Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Instalare Windows 10 pe SSD

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
papagalus

papagalus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.02.2007
Dețin un laptop Acer Aspire V5 573G având ultima versiune de BIOS (V2.30) și Windows 10 cu licență. Anterior am avut Windows 8.1 tot cu licență și am profitat de oferta Microsoft de a face update gratuit. La instalarea celor două sisteme de operare „pe curat” am întâlnit aceleași probleme.La dotarea inițială a laptopului am adăugat un mSSD Adata pentru sistemul de operare. Instalarea Windowsului pe mSSD a fost posibilă numai prin scoaterea HDD-ului.Am ințeles că mulți au întâmpinat această problemă și, deși este incomodă,am acceptat-o.
Problema pentru mine este de fapt in BIOS (cred).Deși mSSD-ul este vazut de BIOS (în lista de unități de stocare),el nu apare la opțiunile de boot decât dacă scot HDD-ul.Așa cum am mai spus mai sus,cu asta m-am obișnuit. Făra HDD pot stabili ordinea de boot:
1--stick USB
2--diskul m-SSD pus pe un slot mSATA
Din păcate acest lucru nu rămâne stabil,deși fac salvarea cuvenită la ieșirea din BIOS.Dacă vreau să reintru în BIOS să modific ordinea de boot,sistemul nu mai poate boota de pe mSSD după restartare. De asemenea nici tasta F12 nu este funcțională permanent deși am ales această opțiune in BIOS.Este destul de incomod ca de fiecare dată când vreau să fac ceva modificări în BIOS să reinstalez sistemul de operare.
Mă puteți ajuta cu o sugestie?

Edited by papagalus, 20 August 2015 - 22:10.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014
pt ca biosul stie ca acel msata este folosit ca buffer, nu ca mediu de boot.

asa ca in momentul in care detecteaza un hdd, il trateaza in consecinta.

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu are legatura cu Windows 10. Cauta un update de BIOS...
Voi muta topicul in aria dedicata laptopurilor Acer de pe Hardware.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014

 papagalus, on 20 august 2015 - 21:55, said:

Este destul de incomod ca de fiecare dată când vreau să face ceva modificări în BIOS să reinstalez sistemul de operare.

totusi n-am inteles aceasta afirmatie.

setarile de bios sunt (atentie) oarecum (atentie) independente de SO.

#5
papagalus

papagalus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.02.2007
Dupa instalarea sietemului de operare (indiferent care), de fiecare data cind doresc sa intru in BIOS,la restartare nu mai vede SSD-ul si imi cere sa folosesc un suport media pe care am un sistem de operare.
Versiunea de BIOS este ultima oferita de Acer.

Edited by papagalus, 20 August 2015 - 22:18.


#6
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
Banuiesc ca acel mS-ATA era pentru unitatea optica la care ai renuntat.

Trebuia luat un SSD normal si pus in locul HDD-ului, iar HDD-ul il puneai cu un caddy in locul unitatii optice, si in aceasta situatie nu cred ca mai aveai problema asta!

#7
papagalus

papagalus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.02.2007
Acest model de laptop nu are unitate optica,ci un port SATA in care este HDD-ul si un port mSATA in care am pus mSSD-ul.

#8
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
Scuze, am confundat eu conexiunile, initial am crezut ca mSATA e cea de la unitatea optica de pe laptop-uri!

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014

 Dany_Darke, on 20 august 2015 - 22:00, said:

pt ca biosul stie ca acel msata este folosit ca buffer, nu ca mediu de boot.

asa ca in momentul in care detecteaza un hdd, il trateaza in consecinta.

nu ai ce face altceva, asa sunt construite unele laptopuri. ori poti sa iei un ssd de 2.5" in locul hdd-ului, dar asta inseamna sa renunti la hdd

#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,427
  • Înscris: 08.02.2011
Poti folosi un stick usb cu ceva bootloader de linux ce poate transmite controlul mai departe pe mSATA chiar daca biosul nu are optiunea asta.

#11
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,725
  • Înscris: 31.12.2013
Bună ziua, dețin un desktop PC mai vechi, care are următoarea configurație :
Placă de bază : https://www.gigabyte...3H-B3-rev-10#ov
Procesor : https://www.emag.ro/...637ec3ac5fdebf1
Memorie 2x : https://www.vexio.ro...r3-4gb-1600mhz/
HDD : https://www.pcgarage...m-caviar-black/
Din cât am priceput eu, placa de bază are porturi USB 3.0, pot atașa un SSD Extern pe care să instalez sistemul de operare Windows ?
Dacă da, vă rog să-mi recomandați un SSD Extern de minim 120 GB care să fie potrivit pentru ceea ce vreau eu.
Eventual un tutorial cum se poate muta/instala sistemul de operare de pe HDD pe SSD.
Și ce e mai important, se va mișca Windows-ul, browsing-ul mai repede ? Merită investiția și efortul ?

Edited by eddy_teer, 29 July 2018 - 13:35.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate