Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte
 Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...
 Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"
 Alternativa la Oppo Find X5 in ac...

Perioada de proba fara contract

Idee articol stiintific Cisco/ret...

Setare/reglare AC pentru confort ...
 

Constructie casuta Otopeni

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
florin_scar

florin_scar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.04.2015
Mai nu stiu de ce dar cred ca esti cam prapastios tu :))... oricum iti promit ca toate argumentele care mi le aduci am sa le spun structuristului si am sa astept un raspuns de la el ...

#38
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Cam asta ar fi din punctul meu de vedere....

 florin_scar, on 17 septembrie 2015 - 16:39, said:

Mai nu stiu de ce dar cred ca esti cam prapastios tu Posted Image)... oricum iti promit ca toate argumentele care mi le aduci am sa le spun structuristului si am sa astept un raspuns de la el ...

Astept cu interes raspunsurile colegului de breasla.... poate mai aud odata de punti termice si arhitectura Posted Image Posted Image Posted Image

Discutii sunt multe de purtat...in primul rand sa bata in cuie solutia structurala...daca e cadre de beton atunci sa respecte prevederile pentru cadre; daca e zidarie portanta atunci sa respecte prevederile pentru zidarie portanta....Nu merge sa le combini:)

Avand in vedere ca totusi structuristul a spus cadre de beton...nu mergea o fundatie izolata de tip bloc si cuzinet legata cu grinzi de fundare? Fundatia continua mananca foarte mult beton... Nu stiu ce spune studiul geo

Attached Files


Edited by brawnie, 17 September 2015 - 17:00.


#39
florin_scar

florin_scar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.04.2015
1. terasele asa le-am vrut eu (nu am timp de intretinerea lemnului si nici nu vreau sa am stresul asta pe cap)
2. fundatia a reiesit asa adanca datorita cerintei mele ca elevatia sa fie de minim 50 de cm iar in pamant a fost alegerea structuristului cat sa se duca , nu am nici o problema cu asta , consider ca e mai bine
3. goluri de instaltii , ai dreptate . multumesc.(cu toate ca e de domeniul meu am omis asta :D)

#40
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 florin_scar, on 17 septembrie 2015 - 17:03, said:

1. terasele asa le-am vrut eu (nu am timp de intretinerea lemnului si nici nu vreau sa am stresul asta pe cap)
Pai nu tot din lemn o faci? Adica peste grinda de beton pui cosoroaba, capriori, astereala, tabla.... o imbraci pe dedesubt sa nu vezi lemnul sau...?
2. fundatia a reiesit asa adanca datorita cerintei mele ca elevatia sa fie de minim 50 de cm iar in pamant a fost alegerea structuristului cat sa se duca , nu am nici o problema cu asta , consider ca e mai bine
Adancimea de inghet pentru Bucuresti este de 80-90 cm...tu ai 110 cm..daca te duci la 90 cm (in loc de 110 cm) ai un castig de 0.2*0.6*1 = 0.12 mc de beton pe metru liniar de fundatie.
3. goluri de instaltii , ai dreptate . multumesc.(cu toate ca e de domeniul meu am omis asta Posted Image)
Intotdeauna cizmarul nu are incaltari.


#41
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 25.07.2004

 brawnie, on 17 septembrie 2015 - 15:13, said:

Trecem la matematica de clasele 1-4
Deci se da sectiunea de 30x30 = 900 cmp procentul de armare total de 1% rezulta aria minima de armatura 9 cmp
4 fi 12 = 4*1.13 = 4.52 cmp - in principiu se poate arma cu 8 fi 12 =8*1.13 = 9.04 cmp...dar cum totul in proiectare se favorizeaza supraunitar mergem la 4 fi 14 + 4 fi 12 = 4*1.539 + 4*1.13 = 10.67 cmp

Afirmatia ta este corecta doar pe jumatate: la 4 bare de fi 10 pe latura rezulta ca avem in total 12 bare cu o arie de armare 0.785*12 = 9.42 cmp...dar unde inghesui tu 12 bare intr-un stalp de 30x30?
La 3 bare pe latura ai 8 bare pe sectiune 0.785*8 = 6.28 cmp...nu prea mai iese.
Mergand mai departe cu logica ta poti sa armezi si cu 18 bare de fi 8 ca doar 0.502*18 = 9.03 cmp...

Si apoi la stalpisori ai diametrul barelor longitudinale >= 12mm - la stalpi..ma gandesc ca nu armezi cu fi 10...nu?

Eu nu pricep de ce esti asa agresiv :). Acu o dai la intoarsa, ca un post renumit de televiziune, poate poate nu se prinde audienta.
1. Tu ai spus ca p100 te obliga la fi 14 in stalpi din cauza procentului, iar eu ti-am aratat ca nu este adevarat.
2. La 30x30 procentul de armare nu este 900 cmp :) este b x h0 :) Deci mai scazi o acoperire, mai creste procentul :P
3. Eu ti-am zis sus cu 4 de fi 10/lat sau 3 de fi 12/lat. Nu pricep matematica ta pentru 2 bare de fi 12 pe latura cand au am pus mai multe :P
4. Poti pune intr-un stalp de 30 lejer 4 bare de fi 10. Sa facem un calcul. Ai 4 bare si 3 spatii. Spatiile intre bare trebuie sa fie de minim 5cm. Asta inseamna 3x5cm+4x1cm (bare de 10mm)=19cm. Mai scadem un 2.5cm acoperire si uite ca mai avem si 6cm pentru etrier :P.
5. La stalpii de 25x50 are 10fi12. Asta inseamna (10x113mmpx100)/250x470=0.96%. Crezi ca sta casa in acei 0.04%? In stasul vechi aveai maxim 0.8% functie de tipul stalpului, daca era de colt sau central si mai aveai un procent de 0.2% pe latura. Deci la un cutremur toti stalpii care au peste 0.8% si mai putin de 1% cad? :)

Sunt lucruri cu care sunt perfect de acord cu tine, dar sa concluzionam ca-i cade casa la cutremur...hmmm. Incearca si tu sa fii putin mai "domol" :), explica si tu mai cu finete :)

 brawnie, on 17 septembrie 2015 - 17:12, said:


Recomandarea cum ca trebuie sa te duci cu 20cm in plus fata de adancimea de inghet...cum de o ignori? :P

#42
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Eu stiu ca trebuie sa asiguri incastrarea fundatiei cu 20 cm in terenul bun de fundare...pe asta cu 20 cm in plus fata de inghet de unde ai scos-o?

Depinde despre ce cutremur vorbim....atata timp cat nu sunt respectate prevederile minime constructive din P100-1 nu cred ca ii garanteaza nimeni ca ii va sta casa la un cutremur mai mare.

Edited by brawnie, 17 September 2015 - 17:43.


#43
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 25.07.2004
Adica toate casele facute pana in 2006 o sa cada? Daca te uiti in Np007-97 (parca asta este de cadre), nu zice de cat trebuie sa fie minim stalpii, si, din cate stiu, inca este in vigoare. SI eu, ca si tine, fac stalpii de cadre de minim 30x30, dar nu inseamna ca ala care a facut de 25 ii cade in cap. PLus de asta, poate acei stalpi de 25 sunt incadrati de zidarie portanta

Edited by micutu82, 17 September 2015 - 17:53.


#44
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 micutu82, on 17 septembrie 2015 - 17:53, said:

Adica toate casele facute pana in 2006 o sa cada? Daca te uiti in Np007-97 (parca asta este de cadre), nu zice de cat trebuie sa fie minim stalpii, si, din cate stiu, inca este in vigoare. SI eu, ca si tine, fac stalpii de cadre de minim 30x30, dar nu inseamna ca ala care a facut de 25 ii cade in cap. PLus de asta, poate acei stalpi de 25 sunt incadrati de zidarie portanta

Eu am spus de la inceput...daca discutam de zidarie portanta atunci cu mici derapaje respecta normativele. Daca discutam de structura pe cadre (structuristul asa sustine ca e pe cadre) e alta mancare de peste.
Inca odata o spun ca sa fiu mai bine inteles: probabil ca NU cade casa la cutremur, dar totodata NIMENI nu cred ca poate garanta acest lucru in conditiile nerespectarii prevederilor MINIME din normative.
Personal sunt cu casa la rosu si stiu ce inseamna sa muncesti pentru a face o casuta...apoi sa stiu ca nu este ok...cred ca omor pe cineva!Posted Image Posted Image Posted Image


PS: Doamne fereste de un cutremur peste 8...ca multe le vad pe jos!

#45
florin_scar

florin_scar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.04.2015
Mai eu am stat la masa cu structuristul si am dezbatut toate subiectele de aici. Nu stiu sa vi le explic mai departe insa va spun ca am sa dorm linistit in casa asta cu sistemul constructiv prezentat pana acum. Si nici nu vreau sa mai dezbat subiectul asa pentru ca nu mai vad sensul . Mltumesc frumos ! Posted Image

Edited by florin_scar, 17 September 2015 - 20:58.


#46
florin_scar

florin_scar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.04.2015
Mie nu mi-e foarte clar... sunt toti constructorii ocupati in perioada asta? nu e nimeni interesat sa oferteze ? :)

#47
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 florin_scar, on 17 septembrie 2015 - 20:56, said:

Mai eu am stat la masa cu structuristul si am dezbatut toate subiectele de aici. Nu stiu sa vi le explic mai departe insa va spun ca am sa dorm linistit in casa asta cu sistemul constructiv prezentat pana acum. Si nici nu vreau sa mai dezbat subiectul asa pentru ca nu mai vad sensul . Mltumesc frumos ! Posted Image
Bravo domn'le fa casa cum spune structuristu' lu' matale...Nu conteaza ca nu respecta nici un normativ.
Stalpi de 25x25 in Bucuresti (ma rog otopeni-tot un drac) la sisteme cadre din beton unde ai zona Vrancea langa tine...eu nu am mai pomenit.. Oare domnu' structurist doarme linistit? E chiar atat de naiv?

#48
florin_scar

florin_scar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.04.2015
Brawnie te rog hai sa incheiem subiectul. Respecta - mi te rog decizia asa cum si eu am luat in calcul ce am dicutat cu tine si am dezbatut mai departe cu el . Daca vrei astept sfaturi si din alte punte de vedere decat structura. Iti multumesc pentru intelegere!

#49
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

 florin_scar, on 18 septembrie 2015 - 18:45, said:

Mie nu mi-e foarte clar... sunt toti constructorii ocupati in perioada asta? nu e nimeni interesat sa oferteze ? Posted Image
Este, intradevar, o perioada in care majoritatea constructorilor buni au de lucru. Depinde si cand vrei sa te apuci de treaba.

#50
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,218
  • Înscris: 23.02.2007
avand in vedere dificultatea care o intampin in gasirea unei echipe pentru diverse lucrari(tencuit, lacuit, sistem ape pluviale) iti recomand sa arvunesti acum o echipa serioasa si sa te apuci in primavara. in ianuarie-februarie platesti materialele scumpe(fier, caramida, lemn) la depozite si cauti beton.

#51
florin_scar

florin_scar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.04.2015
Bobitza ai dreptate tu , m am gandit si eu la varianta asta dar vezi aici intervine un factor destul de important ... lipsa rabdarii mele...

#52
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,218
  • Înscris: 23.02.2007
ehe dragule :D eu am arvunit echipa in ianuarie si s-au apucat la 1 martie. acum am vorbit iar cu ei pentru anumite lucrari si mi-au zis ca de pe acum sunt arvuniti pentru la primavara. deci nici o sansa sa mai vina la mine. treaba asta s-a intamplat cu mai multe echipe pe care le-am contactat, cum am mai zis. iti recomand rabdare si noroc :)

#53
florin_scar

florin_scar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.04.2015
plus de asta mai am o problema.. nu as da banii in avans cu atatea luni inaite nici daca ar fi cea mai buna echipa de constructii din Romania..poate rude sa-mi fie ..

#54
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,218
  • Înscris: 23.02.2007
nu dai nimic avans! zero! doar arvunesti verbal. platesti doar dupa etape, cum stabilesti de comun acord. in schimb, la materiale nu merge asa, trebuie platite integral inainte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate