identica la mai multe modele. Imi vine greu sa cred ca am televizorul defect, am mai scris mai sus, cu alte 3 decodoare (tot de la RCS-RDS) plus unul de la UPC nu se intampla asa.
Si nu se intampla numai cu tv-ul, asa face si decodorul cand folosesc telecomanda tv-ului.
L.E bis. Am gasit si rezolvarea: mai am in casa un decodor KAON pus pe monitor, o sa-l schimb cu cel nou de pe tv. Simplu, nu-i asa?
Ma citez pe minePosted Image .....
Aici vreau sa le dau celor de la rcs-rds o bila alba. Am facut sesizare pentru motivul din mesajul citat, am cerut inlocuirea cu un decodor kaon hd1600 pe care l-am testat si este ok. Sesizarea am facut-o prin intermediul contului digicare, am primit destul de repede confirmarea (pe 01.12) iar azi (07.12)mi s-a telefonat si mi s-a spus sa ma prezint la service (in Bd Libertatii) sa mi se schimbe decodorul. Sunt multumit daca mi se rezolva problema cat si de feedback-ul lor.

Edited by altuser09, 07 December 2015 - 20:07.


#95
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,754
  • Înscris: 07.04.2006
Îl am în deplină posesie.Posted Image E o bijuterie. Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by megafanro, 08 December 2015 - 02:09.


#96
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,527
  • Înscris: 16.12.2006
Ma bucur ca iti place. :D

#97
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,754
  • Înscris: 07.04.2006
Normal că-mi place. Posted Image Îți mulțumesc că mi-ai spus de această bijuterie.Posted Image Ești un Mare Om.Posted Image  Jos pălăria în fața TA.

Posted Image

Edited by megafanro, 08 December 2015 - 02:15.


#98
mariusp70

mariusp70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.03.2005

 megafanro, on 08 decembrie 2015 - 02:11, said:

Normal că-mi place. Posted Image Îți mulțumesc că mi-ai spus de această bijuterie.Posted Image Ești un Mare Om.Posted Image  Jos pălăria în fața TA.

Posted Image

Ce minuni poate face o mica atentie din partea RDS-RCS, sa o stapanesti sanatos.

#99
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,754
  • Înscris: 07.04.2006
Mulțumesc.

#100
alxvsl

alxvsl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 11.05.2006
Stie cineva care este codul telecomenzii de la HD DCD 4304 iRR? Vreau sa renunt la telecomanda frunizata de RDS, dar nu reusesc sa imperechez acest decodoe cu o telecomanda universala! Multumesc anticipat

#101
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am fost azi in Bd Libertatii si am facut schimbul: am dat decodorul dcd 4303 si am luat kaon 1410. De mentionat ca atunci cand mi-a fost prezentat continutul cutiei (desfacute deja) decodorului kaon, am intrebat de bateriile telecomenzii, angajatul rsc-rds posesor al stampilei 169 mi-a raspuns ca sunt deja montate in telecomanda, nu am verificat desi stiam ca bateriile sunt ambalate separat. M-a trimis la intrarea urmatoare, la service unde mi s-a probat si activat cardul. Telecomanda nu avea baterii, cel care a facut testul a pus niste baterii pe care apoi le-a scos. Era vorba de uriasa suma de 2 lei pe care rcs-rds mi-o va scoate din buzunar degeaba. Mi-a fost lehamite sa ma mai intorc la primul interlocutor (cel cu stampila nr 169, asa apare pe acte). am scris doar aici, nu voi reclama  la firma.
Altfel, sunt multumit ca am rezolvat problema cu semnalele telecomenzilor, mi s-a vorbit politicos, etc. Nemultumirea pomenita mai sus o iau ca o intamplare, am mai patit-o si cu produse sigilate care aveau acumulatorii terminati.

#102
mariusp70

mariusp70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.03.2005

 alxvsl, on 09 decembrie 2015 - 17:13, said:

Stie cineva care este codul telecomenzii de la HD DCD 4304 iRR? Vreau sa renunt la telecomanda furnizata de RDS, dar nu reusesc sa imperechez acest decodor cu o telecomanda universala! Multumesc anticipat
Buna intrebare!, sau daca stie cineva o telecomanda de la un alt decodor care functioneaza la DCD 4304 iRR... Cea de Kaon nu functioneaza, a fost primul lucru pe care l-am verificat.

 altuser09, on 09 decembrie 2015 - 19:18, said:

Telecomanda nu avea baterii, cel care a facut testul a pus niste baterii pe care apoi le-a scos.
1. Kaon 1410 pe care l-ai primit a mai fost la cineva de aceea nu avea baterii.
2. Asa cum am mai zis in alta postare, zi mersi ca nu ai primit bateriile, multi le-au folosit si dupa 2 saptamani le-au curs si au stricat telecomanda. Cumpara 2 baterii, dar sa fie alcaline (nu de 0.5 - 1 leu Heavy Duty :) ) si sa il folosesti sanatos.

Daca as fi sigur ca primesc Kaon 1410 - cu telecomanda in stare buna, as schimba maine decodorul DCD 4304 iRR.

Edited by mariusp70, 09 December 2015 - 19:33.


#103
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
mariusp70
Referitor la ceea ce mi-ai scris la pct1, aceeasi parere am avut-o si eu dar nu ma deranjeaza deloc daca decodorul nu este nou, ma intereseaza sa functioneze bine. Arata ca nou, telecomanda tot asa.
In urma cu peste 5 ani cand am devenit client rcs-rds am primit un telefon fix, zgariat si murdar. Repet, ca nu era nou, ca era zgariat, ma deranja mai putin dar era murdar. Am frecat la el jumatate de ora cu alcool dar tot nu l-am folosit, aveam in casa un alt telefon  disponibil. Cu prima ocazie, le-am dat telefonul inapoi.
Kaon 1410 e "in paine" de vreo 5 ore si totul este ok. Sper ca si problemele care exista inca la modelul dcd 4303 sa dispara dupa actualizarile care se vor face. Este totusi un produs nou, nici microsoft nu a lansat vista fara probleme ...

Edited by altuser09, 09 December 2015 - 20:36.


#104
mariusp70

mariusp70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.03.2005

 altuser09, on 09 decembrie 2015 - 20:35, said:

Kaon 1410 e "in paine" de vreo 5 ore si totul este ok.

La mine e in paine de aproape un an si sunt foarte multumit, nu pot spune acelasi lucru despre DCD 4304 iRR.

La Kaon 1410 am observat un singur bug, l-am dus la service dar tâmpul de acolo s-a facut ca nu vede nici un defect.
Am legat decodorul printr-un cablu HDMI la televizor si prin RCA-Jack la un sistem 2.1. Cand opresti decodorul sunetul si imaginea de la televizor se opresc, dupa 5-10 secunde clipeste de cateva ori LED-ul de la decodor si revine sunetul doar pe sistemul audio 2.1, (pe televizor nu are cum - e oprit).
Trebuia inainte de a opri decodorul sa apas pe MUTE dupa aceea pe oprit. Cel de la service mi-a zis ca totul e in regula, asa trebuie sa fie.

Despre update-uri nu vad cum ar rezolva problema, unde se face update-ul la service? Nu este novoie, decodorul merge super, doar ai vazut mai sus

 megafanro, on 08 decembrie 2015 - 02:09, said:

Posted Image E o bijuterie. Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Bravooo, premiul 1!

Edited by mariusp70, 10 December 2015 - 09:36.


#105
epidemic

epidemic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.05.2009
Salutare,

Decodorul l-am luat pentru a-l folosi pe post de tuner TV la care sa conectez un monitor LG 1919S care nu are boxe si doar VGA. Conversia video o voi face cu un cablu convertor HDMI to VGA.
Mai naspa e ca, in aces mod, nu am sunet pe acest convertor si ma gandeam sa scot sunetul prin mufa s pdif. Problema e ca nu am un sistem home cinema sau statie ci doar niste boxe de calculator. Exista vreo posibilitate sa am sunet din decodor doar cu niste amarate de boxe pentru PC?

#106
s3nix

s3nix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.08.2007

 epidemic, on 11 decembrie 2015 - 11:37, said:

Salutare,

Decodorul l-am luat pentru a-l folosi pe post de tuner TV la care sa conectez un monitor LG 1919S care nu are boxe si doar VGA. Conversia video o voi face cu un cablu convertor HDMI to VGA.
Mai naspa e ca, in aces mod, nu am sunet pe acest convertor si ma gandeam sa scot sunetul prin mufa s pdif. Problema e ca nu am un sistem home cinema sau statie ci doar niste boxe de calculator. Exista vreo posibilitate sa am sunet din decodor doar cu niste amarate de boxe pentru PC?
Salut,

Poti folosi un astfel de adaptor, fara sa te complici cu mufa s/pdif.

http://www.aliexpres...archweb201560_8

Pret mic, livrare gratuita, cu putin noroc ajunge inainte de craciun.

Pentru mufa s/pdif ti-ar trebui un astfel de adaptor, care are si alimentare separata.

http://www.aliexpres...archweb201560_8

#107
mariusp70

mariusp70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.03.2005

 epidemic, on 11 decembrie 2015 - 11:37, said:

Salutare,

Decodorul l-am luat pentru a-l folosi pe post de tuner TV la care sa conectez un monitor LG 1919S care nu are boxe si doar VGA. Conversia video o voi face cu un cablu convertor HDMI to VGA.
Mai naspa e ca, in aces mod, nu am sunet pe acest convertor si ma gandeam sa scot sunetul prin mufa s pdif. Problema e ca nu am un sistem home cinema sau statie ci doar niste boxe de calculator. Exista vreo posibilitate sa am sunet din decodor doar cu niste amarate de boxe pentru PC?

Toate convertoarele HDMI-VGA (pe care le-am vazut) indiferent ca au sau nu alimentare au si iesire jack 3.5 stereo pentru sunet - in care poti baga direct boxele.
Altfel, pentru boxe de calculator iti trebuie un cablu adaptor jack 3.5 mama - 2xRCA tata (ale decodorului).
Singura problema e ca convertoarele sunt destul de scumpe 60-70 lei fara alimentare, pana la 200 lei - mai de calitate, cu alimentare. Poti sa astepti sa-ti vina de pe aliexpres dar in nici un caz de craciun, poate de 1 martie Posted Image  si la 3.7 dolari... calitatea va fi ca pretul.
De banii astia, mai pui ceva si iti iei un televizor mai mic cu HDMI. De la HDMI la VGA calitatea imaginii scade dramatic.

Edited by mariusp70, 11 December 2015 - 18:10.


#108
catalincc

catalincc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 15.08.2007
cablul RCA prezent in cutie (din cate inteleg) e RCA-jack (pentru a putea fi folosit la nevoie la iesirea AV de pe decodor) sau cum? ca altfel imi scapa utilitatea lui!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate