Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Daca nu mai platesti 4 abonamente la tel mobila ce poti pati?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

 catasebi, on 03 octombrie 2015 - 18:31, said:

Intrebare: daca persoana care avea de platit abonament si penalitati in suma de peste 7000 lei, decedeaza, ce se intampla? Caz concret cu tatal meu. Zilele astea mi-a venit o somatie de vreo 7000 si el e decedat din 2013
datoria este preluata de mostenitor/i si pot fi urmariti acestia in instanta.

cat despre pensionarul cu 4 abonamente in valoare cumulate de 51 de euro, este clar ca au fost facute pentru alte persoane (copii, nepoti) la indrumarea acestora si facute cu scopul de a da teapa.

Edited by mmm3, 03 October 2015 - 20:26.


#20
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

 catasebi, on 03 octombrie 2015 - 18:31, said:

Intrebare: daca persoana care avea de platit abonament si penalitati in suma de peste 7000 lei, decedeaza, ce se intampla? Caz concret cu tatal meu. Zilele astea mi-a venit o somatie de vreo 7000 si el e decedat din 2013

Cand faci succesiunea preiei si datoriile tatalui tau. Daca o faci!

Edited by bietu, 03 October 2015 - 22:30.


#21
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Mostenirea trebuie dezbatuta intai. Daca stii ca ai de preluat datorii, OARE te mai duci la notar sa dai o gasca de bani ca sa te pricopsesti cu belea pe cap?
Asadar, poti alege daca vrei sa revendici o mostenire sau nu.

#22
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

 ashtefan, on 03 octombrie 2015 - 22:28, said:

Mostenirea trebuie dezbatuta intai. Daca stii ca ai de preluat datorii, OARE te mai duci la notar sa dai o gasca de bani ca sa te pricopsesti cu belea pe cap?
Asadar, poti alege daca vrei sa revendici o mostenire sau nu.

Daca ai nevoie te duci.

#23
catasebi

catasebi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 26.01.2011
Pai in cazul meu succesiunea s-a facut si eu nu stiu sa fii preluat ceva datorii

#24
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

 catasebi, on 03 octombrie 2015 - 23:18, said:

Pai in cazul meu succesiunea s-a facut si eu nu stiu sa fii preluat ceva datorii
cei ce au preluat activele preiau si pasivele. nu trebuie sa ai cunostinta de existenta lor in momentul succesiunii.

Edited by mmm3, 03 October 2015 - 23:30.


#25
catasebi

catasebi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 26.01.2011
Deci ma pot incalta astia. Se pare ca acum multi ani, s-a facut o cerere de renuntare la contract. Parca la conex era. Nu s-a anulat nici contractul, nu mai gasim nici cererea respectiva

#26
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
faptul ca s-a facut o cerere nu te ajuta foarte mult daca ultima factura emisa nu a fost platita.

#27
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Ba te ajuta foarte mult daca ai notificat operatorul ca abonamentul se inchide(si poti dovedi asta) si el a continuat sa emita facturi. NU e problema clientului ce se intampla in sistemul intern al operatorului. Daca e haos, problema lui. Factura nu reprezinta o obligatie de plata, facturile se pot foarte simplu anula. Acum ani de zile se si practica teapa cu emisul facturilor fictive si trimis facturile unor firme, la departamentul de contabilitate. Daca aia nu stiau ce si cum, le plateau, desi reprezentau niste servicii neprestate, fictive.

Edited by Getodacul, 04 October 2015 - 12:11.


#28
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Orice operator emite o factura dupa cererea de reziliere (care poate fi cu + sau -) si e foarte legal. Nu stiu cine te-a mintit ca e altfel.

#29
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004

 mmm3, on 04 octombrie 2015 - 12:15, said:

Orice operator emite o factura dupa cererea de reziliere (care poate fi cu + sau -) si e foarte legal. Nu stiu cine te-a mintit ca e altfel.

Citeste mai sus. Notificarea de reziliere a fost trimisa, dar contractul n-a fost reziliat. Si s-au emis facturi(nu factura) in continuare, pana s-a facut o suma consistenta.

#30
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Daca citeai mai bine intelegeai ca el doar presupune ca s-a facut o cerere si nu s-a reziliat, pentru ca nu el este cel care era titular ci unul din parinte.
Pe langa asta, de ce presupui ca s-au emis facturi si nu factura.

#31
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Ce cerere? Nu e vorba de nicio cerere. E notificare.
Din moment ce contractul a mers in continuare(cum spune initiatorul), se emit facturi. Nu una, ci mai multe.
Pentru initiator:
Daca te-au contactat recuperatorii de creante, cam asta ar trebui sa le ceri:
Identificarea firmei lor, dovada ca ei reprezinta operatorul si dovada ca ei ti-au preluat pretinsa datorie.
Contractul semnat dupa care s-au emis acele facturi, si facturile, si graficul de plati + istoricul de abonat complet(extras complet de cont client). Cu alte cuvinte pentru ce servicii sau produse pretind ei suma aia de bani. Si modul cum a fost calculata suma.
Dupa ce-ti trimit aia copii cu toate documentele, vei stii exact cum sta situatia si te poti gandi ce poti face.
Daca nu s-a ajuns la recuperatorii de creante, contacteaza operatorul, si cere-i detalii.

Edited by Getodacul, 04 October 2015 - 12:46.


#32
internauticus

internauticus

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 09.07.2015
Oho vorbiti de Conexx deja,pai eu i-am facut abonament cu tel gratis la o gagica la Dialog,a vb aia de 17 milioane prin 2004 si nu am avut nici o treaba cu datoria aia.
o fi intervenit prescriptia de gasit la adresa nu aveau cum ca nu mai stateam acolo si nu mi-am facut mutatie,asa ca relax cu reantele conexx,dialog,cosmorom,zapp

Edited by internauticus, 04 October 2015 - 13:26.


#33
victor444

victor444

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 04.04.2011
Topicul acesta dovedește încă odată că pe Softpedia postează copii.
Cîți ani aveți, voi, cei care ați postat mai sus?

Există legi, legea prescriției, legea limitării prejudiciului, procedura chemării în judecată și multe altele.
Ce contează toate acestea? "Am auzit io că un unchi de-al lu cumnată-miu din partea lu varu-miu n-a mai plătit factura (că vorbise cam mult la Spania cu un văr care e acolo căpșunar). Au trecut vre-o 12 ani, nu l-a deranjat nimeni, apoi s-a trezit cu unu la poartă care a venit să-i ia casa." Poftim? Cîți ani ai?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate