Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 

Achizitionare multifunctionala.

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
AgentSef

AgentSef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 31.08.2014
Salut. Am nevoie de o multifunctionala pentru a printa ~3000 pagini alb-negru / an. Ma intereseaza fiabilitatea multifunctionalei si a cartusului si toate acestea la un pret cat mai mic posibil.

Dupa o cautare rapida m-am orientat spre acest model de multifunctionala HP, pentru ca e ieftina si HP am inteles ca e un brand bun pentru imprimante/multifunctionale si pentru ca pretul unui cartus este mic. In specificatiile cartusului am intalnit asta : "Acoperire (5%)  190 pagini". Poate cineva sa imi explice va rog, ce inseamna?

De asemenea, daca aveti o alta recomandare de multifunctionala care sa se incadreze cat mai bine in cerintele mentionate as aprecia daca mi-ati da un reply la acest post. Multumesc!

#2
b0bby

b0bby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.04.2014
Cand am deschis topicul am crezut ca vorbesti de un multifunctional calumea. Aia e jucarie. Intradevar pentru doar 3000 pagini / an poate nu merita ceva mai de top.

Eu sunt destul de rezervat in legatura cu HP urile pe inkjet..am avut problemele mele. Nu vrei sa iei ceva laser?

La o acoperire de 5% din suprafata paginii cu cerneala, vei printa cu acel cartus 190 de pagini..dar in realitate putin peste 100 la calitate buna. Sunt cred si cartuse mai mari pentru acea imprimanta. Gandeste-te de cate ori vei incarca cartusul ala in primul an.. Ai sa mi spui ca bagi cerneala cu seringa. Ei bine la bagat cerneala cu seringa nu prea mai merge cum mergea odata. Ai sa il strici destul de repede.. Pe langa asta s-ar putea chiar sa nu poti ( sunt cartuse care se strica, dau erori fara numar, etc).

Eu zic sa te orientezi spre laser. Totusi 3000 pagini pe an nu e mult dar nici chiar f putin. In timp iti scoti investitia, crede-ma

Edited by b0bby, 12 November 2015 - 21:43.


#3
smart_reset

smart_reset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.05.2014
Daca folosesti doar  pentru imprimare monocrom(alb-negru) mergi pe varianta laser. La 3000 pagini imprimate /an daca ti se usuca cartusele de 10 ori iti doresti sa nu mai imprimi.
Cel mai bun raport pret/pagina imprimanta il scot imprimantele laser , cartus 2000-3000 pagini , fara cerneala pe maini si peste tot..

#4
Sthylo

Sthylo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.11.2012
Eu am un model asemanator, HP 1050A, o folosesc relativ rar am aceleasi cartuse, maxim ~5-600 pagini pe an. printeaza bine, atat color (cartus original) cat si alb negru. Cartusu negru l-am incarcat de n'spe ori si inca rezista. Daca totusi vrei ceva mai calumea, cumpara ceva pe laser, daca printezi doar alb negru, poti sa cumperi cerneala neagra si reincarci carusul negru pana crapa. Cel color reincarcat nu printeaza foarte bine.
Asta tine doar daca printezi documente alb negru, fara prea multe grafice sau desene, altfel nu e reintabil sa tot reincarci.

Edited by Sthylo, 12 November 2015 - 22:05.


#5
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,088
  • Înscris: 19.12.2012
Ca sa printezi 3000 pagini cu jucaria aia o sa ai nevoie de vreo 6 cartuse, un cartus duce cam 500 pagini in medie. Asta e vreo 300 lei numai pe cartuse + imprimanta care e o jucarie = bani aruncati. Unde mai pui ca alea sunt cu cerneala si se usuca in timp daca o lasi nefolosita.
Din orice unghi ai privi problema, cea mai avantajoasa alegere e cea cu laser. Un cartus pt laser nu se usuca si poti printa undeva la 1500-2000 de pagini, depinde de capacitatea cartusului. Un refil e cam 50 lei (pentru 2000 pagini eu zic ca e acceptabil)

#6
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 24.02.2011
laser toata ziua
http://www.evomag.ro...ppm-874872.html

Daca mai astepti scade pana pe la 450

#7
smart_reset

smart_reset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.05.2014
Sau ceva si mai ieftin http://www.emag.ro/m...e/pd/DGX8XBBBM/
In curand il gasesti sub 400 RON

Edited by smart_reset, 12 November 2015 - 22:19.


#8
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 24.02.2011

 smart_reset, on 12 noiembrie 2015 - 21:58, said:

Sau ceva si mai ieftin http://www.emag.ro/m...
In curand il gasesti sub 400 RON

Nu merge linkul pus de tine

Edited by sandel1, 12 November 2015 - 22:18.


#9
relu17

relu17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 21.12.2003

 sandel1, on 12 noiembrie 2015 - 21:55, said:

laser toata ziua
http://www.evomag.ro...ppm-874872.html

Daca mai astepti scade pana pe la 450

Ori se poate cumpara de la Altex cu 359,99 Ron , asa cum l-am cumparat eu ieri.

Edited by relu17, 13 November 2015 - 00:08.


#10
AgentSef

AgentSef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 31.08.2014
Multumesc pt raspunsuri si multumesc b0bby pentru explicatia pentru "Acoperire". Dar inca am neclaritati.

Ce diferente sunt intre multifunctionalele inkjet si cele laser? Nu sunt interesat de calitatea printing-ului (daca exista asa ceva). Vreau sa printez numai pagini alb/negru, doar pagini scrise fara a contine vreo imagine.

Daca ma orientez spre acea multifunctionala samsung, am cateva nelamuriri.

1. Cate pagini pot printa cu un cartus ?
2. Cand se goleste cartusul se poate umble? Daca da, la ce pret si de cate ori se poate umple inainte sa cumpar alt cartus? Multumesc.

#11
Sthylo

Sthylo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.11.2012
Daca printezi doar documente, eu imi sustin ideea ca si o imprimanta inkjet ar face fata. Cumperi cerneala neagra de 100 ml (~20 lei) si iti incarci cartusul pana nu mai e recunoscut de imprimanta. (intra doar 5 ml ) La alb negru nu exista pierderi de calitate. Daca vrei sa dai mai putin bani, daca nu, cumpara laser
La inkjet cerneala este inmagazinata in cartus, iar prin niste doze microscopice este aruncata pe foaie.
La cele laser, imaginea este "imprimata" pe un tambur rotativ incarcat electrostatic pe unde trece foaia si este pulverizata de acea pudra (toner). Asta ar fii in mare :)

1) cred ca in jur de ~1500 pagini
2) Se poate reumple, costa  cam 50-60 lei, dar nu acasa.

#12
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,088
  • Înscris: 19.12.2012

 Sthylo, on 13 noiembrie 2015 - 20:35, said:

Daca printezi doar documente, eu imi sustin ideea ca si o imprimanta inkjet ar face fata. Cumperi cerneala neagra de 100 ml (~20 lei) si iti incarci cartusul pana nu mai e recunoscut de imprimanta. (intra doar 5 ml )
Pierdere de vreme. Cartusele astea au un contor si dupa un anumit nr de pagini iti crapa cartusul..poti sa bagi cerneala in el pana iasa pe langa.. Inkjet urile sunt niste jucarii care provoaca nervi si timp pierdut.

#13
smart_reset

smart_reset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.05.2014
Pentru numarul specificat de pagini imprimate (3000pag /pe an) o imprimanta inkjet iti scoate peri albi.  
Imprimantele inket nu mai sunt ce au fost candva ; permit o incarcare , doua maxim 3 si se arde cipu
sau problema tipica inkjet , daca nu se imprima cu ea ceva timp (o saptamana, doua) se usuca cartusul,
cartusele laser fiind umplute cu pudra(praf)  nu au treaba cu perioada de imprimate (se poate imprima o pagina acum, o pagina peste un an , la aceeasi viteza si claritate)
sa nu mai vorbim de capacitatea cartuselor (ex .cartus MLT-D111 pentru imprimanta Samsung M2070 , incarcat plin  2000 pagini )

Edited by smart_reset, 13 November 2015 - 22:04.


#14
b0bby

b0bby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.04.2014

 AgentSef, on 13 noiembrie 2015 - 20:08, said:

Multumesc pt raspunsuri si multumesc b0bby pentru explicatia pentru "Acoperire". Dar inca am neclaritati.

Ce diferente sunt intre multifunctionalele inkjet si cele laser? Nu sunt interesat de calitatea printing-ului (daca exista asa ceva). Vreau sa printez numai pagini alb/negru, doar pagini scrise fara a contine vreo imagine.

Daca ma orientez spre acea multifunctionala samsung, am cateva nelamuriri.

1. Cate pagini pot printa cu un cartus ?
2. Cand se goleste cartusul se poate umble? Daca da, la ce pret si de cate ori se poate umple inainte sa cumpar alt cartus? Multumesc.


1. In general 1000-1500-2000 pagini ( depinde cat de pline sunt printarile, dar peste 1000-1200 ai sa printezi sigur cu un cartus), dar sunt cartuse si de 3000 pagini.
2. Se poate umple cum a zis un coleg la un pret aproximativ de 50 lei. De cate ori? Am imprimante laser de ani buni si fac refill si o data la o luna. Pana acum nu am schimbat nici un cartus. Doar anumite componente din ele care costa 10-30 lei.

Diferente intre laser si inkjet?

1.Cand ai sa dai print la 100 foi atunci ai sa vezi cea mai mare diferenta. Timpul de printare. Ai sa vrei sa te duci sa pupi picioarele celui care a inventat imprimanta laser:))
2.Sunt mult mai "fiabile". Cele pe inkjet oricat de profi ar incerca sa para si sa se vanda unele, sunt doar niste jucarii comparativ cu cele laser. Nu o sa ai erori cretine de sa ti vina sa o arunci pe geam.
3.Cartusul. Cum am zis mai sus, rezista la un numar impresionant de reincarcari, asta bineinteles cu anumite revizii cam o data la destul de multe incarcari. "Revizii" care nu sunt scumpe deloc. Cele pe inkjet acum se fabrica de asa natura astfel incat sa nu mai poti baga seringa la nesfarsit in ele. Cum a zis cineva mai sus, sunt multe care dupa 2-3 incarcari cedeaza.

Daca vrei sa aloci un buget mai marisor ca sa iei ceva bun, poti sa te orientezi spre ceva wireless, mai ales ca au mai scazut preturile la acestea. Ai doar un fir de alimentare daca ai o retea wireless unde vrei sa o pui si poti conecta orice laptop la ea. Pentru un birou cu mai multe calculatoare este super. Daca scanezi ceva ti se duce scanarea direct unde vrei tu in pc si in care pc vrei (asta daca ai mai multe pc uri conectate la ea in acelasi timp).

Recent am achizitionat multifunctionala asta:
http://www.emag.ro/m...i/pd/DPVBMMBBM/

si sunt f multumit de ea. E doar o sugestie. Nu o luati ca reclama. Face multe pentru pretul ei.

Sper ca te-am ajutat

Edited by b0bby, 13 November 2015 - 23:01.


#15
Sthylo

Sthylo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.11.2012
Intradevar, laserul printează mult mai repede față de inkjet, mai ales color, dar dat fiind faptul ca tu vrei monocrom, cumpara-o pe asta. E mult mai ieftina decat m-as fii asteptat și chiar merită.
http://m.emag.ro/imp...1/pd/DGS6XBBBM/

Referitor de cartușele cu cerneală, eu am încarcat acasă un hp 301 negru de minim 10 ori și încă merge bine mersi. Intradevar, nu mai ține așa de mult, dar la cât de mult folosesc eu imprimanta e arhisuficient. (Câteva pagini pe săptămână )

#16
smart_reset

smart_reset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.05.2014
Brother HL 1110 e doar imprimanta simpla (nu multifunctional). Nu se incadreaza cerintelor.

#17
AgentSef

AgentSef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 31.08.2014
Multumesc pentru explicatii si recomandari. Imprimanta recomandata de tine b0bby, este mult peste bugetul meu. Multumesc oricum dar cred ca voi merge pe acel Samsung recomandat mai sus pentru ca-i mai ieftin.Si astazi este la promotie, lucky me Posted Image. Sa merg pe varianta asta ? Cate pagini pot printa cu un cartus al acestei imprimante ? (asta daca exista diferente de numar de pagini intre cartusul diferitelor modele de multifunctionale).

#18
smart_reset

smart_reset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.05.2014
Samsung Xpress SL M 2070
vine cu cartus starter incarcarcat 500 pagini (afiseaza toner low pe la 300-350 pagini)

Exista 3 variante de a rezolva problema cartusului gol
- varianta scumpa : achizitionarea unui nou cartus 1000pagini
- varianta enervanta: schimbarea cipului dupa fiecare 1000 pagini (chiar daca incarcat plin intra in cartus 60 gr toner refill pentru 2000 pagini ) + refill
- varianta acceptabila : resoftarea imprimantei pentru anularea definitiva  a cipului si refil-area cartusului (50 ron in service , 5-10 ron acasa)
Video refill MlT-D111

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate