Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Programarea calculatoarelor la ETTI

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
MadalinaAd

MadalinaAd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.07.2015
Buna!Sunt anul 1 la ETTI in Bucuresti .Am vazut ca o sa am un examen la Programarea calculatoarelor,eu in  liceu am facut foarte putina informatica si  mi-e teama ca n-o sa ma descurc la materia asta.Ma puteti  ajuta cu cateva informatii desprea acest subiect!

#2
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Nu se poate , o sa pici !! Posted Image  
Fara gluma acum , programarea o sa fie ultima ta grija , exista materii muuuuuuuuuult mai grele , defapt programarea o sa ti se para floare la ureche pe langa alte materii .

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Prezenta la cursuri si seminarii si acolo urmarit cu atentie ce zice, nu gandit la nemurirea sufletului.. Si spart capul in timpul liber.
Nici eu in liceu nu am facut nimic pe tema asta dar nu mi s-a cerut foarte mult, asa ca studind cum am zis +un prieten, am luat examenul.
Si atunci nu exista net..
Pe de alta parte in facultate, vei face multe materii pt prima data, care nu s-au mai facut in liceu.
Plus ca teoretic si legal poti veni la Electronica dupa Liceul Electronica, unde ti se da o oarecare baza, dar si dupa Liceul Teologic sau cel de Sport.
Asa ca primul an este de oarecare egalizare.
BAFTA Si nu uita. Cel mai usor examen de la Electronica este cel de admitere.
Later edit
Adevarat a grait _-AppleS-_ Si eu am trecut prin chestii mult mai grele decat programarea..

Edited by Prien, 06 September 2015 - 17:25.


#4
MadalinaAd

MadalinaAd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.07.2015
Multumesc mult!

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Spor si BAFTA.

#6
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
PC e usor. Urmeaza sa faci SDA, care e o mizerie de curs, se preda ca acum 20 de ani acest curs, iar apoi urmeaza POO, unde se cerea prea mult dmpdv. Deja s-a ajuns la proiecte de multithreading si cloud pe POO.
Apoi mai ai cursurile de  limbaje de descriere hardware care sunt super tari, dar grele daca nu stii programare.
Oricum, facultatea ETTI e o mizerie ca toate din upb , o sa vezi cand o s-o-ncepi, probabil esti anul 1.

Edited by dgamma, 06 September 2015 - 18:29.


#7
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 dgamma, on 06 septembrie 2015 - 18:28, said:

Oricum, facultatea ETTI e o mizerie ca toate din upb , o sa vezi cand o s-o-ncepi, probabil esti anul 1.
Perfect deacord .

#8
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Pici si gata.


Oricum va preda programarea ca pentru... repetenti.

#9
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.06.2013
Si eu sunt tot anul 1 ,din cate am inteles la fizica si masurari in electronica se pica foarte mult.

#10
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

 grapefruit, on 06 septembrie 2015 - 19:36, said:

Si eu sunt tot anul 1 ,din cate am inteles la fizica si masurari in electronica se pica foarte mult.
daca esti tank, nu pici... :D

#11
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010

 grapefruit, on 06 septembrie 2015 - 19:36, said:

Si eu sunt tot anul 1 ,din cate am inteles la fizica si masurari in electronica se pica foarte mult.
Daca inveti constant, dupa fiecare curs, dupa fiecare seminar, e imposibil sa nu promovezi orice examen cu nota foarte mare, oricat de greu ar fi(nu exista examen greu, ci doar examen pentru care n-ai invatat).
Daca te duci cu "imi bag p*la, invat in sesiune", va fi dramatic.

#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu am terminat Electronica in 1991. Asa ca stiu cat e/ra de grea.
Si de aia fac misto de cei are o diploma dar nu o pot justifica........Nu mai repet problema cu 3 piese..
Dar cine invata, chiar daca mai si pica, la sfarsit termina..Ideea e sa inveti...
PS. PE mine in anul IV Rulea m-a busit pt ca am pronuntat Gica referitor la banda unui oscilator. Pe tabla scrisesem M, adica Mega..
Atunci am zis ca e bulan giu. Dar cand vad absolventii de azi..

#13
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

 Prien, on 06 septembrie 2015 - 21:38, said:

PS. PE mine in anul IV Rulea m-a busit pt ca am pronuntat Gica referitor la banda unui oscilator. Pe tabla scrisesem M, adica Mega..
Atunci am zis ca e bulan giu. Dar cand vad absolventii de azi..
o prostie. intr-adevar, in stiinta si inginerie daca obtii ca rezultat ceva de un alt ordin de marime decat cel asteptat e foarte grav, si poate insemna orice, de la o simpla eroare de calcul la profunde erori de rationament, insa in viata reala orice calcul/proiect al unui inginer este verificat si reverificat, e o tampenie sa sanctionezi pe cineva pentru ca a gresit o data un ordin de marime. :death:

#14
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 grapefruit, on 06 septembrie 2015 - 19:36, said:

Si eu sunt tot anul 1 ,din cate am inteles la fizica si masurari in electronica se pica foarte mult.

în primul rînd omul nu ştie în ce serie e. Funcţie de serie, e alt profesor, la unii se pică mai mult, la alţii mai puţin.

în al doilea rînd, sînt foarte puţini profi la Etti care te pică deşi ai învăţat (era acel Rulea pe care l-am prins şi eu dar s-a pensionat, mai era Ştefan dar am înţeles că şi-a schimbat stilul... alţii nu ştiu să mai fie). De obicei te pică pt că nu înveţi, respectiv nu ştii. Faptul că ai încercat, dar nu ai reuşit, să înveţi 4 zile în sesiune nu se pune - doar ai impresia că înveţi.

Dar dacă te ţii  de treabă în timpul semestrului, vii la ore, îţi faci temele etc, atunci nu ai probleme. Sigur, unele materii sînt mai grele decît altele, e şi chestie de gust, mie de exemplu nu mi-au plăcut materiile cu multă matematică, altora nu le plac alea cu programare, etc, dar măcar un 5 iei dacă te străduieşti.

#15
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011

 alexandru_1988, on 06 septembrie 2015 - 19:52, said:

Daca inveti constant, dupa fiecare curs, dupa fiecare seminar, e imposibil sa nu promovezi orice examen cu nota foarte mare, oricat de greu ar fi(nu exista examen greu, ci doar examen pentru care n-ai invatat).
Daca te duci cu "imi bag p*la, invat in sesiune", va fi dramatic.
Asta asa e. Eu am fost la vreo 10% din cursuri pentru ca nu suport sa-mi recite cineva aceleasi lucruri pe care le-a recitat ani de zile la fel, insa incercam in fiecare saptamana sa citesc cursurile mai dificile, sa vad despre ce e vorba. Gaseam toate cursurile pe internet. La partiale invatam cel mai mult, deobicei luam peste 8, iar in sesiune mai trebuia sa iau un 5 daca era obligatoriu la final, sau 2-3, cate puncte mai imi trebuia. Totusi, asta nu scuza faptul ca multe cursuri sunt proaste. Plus ca sunt diferite de la profesor la profesor, unele chiar chestii absolut total diferite, chiar daca au acelasi nume...
Alt lucru ce m-a deranjat in facultatea asta a fost ca se copiaza foarte mult, la greu. Unii profesori chiar te lasa sa copiezi.

Edited by dgamma, 07 September 2015 - 12:20.


#16
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.06.2013

 alexandru_1988, on 06 septembrie 2015 - 19:52, said:

Daca inveti constant, dupa fiecare curs, dupa fiecare seminar, e imposibil sa nu promovezi orice examen cu nota foarte mare, oricat de greu ar fi(nu exista examen greu, ci doar examen pentru care n-ai invatat).
Daca te duci cu "imi bag p*la, invat in sesiune", va fi dramatic.

Vorbim in circumstante reale,crezi ca invata cineva la fiecare curs?(termina orele la facultate si dupa imediat acasa sa studieze intens)

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003
Putini. Cum la fel sunt si cei care-s angajabili la final de facultate. Oare de ce ?

#18
MadalinaAd

MadalinaAd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.07.2015
Multumesc pentru raspunsuri!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate