Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

sfat ridicare & finisare perete

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Salutare,

Am optinut credit pentru prima casa si am 3 camere , intre care o camera nu are zid si usa deoarece trebuia sa fie usa pe hol si fiecare camera cu baia lui si nu am vrut asta.
Acum vreau sa construiesc un perete si sa pun usa :


- bca 10 cm
- latime 190 cm
- inaltime 256 cm
- usa 88cm x 210 cm

Si am cateva nelamuriri deoarece e prima data cand ridic un perete din bca ..

- ce adeziv sa folosesc
- sus in dreptul usii trebuie sa folosesc buiandrug?ce greutate are?Posted Image) pot sa ridic singur
- dupa finalizarea peretelui cum finisez cu ce material apoi trebuie sa mai dau cu glet .. cu lavabila stiu sigur ca se da..

Va rog mult daca se poate sa imi dati un sfat doua Posted Image)

#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
folosesti ciment, sus la usa pui un cusac de lemn gen 10x10 cm. dupa ce-l ridici trebuie tencuit cu ciment, apoi glet de umplutura si glet de finisaj, lavabila. De ce nu-l faci din rigips?

#3
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Salut,

Am inteles ca pot sa finisez si cu multibat ?? trebuie musai ciment ? cu rigips o sa fie chinuiala cu peretii aia trebuie sa dau multe gauri sa le imbin

#4
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
multibat e ciment gata amestecat cu nisip. chinuiala? e mult mai usor de facut si mai curat decat de facut zidarie. si mai usor de dat jos daca iese stramb :D

Edited by usrnm, 17 November 2015 - 14:52.


#5
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Deci pot sa folosesc multibat si pt lipire si pentru finisaj ? apoi sa fol si glet pentru finisarea finala? Trebuie sa stiu sa pun rigips si pentru a fixa usa si daca nu pun bine imi pica usa in cap..raman la bca.. izolare fonica :)) si caldura..sus  nu vreau sa pun ciment ci buiandrug..este ok?

Edited by sorin86, 17 November 2015 - 14:55.


#6
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
dupa ce-l ridici, dupa cum am mai spus, trebuie sa-l tencuiesti. apoi abia glet de umplutura, glet de finisaj si lavabila. cum stai cu tencuirea? dar cu finisarea? crezi ca o sa iasa drept peretele?

#7
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Salut,

Raman la BCA ..am gasit la brico depot bca de dimensiunile : Dimensiune: 60 x 20 x 10 cm,... dar mai exact ce dimensiuni sunt astea : 60= lungimea, 20 = inaltimea si 10 = latimea?

#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
:lol:    pai depinde de cum il asezi... daca il pui pe inaltime, atunci 60 o sa fie inaltimea.

serios acum, ce conteaza care dimensiune e ce? bca-ul il asezi cum vrei tu si gata.

#9
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015
Eu la BCA as folosi adezivul producatorului de BCA facut special pentru BCA. Va rezulta economie de material si pereti foarte rezistenti. (bca-ul se rupe si nu cedeaza locul lipiturii). Nu as tencui, as folosi finisarea ca la sistemele de termoizolatii, adeziv/ plasa/adeziv. (daca vreau pereti mai grosi pot cumpara BCA mai gros, nu e nevoie sa incarc cu tencuiala)

#10
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Atunci pot sa iau : Adeziv Bca Ytong??

#11
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015
Eu nu stiu daca exista Ytong, adeziv BCA, ca nu folosesc. In schimb am folosit celco . (dar nu spun sa folosesti musai acesta marca, doar sa folosesti adezivul producatorului)

Buiandrugul il cumperi direct.

Edited by Antor302, 17 November 2015 - 15:38.


#12
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Jos am gresie..nu este lucioasa..pot sa pun peste ea adeziv si apoi bca? are priza?

#13
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015
Personal as taia gresia cu flexul si as pune zidul direct pe sapa...dar e alegerea ta, poti sa faci niste santuri in gresia aia, cu flexul.

Edited by Antor302, 17 November 2015 - 15:42.


#14
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Salut,

Si sus deasupra tocului usii ? ce pun ..buiandrug?

#15
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015
Vezi postarea #11 , am editat si e posibil sa nu fi vazut.

Tu faci zidul? Ai grija la legaturile cu restul peretilor, pe fiecare rand pui tije metalice infipte in peretele de care te legi.
Obligatoriu foloseste un dreptar si cumpana.

Edited by Antor302, 17 November 2015 - 16:03.


#16
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Salut,

Am inteles ca dupa ce fac zidul sa pun rigips pentru finisare , daca dau cu adeziv pentru finisare si apoi cu glet o sa crape :).. trebuie sa fie multibat pentru finisare si un strat gros apoi glet si lavabila ..:) asa-i?

#17
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015
Este un fara sens ce faci. Deci faci un perete din bca si il finisezi cu rigips. Ok. Atunci te intreb de ce nu il faci direct din rigips? Nu e mai simplu ....si mai ieftin? Perete interior !

Deci sa ma astept sa crape? ....in cat timp? Ca au trecut deja (aproape) 2 ani. Adezivul pentru polistiren folosit are o oarecare elasticitate, apoi mai este si plasa de fibra de sticla care tine, dealtfel folosirea adezivului recomandat pentru lipirea calupurilor BCA face lipirea mai puternica decat materialul peretelui, daca incerci sa desfaci dupa priza, se rupe de alaturi dar nu se desface din rost...dar cum spui...fiecare cu experienta si parerile lui.

Edited by Antor302, 17 November 2015 - 17:28.


#18
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Salut,

Eu nu sunt meserias/profesionist in zidarie, am intrebat pe unu si pe altul  acum pe voi.. extrag informatiile cele mai corecte si bune. Nu am intentia sa supar pe cineva sau sa zic ca asa este , cum am zis eu..sunt in dubii.. e primul zid pe care il ridic..de fapt al doilea acum 6 ani :)) ..in italia..ei folosesc 2 cuie din stanga pana in dreapta a zidului si o atza ca sa mergi drept cu el pana sus.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate