Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Cafeneaua Telekom (permanently closed)

* * * * * 21 votes
  • This topic is locked This topic is locked
71240 replies to this topic

#40249
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,586
  • Înscris: 20.10.2006

View Postheinz, on 14 decembrie 2018 - 12:46, said:

Știți cumva dacă o cartela prepay Orange se poate conecta la 4G dacă e în perioada de gratie? Vreau doar sa se conecteze, nu vreau sa meargă netul de pe ea. Cartela Telekom în perioada de gratie rămâne blocata în 3G/2G, Vodafone se conectează.
Nu se conecteaza.

View PostNeaceasca85, on 14 decembrie 2018 - 14:58, said:

Costa. Si radiourile (ca si televiziunile, exceptand SRR si SRTV) isi iau banii din reclame. Cu banii din reclamele locale finanteaza statiile locale.

Pe mine ma enerveaza limitarile de putere FM date de CNA. In oras poti emite cu maxim 1 KW ceea ce e OK, insa unii au 80 w gen Kiss 94,6.

Turcii emit cu cat vor, dar numai de pe munti. Eu sunt fan statii FM de bloc.

Europa FM 98,8 Slatina sigur da cu 1 kw (emitator, nu PAR) de pe bloc. Daca 98,8 nu are curent, nu poti alimenta la OMV Slatina Cornisei. Posted Image

Proprietarii radiourilor se gandesc doar la bani, daca nu au bani de chirie de bloc, emit din afara orasului, unde apar dezavantajele cu semnal slab in oras si pene de curent. In oras daca emiti, te auzi bine in locuinte si nu ti se ia curentul, ai posibilitate si de net bun.
In Valea Jiului avem un post ce emite de pe munte cu doar 50 de wati si deaia se prinde bine si in afara Vaii Jiului, acopera tot sudul judetului. Doar intr-o zona a Petrosaniului nu se prinde bine, din pacate cea in care locuiesc si eu. Eu zic ca mai bine radio sa nu fie de pe bloc, din afara oraselor de la inaltimi mari, cu back-upuri si puteri mari (maxime admise de licenta).

Edit: Uite de ce imi place si am-ul/nu pot renunta la el.

Edited by LunaCrystal, 14 December 2018 - 15:46.


#40250
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Că vine frgul, noul patch de securitate termică de la Microsoft Windows pentru decembrie 2018:
[ https://dgit.com/wp-content/uploads/2018/12/windows95-sweater-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

@Simple Dreams: Să-l foloseşti cu drag!
E cumva Moto G6 Play? Urmează și motocicletă? Posted Image

#40251
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,586
  • Înscris: 20.10.2006

View PostNeaceasca85, on 14 decembrie 2018 - 12:47, said:

Post local ar fi risipa de bani, nimeni nu mai asculta decat in masina.
Asculta inca destui radio, multi la locul de munca, altii acasa in timp ce fac diverse treburi, in tren. Plus cei din rural.

#40252
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 11.02.2016
Încă o întrebare :)

Exista vreun mod de a bloca telefonul pe o celula? Vreau sa stea conectat doar pe antena din Movileni unde merge netul cât de cât.

#40253
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,891
  • Înscris: 14.10.2008
Am fost sa duc un plic la posta si nu se pot primi, nu se poate face nimic pentru ca este pana de curent in Craiova de la ora 14 si acolo au ei serverul. Eu gasesc pe Goagal ceva legat de Evidenta Persoanelor. 0251.929 enumera multe strazi. Am sunat de fatza cu functionara de la posta sa vad daca chiar asa este.

Abia s-a informatizat posta in 2014 cu Windows XP si imprimante matriciale.

http://www.gds.ro/Lo...-de-cateva-ore/

View PostLunaCrystal, on 14 decembrie 2018 - 15:45, said:

Nu se conecteaza.


In Valea Jiului avem un post ce emite de pe munte cu doar 50 de wati si deaia se prinde bine si in afara Vaii Jiului, acopera tot sudul judetului. Doar intr-o zona a Petrosaniului nu se prinde bine, din pacate cea in care locuiesc si eu. Eu zic ca mai bine radio sa nu fie de pe bloc, din afara oraselor de la inaltimi mari, cu back-upuri si puteri mari (maxime admise de licenta).

Edit: Uite de ce imi place si am-ul/nu pot renunta la el.
Eu am renuntat la AM in 2000. Ma mir ca masinile inca il au.

Pe munti se ajunge greu sau deloc iarna, daca survin defectiuni-nasol. Motorina din generator ajunge maxim 1 zi la emitator de mare putere. Cea mai stabila retea electrica o are Costila, Cozia e cea care pica des. Si Ranca pica rar, dar Costila niciodata nu am prins-o stinsa.

Cea mai buna receptie FM in oras o au emitatoarele de oras, inclusiv in subsoluri.

Edited by Neaceasca85, 14 December 2018 - 16:50.


#40254
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,891
  • Înscris: 14.10.2008
Ooops, nu mai pot asculta avariile ceziene craiovene deoarece serviciul este indisponibil, daca doriti sa fiti preluat de un operator apasati 1.

36498 MB de net mobil, poate mai creste pana la ora 0, 284 minute nationale.

#40255
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Gata, ninge la Timișoara ;)

#40256
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,891
  • Înscris: 14.10.2008
Si la mine.

#40257
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,586
  • Înscris: 20.10.2006

View Postheinz, on 14 decembrie 2018 - 16:09, said:

Încă o întrebare :)

Exista vreun mod de a bloca telefonul pe o celula? Vreau sa stea conectat doar pe antena din Movileni unde merge netul cât de cât.
Doar cu netmonitor. Nu stiu ce device-uri suporta in zilele noastre asa ceva.

De o ora ninge si la mine. Bagajul si la drummm!!!

#40258
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,891
  • Înscris: 14.10.2008
Stai bai acolo ca la Petrosani va ninge mai mult decat la Slatina. Sau du-te la Timisoara ca pare a fi varful acestei povesti.

Matusa de la Dragasani zice ca astazi nici sistemul cu cardul de sanatate nu a mers, oare si ala are server in Craiova sau e doar cum e specific lui sa nu functioneasca?

La ora 23 la plimbare si la ora 00 la shaorma neamule.

La noapte baie cu mult abur pe puiutul asta de viscol. Abur de la esapamentul centralei dar si pe geamuri. Posted Image

heinz, ca te vaz in josu' paginii, de esti la Crampoia incarca-ti acumulatorii pentru o pana de curent. Desi nu cred la ce viscol basit sau cu ploaie vom avea.

As vrea sa nu mai iau umbrela, greu sa tin si shaorma si umbrela, yuhuuu, pacat ca nu e puternic viscolul ca ca timing este bun, pe weekend, fuck work, hai cu sarbatorile.

Edited by Neaceasca85, 14 December 2018 - 20:26.


#40259
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 13.01.2013
Ce o fi cu ei de plecara cu trenul?
Nasa ( Dana ) a primit cadou de la baieti fular Posted Image

Attached Files



#40260
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,891
  • Înscris: 14.10.2008
Salutam Craiova care ramasara fara corent astazi. Avusasi pana de corent sau ba?

Fire de genul asta si eu as taia cu cea mai mare placere:

https://forum.softpe...i-firele-astea/

#40261
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 13.01.2013
Doar tramvaiele nu au mers o ora cam asa, au dat repede cu niste gioarse de busuri in locul lor.

#40262
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,891
  • Înscris: 14.10.2008
Pana de curent in punctele de alimentare ale liniilor de tramvai.

#40263
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 11.02.2016

View Postxperia_ray, on 14 decembrie 2018 - 20:36, said:

Ce o fi cu ei de plecara cu trenul?
Nasa ( Dana ) a primit cadou de la baieti fular Posted Image
microbist?



Ninge și pe la mine (Crâmpoia)

#40264
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Gif, nu, nu-i ala. :D

Ninge des si destul de abundent deja... se depune.

#40265
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,586
  • Înscris: 20.10.2006

View PostNeaceasca85, on 14 decembrie 2018 - 16:43, said:

Eu am renuntat la AM in 2000. Ma mir ca masinile inca il au.

Pe munti se ajunge greu sau deloc iarna, daca survin defectiuni-nasol. Motorina din generator ajunge maxim 1 zi la emitator de mare putere. Cea mai stabila retea electrica o are Costila, Cozia e cea care pica des. Si Ranca pica rar, dar Costila niciodata nu am prins-o stinsa.

Cea mai buna receptie FM in oras o au emitatoarele de oras, inclusiv in subsoluri.
Eu mai degraba renunt la fm decat la am. Desi rar ascult radio clasic si nu online.

Nu e chiar asa cu ajunsul pe munti, dealtfel nu e neaparat sa existe acees auto. Atunci obligatoriu 12 luni/an mers pe jos.

Nu as zice ca cea mai buna receptie o au emitatoarele de oras, poate doar daca esti aproape de ele, altfel...

#40266
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,196
  • Înscris: 18.04.2008

View PostMembruAnonim, on 14 decembrie 2018 - 14:54, said:



Nu exista in FM. Da-mi tu un exemplu de asa ceva in FM.

Habar n-am
Mă gândeam că pe vremea radiourilor pirat, când un radio acoperea ½ din București, mă gândeam că cei „mari” au niște amplificare pe ici-colo.

View PostLunaCrystal, on 14 decembrie 2018 - 15:47, said:


Asculta inca destui radio, multi la locul de munca, altii acasa in timp ce fac diverse treburi, in tren. Plus cei din rural.

Mama ascultă RRAS în AM când stă la bucătărie și din când în când înafară. Când AM se aude nașpa sau când bagă două ore de germani sau ungari, îi pun telefonul fix cu redirecționare. ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate