Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu
 Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 

Orange a lansat in teste o aplicație prin care iți poți controla prin telefonul mobil echipamentele de acasă

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
Iar cu senzorii luați separat, la un 39 de euro bucățica...Posted Image

P.S. Am văzut că poți pune pînă la 256 de senzori...!Posted Image  Faceți voi calculul, mie mi-a ieșit de-o casă de vacanță (aprox. 9900 euro)...!Posted Image

Edited by crislacor, 22 February 2016 - 12:10.


#20
sind

sind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 28.03.2007

View PostMembruAnonim, on 22 februarie 2016 - 11:07, said:

Ce senzori ai ales? Cum ti se pare unitatea centrala? Ma miram eu sa dea HC 2 sau macar HC Lite de la Fibaro...
am luat 2 camere, 3 senzori inundatie, 1 miscare, 2 fum, 1 senzor de usa/geam si 3 prize.
camerele le-am pus una la fii-mea in camera si una pe peretele din fata usii
senzorii de inundatie langa masina de spalat rufe, masina de spalat vase si in baie intre cada si chiuveta
senzorul de usa l-am montat pe usa de la intrare
senzorul de miscare in camera noastra, a parintilor
prizele le-am pus cat de cat pe echipamentele grupate cat mai multe in prelungitoare

aplicatia a mers super bine - camerele au mers mai greu, insemnand ca mi-a luat vreo 10 min de camera fata de cateva secunde de senzori.
Senzorii FIBARO sunt super smecheri - arata extrem de bine - sper sa fie si foarte buni in timp

din ce m-am documentat pe net, lista de senzori Z-Wave este una foarte misto - abia astept extinderea de portofoliu.

#21
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Cât plătești pentru asta? Mă gândesc că pentru 25 de euro de lună deja îți poți face abonament la o firmă de pază gen BGS (chiar și mai ieftin dacă apelezi la alții).

În rest, cât de repede primești notificările pe telefon? Spre exemplu, dacă acum deschizi ușa casei, în cât timp vine notificarea pe telefon? Și ce telefon folosești? Merci. :)

#22
sind

sind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 28.03.2007
15 eur pe luna.
notificarile vin in cateva secunde pe sms si push prin aplicatie
sotia e guest user si le primeste fix la fel ca mine

nu vreau bgs sau alta firma din doua motive: echipamentul one shot e f scump si e pe fir si nu am incredere in firmele de paza.

e adevarat ca nici nu intervine nimeni dar am un vecin f de treaba si ar face ce as face si eu la el. deci sunt ok.

avantajul orange e ca platesc la fel indiferent de nr de senzori.

sper sa fie ok in timp si sa nu se miste greu....vedem

#23
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
15 euro pe lună înseamnă 180 de euro pe an... o asigurare decentă e acoperită de suma asta și dormi chiar mai liniștit, că nu trebuie să fugi înapoi acasă dacă se întîmplă ceva...Posted Image

#24
sind

sind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 28.03.2007
daca iti zic ca am si asigurare chiar mai scumpa la Generali :)
eu sunt ok cu pretul asta daca totul merge ok

#25
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Acum depinde și de valoarea asigurată, la apartamentul meu e un pic mai mică (Groupama). :P

Crezusem că la 15 euro ai doar 2 senzori, my bad.

#26
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
@sind

Are si modul de GSM de iti da SMSuri ? Unitatea centrala si senzorii au si baterii care sa tina cat de cat daca pica eletricitatea?
Vad ca aia de la Fibaro vand toate componentele separat cu soft cu tot, sunt cam scumpe dar exista si alternative, de ce ai ales sa le iei de la Orange ? Doar datorita pretului sau ofera Orange ceva servicii in plus in afara de SMSuri si softul personalizat?

Merci

#27
sind

sind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 28.03.2007
are modul de backup 2G - cu ajutorul lui vin SMS-urile de alarma. Oricum primesc si notificari push.
Senzorii sunt toti pe baterie, camera fiind singura care trebuie bagata in priza - pot sa va zic dupa cateva luni cum sunt bateriile.
Am luat de la Orange ca e mai simplu sa am toate serviciile pe o factura si pentru ca am suport. Solutiile FIBARO nu au suport la emag sau alte magazine si nu as fi facut altceva decat sa merg din stanga in dreapta. Plus ca mai sunt si foarte scumpe.
Eu sunt client Orange si Vodafone si experienta mea este una foarte buna cu ambii operatori - nu as merge pe altceva si din comoditate si incredere ;)

#28
Vyo2001

Vyo2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 04.05.2014
Salut, pot confirma, cel mai repede se duce bateria la senzorul de inundatie. Aprox 15% pe luna, urmat de cel de usa/geam 10-12% Cel de fum si miscare inca afisaza 100%
Solutia este foarte buna, scapi de o gramada de fire prin casa.
Poti sa iti faci diferite scenarii in functie de cum se declansaza senzorii. De ex. Eu mi-am setat ca la deschiderea usii de la intrare sa filmeze camera 10 secunde.
Pot spune ca singurul dezavantaj l-am avut la routerul 4G Orange cu un singur port in conditiile in care trebuia sa activez si camera si baza de la home kit. Am reusit intr-un final sa o leg doar prin wi-fi.

#29
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Deci se oferă și un router 4G în soluție? Ce model? Asta ca sa se folosească și rețeaua Orange la ceva. Pui un switch înaintea lui și conectezi ambele device-uri :)

#30
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Totusi soluția pare f. scumpă cu fe ofera Xiaomi, la care baza si doi senzori sunt 45€. La Orange fiind abonament si practic in custodie, sa inteleg ca daca se strica ceva iti schimba ei produsul fara costuri suplimentare?

#31
vik19

vik19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 05.09.2007
Echipamentul nu este in custodie si nu se returneaza dupa 24 de luni, ramane abonatului. Garantia este tot de 24 de luni.
In cei 15 EUR pe langa pretul echipamentului mai sunt si serviciile de transmitere alarme SMS si e-mail cat pastrarea in Cloud a acestora (imagini si inregistrari video) timp de o luna.
Aplicatia Android se gaseste in magazin la adresa https://play.google.....homelive&hl=ro
Servicii de transmitere a alarmelor doar e-mail, nu si SMS si pastrarea in Cloud nu am gasit mai mici de 10 USD/luna.

Edited by vik19, 29 February 2016 - 11:15.


#32
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
f interesant, noi senzori in viitor:
http://www.nwradu.ro...me-si-sanatate/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate