Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Magazinele vor fi obligate să vândă produse alimentare românești

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
216 replies to this topic

#37
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 bladhaund, on 06 octombrie 2015 - 16:41, said:

Greu mai pricepi. Eu am o fabricuta de lactate. Eu de ce nu am desfacerea asigurata, cum are smecherul din patronatul carnii care si-a tras lege?
Dacă un producător de ceva este ajutat, nu înseamnă că un altul este neapărat afectat în mod negativ. Și discriminare fără să fii afectat negativ, nu există.
Dacă era băgat și producătorul de lactate în lege, probabil că găseai alte probleme, doar statul nu are voie să se implice în economie.

#38
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 neur0, on 06 octombrie 2015 - 16:48, said:

Dacă era băgat și producătorul de lactate în lege, probabil că găseai alte probleme, doar statul nu are voie să se implice în economie.
Masura trebuie sa fie universal valabila, altfel pe mine ma discrimineaza.

Sau pot si eu la taxe sau dau numai 51%, iar restul platesc aia cu carnea?

Vezi ca si tu esti discriminat, nu cred ca 51% din software-ul vandut in Romania este produs autohton.

#39
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Mâna întinsă care nu spune o poveste nu primește de pomană. Dacă producătorul de lactate vine și el cu o poveste...

#40
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

 argentum, on 06 octombrie 2015 - 16:45, said:

ikea
si'a luat paduri ca sa aiba lemn.

legea ar trebui sa fi aceeasi pentru mai toate segmentele, inclusiv lactatele. se poate produce in romania. pune legea.
sunt multe legi din astea restrictive in lume ca sa protejeze forta de munca locala.

Ala cu Ikea e altceva. Eu vorbea de supermarketuri care-si cultiva rosiile, asa cum a sugerat Galeo.

Da, sunt oarecum de acord cu ce zici tu, orice produs romanesc, fara exceptie. Ma rog, ce se mai produce in tara asta ... Dar pana una alta, pretul, si in final consumatorul dicteaza. Ia gandeste-te ce inseamna sa scoti de pe piata kkt-ul ala de "telemea" bulgareasca. Pai o sa sara lumea si o sa zica ca s-a scumpit branza.

#41
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
producatorul roman trebuie protejat, ca la taxe si asa e jupuit.
si daca face lactate, da'o naiba de treaba, de ce sa nu fie protejat. asta e. de acord, nu stim decat sa facem telemea. si am discutat oful asta pe subforumul gastronomic.
dar trebuie protejat. la fel si ala de oua, si ala de faina. si ala de usturoi (atentie, nu e de gluma. cand ati mancat usturoi romanesc ultima data?)
si varza. se pot face foarte usor niste clasificatri pentru astfel de produse. nu am sa ma apuc sa protejez productia interna de kiwi sau de brie. dar o pot proteja pe aia de unt, de lapte, de telemea.

#42
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu cred ca o asemenea lege va fi promulgata. In nici un caz in forma actuala.
Este oricum conceputa pe 'genunchi' si pare a fi creatia unui copil de 5 ani.

Incepe sa se simta din ce in ce mai mult izul de idiocratie.

Problemele producatorilor romani nu se pot rezolva pompieristic, dam o lege prin care interzicem importurile si gata, am rezolvat cu economia.

#43
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 galeo, on 06 octombrie 2015 - 16:26, said:


Pentru ca producatorul roman e avar, nu are masura, vrea sa dea lovitura pe moment, nu are bunul simt masurii.


Cred ca mai degraba comerciantul/intermediarul are aceste caracteristici.

#44
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 ipopovici11, on 06 octombrie 2015 - 17:13, said:



Cred ca mai degraba comerciantul/intermediarul are aceste caracteristici.

Nu chiar.
Comerciantul care vinde la taraba sa zicem rosii, si mai sunt 20 in aceasi piata care vand tot rosii, nu poate pune ce pret vrea el, se aliniaza la preturile celorlalti.

Edited by galeo, 06 October 2015 - 17:20.


#45
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

 Sef-chenko, on 06 octombrie 2015 - 16:10, said:

Nu prea poate sa le impuna. Eventual sa vina cu ceva beneficii pentru magazinele care practica ce vor ei.
da,ii vor inchide duminica daca nu accepta.si cum romanul e invatat sa faca dumunica ...

#46
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
vorbeam ci cineva de modalitati de "imbogatit". si se plangea ca nu are ce si cum sa faca bani. zona de deal. din vorba in vorba spune ca acolos e fac capsunii. spune ca i'a mai spus cineva sa se apuce de capsuni, persoana ce a vazut ce bine cresc capsunii acolo.
mi se vaita ca e marfa perisabila. de acort ii spun eu, da multe altele sunt perisabile si uite ca se vand. ca daca toti ar inceta sa mai vanda capsuni, lapte, paine pe motiv ca e perisabil...
apoi ii spun eu, cand faci supra productie si pretul nu merge, apuca'te de facut gem. faci gem. investesti niste bani. dar anul urmator cand mergi la piata, pui langa movila de capsune si borcanul de gem. ca daca eu vreau sa cumpar capsuni sa fac gem si tu il ai deja la vanzare, ai sa vezi ca merge treaba. dar ii spn eu, daca pe tine te costa 1 leu, nu vinde cu 2 lei. vinde cu 1.15 si ai sa vezi ca merge treaba si scoti bani, eviti pierderile din marfa aia perisabila de care imi spui. ei, bine cand i'am spus de 1.15 lei am vazut cu a inghitit in sec. vorbeam de principiu de o afacere teoretica, de o modalitate sa elimini din pierderi si omul meu deja nu era de acord cu profitul mic acolo unde in alte conditii ar fi pierdut bani.. asta e producatorul roman. trebuie educat. in schimb ma tot batea la cap ce banci sunt bune pentru dobanzi. adica sa castige bani din dobanzi. conceptul de inflatie ii era strain. 3% dobanda omorata de inflatie era mai buna decat 15% return de la [productia de gem...

Edited by argentum, 06 October 2015 - 17:25.


#47
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Fermierul britanic lucreaza cu profit pe 4 Pence/pui.
Ca sa faca o lira profit trebuie sa vanda 25 de pui.
Credeti ca ala roman ar fi dispus sa lucreze cu o marja de profit asa de mic ?





http://m.youtube.com...h?v=68hapDEQEj0

Edited by galeo, 06 October 2015 - 17:45.


#48
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008
ok; va urma o infuzie de produse romanesti proaste si fara gust;

:)

din pacate ...

Vara asta am incercat tot felul de legume romanesti din supermarket; Pret mare, calitate zero; daca spre asta ne indreptam .. nu;

#49
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 Claudiu_J, on 06 octombrie 2015 - 17:56, said:

ok; va urma o infuzie de produse romanesti proaste si fara gust;

Posted Image

din pacate ...

Vara asta am incercat tot felul de legume romanesti din supermarket; Pret mare, calitate zero; daca spre asta ne indreptam .. nu;

Asta asa e dar nu mi se pare ca ar avea mai mult gust cele din import. La ce se prezinta in supermarket cu denumirea de "rosii", cred ca sunt mai bune de folosit pe post de pietre...

#50
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

 ipopovici11, on 06 octombrie 2015 - 18:01, said:


Asta asa e dar nu mi se pare ca ar avea mai mult gust cele din import. La ce se prezinta in supermarket cu denumirea de "rosii", cred ca sunt mai bune de folosit pe post de pietre...

Sa se impuna niste norme de calitate si este rezolvata problema;  Eu chiar vreau sa mananc legume si carne romaneasca; Dar sa stiu ca este crescuta natural;
Si sunt si dispus sa platesc pentru asta;

#51
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
daca intri pe forumurile romanilor din afara, poate chair si pe sub forumul de emigrare de pe softpedia, vezi acolo carcotasii spunand ca legumele straine n'au gust. discutii in special de mere si rosii. n'au gustul la alea romanesti...
acum, o dam ca alea noastre nu au gust.

e foarte posbil si unii si altii sa aiva dreptate. unul vine de la cuca macaii si pleaca in america la boston si normal ca alimentele alea de supermarchet nu se compara cu ceapa aia a lui de curata pamantul de pe ea, dadea coaja jos inca umeda si trosnea langa o branza scoasa din panza mai ieri.

la fel si unul ce a crescut toata viata la bucuresti si era obisnuit cu 3 feluri de mere la piata, cand ajunge in alta parte e uimit si nici nu stia ca e posibil sa ai 14 feluri de mere la vanzare si 47 de varietati de paine...

mai... pamanutul e acelasi. vorbim de legume fructe. nu e bun, se ajuta. se fac in solare. sa nu vorbesc de alea din olanda facute in cazi de apa. poti obtine productie. poti obtine calitate decenta. trebuie sa se vrea si sa existe si un mediu de afaceri corespunzator. ca daca eu produc rosii si peste mine vine unu la supermarchet cu rosii din turcia sau olanda la un pret de dumping... m'a ars. si asta e ma arde, ma apuc de lapte. ma apuc de vopsit scaieti.gasesc eu ceva de facut, acum tai frunza spre exemplu. asta e.
dar tu, cumparatorul, pierzi. ai pierdut o sursa autohtona, locala de productie. ca importurile se fac usor si mereu va fi unul mai ieftin. dar ala local e greu de crescut. si producatorul local, trebuie sa scoata produsul al vanzare la un pret decent.

#52
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

 argentum, on 06 octombrie 2015 - 18:09, said:

daca intri pe forumurile romanilor din afara, poate chair si pe sub forumul de emigrare de pe softpedia, vezi acolo carcotasii spunand ca legumele straine n'au gust. discutii in special de mere si rosii. n'au gustul la alea romanesti...
acum, o dam ca alea noastre nu au gust.

e foarte posbil si unii si altii sa aiva dreptate. unul vine de la cuca macaii si pleaca in america la boston si normal ca alimentele alea de supermarchet nu se compara cu ceapa aia a lui de curata pamantul de pe ea, dadea coaja jos inca umeda si trosnea langa o branza scoasa din panza mai ieri.

la fel si unul ce a crescut toata viata la bucuresti si era obisnuit cu 3 feluri de mere la piata, cand ajunge in alta parte e uimit si nici nu stia ca e posibil sa ai 14 feluri de mere la vanzare si 47 de varietati de paine...

mai... pamanutul e acelasi. vorbim de legume fructe. nu e bun, se ajuta. se fac in solare. sa nu vorbesc de alea din olanda facute in cazi de apa. poti obtine productie. poti obtine calitate decenta. trebuie sa se vrea si sa existe si un mediu de afaceri corespunzator. ca daca eu produc rosii si peste mine vine unu la supermarchet cu rosii din turcia sau olanda la un pret de dumping... m'a ars. si asta e ma arde, ma apuc de lapte. ma apuc de vopsit scaieti.gasesc eu ceva de facut, acum tai frunza spre exemplu. asta e.
dar tu, cumparatorul, pierzi. ai pierdut o sursa autohtona, locala de productie. ca importurile se fac usor si mereu va fi unul mai ieftin. dar ala local e greu de crescut. si producatorul local, trebuie sa scoata produsul al vanzare la un pret decent.

Sper sa intelegi ca nu ai niciun argument in a-ti vinde aceasi marfa proasta la un pret mai mare decat alea de import;

Daca tot dau un ban pentru ceva produs local (mai scump) vreau sa primesccalitate; nu acelasi cacat;

#53
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
depinde ce intelegem prin calitate. ca daca te referi la forma, marime si culoare, desi sunt dezirabile, eu te contrazic.

desi este o alta problema, dar folosesc acest exemplu ca sa evoc niste memorii "papilare" si sa ma fac mai usor inteles. iti aduci aminte de bananele de acum 25-30 de ani? alea verzi de le coceam in casa si mititele, de le luam cu pretul camasilor rupte la coada?
ce gust aveau?
mergi acum si cumpara banane. sunt asa de mari si frumoase ca pui 2-3 la kg. manci una si parca mananci piureu. atat. nu mai au nici'un haz. numesti asta calitate?

nu fac apologia produsului prost, scofalcit. dar daca vreit totul frumos si mare, ala e obtinut industrial. la ce muschi file se vinde prin piata porcul ala trebuie sa fie ca svartanegar. la cel putin 300 kg fiecare. nu zici ca e doar un gustei, crescut la 60-70kg in 6 luni si umflat cu pompa. asa sunt si legumele. cu steroizi crescute.

#54
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
si daca nu ai, de unde sa vinzi?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate