Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Reconditionare cada veche

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
dragalasu

dragalasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 10.09.2007
Salut !  
     Vreau sa reconditionez cada veche de fonta , care practic are emailul un pic crapat , si pe fundul cazii este aspru din cauza detartantului folosit, sau mai bine zis a acidului, pentru ca pe vremea raposatului asta era solutia , Am luat EPOMID de la Dedeman, dar nu prea stiu cum sa incep treaba.Daca a mai folosit cineva, astept sfaturi si pareri.

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,140
  • Înscris: 10.07.2013
Eu am cumparat alta cada noua.......tot de la Dedeman!Posted Image
http://www.dedeman.r...-1700-smav.html
---------------------------------------------------------------------------
Am incercat prima data reconditionarea cazii, dar din cauza diferentelor de temperatura, se exfoliaza emailul...

Edited by xmanyacs77, 06 August 2015 - 18:41.


#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
289 lei. De acril.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,345
  • Înscris: 13.01.2011
300 lei din tabla emailata, Italia.
A schimbat una de acril care a :priest:

Nici la dusmani nu recomand acril, nu este inca o tehnologie matura.

#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,126
  • Înscris: 30.04.2007
fonta rules ;)

fonta nu ponta ...

#6
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Oameni buni, voi știți ce înseamnă să schimbi cada din fontă? Se distruge și faianța și gresia. Cada trebuie spartă cu barosul. Ce mai, trebuie să refaci toată baia.

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,345
  • Înscris: 13.01.2011
Nu stim ce stie initiatorul  :D  nici ce ginduri are.
Acum aproape un an eu am stricat juma' de baie, sa schimb acril'ul cu aia noua, dar am facut-o.

Noroc ca am avut faianta de rezerva.
Pe aia veche de fonta am tirit-o de am zis ca lesin, eram mai in forma atunci, robuste rau dar cind se duce emailul adio.

Edited by crisstonne, 06 August 2015 - 20:26.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,432
  • Înscris: 01.12.2001
Am platit 300 lei si a venit o firma si a reconditionat-o.
A frecat-o cu hartie abraziva, a sters-o de praf, a turnat 1 l de diluant sau ceva pt degresare.
A amestecat 2 substante plus colorant si l-a intins cu un trafalet micut.
2 zile nu am folosit cada. Are deja 4 ani si e ok.
E fonta veche de peste 30 ani.

#9
dragalasu

dragalasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 10.09.2007
Nu a mers internetu aseara , ca sa pot discuta cu voi.
Asa cum spui tu dorin_2k , ia facut unui vecin acum vreo 12 ani un tip, si acum este cada ok. Asta m-a facut si pe mine sa incerc, si tot operatiile care le enumeri tu le-a facut atunci. Doar ca nu a folosit cada vreo 4-5 zile, si a ferit-o sa nu sara stropi de apa de la chiuveta .

Nu am de gand sa stric baia, este deja renovata, am terminat cu prafuiala si nu vreau sa renunt la cada de fonta.

Uite ce spune in fisa tehnica:

"Pregatirea amestecului pentru aplicare:

   Se conditioneaza componentii, respectiv email E 3200 si intaritor I 322 la temperatura de
10 - 30°C.Se amesteca emailul E 3200 in ambalajul original pana la omogenizarea
completa si disparitia oricarei depuneri cu mijloace manuale sau mecanice.
Apoi, se amesteca email E 3200 cu intaritor I 322 in raportul 100 : 50 (masic), se
omogenizeaza bine si se lasa amestecul 1ora pentru pre -reactie.
Se precizeaza ca solutia obtinuta prin amestecarea celor doi componenti, are o durata
de utilizare de maxim 8 ore, deci, este recomandabil sa se prepare doar o cantitate de
amestec ce se poate consuma in acest interval.
ATENTIE : Nu se realizeaza diluarea amestecului email - intaritor decat
dupa incheierea timpului de pre- reactie !
Se pot aplica 1- 2 straturi de email. Cele 2 straturi se pot aplica in sistem ud/ud sau al
2lea strat se poate aplica dupa 24 ore de la aplicarea primului strat.
Suprafata vopsita va fi data in exploatare dupa minim 5 zile de la aplicarea emailului
E 3200.

Timp de pre-reactie, -23°C - 60 minute

Metoda de aplicare - pensulare"


http://www.kober.ro/...nice/Epomid.pdf

Edited by dragalasu, 07 August 2015 - 06:51.


#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,529
  • Înscris: 05.06.2009
spor la reconditionat si pleaca in concediu dupa ce vopsesti cada. sau gaseste un aranjament (parinti, prieteni) sa-ti permita sa te poti spala (dus/baie) timp de 5 zile, in alta parte decat acasa.

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,345
  • Înscris: 13.01.2011
Inteleg ca esti pregatit  :D si hotarit.
Pai zi asa, ca esti hotarit sa pastrezi cada.
Respecta ce scrie in fisa de utilizare a materialelor de reconditionat.

Daca te stii cu doua miini stingi, mai bine chemi o firma.

Spor la treaba.

P.S. Vezi sa nu faci ca @xmaniacs  ;)

L.E. Daca faci tu, recomand sa folosesti trafalet dinala mic, NU pensula, o sa iasa uniform si nu risti sa ai inserate fire de pensula in email, nici dīre.

Edited by crisstonne, 07 August 2015 - 11:36.


#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,432
  • Înscris: 01.12.2001
Si culoarea cum o faci?
Eu am vrut bleu si a pus cateva picaturi dintr-o solutie albastra.
Epomid e alb la Dedeman.
Eu am dat 300 lei pt reconditionare. Cam mult.
A si chituit-o in cateva locuri si a uscat-o cu un feon profesional.
Vad ca pretul e 37 lei pt 0,37 l. Oare ajunge pt o cada?
Imi pare rau ca nu am fracut-o eu, dar nu stiam ca exista asa ceva in comert.

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,529
  • Înscris: 05.06.2009

 dorin_2k, on 07 august 2015 - 15:11, said:

Si culoarea cum o faci?
Eu am vrut bleu si a pus cateva picaturi dintr-o solutie albastra.
Epomid e alb la Dedeman.
Eu am dat 300 lei pt reconditionare. Cam mult.
A si chituit-o in cateva locuri si a uscat-o cu un feon profesional.
Vad ca pretul e 37 lei pt 0,37 l. Oare ajunge pt o cada?
Imi pare rau ca nu am fracut-o eu, dar nu stiam ca exista asa ceva in comert.

ohooo, sa fii tu sanatos de cand exista in comert kit de reconditionat cada de fonta.
prin 97-98 se gasea un spray, am incercat eu sa reconditionez cada cu el, a iesit ok, dar pentru ca nu am stiut si nici nu scria pe tub ca trebuie sa lasi un timp de x zile sa se usuce, sa nu intre in contact cu apa, in timp vopseaua s-a impuscat, s-a cojit, de zici ca daduse o grenada in cada mea, arata mai rau ca inainte de reconditionare...

#14
dragalasu

dragalasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 10.09.2007
O sa o las la culoarea emailului, alba sau ce nuanta o iesi,si cred ca o sa ajunga, ca doar nu faceau cei de la Kober un pachet pentru o jumatate.

#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,345
  • Înscris: 13.01.2011
Asta este ?

Attached Files



#16
dragalasu

dragalasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 10.09.2007
Da , asa este.

#17
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Dupa ce am reconditionat cada de fonta de 2 ori la vechiul apartament si a tinut cate 2 ani de fiecare data, la o curatenie generala a fost schimbata cu una de acril. Va recomand sa cautati una de calitate, dar asta inseamna ceva la + 1.000 EUR sau una medie dar s-o comandati cu fund intarit (un strat de osb) sau macar un rand extra de plasa de fibra.
Cele de la Fibrex se pot face asa pentru 3-400 RON in plus si se simte diferenta, am comandat 2 cazi de la ei intarite si sunt decente. Cele mai vechi tot de ei facute, aveau o intaritura extraodinara, (cred ca are un placaj pe fund) parintii mei au una din aia de vreo 10 ani si parca e din fonta, extrem de solida. Acum se poarta acril subtire de 3-4 mm si un singur strat de fibra sa iasa la pret bun pe piata, iar daca iei una de-a gata din magazine de bricolaj gen Dedeman, Baumax, Praktiker, Bricostrore, ect, esti condamnat practic sa iei una cu preti tare subtiri care paraie cand pui un picior in ea si parca esti in copaie.
Am avut si eu ghinionul asta, sa iau o cabina de dus la baia de jos la casa si desi a fost mai bine de 3.500 RON, inca nu am facut baie in ea de mai mult de 3 ani de frica sa nu o rup. Pentru ca trebuia sa-i fac o reparatie mica, am zis sa-i intarasesc si fundul daca tot o desfac si vreau sa va arat si voua in ce consta operatiunea.

Materiale necesare: plasa fibra sticla stratimata de 300 sau 450 grame/m2 - 3-5 mp in functie de cate straturi puneti si ce vreti sa consolidati, rasina si intaritorul aferent - vreo 5 l adica 1,5l/ m2 de fibra, o bucata de osb de 1 cm, trafalet mic cu rola pentru lac (nu de burete ca se dizolva), penson mare cu par natural, manusi de protectie, un vas de metal pentru rasina. Tot la capitolul protectie, purtati ceva haine mai de lucru, salopeta sau pantaloni lungi si tricou cu maneca lunga ca praful de la fibra irita pielea.
Attached File  IMG_19082015_192435.jpg   187.28K   53 downloadsAttached File  IMG_19082015_192444.jpg   201.24K   54 downloads

Mod de lucru: operatiunea trebuie facuta undeva intr-un loc bine aerisit, de preferat o magazine sau un atelier pentru ca se face ceva praf si miros de la rasina. Rasina bicomponenta se activeaza cu intaritoul (cam 2%) si are timp de lucru redus, dupa 5 minute incepe sa se intareasca iar in 30 de minute e deja tare, deci atentie la cantitatea preparata, nu faceti mai multe de 1-2 L odata. Soltutia obtinuta ataca plasticele subtiri, am avut surpriza sa ma trezesc cu o caserola de inghetata perforata asa ca am sacrificat o oala mai veche.

1. Dezansamblati cabina de dus de panouri, sifoane si restul accesoriilor, se da jos si cadrul metalic pe care se sprijina. Se intoarce cada cu fundul in sus si protejeaza marginea cazii cu folie sau burete sa nu se zgarie. Cu un flex cu disc semiflex sau o masina de slefuit se curata bine fundul cazii de resturi de plasa neaderente, ideea e sa se deschida porii ca sa adere mai bine plasa noua si rasina. Se curata suprafata ori cu jetul aer comprimat, ori cu un furtun cu apa se spala, in cazul asta trebuie sa asteptati o zi sa se usuce bine de tot, sau la soare cateva ore macar.
Attached File  IMG_19082015_171729.jpg   264.15K   60 downloads

2. Se face un sablon din hartie pentru obs, dupa care se decupeaza osb-ul si se dau cateva gauri prin el. Acestea au rolul de a face legatura dintre osb si straturile de rasina de sub el si cel de deasupra lui pentru o rigidizare mai buna. Atentie la gaura de la sifon pentru ca e un punct critic, dupa ce intariti fundul cazii, acesta va fi mai gros iar surubul de la sifon trebuie schimbat daca nu e destul de lung si asta implica o vizita la un strungar. La etansare nu are ce cauta lemnul deci osb-ul se decupeaza in zona unde vine ansamblat sifonul iar locul aferent se umple cu rasina

Attached File  IMG_19082015_172429.jpg   134.5K   51 downloadsAttached File  IMG_19082015_180004.jpg   158.79K   44 downloadsAttached File  IMG_19082015_180014.jpg   157.45K   39 downloads Attached File  B7381.jpg   48.65K   40 downloads

3. Se potriveste primul strat de fibra, acesta trebuie sa depaseasca cu 20-30 cm marginea, cu alte cuvinte sa o pliati pe peretele cazii, la margine se taie franjuri la distanta de 15-20 cm ca sa se poata plia. In cazul meu am pus doua straturi succesive pentru ca am o greutate mai aprecialabila si nu m-am zgarcit. Se unge deci cada cu rasina cu trafaletele sau pensonul, dupa care se aseaza plasa de fibra peste care se da din abundenta cu rasina activata si se insista sa fie toata plasa patrunsa bine de rasina. Cand se lucreaza cu petice mici, aceastea se pun inbibate in rasina, dar la o suprafata mai mare cum e aici, se toarna rasina pe plasa, dar atentie ca subratul sa fie uns bine cu rasina. Trebuie sa urmariti sa scoateti bulele de aer de sub plasa iar aceasta se fie bine patrunsa de rasina si lipita pe suport. Dupa cateva ore rasina s-a intarit bine si se poate trece la operatiunea urmatoare, in cazul meu am mai pus un rand de plasa, dar se pot pune si fasii dupa inspiratie sau pe locurile care vi se par mai fragile. Cam asa arata cada cu 2 randuri de plasa si rasina din belsug
Attached File  IMG_19082015_192344.jpg   187.75K   40 downloadsAttached File  IMG_19082015_192354.jpg   246.3K   38 downloadsAttached File  IMG_19082015_192405.jpg   151.36K   40 downloads

4. Se da bine cu rasina peste stratul intarit deja, dupa care se da pune osb-ul si el uns pe partea de contact, peste care se pun niste greutati sa-l preseze cat mai bine.
Attached File  IMG_21082015_093329.jpg   126.56K   39 downloads

5. Dupa ce se usuca rasnia, se fac alta sarja si se insista cu turnatul in acele gauri facute in osb, dupa care se pune plasa peste osb si sa da cu rasina din abundenta, ultima operatiune vizeaza si o impermeabilizare a acelui osb pentru ca va sta in mediu umed si nu ar fi tocmai ok sa mucegaiasca. Eu am pus si cadrul metalic peste el in faza asta, dupa care acesta va fi fixat cu alte petice de fibra imbibate in rasina.
Attached File  IMG_21082015_103043.jpg   134.46K   46 downloads

Se ansambleaza cabina si veti vedea diferenta. In zona sifonului va fi un pic de munca sa se refaca gaura unde a fost pus acel dop improvizat, cu acel surub daca e mai scurt si cu planeitatea suprafetei ca sa etanseze garnitura, dar nu e ceva de speriat.

Edited by danutlupu, 21 August 2015 - 14:14.


#18
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Eu am cada Cersanit de aprox 1000 lei cu tot cu masca si are acea intaritura de OSB, iar acrilul pare destul de gros comparativ cu alte modele de la concurenta. Nu paraie cand ma asez in ea si am 105 kg. Asa ca nu trebuie sa dai 3500 lei pentru o cada buna. Poate nu ai stiut tu unde sa cauti.

"Ramforsarea dublă a căzii de baie şi a cădiţei de duş garantează durabilitatea, confortul şi siguranţa de utilizare. Toate căzile de baie şi cădiţele de duş din oferta CERSANIT au o parte inferioară dublu ramforsată – în acest scop, am utilizat un panou pentru consolidarea părţii inferioare a structurii şi stratul de acril a fost asigurat în mod suplimentar cu un strat de răşină specială." - de pe siteul Cersanit

Edited by bicosu, 21 August 2015 - 14:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate