Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Instalare windows

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
himura619

himura619

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 08.08.2013
Salut. Vreau si eu sa instalez win 10 pe un laptop asus x55a si ideea e ca nu ma lasa.Cand ajung la selectia partitiilor imi zice ca nu pot si ceva cu EFI.Am citit ca trebuie sa formatez tot hardul dar am pe o partitie 200gb de date si nu am cum sa le salvez pe ceva extern si nici nu mai pot intra in win ca e am formatat c-ul.Pot sa il instalez fara sa ii dau format la tot hard-ul?

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca HDD-ul este partitionat GPT, atunci activeaza UEFI din BIOS Setup si booteaza in mod UEFI de pe mediul de instalare.
Daca este partitionat MBR atunci dezactiveaza UEFI.

#3
himura619

himura619

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 08.08.2013
M-am interesat si de asta dar nu gasesc in bios optiunea asta cu UEFI.

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Poate ca se numeste EFI sau Legacy BIOS etc.
Daca nu te descurci, atunci posteaza imagini cu fiecare pagina de setari din BIOS Setup.

#5
himura619

himura619

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 08.08.2013
Uite

Attached Files



#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ce optiuni ai in pagina 4 la SATA Configuration?

#7
himura619

himura619

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 08.08.2013
Sa setez ahci sau ide si e pe ahci.

#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Inseamna ca nu ai nicio optiune pentru activare/ dezactivare EFI. Aparent este EFI, datorita optiunii "Launch EFI Shell" din ultima imagine.
Ce modificari ai facut asupra partitiilor? A fost cumva HDD-ul partitionat in stil GPT si ai sters partitia EFI? Ai ales o partitie nealocata pentru instalare? Cum este in acest moment partitionat HDD-ul?
De pe ce fel de media ai incercat sa instalezi (DVD, memorie flash)? Daca ai folosit un stick, atunci cu ce aplicatie/ optiuni ai scris stick-ul?
Daca intri in Boot Menu (apasand tasta ESC probabil) iti apar optiunile de a boota in mod EFI sau in mod clasic? Tu cum ai bootat de pe el: in mod EFI sau MBR?
Care este mesajul exact de eroare pe care il primesti?

#9
himura619

himura619

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 08.08.2013
Nu este laptopul meu dar are doua partitii una de 100GB si una 200Gb .Aia de 200 e cu date importante.Am formatat aia de 100 pe care era vechiul win si dupa am incercat sa o sterg ca tot nu mergea si sa fac alta din nou.Si nu ma mai lasa sa fac alta asa ca am facut-o fortat cu Gparted . Incerc sa il instalez cu stick cu programul Rufus si am incercat toate 3 optiunile.Ideea e ca ar fi foarte usor sa fac format la hard dar nu am voie sa pierd acele date si nici nu am un hard extern sa pot salva 200gb.

#10
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013
Nu o sa-ti mearga instalat Win 10 - bootloadere incompatibile. Reinstaleaza Win 8 sau incearca cu 7 daca vrei sa-ti pastrezi datele.

#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@himura619
Daca exista partitia System Reserved, sterge-o si pe aceea. Apoi selecteaza spatiul nepartitionat si Windows 10 ar trebui sa-l partitioneze singur.
Daca folosesti Rufus, atunci trebuie sa ai mare atentie la optiuni. Alege (U)EFI, nu MBR. Dar cel mai bine foloseste tool-ul de la MS: https://www.microsof...d-download-tool
Daca disk-ul este GPT si ai folosit Gparted fara sa bootezi de pe stick in mod efi, atunci este posibil ca informatia de pe HDD sa fie deja compromisa...

@manoman
In interfata EFI nu apare Windows Boot Manager, deci nu exista un boot loader pe partitia EFI (daca partitia EFI mai exista).
Oricum, chiar daca ar fi existat, bootloaderul vechi nu mai avea nicio importanta.
Iar daca disk-ul este MBR, atunci bootloaderul ar fi pur si simplu suprascris.

Edited by _-_, 06 November 2015 - 17:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate