Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 

pareri despre AMVIC

- - - - -
  • Please log in to reply
1204 replies to this topic

#1117
Ionolaru

Ionolaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.03.2014
D-lui parshulea!am retinut  viteza de turnare pe verticala a betonului de 1m/h.intrebare:la blocurile monolit construite  mai inainte (...),cat dura turnarea unui etaj(pereti plus placi),o singura zi?  Turnarea unui bloc de 10 etaje,dura 10 zile?
Nu exista,nicio intrerupere?

#1118
SamSun

SamSun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 29.04.2014

 tataiepure, on 12 martie 2014 - 10:45, said:

Sa inteleg din estimarile pdf-ului ca exista o armare de 80kg otel/mwtru cub de beton cand dl crutescu recomanda 100kg...

  Stimate domn, v-am mai citat si in alt topic...sunt putin ofticat ca nu v-ati informat corect...Poate doriti sa-mi faceti o vizita la casa mea terminata in amvic si a unui prieten care o are in executie si este inginer...Intr-o luna o incepe si fratele meu...O sa va arat devizul profesional in DocLib pe clasic si pe Amvic facute la o firma specializata ( eu initial am avut proiectul pe caramida) si o sa vedeti ca Amvicul m-a dus mai scump cu 1200 EURO (numai materiale de calitate, cu firma platita in acte) dar am rezistenta si o eficienta termica dubla plus facturile mult mai mici decat la vechea casa pe caramida pe care am lasat-o parintilor...deci s-a dovedit intr-un final mult mai avantajoasa...cat despre armare am realizat proiectul la un birou de proiectare care nu facuse pe Amvic niciodata...si proiectul este semnat de un inginer cu ani de experienta si verificat chiar de un profesor de la catedra de beton a facultatii de constructii...mi-au bagat otel acceptabil si mi-au zis ca era suficient si sa bag doar in dreptul stalpilor si grinzilor si tot era mult mai rezistent decat caramida cu valoare portanta care are peretii subtiri si devine casanta la cutremur...deci cantitatea de otel o da structuristul si nu d-nul Crutescu sau vreun meserias cu care ati discutat dvs...nu cereti sfaturi meseriasilor sau celor care nu au avut contact cu un anumit material sau sistem...si iarasi important, greselile firmelor de executie nu se pot pune in spatele unui sistem nici clasic ,nici lemn,nici amvic....nu stiti ce senzatie placuta am iarna cand stau rezemat de perete si este cald...Sunt prea multumit de investitia mea si pentru asta va invit la mine acasa sa vedeti o casa terminata cum se comporta si una in executie la prietenul meu...sa va convingeti singuri si sa nu mai dati informatii gresite pe forum...si eu pana m-am mutat in ea am stat cu inima stransa si imi era teama ca am luat decizia gresita pentru ca am citit aberatii pe aici...

#1119
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Ba m-am documentat si eream hotarat pe amvic, am descarcat si manualul dar dupa calcule si estimari am renuntat ..consider ca pt mine subiectul este inchis si trec mai departe.

#1120
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Iepure.....

Acum câteva zile mi-am făcut și eu certificatul energetic.......ghici ce calificativ are???   A luat A.....a luat 98 puncte din 100 posibile.....omul a fost pe șantier a văzut ce am acolo.

Nu mai zic de rezistenta........

Omul care face aceste Certificate (cel cu care am lucrat eu) este structurist pe lângă altele.......și mi-a zis "Casa ta este la 6, în condițiile în care o structura buna este la 1,8"....deci cu alte cuvinte casa mea este un mic buncăr super izolat........

Succesuri....

PS,Eu am casa făcuta pe Amvic pasiv......cu 20 cm beton...

#1121
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Da dar a costat, fiecare face ce doreste de banii lui :)

#1122
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
La final cînd tragi linie iți dai seama ca nu ieși mai scump......decît dacă faci ca mine.....adică....sa bagi celuloza de 38cm la mansarda, sa bagi sistem de ventilație cu recuperare de căldura, sa bagi termopane pentru case pasive bineînțeles cu jaluzele exterioare electrice, ...dacă excluzi numai chestiile astea cîștigi 15 000euro....

#1123
rcnarcis

rcnarcis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.11.2014
http://www.laborator...equipments.html
deci la acest link se gadesc aparate cu care se poate vedea daca betonul este turnat corect , problema e daca acesta poate citi prin pluta neopor etc ,
sau trebuie pus direct pe beton ? daca scrieti ultracon 170 pe youtoube puteti vedea un filmulet interesat eu cred ca o firma serioasa card construieste cu icf ar trebui sa aiba asa ceva ma ales in 2015

#1124
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 25.01.2007
Chiar nu si-a mai construit nimeni Amvic?

De cand nu mai e OTV-ul, n-am mai auzit nimic de "casa viitorului".

Imi pare rau ca n-am prevazut in proiect sau lasat la faza de constructie goluri in beton pentru ventilare sau viitoare proiecte diy de incalzire alternativa.
Sau ca n-am proiectat mai intai bucataria, ca sa stiu golul pt hota sau teava de gaze. Acum tre sa dau bani grei sa gauresc peretii.
In rest, nu am de ce sa ma plang. A mai fost nevoie sa decopertez iarna asta cativa cm2 de polistiren in vreo 2 locuri si betonul arata bine. Fara mucegai si segregari cum zice lumea pe aici. Constructie 2011.

#1125
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

 slabesti-rapid, on 25 mai 2012 - 09:53, said:

Multumesc pt " aprecieri " , sunt un manager atat de slab incat in curand o sa inchid AMVICUL , referitor la poluatul forumului ai dreptate , oameni care deschid ochii romanilor sunt priviti foarte ciudat ,( la modul ia uite si la asta vrea sa fie el ala corectul ) , imi cer scuze fata de toti cititorii acestui forum daca sfaturile pe care mi-am permis sa le dau , v-au facut sa deschideti ochii bine inainte sa va jecmaneasca uni semeni de-ai dvs .
Sa va raspund succint si la celelalte intrebari :
1. Eu nu spun ca STYRO STONE este mai bun decat AMVICUL , ci doar spun ca , comparam ca sa dau un exemplu Mercedes cu Logan , sau mai  exact comparam un produs german cu un produs romanesc ( de fapt Amvicul este o licenta canadiana diluata bine romaneste )
2. Styro Stone fabrici in , Olanda , Italia , Brazilia , Chile , Melbourne, Mexic , Amvic fabrici Bragadiru
3.Secrete AMVIC , ai dreptate hai sa le enumeram :
   a)inaltimera cofragului recomandata international 25 cm , inaltime cofrag AMVIC 40 cm
   b)elemente de legatura recomandate international / mp ( elementele  care unesc cele doua bucati de neopor ) 32 , elemente de legatura AMVIC 16 doar pe mijlocul cofragului
   c)elemente de inchidere ferestre si usi AMVIC zero ,
   d) buiandrugi din neopor AMVIC zero
   e)stalpi prefabricati legati de fundatie prin intermediul a 4 tevi de plastic si prin decuparea elementului de legaura de la elementul de colt , de aici necesitatea reazemelor interioare si exterioare din dreptul stalpilor
   f) Legarea tuturor elementelor de camp intre ele atat pe verticala cat si pe orizontala cu "soricei" ( secrete de constructor )
   g)turnarea betonului se executa in straturi  succesive de max 40 cm  , cu viteza foarte mica ( oare de ce? ) , turnarea unui nivel dureaza aproximativ 7 ore , se mai poate numi aceasta, diafragma de beton compacta?
   h)Consum lemn de exemplu pt casa Liana (amvic) de 65 mp,  9 mc , protejam padurile nu?
   i) Polistiren sub placile interioare minim 10 cm , explicatie logica amvic , izolare fonica , explicatie financiara inca un rand de cofrag , dezavantaj client , avantaj constructor si producator . La o casa personala interesul este sa incalzesc placa dintre etaje
   j)centrale de inacalzire foarte performante , pt ce ? AMVIC spune ca o astfel de casa o incalzesti cu un consum minim de energie

O sa ma opresc aici cu alfabetul , dar la cererea cititorilor pot continua , dar nu garantez ca imi ajunge tot alfabetul

Pret real dovedibil pt o casa la gri cu acoperis fara invelitoare de tigla ,  P+2 , amprenta la sol 73mp , suprafata utila 213 mp :
Cofrag 24.000 EUR ( Cofrag+ Transport +TVA)
Fier beton 5000 EUR
Beton 5000 EUR
Lemn 500 EUR
Manopera 8500 EUR
Neprevazute 500 EUR
Total la gri 44500 EUR cu tot TVA
Timp de executie 2 luni de al prima casma in pamant pana la ultima scandura de pe acoperis
Echipa formata din 1 inginer constructor specializat in germania in Styro Stone + 3 muncitori ( 1 fierar betonist + 2 necalificati , toti aflati la prima lucrare de genul asta )


Poze Brasov
3 case

Pozele de pe site-ul meu referitoare la sistemul amvic au fost publicate pe internet deci sunt publice . nu vad legatura cu furtul intelectual ci mai degraba cu asa sa nu faci .

Cu mult respect pt cititorii forumului

Daca casa are regim de inaltime P+2 inseamna ca am cel putin doua plansee din beton, unul peste parter,unul peste etajul 1 si daca proiectul o cere si peste etajul 2.Adica chiar 3 plansee din beton armat.Daca pentru fiecare planseu din beton armat am nevoie de 21 de zile in care sa sustin planseul si am de facut cel putin doua plansee plus pereti plus fundatie plus finisaje la gri.......in doua luni de zile.......ceva nu bate.Ori decofrez planseul foarte repede , ceea ce e destul de grav ori termenul de 2 luni e cam pompos si nerealist.Nu sunt Toma necredinciosul.....nu dau cu parul....doar am zis

#1126
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

 gabrieleremia, on 30 mai 2012 - 12:44, said:

Buna ziua,

Numele meu este Gabriel Eremia, Director Marketing Amvic Romania.

Doresc, impreuna cu echipa Amvic, prin intermediul acestui post sa ne prezentam punctul de vedere asupra discutiilor legate de procedeul de cofrare cu cofraje termoizolante din polistiren ignifugat, inglobate si sa incercam sa raspundem la cat mai multe din intrebarile dumneavoastra.

1. Ce inseamna ICF:
ICF = Insulated Concrete Form, la nivel mondial sunt peste 80 firme ca produc diferite tipuri de ICF. Pentru mai multe detalii va rog sa intrati pe www.icfmag.com sau sa cautati pe Wikipedia.

2. Diafragma de beton minima obligatorie pe teritoriul Romaniei este de 15 cm, conform codului de proiectare diafragma de beton armat CR-2.1.1; Cofrajele Amvic permit realizarea diafragmelor cu grosimi de: 15.24 cm,  20.32 cm si 25.4cm.

3. Exista 2 tipuri de cofraje Amvic:

a. Cofraje pentru cladiri de joasa energie (grosime totala a polistirenului 12.7 cm -6,35 la interior si 6,35 la exterior) cu o transmitanta termica egala cu 0,22 W/mpK;

b. Cofraje pentru cladiri pasive (grosimea totala a polistirenului 24.35 cm – 6,35 la interior si 18 cm la exterior) cu o transmitanta termica egala cu 0,11 W/mpK.

4.  Pentru date tehnice complete va rugam sa accesati www.amvic.ro

5. Cofrajele Amvic Romania sunt produse sub licenta Amvic Canada, cu materie prima germana – Neopr de la BASF pe linie de productie Hirsch-Austria. Fabrica Amvic este o fabrica OPEN, ceea ce inseamna ca orice client poate sa vada in timp real cum se realizeaza produsele Amvic.

6. Cofrajele Amvic se fabrica la nivel mondial in urmatoarele state: Canada, America, Romania, Irlanda, UK si Rusia.

7. Pana in prezent cu cofrajele produse de Amvic Romania s-au construit aproximativ 3000 de cladiri atat in Romania cat si in tari din si din afara UE, precum: Finlanda, Franta, Spania, Italia, Austria, Elvetia, Belgia, Bulgaria, Grecia, Cipru etc.  Cea mai mare cladire realizata in Romania cu cofrajele Amvic este un bloc in Constanta, str. Ileana Cosanzeana, de P+8;

8. Dorim sa se inteleaga faptul ca, sistemul Amvic nu inseamna doar cofrajele din polistiren, vorbim despre realizarea unei constructii de joasa energie sau pasiva, a carei structura de rezistenta este din beton armat continuu in cofraje termoizolante inglobate (net superioara celor clasice in cadre sau caramida confinata); De aceea, grupul de firme Amvic va asigura:

a. Consiliere in domeniul constructiilor;

b. O retea nationala de constructori si arhitecti;

c. Echipamente pentru cladiri eficiente energetic (incalzire in pardoseala, pompe geotermice, ferestre pasive, etc.);

d. Produse comercializate de grupul Amvic: tamplarie prin Corina Gealan (prima fabrica de tamplarie din Romania, experienta de peste 18 ani), polistiren de inalta calitate, instalatii sanitare realizate numai cu produse Rehau, sistem de invelitori Lindab ssi producatori de sarpante multi cui tehnologie Mitek.


Dorim sa ne expunem punctual de vedere asupra comentarilor aduse de catre ‚slabesti-rapid’:

1. Va multumim pentru comparatia cu Logan-ul romanesc, va anuntam ca suntem mandrii de firma Dacia si ne-am dorii sa ajungem la performantele dansilor: cel mai mare exportator al Romaniei, ofera 17.000 de locuri de munca, produsul Logan este respectat si apreciat la nivel European.

2. Nu vrem sa comparam istoria si vechimea dintre Styro Stone si Amvic, dorim doar sa precizam ca Amvic Canada a aparut pe piata cu mult inaintea Styro Stone.

3. Mentionati secretele Amvic si reusiti sa ne invatati si alfabetul, va multumim:

a. Va informam ca nu exista o inaltime recomandata international de 25cm (daca doriti putem sa fim de acord cu dumneavoastra), dar va rugam sa ii anuntati si pe restul producatorilor de ICFs din lume care, in proportie de 85% fabrica cofrajelor de 40 cm (18 inch).Pentru confirmare va rugam sa accesati www.icfmag.com; Nu credeti ca un cofraj (nu cofrag) cu suprafata mare conduce la manipulari mai putine si deci manopera redusa?

b. Ne-ati ridicat mingea la fileu:
- Cu cat sunt mai multe distantiere, cu atat turnarea betonului este mai dificila (mai sunt si barele de armare din otel beton);
- Totodata, inseamana ca materialul cofrajelor este mai slab ca rezistenta la presiunea betonului;
- Rezistenta specifica distantierilor Amvic, permit montajul oricarui tip de material pentru finisaje; precum si a corpurilor suspendate cu greutate de 70 kg / surub autofilentant;
- Plasticele de legatura la Amvic permit montajul orizontal (cu autoblocare!) a minim 4 bare din otel.

c. De ce sa incarcam factura clientului? cand dintr-o singura forma dreapta Amvic se pot face – include, buiandrugi, centuri etc.; Astfel, cu resurse putine poti realiza toate elementele de structura, eliminandu-se astfel consumurile si PIERDERILE MAJORE pe un santier;

d. Idem punctului c;

e. Se vede ca cel care face comentariile este total in afara unor elementare cunostinte si limbaj in domeniul rezistentei constructiilor; Adica, nu intelege ca nu tipul de cofrare impune modul de armare, ci invers – armarea trebuie respectata conform proiectului, indiferent de tipul cofrajului folosit. Exemplul dat nu face decat sa evidentieze ca un cofraj Amvic poate raspunde oricarui armari, oricat de dificila, cum este cea a unei carcase de colt sau intersentie realizata inainte de montajul cofrajelor;

f. Folosirea ‘soriceilor’ este recomandata ca o masura suplimentara, pentru constructorii incepatori in sistem Amvic;

g. DE UNDE 7 ORE? GRESIT! Turnarea se face continu (conf. Normativului de turnare NE-012) in straturi succesive de pana la 90-120 cm (confrom manualului tehnic Amvic www.amvic.ro) cu o viteza care sa permita betonului sa faca priza intre straturi (cofrajele Amvic rezista pana la 2900 kgf). Dar fara a se depasii 1 ½ ore pentru betonul neaditivat si 2 ore pentru cel aditivat intre cele 2 straturi (conform normativului) pentru a se obtine o diafragma compacta. Respectand aceste conditii, se pot turna circa 12 mc / ora, adica peretii structurali de pe un nivel ai unei cladiri cu amprenta de 100 mp se pot turna in maxim 4 ore;

h. Íarasi o afirmatie tendentioasa, rauvoitoare si prost documentata (ca toate celelalte de altfel). Cei 9 mc de material lemnos sunt necesari pentru sarpanta, ASA CUM REZULTA DIN DEVIZUL ESTIMATIV AL MODELULUI LIANA, unul din cele 30 de proiecte gratuite oferite de Amvic;

i. Se vede, iarasi, o ignoranta totala despre constructii prin amestecarea problemelor; Trebuie sa va invatam diferenta dintre placa si planseu, placa este peste fundatie si planseul peste zidrui. Daca vorbim de termoizolarea placii, recomandam cei 10 cm de polistiren (frigul vine din pamant – ‚trage’). Daca vorbim despre izolarea fonica, ne referim la planseu (pentru ca lumea care sta la bloc s-a saturat sa auda vecinii de deasupra). In plus, avem un planseu cald fara sa-l incalzim consumand gaze la parter (deci GRATIS!);

j. Chiar nu intelegeti un lucru elementar: o centrala termica performanta asigura un consum redus de energie, SIMPLU!

Din acest moment va promitem ca vom participa activ la acest post, insa va rugam sa ne puneti intrebari cat mai exact si concrete.
Pretul de 44500 euro, afisat de dumneavoastra pentru P+2, este un pret corect dar cu cel putin 10% mai mare decat cel in sistem Amvic (la noi dovedibil prin cele peste 2500 de constructii in Romania).

Nu loviti sub centura, pentru ca nu este elegant si va asumati multe riscuri.

Nu promovati un sistem demigrand altul, pentru ca este o maniera total neprofesionala.

Limbajul si cunostintele impirice de care dati dovada in domeniul constructiilor va descalifica.

Va multumim,

Echipa Amvic Romania


Va atasam un document care contine 59 de intrebari si respunsuri despre sistemul Amvic.

Citez din documentul Word atasat de dumneavoastra:
19-Unde se evapora umiditatea din betonul turnat in peretele amvic?
Partial prin polistirenul cofrajului (permeabilitatea acestuia este de 3%), iar restul prin absorbtie de catre cimentul din beton.Umiditatea nu se evapora decat in proportie de max 7% prin polistiren.Restul este absorbit de beton pentru a se intari.
20-Cum se usuca betonul daca este inchis in cofraj?
Prin absorbtia apei moleculare si degajare de caldura.

Eeeeeee......pai despre ce vorbim?Intrebarea aceasta am adresat-o unor reprezentatnti Amvic la un targ de constructii si cand au auzit au intors delicat si discret spatele catre mine si au continuat discutia cu cineva care parea foarte interesat.......pe principiul.....asta s-a prins :))
Domni mei,de apa este nevoie in procesul de producere a betonului pentru hidratarea cimentului.Reactia apei cu cimentul este o reactiei cu degajare de caldura.Hai sa ne intelegem de la inceput,se degaja caldura doar cand betonul se prepara si se pune in lucru,nu si dupa ce acesta s-a intarit.Sa nu cumva sa creada cineva ca nu mai are nevoie de calorifere in casa pentru ca il incalzeste betonul:)).Mai simplu, pe romaneste si pe intelesul tuturor,apa se foloseste pentru relizarea reactiilor chimice .Dupa ce se realizeaza aceste reactii,si apa,cimentul si agregatele sunt amestecate iar betonul este turnat,incepe fenomenul de priza si intarire la beton.Mai pe romaneste betonul se intareste si trece din starea de lichid vascos,sa ii zicem, in solid,adica beton intarit.Aici vorbim de eliminarea apei de dupa turnarea betonului,nu de apa pentru prepararea betonului.
Ca si comparatie: O sapa din mortar S100 are aproximativ acelasi raport apa ciment si se foloseste cam aceeasi cantitate de apa si ciment ca si pentru betonul C16/20.Aceasta sapa de 3-5 cm grosime,pe timp de vara,cu temperaturi ridicate si ventilare corespunzatoare,fara a fi acoperita astfel incat sa ingreunam uscarea, se usuca in aproximativ 2 saptamani astfel incat sa pot realiza pardoseala.Intrebare de 100 de puncte: in cat timp se elimina apa din diafragma dumneavoastra daca aceasta are 15 cm grosime ( de 3-5 ori mai mult ca o sapa) si cofrajul din polistiren are o permeabilitate de 3%? Si o intrebare bonus:Se elimina aceasta apa ??? Este corect ca betonul sa elimine apa lent pentru a se realiza toate reactiile si pentru a isi atinge rezistenta, dar nu trebuie sa dureze 100 de ani.

#1127
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

 conu71, on 30 mai 2012 - 14:34, said:

ce ati rezolvat cu urmatorul user: http://forum.softped...showuser=255792

v-am atasat o poza din cele postate de el. chiar sunt curios daca i-ati indicat sa o demoleze sau nu

Acesta este un alt aspect legat de cofrajele tip Amvic.Nu imi da voie sa vad daca am turnat corect sau nu si sa pot remedia.E pe principiul.....am maturat si am bagat mizeria sub pres si acum e curat dar in aer miroase a rahat :))

#1128
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 25.01.2007
Daca esti prezent la turnare si stai langa om sa toarne/vibreze bine, nu cred ca-ti mai pui intrebari. Iar dupa ce torni si faci verificari prin sondaje, atunci poti sa dormi linistit. Apa aia se evapora in timp. Eu si dupa 2 ani am mai avut nevoie sa decopertez in unele locuri, si mai era un pic umed. Unde-i problema? Te invit cu bormasina la mine sa vezi in cat timp dai o gaura in 20cm de beton. De curiozitate o sa mai jupoi o bucatica de polistiren astazi sa vedem cum se prezinta situatia. La partea cu placile, am avut ambele placi cofrate si tinute pe popi in acelasi timp.

#1129
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

 Meister, on 11 februarie 2016 - 10:37, said:

Daca esti prezent la turnare si stai langa om sa toarne/vibreze bine, nu cred ca-ti mai pui intrebari. Iar dupa ce torni si faci verificari prin sondaje, atunci poti sa dormi linistit. Apa aia se evapora in timp. Eu si dupa 2 ani am mai avut nevoie sa decopertez in unele locuri, si mai era un pic umed. Unde-i problema? Te invit cu bormasina la mine sa vezi in cat timp dai o gaura in 20cm de beton. De curiozitate o sa mai jupoi o bucatica de polistiren astazi sa vedem cum se prezinta situatia. La partea cu placile, am avut ambele placi cofrate si tinute pe popi in acelasi timp.

Poti sa fii prezent si stai langa si ii bati la cap cat vrei, dar daca e sa isi bage michiduta coada tot se intampla si la cofrajele de tip amvic si la cofraje din scandura si la cele metalice si la toate.Ideea era sa am controlul asupra acestui aspect.Daca nu decofrez sau verific prin sondaj si nu am identificat si remediat toate problemele, nu inseamna ca am situatia sub control.
Da ok,apa se elimina,dar in cat timp?Asta este ideea.Ca daca se elimina in timp foarte indelungat ......nu am rezolvat nimic.Nu prea imi convine sa stau cu un perete si cu o izolatie uda tot timpul.
Nu contest rezistenta betonului sau ca nu si-ar atinge marca.
Daca tot intentionezi sa jupoi o bucata de polistiren ....de dragul stiintei si al topicului, sa ne arati si noua cum se prezinta betonul ca si suprafata si daca e umed,analizand acest lucru vizual,nu masuram acum umiditatea cu higrometru.Repet,nu sunt Toma necredinciosul,dar pur si simplu acestea sunt problemele teoretice pe care le-am identificat la acest sistem si care ar trebui urmarite,prevenite etc.

#1130
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 25.01.2007
N-am mai reusit sa decopertez zone noi, nu mai vrea nevasta mizerie in casa. Atasez poze cu perete exterior (dar decopertat la interior). Pozele sint facute acum, decopertat acum 2 ani, turnat acum 4.
Au trecut totusi 4 veri, Chiar si la 3% permeabilitate, ma gandesc ca s-or fi uscat pana acum. In primii 2 ani am apelat la pastile din acelea care absorb umiditatea. De atunci nu mai folosesc si ma incardrez in limitele
normale.

Attached Files

  • Attached File  3.jpg   430.04K   121 downloads
  • Attached File  4.jpg   326.6K   116 downloads
  • Attached File  1.jpg   366.15K   117 downloads


#1131
poepp

poepp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.02.2016
salut! mi-am cumparat o bucatica de teren de 1000mp si ma gandesc sa-mi fac o casuta - parter cu mansarda - de vreo 140 mp amprenta - terasa de 20 - inca nu am proiectul - vreau sa stiu daca sis. amvic este ok - imi poate da cineva detalii concrete de cheltuieli pt caldura pe timpul iernii - prefer in casa 21 de grade iarna, poate chiar 22 uneori - multumesc mult

#1132
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 25.01.2007
Casuta la 140mp amprenta? Costuri de constructie poate egale sau un pic mai mari decat o casa clasica iar cheltuieli pt caldura = cu casa normala izolata bine. Singurele diferente pe care le vad sint rapiditatea in constructie (6 saptamani parca a durat constructia P+1 din care 2 la fundatie) si finisajele care le poti face chiar si singur. In rest... daca nu te deranjeaza sa traiesti intr-un cub de polistiren care degaja noxe dadatoare de cancer..... :) La chestia cu buncarul rezistestent la bombe atomice si cutremure nu stiu ce sa zic! Daca e sa cada bomba ramai doar cu scheletul de beton din casa iar daca vine un cutremur mare, oricum iesi din casa in curte si nu astepti deznodamantul intre pereti.

#1133
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Casuta?? 140 de metri amprenta? Ar iesi cu tot cu mansarda vreo 230-240 locuibili. E ditamai viloaia tip buncar. O sa cheltui cam 1200-1500 de lei pe luna la gaz iarna. Asta-i media. O sa ai luni cu 5-7 sute si luni cu 2 mii.

#1134
poepp

poepp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.02.2016
noxe? cum asa?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate