Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Constructie casuta Otopeni

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
florin_scar

florin_scar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.04.2015
pai vezi eu nu as face nici macar asa , decat in momentul in care ma vad cu materialele in curte altfel noroc si drum bun ... sau cumpar decat manopera de la echipa si materialele mi le iau singur ...

#56
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
toate materialele in curte = risc de furt, te incurca, manopera in plus la manipulare. materialele se aduc de la depozit cand e nevoie de ele. nu are rost sa aduci tigla cand tu torni fundatia. caramida, de exemplu, se descarca cu macaraua direct pe placa de la parter, iar apoi pe placa de la etaj. la mine s-a contractat doar manopera, de materiale m-am ocupat eu, dar cu ajutorul si colaborarea constructorului.

#57
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

 bobitzaaa, on 22 septembrie 2015 - 12:26, said:

nu dai nimic avans! zero! doar arvunesti verbal. platesti doar dupa etape, cum stabilesti de comun acord. in schimb, la materiale nu merge asa, trebuie platite integral inainte.
Cand ”arvunesti” pe cineva pentru o lucrare oarecare trebuie sa-i dai arvuna (avans). Te poti trezii ca vorbesti cu o echipa, bati palma, de acum pentru la primavara si te trezesti in primavara ca nu ai cu cine lucra pentru ca echipa respectiva a ”arvunit” alte lucrari de unde a luat si avans si te lasa pe tine cu c...l in balta. Cel mai bine, dpmdv, este sa vorbesti cu cineva pentru lucrare cu cel mult o luna inainte de a te apuca de treaba.

#58
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
si tu ai dreptate. dar la fel de bine iti poate pleca ala cu tot cu arvuna. eu nu as risca asa ceva. daca e constructor serios, si tu client serios, nu vad care e problema.

xjl tu esti constructor. presupunem ca ai lucrari tocmite de acum pentru toata primavara si vara viitoare(2016). cum ai proceda cu un nou client care vine la tine si vrea sa te angajeze acum, sau peste o luna, sau la primavara?

#59
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

 bobitzaaa, on 22 septembrie 2015 - 21:37, said:

si tu ai dreptate. dar la fel de bine iti poate pleca ala cu tot cu arvuna. eu nu as risca asa ceva. daca e constructor serios, si tu client serios, nu vad care e problema.

xjl tu esti constructor. presupunem ca ai lucrari tocmite de acum pentru toata primavara si vara viitoare(2016). cum ai proceda cu un nou client care vine la tine si vrea sa te angajeze acum, sau peste o luna, sau la primavara?
Nu tocmesc lucrari de acum pentru la anul. Cum am spus mai sus, pentru ca toata lumea sa fie multumita, lucrarile se tocmesc cu cel mult o luna inainte de incepere. Ca negocierile pot incepe de pe acum este o alta poveste. Omul cauta mai multe oferte, le rumega ceva timp, vede ce are ala ce nu are alalalt, le pune in balanta si decide. Asta nu se face in trei zile. Apoi mai apare si chestia de incredere intre parti. S-a intamplat ca cel care cere o oferta de pret sa nu-mi inspire incredere si atunci il refuz politicos. Sau viceversa.
Oricum, dpmdv, lucrarile cele mai multe se iau din recomandari. Daca omul este multumit te recomanda si la altul.

#60
florin_scar

florin_scar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.04.2015
Bun mai e un subiect care ma intereseaza, daca ma poti ajuta xjl pt. ca esti pe domeniu. Crezi ca daca ma apuc aprox pe 15 oct am timp sa ridic casa la rosu anul acesta? (cu tabla pe ea)   Pana acum cu constructorii cu care am tocmit (adica 2) unul mi-a zis ca nicidecum nu reusesc sa o mai ridic anul asta pe cand celalat mi-a zis ca merge ... tu ce zici? As vrea . daca esti atat de dragut, sa-mi faci si tu o oferta ,chiar daca inteleg ca nu ai avea timp sa te ocupi de inca o lucrare, dar ca sa mai am un pret la care sa ma raportez. Eventual daca tu crezi ca este cazul iti pot trimite si o lista cu cantitatile de materiale. Multumesc!

Edited by florin_scar, 23 September 2015 - 06:35.


#61
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
In cazul ideal, ar fi timp sa o termini la rosu. Asta inseamna timp bun de lucru, 6-7 oameni buni in fiecare zi la munca,materialele sa curga pe banda rulanta. Dar, este deja toamna, ploua, ziua o sa fie din ce in ce mai scurta, vine iarna, o sa trebuiasca beton aditivat( mai scump). De ce nu te apuci de la 1 octombrie, daca tot te grabesti ?

#62
florin_scar

florin_scar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.04.2015
Pai atunci am estimat eu ca exista posibilitatea sa primesc autorizatia de constructie. Daca m-as apuca pe 1 ar insemna sa nu am autorizatia si ... Cred ca voi astepta totusi pana in primavara, si cu ocazia asteptarii imi voi pune si ordine exact in idei , voi cauta materiale mai ieftine , mana de lucru cred ca am gasit-o deja ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate