Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Reconditionare cada veche

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
In cazul meu e o cabina de dus la 3.500 RON si mai am una in alt apartament pe la 3.200 RON care va suporta acceasi operatiune. Arata ele ochios dar nu-s cine stie ce, sunt luate din Romstal respectiv Dedeman si cam pe graba.
Referitor la cazi cu preturi intre 500-1.000 RON cam astea le gasesti peste tot si mai e un aspect, eu am 140 Kg la regim dupa cateva saptamani.Posted Image  

Attached File  IMG_12082015_181125.jpg   124.09K   53 downloads Attached File  Baie.jpg   118.05K   53 downloads

Parintii mei stiu ca au dat pe cada la momentul respectiv 1.400 RON, acum mai bine de 10 ani, sora si-a luat una la 2.300 cu fund ramforsat in 2013 si eu am dat anul trecut vreo 2.600 RON pe una cu fund ramforsat si prin 2011 cred vreo 1600 RON pe una normala dar care e decenta, nu cred ca o bag in rasina.

Edited by danutlupu, 21 August 2015 - 14:59.


#20
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Ti-am zis, fund ramforsat gasesti si la 1000 lei. Acum, la 140 kg, s-ar parea ca problema nu este la cazi :)) In cazul tau, este nevoie de cazi speciale. Pentru noi, restul oamenilor cu greutate medie, orice cada face fata cu brio.

#21
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Daca ar fi asa, nu ar fi atatea cazuri de cazi de acril sparte si fisurate si nu toti oamenii care le rup au greutati din trei cifre, sunt chiar si femei decente care se plang de cazi, nevasta-mea are in jur de 60 kg, dar nu a pasit in cabina aia decat s-o spele ca trosnea grav. Iar ramforsate nu cred ca am vazut prea multe in magazinele de bricolaj, se merge pe pret mic pentru ca realitatea e ca astea se cumpara de clientii neimformati. Iar ramforsarea se face fie cu un extra strat de fibra si rasina, sau doar cu 2 leaturi de scandura de brad in care vine fixat suportul, ce am facut eu nu cred ca mai face vreun producator decat la comanda.
Oricum, cine a cumparat deja una si are probleme cu ea, cred ca a prins ideea cum se poate imbunatati.

Edited by danutlupu, 21 August 2015 - 15:28.


#22
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Acum daca la 60 kg trosneste, inseamna ca ai facut cea mai proasta facere din viata ta - 3600 lei aruncati pe un jeg.

Edited by bicosu, 21 August 2015 - 15:37.


#23
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Daca te uiti totusi pe site-ul producatorului, desi nu mai este modelul exact, cele asemanatore sunt catalogate ca fiind din seria premium http://www.sanotechn...x&id=185&cat=16
De obicei ma documentez inainte de-am lua ceva, mai am oferte pentru cabinele de dus marca Jacuzzi (multi nu stiu ca Jacuzzi e o marca) preturile incepeau de la 3.200 EUR in sus cu timp de livrare 3 luni, caza de calitate acril la 1.750 EUR, asa ca atunci am facut un compromis si am luat una ieftina Posted Image
Stiu persoane care au schimbat 3 cazi de baie in 2 ani pentru ca toate s-au spart, regula e caliate slaba la preturi mici, caliate medie la preturi decente cum zici tu sunt exceptii, iar produsele cu adevarat de calitate sunt doar cazuri izolate, asa ca faptul ca am dat acei bani pt niste cabine pe care acum le reconditionez, nu-i asa mare baguba.

Si daca tot vorbim de preturi, pe 10 l de rasina si 15 mp de plasa am dat in jur de 600 RON si cred ca voi consuma toata rasina folosind cam 8 mp de plasa pentru cele doua cabine de dus, posibil sa-mi mai ramana rasina si de vreo masca daca lucrez mai econom.

#24
nuttyna

nuttyna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.08.2008

View Postdorin_2k, on 06 august 2015 - 20:26, said:

Am platit 300 lei si a venit o firma si a reconditionat-o.
A frecat-o cu hartie abraziva, a sters-o de praf, a turnat 1 l de diluant sau ceva pt degresare.
A amestecat 2 substante plus colorant si l-a intins cu un trafalet micut.
2 zile nu am folosit cada. Are deja 4 ani si e ok.
E fonta veche de peste 30 ani.


la ce firma ai apelat? toate firmele par sa ceara acelasi pret si sa o ofera cam aceeasi perioada de garantie, prin urmare este dificil de stiu diferenta de calitate in servicii

#25
wefarmer

wefarmer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.03.2008
In week-end am facut reconditionarea unei cazi de fonta cu pachetul Epomid.
Am slefuit cu smirghel P150, P180, P320 + slefuitor cu banda P150, curatat rugina din jurul sifonului cu peria de sarma, curatat/degresat cu nitrodiluant,  aplicat rangriz in zonele fara email, aplicat 3 straturi de email cu slefuire cu P320 dupa primul strat. Pensula cu par natural cu care am aplicat primul strat a umplut emailul de fire si scame, drept pentru care am aplicat straturile 2 si 3 cu pensula cu par artificial.
Acum astept sa se usuce si o mai ajut cu o suflanta cu aer cald.
Catre cei care au mai facut reconditionari: trebuie asteptat 5 zile sau se poate folosi cada si mai devreme?

#26
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
Sunt aproape sigur ca scrie pe cutie cat trebuie asteptat si ince conditii, nu-ti bate joc de munca ta ;)

#27
giurgescu

giurgescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 27.09.2007
A incercat cineva sa reconditioneze o cada de fonta cu Ekopel 2k? De unde se poate procura asa ceva si care este tehnologia de reconditionare?

#28
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
https://www.amazon.c...d/dp/B07DP5VRS3
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vbMyYdL51bs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bobocul, 13 January 2019 - 09:24.


#29
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010
Daca doar degresez cada, apoi o usuc bine si aplic emailul, e ok? Trebuie neaparat slefuit?

As vrea sa incerc si eu vopseaua Kober Epolux, dar n-as vrea sa stau prea mult aplecat, din cauza unor probleme cu mijlocul.

Ps: ce fel de masca pt nas sa iau, sa nu mai simt mirosul pronuntat de vopsea?

Edited by B0gdan9, 05 September 2019 - 08:11.


#30
aysmen

aysmen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 02.08.2007
Buna ziua, a reconditionat cineva o cada veche din fonta prin metoda cu acril lichid Ekopel 2K?Din ce vad in videoclipuri prin aceasta metoda "vopseaua" pare mult mai bine intinsa, neteda, pare aproape perfecta gen ca a unei cazi noi.La cele reconditionate prin emailare vopseaua pare gen "coaja de portocala".
Am gasit o singura firma in Romania care ar reconditiona prin acril lichid dar site-ul nu mai functioneaza, nici adresa de email.
Pentru ca nu gasesc recenzii intreb aici poate cineva a reconditionat prin aceasta metoda.
Multumesc

Attached Files



#31
aysmen

aysmen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 02.08.2007
Buna ziua, chiar nimeni nu a reconditionat cada prin aceasta metoda?

#32
mir6

mir6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 10.09.2005
Cum se prezintă acum cada renovată?

Caut un meserias din București / Ilfov.

Cât a ținut aspectul de nou al căzii recondiționate?

Vă mulțumesc mult pentru răspuns. Aștept mesaj privat ca să nu fiți acuzat de reclamă.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate