Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

pareri despre AMVIC

- - - - -
  • Please log in to reply
1204 replies to this topic

#1099
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Hai sa spun eu pe amvic consumam 12 tone de fier la o amprenta de 72mp iar pe caramida portanta aceeasi cantitate la amprenta de 105mp.

#1100
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Nu mai comentati cei care nu ati avut de a face cu sitemul.....

Sunteti si voi ca si copilul care zice ca nu ii place desi el nu a guastat niciodata ce ii oferi tu!

SAU CA FATA MARE CARE DISCUTA DESPRE SEX!

#1101
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,568
  • Înscris: 10.05.2007
Ce ofticos esti! :D

#1102
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Si eu am fost ca voi.....

Acum sunt copilul care desi zicea ca nu ii place....acum ar mai face inca 10.....

#1103
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 25.01.2007
@tataiepure: La cati bani mananca o casa, indiferent de sitemul ales, mai conteaza (sau se mai simt undeva) 1000e pt ceva fier in plus? Si eu eram pus pe facut economii, dar nu la structura.
Eu unu dorm mai bine cu 12t de fier la amprenta de 72mp decat la una de 105mp.

#1104
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Nu e adevarat.....
Nu dormi mai bine sau nu.....
Platesti mai mult sau nu....

#1105
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011

View PostMeister, on 11 martie 2014 - 13:17, said:

@tataiepure: La cati bani mananca o casa, indiferent de sitemul ales, mai conteaza (sau se mai simt undeva) 1000e pt ceva fier in plus? Si eu eram pus pe facut economii, dar nu la structura.
Eu unu dorm mai bine cu 12t de fier la amprenta de 72mp decat la una de 105mp.

Nu cred ca intr-o casa AMVIC intra mai mult otel decat intr-o casa similara pe cadre.
Iata un exemplu ptr o casa de 190 mp  http://www.amvic.ro/...abela_pasiv.pdf

#1106
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Sa inteleg din estimarile pdf-ului ca exista o armare de 80kg otel/mwtru cub de beton cand dl crutescu recomanda 100kg...

#1107
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Aha...
Sa intaleg ca Crutescu e dumnezeul constructiilor?

Edited by BodCasa, 12 March 2014 - 10:58.


#1108
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Al Amvicului!

#1109
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012

View PostMeister, on 26 februarie 2014 - 22:37, said:

Da si tu cateva dezavantaje la Amvic si argumenteaza!
Enumera si la o casa pe cadre cateva dezavantaje, macar sa avem termeni de comparatie!
Nu va sfatuiesc sa constuiti case amvic pt ca sunt nocive pt sanatate:
1)betonul  ecraneaza nu stiu ce radiatii  solare care ar fi benefice organismului (stiu de la un  un prof. de la Constructii)
2) polistirenul degaja stiren in timp, un gaz nociv (e interzis prin Canada parca si alte cateva tari)
3) casa nu respira, este necesara instalarea de sisteme de ventilare permanente (imaginati-va ca traiti intr-o p[unga de plastic)
4) se zvoneste ca plistirenul  s-ar  dezintegra in timp, tocmai din cauza pierderilor de stiren
In rest, casele sunt buncare, rezista bine  la seism daca sunt biine executate.
N-am nicio legatura cu sitemul Amvic, nu-i sunt prieten, nici dusman, doar am considerat necesar sa va impartasesc aceste informatii, care sunt valabile la oricare alt sistem care foloseste aceste materiale.

#1110
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Stefane....

DIn auzite.....si eu am auzit ca esti varza.....adica drogat, copilul strazi, si ca cersesti la gura de metrou Piata Romana....

ZICEA NU STIU CINE PE UN FORUM......nu-ti sunt prieten, nici dusman, deci nu am nimic de inpartit cu tine

Doar am considerat necesar sa iti spun asta tie personal........


Ce parere ai despre asta????
Toata romania este "invelita" in polistiren.....in beton, TOATA ROMANIA LUPTA SA ISI IZOLEZE CASA CAT MAI BINE CA SA NU PIARDA CALDURA PRIN PERETI SLAB IZOLATI!

#1111
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012

View PostBodCasa, on 16 martie 2014 - 09:52, said:

Stefane....

DIn auzite.....si eu am auzit ca esti varza.....adica drogat, copilul strazi, si ca cersesti la gura de metrou Piata Romana....

ZICEA NU STIU CINE PE UN FORUM......nu-ti sunt prieten, nici dusman, deci nu am nimic de inpartit cu tine

Doar am considerat necesar sa iti spun asta tie personal........


Ce parere ai despre asta????
Toata romania este "invelita" in polistiren.....in beton, TOATA ROMANIA LUPTA SA ISI IZOLEZE CASA CAT MAI BINE CA SA NU PIARDA CALDURA PRIN PERETI SLAB IZOLATI!

Compara un pic si tu postarile noastre. N-ai facut decat sa te caci pe gura, in rest niciun argument tehnic. Referindu-ma la ce am postat eu, doar de punctul 4 nu sunt sigur, primele trei sunt demonstate.
Sper ca esti capabil sa intelegi ce am scris mai sus si sa faci diferenta intre argumente tehnice si vocabular de dorel. Gandeste de doua ori inainte sa deschizi gura. Si daca tot te-ai aprins  asa, demonstreza-mi ca ai dreptate cu argumente tehnice. Asa poti sa-ti demonstezi superioritatea.

#1112
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Bai ma lasi????
Ia pune aici linck-uri cu teste facute.....SI PE URMA VEDEM CINE SE CACA PE UNDE....eu cred ca tu esti o diarie totala!

Sau nu ti-a mers azi la metrou....

#1113
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 25.01.2007
1. Ce radiatii? Si chiar de ar fi asa, tu stai 24/24 in casa? Da' ca te protejeaza de campuri electromagnetice (GSM) ce zici?
2. Amvicul nu tot din Canada vine? Adica de acolo de unde-i interzis.
3. Eu n-am sisteme de ventilare permanente si nivelul umiditatii e in limitele normale. In rest, nici o alta problema cu mucegaiul sau cu aerul respirat. Mai cunosc inca vreo 2 cu case Amvic, idem - nici o problema de nici un fel.
4. Se dezintegreaza in timp, asta-i clar, nu e zvon. Am avut in curte resturi de eps 100, xps de 3 culori de la 3 producatori diferiti, bucati expuse 2 veri la soare. Cel mai mult s-a dezintegrat eps 100, urmat de xps apoi de cel din care sint facute cofrajele la casa. Am un perete pe partea de nord caruia nu am apucat sa-i dau masa de spaclu cu plasa. Dupa 3 ani arata... ca in prima zi. Polistiren avem toti pe casa si in casa (sau voi nu puneti polistiren sub sapa?). Cine are timp si chef sa citeasca cateva fapte (orientative) despre stiren, aici un link http://www.epa.gov/c...ct/styre-sd.pdf
Nu-i chiar asa de nociv pe cat se trambitzeaza. Cine e predispus la boli sau vrea sa traiasca mai mult, n-are decat sa-si ia asa ceva. Dar tot intr-o casa Amvic sa o monteze, in caz ca vine cutremurul sa doarma in continuare linistit. Posted Image

Attached Files

  • Attached File  hc.jpg   82.6K   70 downloads


#1114
Ionolaru

Ionolaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.03.2014
Brascoyahoo!care e reteta bcu-ului,ce e statia de 200 e de la ploiesti?si ce rol mai are betoniera de 400 l?


#1115
Ionolaru

Ionolaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.03.2014
Un detaliu care face o diferenta mare  este prezenta canalelor in coada de randunica pe interiorul cofrajelor la styro.asamblarea va fi mai sigura.

#1116
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 25.01.2007
Asamblarea ca asamblarea aici e lego pentru toti producatorii. Dar la turnare, indiferent de sistem, va trebui legat suplimentar cu soricei la fiecare cofrag + ancorat corect stalpii de sustinere. Nu mai zic de "spraitzuit" zonele "sensibile".
Altfel la prima vibrare o ia peretele din loc. Nu recomand nimanui sa faca economie la soricei, chiar daca au vazut la tv ca nu se leaga cofrajele intre ele.
M-am mai uitat pe site la styro. Lego in toata regula! Cred ca i-ar placea lu fi-miu sa faca singur o casa. Pacat ca nu au fabrica aici si trebuie aduse cofrajele din afara.

Edited by Meister, 18 March 2014 - 22:02.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate