Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Permis scuter

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
ncrzone

ncrzone

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.08.2015
Buna ziua, am si eu o problema cu politia si anume azi am fost oprit pe un drum de tara neasfaltat, intr-o padure din Mosoaia,Arges de catre un exhipaj de politie si mi-a cerut permis i-am zis ca nu am, dupa care m-a intrebat daca e inmatriculat si i-am dat talonul,casca aveam.Ok bun, m-au intrebat daca vreau sa imi faca dosar penal, eu i-am zis ca nu vreau, m-au intrebat cu ce se ocupa parintii.Dupa 10 minute mi-au zis ca sa ma lasa sa plec, mi-au dat talonul si mi-au zis sa ma prezint cu tata la post.Intrebarea este pot sa nu ma prezint si nu patesc nimic si de ce sa ma prezint la post? :) Eu am 23 ani.

#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Fa o sesizare la DNA si urmezi  instructiunile lor . Daca ai curaj .

#3
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Vor si ei sa iti cunoasca tatal, probabil ca i-ai spus ca e mai bazat :)). Stai calm

#4
ncrzone

ncrzone

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.08.2015
Nu i-am zis ca sunt bazat, i-am spus cu ce se ocupa. si daca nu ma prezint ce patesc?

#5
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Nu patesti nimic. Atata timp cat te-au invitat verbal stai linistit. Iar daca actele scuterului sunt in regula, cand ii vezi, sfideaza-i :))

#6
diskem

diskem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.11.2009
Poate vor si eu ceva si atunci au zis ca se inteleg cu tatal tau sa spuna ca el conducea, poti conduce si cu categoria B un scuter din categoria A1. Eu propun sa te duci fiindca se face dosar penal pentru conducere fara permis.

L.E.: daca ti-au dat si talonul, tu erai si in padure (adica nu pe drum public), poti sa nu te duci dar sa ai grija pe viitor

Edited by diskem, 25 August 2015 - 12:48.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,072
  • Înscris: 07.11.2006

View Postncrzone, on 25 august 2015 - 12:34, said:

Buna ziua, am si eu o problema cu politia si anume azi am fost oprit pe un drum de tara neasfaltat, intr-o padure din Mosoaia,Arges de catre un exhipaj de politie si mi-a cerut permis i-am zis ca nu am, dupa care m-a intrebat daca e inmatriculat si i-am dat talonul,casca aveam.Ok bun, m-au intrebat daca vreau sa imi faca dosar penal, eu i-am zis ca nu vreau, m-au intrebat cu ce se ocupa parintii.Dupa 10 minute mi-au zis ca sa ma lasa sa plec, mi-au dat talonul si mi-au zis sa ma prezint cu tata la post.Intrebarea este pot sa nu ma prezint si nu patesc nimic si de ce sa ma prezint la post? Posted Image Eu am 23 ani.

View Postncrzone, on 25 august 2015 - 12:40, said:

Nu i-am zis ca sunt bazat, i-am spus cu ce se ocupa. si daca nu ma prezint ce patesc?

Nu cred ca e cazul de denunt la DNA.
S-ar putea ca politistii vor sa stea de vorba cu cineva care judeca normal.Atata timp cat tu nu ai discernamant si circuli fara permis pe drumurile publice,poate ca intalnirea tata-politisti o sa-ti bage mintile in cap.

ps.
Te-as ruga sa continui pe forum cum decurg evenimentele.

#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sau poate ca-n acte tata-i proprietarul scuterului si din cauza asta. Daca nu dai detalii, n-avem de unde ghici. Sau poate tata lucreaza intr-un domeniu din care politistii au considerat ca-i rost de ciupit. Oricum, daca ai condus pe un drum public, indiferent ca-i asfaltat, sau nu, e infractiune, deci zic sa te duci.

#9
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 26.04.2007
nu ai nici un permis la nici o categorie........atunci legea te obliga sa ai ca sa poti conduce.
Iti trebuie categoria AM.

Cu categoria B poti conduce doar tricicluri cu motoare de mai mari de 15kW

Edited by Mihai_3, 25 August 2015 - 12:55.


#10
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Nu-l mai speriati cu permisul. A spus ca e un scuter, cel mai probabil sub 50 cmc, deci nu are nevoie de permis.

#11
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 26.04.2007
are nevoie usrnm si pentru ce este sub 50...

iata :

ATEGORIA AM - MOPEDE
Moped - vehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depaşeşte 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depaşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric. Este asimilat mopedului cvadriciclul uşor, astfel cum este definit la pt. 6 partea A din anexa nr. 1 la secţiunea 4 din ....

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,072
  • Înscris: 07.11.2006

View Postusrnm, on 25 august 2015 - 12:55, said:

Nu-l mai speriati cu permisul. A spus ca e un scuter, cel mai probabil sub 50 cmc, deci nu are nevoie de permis.

He he, de cand esti pe forum s-au mai schimbat legile.

#13
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Categoria AM o primesti "din oficiu" daca ai minim cat. B

#14
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postalexx1402, on 25 august 2015 - 13:02, said:

Categoria AM o primesti "din oficiu" daca ai minim cat. B
sau dai examen. Oricum ar fii, condusul fara permis al scuterului e caz penal. In cazul lui, nu cred, pentru ca nu era drum public. Dar ma indoiesc ca il conduce doar pe acolo.

#15
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postrumegus, on 25 august 2015 - 12:48, said:

Sau poate ca-n acte tata-i proprietarul scuterului si din cauza asta. Daca nu dai detalii, n-avem de unde ghici. Sau poate tata lucreaza intr-un domeniu din care politistii au considerat ca-i rost de ciupit. Oricum, daca ai condus pe un drum public, indiferent ca-i asfaltat, sau nu, e infractiune, deci zic sa te duci.

in nici un caz "rost de ciupit"
e probabil o atentionare pentru ambii, unul, ca conduce fara permis, celalalt, pentru ca a incredintat scuterul unuia fara permis.
eu zic ca daca nu te duci, poate iesi cu 2 dosare penale

View Postrobylup, on 25 august 2015 - 13:05, said:

sau dai examen. Oricum ar fii, condusul fara permis al scuterului e caz penal. In cazul lui, nu cred, pentru ca nu era drum public. Dar ma indoiesc ca il conduce doar pe acolo.

de ce nu era drum public? era foarte public chiar

#16
ncrzone

ncrzone

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.08.2015
Da, i-am zis ca tata e electrician auto si le-am zis eu va las un nr de telefon sa vorbim... si unul dintre ei face taci ! taci ! ... si inca o data daca nu ma prezint la post are ce sa mai imi faca acum ?

Scuterul are 49 cm, talonul este pe nr meu.

Edited by ncrzone, 25 August 2015 - 13:11.


#17
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Posttsunnami, on 25 august 2015 - 13:08, said:


in nici un caz "rost de ciupit"
e probabil o atentionare pentru ambii, unul, ca conduce fara permis, celalalt, pentru ca a incredintat scuterul unuia fara permis.
eu zic ca daca nu te duci, poate iesi cu 2 dosare penale



de ce nu era drum public? era foarte public chiar
Din spusele lui e un drum forestier. Sau asa ma tras eu concluzia

#18
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
mea culpa, nu am stiut ca au bagat permis pt scutere. stiam doar ca aveau de gand.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate