Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Case cuplate in Feleacu, Cluj-Napoca

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
579 replies to this topic

#145
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
1.jumatatile alea de perete vad ca se intind pe o lungime destul de maricica .la altii i.ai fi pus sa darame casa pentru 2 m de reazem pe o caramida cum ai tu . nu te scuza fulguiala sau altceva.la tine trebuie sa iasa totul perfect (altfel dam de pamant cu normativul :D )
2. condensul din eps nu stiu daca apare daca dispui o folie (la fel cum ai facut si la vata) .la eps ai avantajul ca inchizi mai ermetic (cu spuma) .la vata rigida sau semirigida apar interspatiile ,si implicit pierderi.dar sa zicem ca prin teserea aia ai mai direso cu pierderile.


View PostoMariusRO, on 15 martie 2016 - 16:51, said:

Acu', nu vreau sa bat campii, dar sa fii cu ochii pe ce se intampla acolo. Placajul ala pe care l-ai pus peste scandura nu cred ca e permeabil la vapori. Daca in pod o sa fie frig, ma gandesc ca e posibil ca vaporii care trec de vata sa condenseze pe placajul ala si sa picure inapoi pe vata... si s-a termina smecheria :)
Parca a pus o folie , nu ?


#146
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Parca a pus o folie , nu ?

Eu nu o vad in ultmele poze deci nu e folie anti-condens, ca trebuia sa fie peste vata. Daca era bariera de vapori, si e sub vata, atunci s-a dus avantajul vatei cu permeabilitatea deci putea pune linistit XPS. Sau poate e mai ieftin asa...

#147
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 04.05.2007
Nu vreau sa pun si eu paie pe foc....dar ai acceptat un compromis major. Prindere cosoroaba pe caramida, cu niste sarma!!!...mai mult, pe un contur deschis de zidarie.
Nu conteaza ca este doar pe jumatate/ sfert de casa....daca vantul iti destabilizeaza o cosoroaba de-aia prinsa cu sfoara...apoi iti dai seama singur de consecinte...chiar daca restul pentru acoperisului cosoroabele sunt prinse si cu mama tijelor filetate.

#148
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
E o folie aparuta pe 8 martie ..ca un ghiocel ..prevestitor .. bariera de vapori :)


#149
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Am pus folie bariera de vapori sub vata...Ca o fi fost mai bine sau nu cu EPS nu știu... Am decis vată și vată a fost... Și în cazul EPS trebuia să podesc cumva cum am făcut la vată pentru că știu că în câteva luni va fi plin podul... Nici nu prea am spațiu de depozitare în casă... Deja o aud pe nevasta-mea : "Du-le în pod"...
Acum să calc direct pe eps chiar dacă puneam OSB sau scândură deasupra nu cred că era o idee bună...
Sageacul va fi închis după modelul care i l-am dat Danei cu L-ul ăla așa că vânt sub acoperiș nu are cum să ajungă...


#150
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

.Ca o fi fost mai bine sau nu cu EPS nu știu.

Doar daca ieseai mai ieftin, altfel efectul este cam acelasi.

#151
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Nu e cam acelasi . Ai grinzile alea de lemn ce au o conductivitate mai mare , ai spatiile dintre vata-lemn si vata-vata care nu sunt etansate cu nimic ,ai munca mai multa si pretul e putin mai mare fata de eps100 (de exemplu). Deci ,nu vad nici un avantaj la varianta cu vata. Decat ,cum am mai zis ,daca avea planseul din lemn (putand compensa cu grosimea izolatiei dispusa si intre grinzi).


View Postbrawnie, on 15 martie 2016 - 18:44, said:

Sageacul va fi Ă®nchis după modelul care i l-am dat Danei cu L-ul ăla așa că vânt sub acoperiș nu are cum să ajungă...
:) Stii cum ai zis la faza asta ? - merg cu pantofi ca sa nu fac bataturi la maini :)


#152
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 04.05.2007

View Postbrawnie, on 15 martie 2016 - 18:44, said:


Sageacul va fi închis după modelul care i l-am dat Danei cu L-ul ăla așa că vânt sub acoperiș nu are cum să ajungă...

In cazul asta, de ce te-ai "chinuit" sa prinzi cosoroabele pe laturile celelalte cu tije filetate...caci aveai sageac si acolo, banuiesc?
Hai sa nu cadem in derizoriu cu astfel de explicatii. In fine, este decizia ta si tu o sa traiesti cu ea.Posted Image

#153
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
Ca tot sunteti parctic toti aici, va cer sfatul: aici cum s-ar proceda cel mai ok? Inaltime disponibila pentru termoizolatii: 20cm in casete + 15cm pana la limita rigipsului. P+1E+pod neincalzit si neizolat. Multam!

Attached Files



#154
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Pozele alea cu podul, in care cosoaroaba reazema pe zidarie, prinsa cu sarma, is de speriat! :D. Capriorii cum i-ai prins de cosoroaba?

#155
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
:( sunt dar nu am ce le mai face...e un acoperis usor din tabla...undeva la 25 kg/mp. Capriorii s-au prins doar in cuie (piroane)

#156
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
La care mai adaugam zapada (> 100 kg/mp)...dar oricum la ancorajele astea vantul ii mai important. Numai "ca cand" le-am vazut m-am gandit care ii rostul discutiilor cadre vs. zidarie portanta si normative cu prevederile lor? :))))

#157
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
se intampla si la case mai mari...tocmai la mine la casa nu am fost prezent pe santier pentru ca am avut incredere in echipa care mi-a lucrat...a fost aparent o decizie proasta... Am sa pun de pe placa de beton cate un dulap la fiecare caprior ca sa "fie bine".
Daca stau bine si ma gandesc nu cred ca s-a incalcat vreun normativ acolo...la zidarie portanta spune normativul ca se inchide peretele cu o centura de beton...la cadre nu se pomeneste nimic...:D no ca am dres busuiocul !

#158
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Fă-mă sa îți pun un .pdf cu normativul de sarpante...:))))

Dar nu le-ai facut un proiect?

#159
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
ba da...dar zona aia e mai cu mot....e mai ridicata sarpanta pe doua laturi...initial ne-am gandit sa punem popi de lemn apoi nu mai stiu cum naiba s-a ajuns la asta. Era cumnata-mea (economist) pe santier (eu la Baia Mare) si cand voiau sa faca de capul lor bagau placa aia cu "am discutat cu domnul inginer"....
Uite ca sa fie totul bine m-am gandit eu acum cand ma apuc de termosistem sa sparg in unele locuri caramida si sa pun popici din lemn...e ok asa, colegu' ?

Attached Files



#160
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Nu fii nebun sa te apuci de spart....

#161
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
nu o fi un capat de tara daca sparg din 2 in 2 metri caramida aia si pun popici din lemn...daca nu fac asta pozele astea o sa circule un an pe forum cu "Asa nu".

#162
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Ești nebun clar....hai ca deja am salvat pozele....pana nu apuci sa le ștergi! :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate