Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Problema microfon

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
" Am testat castile intr-un al 3-lea PC si se pare ca functioneaza perfect microfonul. "
Crezi că dacă le plimbi prin mai multe calculatoare se răzgândesc și vor funcționa pe calculatorul pe care vrei tu ?
O probă este suficientă.

" Alte sugestii? "
Ai primit destule idei de urmat, dar nu te-ai obosit să încerci mai nimic concludent.

În post-ul # 15 spuneam să revezi legăturile la panoul Audio frontal.
Scrii că jack-ul Roșu este aruncat afară din mufa de microfon. e clar că ceva nu este în ordine.
Ai identificat placa de bază din calculator, ai descărcat documentația ei, ai citit-o, ai demontat firele de la panoul frontal Audio, ai văzut că de cele mai multe ori trebuie să montezi jumper-i în locul firelor demontate ?

Ai dezinstalat driver-ul audio și l-ai instalat din nou ?
Ai boot-at dintr-un cd cu Linux Live să vezi dacă microfonul este detectat și funcționează ?

Edited by Mos_Ilie, 28 August 2015 - 17:42.


#20
Pabl00

Pabl00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.08.2015
Am incercat cam totul ce ati spus (mai putin cu linux), am reinstalat si windows, am updatat drivere, am verificat jumperii de pe placa de baza, cu front panel nu stiu ce sa zic, oricum nu am folosit niciodata din acelasi motiv. (Arunca mufa afara,ca si cum nu ar avea spatiu)

Dupa cum am spus, nu am modificat deloc drivere, mufe, altceva din unitate, nu am fost "violent" cu ea. Nu inteleg de ce face asa....

Edited by Pabl00, 28 August 2015 - 19:22.


#21
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
Pare ca placa de baza are o problema cu placa audio integrata .

Posibil sa se fi indoit ceva in conectorul audio pentru microfon si de acolo sa ai problema .

Poti cumpara de test , o placa audio banala deaia la cativa lei pentru usb , practic iti scoate din usb , 2 porturi in 1 bagi castile si in celalalt microfonul .

Nu cred ca are rost sa iei placa audio dedicata sh sau noua cum ziceai tu , serios .

Asteptam vesti , salut !

Edited by Power211, 06 September 2015 - 08:05.


#22
Pabl00

Pabl00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.08.2015

View PostPower211, on 06 septembrie 2015 - 08:03, said:

Pare ca placa de baza are o problema cu placa audio integrata .

Posibil sa se fi indoit ceva in conectorul audio pentru microfon si de acolo sa ai problema .

Poti cumpara de test , o placa audio banala deaia la cativa lei pentru usb , practic iti scoate din usb , 2 porturi in 1 bagi castile si in celalalt microfonul .

Nu cred ca are rost sa iei placa audio dedicata sh sau noua cum ziceai tu , serios .

Asteptam vesti , salut !

Salutare.

Problema inca persista dar nu ii mai dau importanta, acum daca e nevoie folosesc Skype de pe tableta sau telefon... nu ma deranjeaza cu nimic.

Sonorul inca functioneaza la castile de la PC, microfonul aceeasi poveste.

Am mentionat ca nu am umblat/lovit/provocat socuri mecanice in vreun fel  carcasei si/sau placii de baza.

E bizar, intr-adevar. Dar m-am impacat cu problema.


Totusi, ceva e ciudat la un prieten. Si-a cumparat o pereche de casti cu microfon incorporat (chinezarii la 25 lei) si dupa 2-3 zile de utilizare moderata, microfonul a inceput sa emita niste baraieli de nesuportat. Dupa vreo 10-15 minute in care le testam (baraitul se aude la cel cu care vorbeste, el nu remarca vreo diferenta in functionare) s-a dus microfonul fiindca nu mai auzeam nici barait, nici nimic, dar in windows le recunoaste.


A cumparat alta pereche de casti cu microfon incorporat (de data asta la 30 lei, wow... ce diferenta)... dupa 2-3 zile de utilizare (tot moderat) a inceput sa faca la fel ca si celelalte (la microfon). Pe urma si-au revenit, apoi s-a repetat povestea de 2-3 ori. Momentan sunt perfect functionale (atat difuzoarele cat si microfonul).

Le are conectate in panoul frontal, in spate nu functioneaza. Placa audio e tot incorporata. Halal tehnologia asta, te loveste unde te astepti mai putin... la placa de sunet (ma rog, portul cu MIC-ul).


Ciudata si povestea lui, nu inteleg care ar fi problema.

#23
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
Calitatea componentelor este reflectata in pret .

Cabluri ne-ecranate , aliaj de proasta calitate , capsule de microfon prost construite , sau , lipituri proasta , pe capsula ... sau la diferite contacte .

Ai putea construi un preamplificator , pe care sa il tii pe birou , alaturi de castile minune .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate