Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 

Minimum de suplimente pentru masa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#1
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,740
  • Înscris: 23.11.2005
De ce vreau minimul de suplimente ?

1. Nu vreau sa cheltui mai mult de 200 RON / luna
2. Am probleme cu fierea ( mi se cam apleaca usor de la smantana si alte minuni )
3. Stomac destul de sensibil, nu vreau sa ma dereglez de la shake-uri

Despre mine:

75 kg la o inaltime de 1.80 m, dar mai am grasime de dat jos, pe sani,  pe lateralale sanilor, in zona bazinului.

Ce exercitii fac:
Doar acasa: bicicleta si gantere folosindu-ma de o bancuta

Daca la bicicleta ingenunchez pe multi, la gantere sunt copil mic.( fac cu mai putin decat ati crede )

Scopul:
Sa dau jos si cele aprox 5-6 kg de grasime pe care le mai am, dar sa incep sa-mi construiesc o masa musculara.

#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,343
  • Înscris: 24.05.2010
pieste fiert la abur, legume la cuptop fara ulei, cotlet de porc.... astea nu te ingrasa...  Pana nu dai jos grasimea de pe organe nu ai sa reusesti niciodata sa faci exercitii de finisare cum trebuie fara sa intervii chimic

#3
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,740
  • Înscris: 23.11.2005
Deci sa continui cu slabitu pana la 70 kg, si apoi sa ma gandesc la depus masa musculara ?
Nu prea am cum, deja am slabit extrem de mult  si arat ca un pusti de liceu, cu toate ca am aproape 30.

#4
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,574
  • Înscris: 10.01.2012
enzime, omega 3, vitamina E, glutamină, niște probiotice, Vitamina K2, poate vitamina D, niacină fast release + Tmg, astaxantină, magneziu, intermitent zinc și vitamina D.

#5
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

 NelsonMandela, on 16 august 2015 - 05:39, said:

enzime, omega 3, vitamina E, glutamină, niște probiotice, Vitamina K2, poate vitamina D, niacină fast release + Tmg, astaxantină, magneziu, intermitent zinc și vitamina D.

L-ai spart Posted Image

ps: ce este Tmg?

Edited by badsica, 16 August 2015 - 10:21.


#6
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,574
  • Înscris: 10.01.2012
Trimetilglicina. Se administreaza ca sa scadă o eventuală creștere a homocisteinei crescute din cauza niacinei.

#7
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013

 NelsonMandela, on 16 august 2015 - 05:39, said:

enzime, omega 3, vitamina E, glutamină, niște probiotice, Vitamina K2, poate vitamina D, niacină fast release + Tmg, astaxantină, magneziu, intermitent zinc și vitamina D.

Si care dintre astea is pentru masa musculara asa cum a sugerat initiatorul?
Calciu de ce nu ? Astea sunt pentru sanatate generala, enzimele nu au rost pentru o dieta banala de 2000kcal , glutamina pentru cineva care se da 30min pe bicicleta este inutila, vitamina K2 slabe sanse sa ai deficit de asa sa fi nevoit sa suplimentezi.
Mai simplu , mai ieftim, un complex de vitamine si minerale si restul banilor investiti in alimentatie.

#8
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,574
  • Înscris: 10.01.2012
Păi tocma asta este ideea, că inițiatorul nu se pregătește pentru vro competiție, și are nevoie doar de suplimente care optimizează metabolismul și previn scaderea în greutate.  DIgestia eficientă este esențială pentru creșterea masei musculare, și oricine are de câștigat din câteva grame de glutamină pe zi. Doza trebuie aleasă funcție de efortul depus, probabil că pentru el ar fi suficiente 5 gr/zi dacă nu are probleme renale și hepatice.

#9
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,740
  • Înscris: 23.11.2005
Am dat peste pachetul asta http://www.megaprote...masa-musculara/
ce pare interesant. Proteina teoretic ar ajunge 1 luna, iar restul cam 2 luni. asta inseamna ca ar costa cam 250 RON / luna.

Intrebarea: pentru un om care vrea sa dea in acelasi timp 10 kg, e ok ? sau tre sa ma orientez catre alte produse ?

#10
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Nu exista produs minune. Pentru masa musculara trebuie munca multa in sala, odihna, alimentatie corecta si suplimente. Indiferent daca vrei sa slabesti sau/si sa faci masa musculara mergi la sala. Suplimentele nu suplinesc efortul fizic la sala, regimul de viata si nu umfla muschii acasa. Suplimentele compenseaza refacerea musculara, carentele alimentare, ajuta la cresterea musculara intr-un anumit cadru dar nu in cel descris de tine acasa cu bicicleta si 2 gantere "subtirele". Apropo, misto faza cu vreau "sa dau jos de pe sani" - la barbati se numesc muschi pectorali Posted Image . Daca nu mergi la sala nu baga bani in suplimente, cel mult ia minerale si vitamine, restul se va transforma in grasime fara un efort fizic adecvat.

#11
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,740
  • Înscris: 23.11.2005
Uhm, nu mai stiam ce scrisesem la inceputu topicului, am zis sa fiu baiat de treaba si sa nu fac un altul, dar va anunt acu, cum ca: ma apuc de sala :)
Pana acu nu prea am luat serios in considerare sa iau suplimente, dar am zis ca daca tot ma apuc, sa nu trag ca berbecu, daca tot am posibilitatea sa iau de 200 RON / luna, macar sa ma ajute putin la recuperare si crestere.
Ar fi fost fara rost, intr-adevar, si chiar mi-ar fi daunat, daca as fi facut gantere in continuare acasa, subtirel si as fi luat stuff.

Tocmai de aceea ma apuc, pentru ca acasa nu reusesc sa fac serios, nici nu trag prea tare, si nici nu prea trag, caci ma iau cu una-alta.

#12
BarbaLunga

BarbaLunga

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.11.2015
Da ce-i cu graba asta spre suplimente...vad ca nici motivatie nu ai. Mai bine baga o luna de sala sa vezi cum evoluezi. Vitaminele si mineralele le iei din alimentatie(nimic nu e bun in exces) Gandestete la antrenamente ca la un stil de viata, nu ca ceva ce faci la plictiseala, dar nici nu fi orbit de goluri sa vrei sa le obtii peste noapte. Daca ti-e sila de gantere incearca niste tractiuni, flotari, genuflexiuni intr-un picior.

#13
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

 InTech, on 09 ianuarie 2016 - 14:06, said:

Uhm, nu mai stiam ce scrisesem la inceputu topicului, am zis sa fiu baiat de treaba si sa nu fac un altul, dar va anunt acu, cum ca: ma apuc de sala Posted Image

Cand?

 InTech, on 09 ianuarie 2016 - 14:06, said:

Pana acu nu prea am luat serios in considerare sa iau suplimente, dar am zis ca daca tot ma apuc, sa nu trag ca berbecu, daca tot am posibilitatea sa iau de 200 RON / luna, macar sa ma ajute putin la recuperare si crestere.
Ar fi fost fara rost, intr-adevar, si chiar mi-ar fi daunat, daca as fi facut gantere in continuare acasa, subtirel si as fi luat stuff.

Daca ai minimul de conditii(sau stai la curte si improvizezi) poti dezvolta un corp armanios si acasa. Suplimentele nu fac MINUNI
ele doar suplinesc asa ca ori faci  acasa ori la sala sunt binevenite(daca ai $)

 InTech, on 09 ianuarie 2016 - 14:06, said:

Tocmai de aceea ma apuc, pentru ca acasa nu reusesc sa fac serios, nici nu trag prea tare, si nici nu prea trag, caci ma iau cu una-alta.

Ce te face sa crezi ca la sala va fi altfel? e vorba de vointa nu de motivatie. Daca ai nevoie de motivatie umple-ti camera cu postere cu Arnold.

#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,110
  • Înscris: 09.01.2007
enzime la mesele cu grasimi, daca ai probleme cu fierea

#15
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,740
  • Înscris: 23.11.2005
Azi, 19 Ianuarie 2016, a fost a 3-a zi de sala.

Mai am pina sa ma gindesc la suplimente Posted Image

Daca as reusi sa fac cu greutatile ce am facut din cardio ( slabit 42 kg in 14 luni ), fuck-a-duck. Posted Image

Edited by InTech, 19 January 2016 - 23:58.


#16
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,740
  • Înscris: 23.11.2005
Inca nu iau suplimente, dar mi-e foame de tampesc, mi-e foame tot timpu, Eu am si ceva probleme cu stomacul, asa ca nu pot minca si apoi sa ma culc la scurt timp.
Ca efect, risc sa-mi ghioraie matele chiar cand ma pun in pat, si mi-e foame de mor dimineata.
Mananc mult, orice ar fi, dupa ce ma scol pana pe la 21, forta mondiala, din 2-3 in 2-3 ore.

E normal ? N-am mai fost la sala de joi seara, dar Duminica am mincat tot mult. Inteleg eu ca refacerea se face in zilele urmatoare, dar totusi.

#17
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,125
  • Înscris: 03.12.2005

 InTech, on 25 ianuarie 2016 - 11:16, said:

Inca nu iau suplimente, dar mi-e foame de tampesc, mi-e foame tot timpu, Eu am si ceva probleme cu stomacul, asa ca nu pot minca si apoi sa ma culc la scurt timp.
Ca efect, risc sa-mi ghioraie matele chiar cand ma pun in pat, si mi-e foame de mor dimineata.
Mananc mult, orice ar fi, dupa ce ma scol pana pe la 21, forta mondiala, din 2-3 in 2-3 ore.

E normal ? N-am mai fost la sala de joi seara, dar Duminica am mincat tot mult. Inteleg eu ca refacerea se face in zilele urmatoare, dar totusi.

e clar ca ti-e foame cand te apuci de sala, asa ni s-a intamplat la toti.
seara poti manca ceva usor, da-i cu legume ca n-am auzit pe nimeni sa-l doara burta ca a mancat un ghiveci de legume inainte de culcare.
mazarea e usoara la stomac si e foarte hranitoare spre exemplu.

#18
Coffebrake

Coffebrake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 07.01.2016
InTech Si eu fac exercitii acasa , m-am lasat de sala pentru ca mi se pare aiurea sa bagi bani in curul lor  cand esti la un click distanta de google, sa cauti antrenamente sau programe de workout pentru acasa +  eu ma stiu si sigur daca mi-as face un abonament nu m-as tine de el.
Am 3 aplicatii de workout pe telefon si de acolo fac antrenamentele : Freeletics,Impossible Abs si Sworkit ( e belea rau) = cuprinde exercitii de stretching/Yoga/Cardio si Strength.

Edited by Coffebrake, 26 January 2016 - 07:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate