Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

Permis scuter

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postncrzone, on 25 august 2015 - 13:10, said:

Da, i-am zis ca tata e electrician auto si le-am zis eu va las un nr de telefon sa vorbim... si unul dintre ei face taci ! taci ! ... si inca o data daca nu ma prezint la post are ce sa mai imi faca acum ?

Scuterul are 49 cm, talonul este pe nr meu.
Pentru scuter iti trebuie permis, daca ala e considerat drum public, da, are ce sa iti faca. Dosar penal.

#20
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postncrzone, on 25 august 2015 - 13:10, said:

Da, i-am zis ca tata e electrician auto si le-am zis eu va las un nr de telefon sa vorbim... si unul dintre ei face taci ! taci ! ... si inca o data daca nu ma prezint la post are ce sa mai imi faca acum ?

Scuterul are 49 cm, talonul este pe nr meu.

Aia ti-au aratat bunavointa si te-au iertat. Eu zic sa NU ii ignori. Daca vroaiu sa-ti faca rau, acum aveai dosar penal.
Probabil o sa iti spuna si tie si lui taica-tu ce poti pati daca se intampla sa te gaseasca fara permis.
Nu o sa te inchida pe loc, atunci, dar iti pot face dosar penal daca isi pun ambitia. Nu cred insa ca e cazul.

Nu pierzi nimic daca te duci si in plus dai dovada de maturitate

#21
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

View Postusrnm, on 25 august 2015 - 13:11, said:

mea culpa, nu am stiut ca au bagat permis pt scutere. stiam doar ca aveau de gand.
De vreo 3 ani s-a schimbat legea.

#22
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postrobylup, on 25 august 2015 - 13:11, said:

Pentru scuter iti trebuie permis, daca ala e considerat drum public, da, are ce sa iti faca. Dosar penal.

Drumul ala are semne la intrare: "drum inchis circulatiei publice!"?
Daca nu are, este drum public

#23
ncrzone

ncrzone

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.08.2015
Aici este locul unde m-au oprit...[ http://i62.tinypic.com/2m2f3fk.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Posttsunnami, on 25 august 2015 - 13:17, said:


Drumul ala are semne la intrare: "drum inchis circulatiei publice!"?
Daca nu are, este drum public
Ai dreptate

View Postncrzone, on 25 august 2015 - 13:17, said:

Aici este locul unde m-au oprit...[ http://i62.tinypic.com/2m2f3fk.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca esti sigur, ala e drum public. Ai doua posibilitati. Mergi si o dai la pace sau a doua oara cand te prinde, iti face dosar penal fara sa te mai intrebe de sanatate, familie samd
De curiozitate, vad ca internetul stii sa.l folosesti. Cand te.ai suit pe scuter,nu ti.ai pua problema sa cauti pe net ce iti trebuie ca sa calaresti un scuter? Totusi esti adult, nu un pusti de 14 ani care a furat scuterul tatalui.

#25
Freevy

Freevy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 01.03.2013
Am o intrebare şi nu mai vreau să deschid un alt post. Dacă am permis categoria B, pot conduce şi scutere cu el, sau trebuie să am şi categoria A ?

#26
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Nu are importanta starea drumului. Daca nu are semne la intrare, inseamna ca ESTE DESCHIS CIRCULATIEI PUBLICE.
Faptul ca te-au intrebat daca vrei dosar penal, este un semn MARE din cer, si inseamna ca nimeni nu doreste sa-ti faca rau.
Daca aveau de gand, nu discutau cu tine.

Sper ca vorbim despre politie (IPJ) si nu despre politie locala

#27
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

View PostFreevy, on 25 august 2015 - 13:22, said:

Am o intrebare şi nu mai vreau să deschid un alt post. Dacă am permis categoria B, pot conduce şi scutere cu el, sau trebuie să am şi categoria A ?
Poti.

Cu toate ca pe permisele mai vechi nu e trecuta categoria AM.

Edited by alexx1402, 25 August 2015 - 13:24.


#28
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View PostFreevy, on 25 august 2015 - 13:22, said:

Am o intrebare şi nu mai vreau să deschid un alt post. Dacă am permis categoria B, pot conduce şi scutere cu el, sau trebuie să am şi categoria A ?
da, cu B-ul poti conduce scuter

Edited by robylup, 25 August 2015 - 13:23.


#29
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
inca o data, e IPJ sau te-au chemat la primarie?

Edited by tsunnami, 25 August 2015 - 13:24.


#30
diskem

diskem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.11.2009
eu zic ca e drum toata ziua si ca era rost de dosar penal. mai bine te duci, vorba colegului, dai dovada de maturitae si dai un semn ca ai invatat ceva din asta

View PostFreevy, on 25 august 2015 - 13:22, said:

Am o intrebare şi nu mai vreau să deschid un alt post. Dacă am permis categoria B, pot conduce şi scutere cu el, sau trebuie să am şi categoria A ?
Categoria A1:
1.motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0,1 kW/kg;
2.tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, dupa cum urmeaza:
a) permisele de conducere eliberate pentru categoriile C1E, CE, D1E sau DE sunt valabile pentru ansamblurile de vehicule din categoria BE;
B) permisele de conducere eliberate pentru categoria CE sunt valabile pentru categoria DE, daca titularii detin permis de conducere pentru categoria D;
c) permisele de conducere eliberate pentru categoria CE, respectiv categoria DE sunt valabile pentru ansamblurile de vehicule din categoria C1E, respectiv categoria D1E;
d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;
e) permisele de conducere eliberate pentru categoria A2 sunt valabile si pentru categoria A1;
f) permisele de conducere eliberate pentru categoriile A, B, C sau D sunt valabile pentru categoriile A1, A2, B1, C1, respectiv D1;
g) permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile pentru triciclurile cu motor avand o putere de peste 15kW, cu conditia ca detinatorii permiselor sa aiba varsta de 21 de ani impliniti.(a) Categoria A1:
- motociclete cu cilindree maximă de 125 centimetri cubi, cu puterea maximă de 11 kW și cu un raport putere/greutate de cel mult 0,1 kW/kg;
- tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
- vârsta minimă pentru categoria A1 este stabilită la 16 ani

#31
ncrzone

ncrzone

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.08.2015
Eu nu mai vreau sa dau ochii cu ei sunt niste politisti nu foarte populari in comuna asta, de iesit numai ies... am mers un an fara probleme la mine in comuna mea (Poiana Lacului.De aceea nu vreau sa ma mai prezint la ei la post.

Edited by ncrzone, 25 August 2015 - 13:27.


#32
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postrobylup, on 25 august 2015 - 13:21, said:

Ai dreptate


Daca esti sigur, ala e drum public. Ai doua posibilitati. Mergi si o dai la pace sau a doua oara cand te prinde, iti face dosar penal fara sa te mai intrebe de sanatate, familie samd
De curiozitate, vad ca internetul stii sa.l folosesti. Cand te.ai suit pe scuter,nu ti.ai pua problema sa cauti pe net ce iti trebuie ca sa calaresti un scuter? Totusi esti adult, nu un pusti de 14 ani care a furat scuterul tatalui.

Nu e vorba de dat la pace. Pacea a fost luata in considerare de politisti. Au gandit-o matur, copil, drum forestier, il putem nenoroci, sau sa il invatam sa nu mai faca.
E chemat la sectie sa-i puna in vedere ce se poate intampla. Spaga e exclusa din start.
Ti-i poti face chiar prieteni, ca, in cazul in care ai nevoie sa mergi sa-i intrebi..
Eu m-as duce fara sa clipesc.

#33
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,834
  • Înscris: 10.12.2006
Daca va si cunoasteti vei avea probleme cu ei pe viitor, chiar daca nu mai iesi anul asta cu scuterul.

#34
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postncrzone, on 25 august 2015 - 13:26, said:

Eu nu mai vreau sa dau ochii cu ei sunt niste politisti nu foarte populari in comuna asta, de iesit numai ies... am mers un an fara probleme la mine in comuna mea (Poiana Lacului.De aceea nu vreau sa ma mai prezint la ei la post.

Probabil ca printre infractori nu sunt populari.
Daca erau ai dracu, acum aveai dosar. Tu decizi in ce cercuri te invarti si cum iei actul asta de bunavointa. Daca traiesti dupa zvonurile infractorilor, nu o sa ajungi bine.
Un politist al dracu nu te intreba nimic si te lasa sa pleci pe jos acasa

#35
ncrzone

ncrzone

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.08.2015
Ok,multumesc tuturor pentru raspunsurile trimise.

#36
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 26.04.2007

View Postrobylup, on 25 august 2015 - 13:23, said:

da, cu B-ul poti conduce scuter

Nu nu poti !!! Citeste man...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate