Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...
 Cum de le convine unora sa cumper...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio
 Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...
 

Eventuala constructie casa in Craiova - multe intrebari

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
blue28

blue28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.10.2012
Buna seara,

dupa cum spune si titlul, e posibil sa pot contrui o casa (visul meu e de a locui la casa) in urma vanzarii apartamentului. Insa nu voi avea mai mult de 55-60 mii de euro pentru asta si nu sunt foarte convins ca pot face asta cu atat. E posibil sa construiesti cu banii astia si sa te si muti la anul o casuta mica, de 120-125 de mp locuibili, fara ziduri rotunde, geamuri foarte mari, fara garaje si...in fine, o casuta mica, nu s-o intorci dupa soare dar nici o cocina care sa cada pe tine la o zgaltaiala de 3-4 grade?
Terenul il am, trei laturi sunt ingradite frumos - doar deschiderea la strada nu e facuta decat din lemn, nu ceva final, am si organizarea de santier, sa-i zic asa. Utilitatile sunt cam toate la poarta, nu trase in incinta. Am apa dintr-un put forat si curent de la un vecin de care ma pot folosi inca 2-3 ani. Nu ma pricep la constructii decat empiric, nu cunosc constructori seriosi, nu sunt pregatit decat sufleteste pentru ca oferta pt apartament a venit din scurt, nici macar nu l-am scos la vanzare. Un vecin si-a "marit" familia si mi-a pus pe masa ideea lui de a ma trimite la plimbare intr-un loc unde-mi place Posted Image.

Din ce am vazut pe forum in scurtele lecturi prin jurnale, m-as incadra la limita dar cu strangeri de dos si multi nervi, aka sa-mi gasesc niste dorei, sa stau 10-12 ore cu ei pe santier cu un eventual diriginte si sa-mi fac multe cruci Posted Image).

Sper sa ma ajutati cu multe sfaturi si sa-mi realizez visul.
Spor Posted Image

#2
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Poti, la limita. dar poti.

#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,117
  • Înscris: 03.12.2005
In ce zona este terenul? (poti da detalii, sunt din sat)

#4
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Uite aici:
Casa lui @cipin-la rosu

Edited by viotl, 21 September 2015 - 21:16.


#5
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,240
  • Înscris: 16.03.2004

View Postviotl, on 21 septembrie 2015 - 21:12, said:

Poti, la limita. dar poti.
Poate, cum sa nu. Chiar prin firma. La 400 euro mp construit iti faci o casa draguta, incapatoare si cu materiale de calitate destul de buna. 60.000 euro : 400 = 150 mp; mai mult de atat cui ii trebuie?

#6
blue28

blue28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.10.2012

View Postsebulbus, on 21 septembrie 2015 - 21:13, said:

In ce zona este terenul? (poti da detalii, sunt din sat)

In Bariera Valcii

View Postviotl, on 21 septembrie 2015 - 21:14, said:


Eu as vrea o casa cu etaj, topicul  lui e pentru una doar parter. Am vazut cateva case (facute de acelasi om) la vreo 120-130 mp, p+m dar nu sunt sigur daca erau construiti sau locuibili. Bine, o terasa la etaj de 2-3 mp si una jos sa iasa totalul. Cea de la etaj era doar pentru aspect, cea de jos nu e cea care ar fi in mod normal la o casa; banuiesc ca se poate face si ulterior cea de-a doua.

#7
m3t30rus

m3t30rus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 20.09.2013
Eu am ridicat la 50km de Craiova casa la roșu de 160mp construiti cu țigla tondach cu 22000e din care 140casa și 20 terase ...
Spor la treaba !

#8
blue28

blue28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.10.2012

View Postdark, on 21 septembrie 2015 - 21:24, said:

Poate, cum sa nu. Chiar prin firma. La 400 euro mp construit iti faci o casa draguta, incapatoare si cu materiale de calitate destul de buna. 60.000 euro : 400 = 150 mp; mai mult de atat cui ii trebuie?

Bucatarie, living, neaparat inca o camera si baie jos plus un vestibul si casa scarii s-ar incadra in 60-65 mp? Ar iesi toate suprafetele meschine?

View Postm3t30rus, on 21 septembrie 2015 - 21:36, said:

Eu am ridicat la 50km de Craiova casa la roșu de 160mp construiti cu țigla tondach cu 22000e din care 140casa și 20 terase ...
Spor la treaba !

In oras, banuiesc ca o sa coste mai mult avizele si hartogaraia. La tine a costat mai mult aducerea materialelor, cred. Deci, s-ar anula una pe cealalta. Dar imi pare mic "scorul" ce-l zici, aici se vehiculeaza niste sume de iti vine sa-ti iei campii Posted Image

Edited by blue28, 21 September 2015 - 21:44.


#9
m3t30rus

m3t30rus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 20.09.2013
Am luat aproape tot de la Dede... și au transport gratis ... și eu tot în oraș am făcut și avizele nu au costat o avere ... proiectul a fost cam scump și nu a meritat banii pentru ca nu a avut prea multe detalii ...

#10
blue28

blue28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.10.2012

View Postm3t30rus, on 21 septembrie 2015 - 21:46, said:

Am luat aproape tot de la Dede... și au transport gratis ... și eu tot în oraș am făcut și avizele nu au costat o avere ... proiectul a fost cam scump și nu a meritat banii pentru ca nu a avut prea multe detalii ...


De arhitect/proiectant mi-e si mie cam frica, numai de rau am auzit prin urbe. Poate am auzit eu gresit, nu stiu.

#11
BARUluMARIA

BARUluMARIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 03.08.2015
yo nu stiu cat si cum costa in Romania, dar in Spania iti faci casa "beton" cu 50.000 EUR ! ...
deci ti-ar ramane 15.000 ptr teren ! ...
500 m2 sunt suficienti ! ...
bafta

#12
blue28

blue28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.10.2012

View PostBARUluMARIA, on 21 septembrie 2015 - 22:09, said:

yo nu stiu cat si cum costa in Romania, dar in Spania iti faci casa "beton" cu 50.000 EUR ! ...
deci ti-ar ramane 15.000 ptr teren ! ...
500 m2 sunt suficienti ! ...
bafta

Ar iesi 65k, e peste ce am/voi avea eu. Dar nu-i bai, in primul post am zis ca am terenul. Da, vreau o casa "beton" in adevaratul sens al cuvantului :)

#13
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postblue28, on 21 septembrie 2015 - 21:31, said:

Eu as vrea o casa cu etaj,
Hm.

#14
blue28

blue28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.10.2012

View Postviotl, on 22 septembrie 2015 - 00:54, said:

Hm.
Nu se pupa?

#15
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Cam greu.
Cumva, totusi, nu mi se pare ca se pupa posturile tale intre ele.

Iti trebuie un management minutios al bugetului. Si ca sa poti sa-ti faci unul realistic trebuie sa citesti vreo sase luni pe aici, citeva ore pe zi, sa-ti iei notite, sa vizitezi santiere, sa vorbesti direct cu oameni care au terminat.... Parerea mea. E foarte usor sa derapezi in timpul constructiei, si foaret usor sa te impotmolesti.

Inca din faza proiectului trebuie sa gindesti economiile de material si manopera.

Bafta si succes.

#16
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,240
  • Înscris: 16.03.2004

View Postviotl, on 22 septembrie 2015 - 00:54, said:

Hm.
La etaj o sa se urce doar ca sa ude florile...

#17
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Nu vreau sa fiu rautacios sau ceva, dar sa ne gandim un pic... daca din banii pe un apartament normal cu 3 camere s-ar putea face o casa cu etaj (adica 4-5 camere, 2-3 bai, etc), cu toate actele, proiectele, utilitatile si ce mai trebuie... nu ar mai sta nimeni la bloc... Iti poti face bineinteles o casa cu 3-4 camere, mai mare si mai buna decat apartamentul...

Faza cu luat curent de la vecinul cred ca pica. Pentru construit e una, dar pentru 2-3 ani e alta.. E ilegal din cate stiu eu chiar daca vecinul e de acord.

#18
blue28

blue28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.10.2012

View Postviotl, on 22 septembrie 2015 - 02:29, said:

Cam greu.
Cumva, totusi, nu mi se pare ca se pupa posturile tale intre ele. Nu-mi dau seama la ce te referi.

Iti trebuie un management minutios al bugetului. Si ca sa poti sa-ti faci unul realistic trebuie sa citesti vreo sase luni pe aici, citeva ore pe zi, sa-ti iei notite, sa vizitezi santiere, sa vorbesti direct cu oameni care au terminat.... Parerea mea. E foarte usor sa derapezi in timpul constructiei, si foaret usor sa te impotmolesti

Am 3 amici care si-au construit casele si inca unul care a dus-o doar de la rosu la cheie, cred ca m-ar ajuta cu niste sfaturi bune. Chiar imi e teama sa nu ma arunc la ceva pe care nu as putea-o duce la sfarsit si sa ingrop toti banii intr-o fundatie si cateva ziduri mandre si neterminate care sa-mi manance toti banii...

Inca din faza proiectului trebuie sa gindesti economiile de material si manopera.

Bafta si succes. Multumesc frumos, asemenea :)



View Postdark, on 22 septembrie 2015 - 08:44, said:

La etaj o sa se urce doar ca sa ude florile...

Si sa doarma 3 persoane - juniorul creste si deja si-a castigat camera lui de la bloc, inca.

View PostoMariusRO, on 22 septembrie 2015 - 09:07, said:

Nu vreau sa fiu rautacios sau ceva, dar sa ne gandim un pic... daca din banii pe un apartament normal cu 3 camere s-ar putea face o casa cu etaj (adica 4-5 camere, 2-3 bai, etc), cu toate actele, proiectele, utilitatile si ce mai trebuie... nu ar mai sta nimeni la bloc... Iti poti face bineinteles o casa cu 3-4 camere, mai mare si mai buna decat apartamentul...

Faza cu luat curent de la vecinul cred ca pica. Pentru construit e una, dar pentru 2-3 ani e alta.. E ilegal din cate stiu eu chiar daca vecinul e de acord.

Banii luati pe un apartament normal, plus terenul deja cumparat in anii trecuti, plus inca vreo 25% din suma provenita din vanzare. Sper sa mai adun inca vreo 10% in plus fata de aceasta suma pana la momentul primului buldo prin batatura, adica la inceperea urmatoarei primaveri.

Faza cu vecinul, curentul de la el, mai exact, am adus-o aminte doar pt a spune ca am curent pentru primele faze, pana voi avea si oficial. N-am facut demersurile pentru racordare doar pentru ca nu a fost cazul pana acum dar nu-s naiv sa ma bazez pe curent de la altul locuind acolo. E ceva temporar.

Chiar o casa cu 3-4 camere imi doresc; camere normale, dar nu minuscule. Un dormitor (vad ca se obisnuieste sa i se zica birou), un loc de servit masa sau living, bucatarie si o baie jos, iar sus 2 dormitoare, eventual un dressing si inca o baie. Oare pot "intra" astea intr-o casa cu amprenta de 60-65 mp?

Va multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate